تاریخ نشر :شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴مشاهده : 119سایر خبرهاRSS

ماجرای آبلیموهای تقلبی و آب معدنی آلوده روی آنتن زنده تلویزیون رفت

ماجرای آبلیموهای تقلبی و آب معدنی آلوده روی آنتن زنده تلویزیون رفتاخبار گوناگون
آب لیموی تقلبی و آب معدنی آلوده  عاطفه میرسیدی، مجری علمی برنامه های تلویزیونی درباره اخبار مربوط به آب معدنی های غیرمجاز و آبلیموها در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو، میزگرد طولانی مدتی اجرا کرد. او در ابتدای سخنانش گفت: چند روزی است آبلیموهایی که فاقد لیمو هستند و گفته می شود مخلوطی از آب […]

آب لیموی تقلبی و آب معدنی آلوده

 عاطفه میرسیدی، مجری علمی برنامه های تلویزیونی درباره اخبار مربوط به آب معدنی های غیرمجاز و آبلیموها در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو، میزگرد طولانی مدتی اجرا کرد. او در ابتدای سخنانش گفت: چند روزی است آبلیموهایی که فاقد لیمو هستند و گفته می شود مخلوطی از آب و گوگرد و اسید سولفوریک و اسانس و آب معدنی هایی که آلودگی میکروبی دارند، مردم را نگران کرده. سال پیش هم اخبار پالم و خمیر مرغ و پارافین را داشتیم. فردا روز جهانی استاندارد است و به همین دلیل از مسئولان سازمان استاندارد و رئیس سازمان غذا و دارو خواستیم تا در این برنامه با ما باشند.

مسلم بیات مدیرکل استاندارد استان تهران به صورت حضوری و نیره پیروزبخت رئیس سازمان استاندارد و دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو به صورت تلفنی در این میزگرد حضور داشتند که بخشهایی از آن را در ادامه می خوانید:

خبری درباره تقلب نشان استاندارد در زمینه مواد غذایی است. علت اینکه رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرده علامت استاندارد نشانه سلامت مواد غذایی نیست، همین موضوع است؟
پیروزبخت: نمی خواهم وارد این بحثها شود. الان ما با سازمان غذا و دارو قهر هستیم. اصلا این بحث نیست و فضای ما تعاملی است. در روز جهانی استاندارد نیز روی این بحث تاکید شد بین دستگاه ها همکاری ویژه باشد. بحثی که توسط آقای دکتر شریعتمداری تاکید شد مباحثی است که بین دستگاه ها و سازمانهای دیگر است.

 

چندگانگی درباره امنیت غذایی مشکل ساز شده؟
پیروزبخت: نه، در خصوص مواد غذایی این مسئله واضحتر شده چون مواد غذایی فراوان دست مردم می رسد و زودتر واکنش نشان می دهند و ایمنی شان وابسته به این قضیه است. بین استاندارد و مقررات فنی و کیفیت، حد و مرزی هست که باید در نظر گرفت.

شما چند روز پیش گفتید نشان استاندارد ملاکی برای سلامت غذا نیست و شما متولی هستید. این را چرا گفتید؟
رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا ودارو: انعکاس مطلب نادرست بوده. رسانه ها برای داغ کردن مسایل خود، موضوعات را شدیدتر منعکس می کنند. من عرض کردم به هر حال دستگاه اصلی ناظر و حوزه تخصصی وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروست. هر گاه اختلاف نظر پیدا می شود، بهتر است خودمان حل کنیم و به رسانه ها کشیده نشود. ولی این اختلافات دردی را هم دوا نمی کند. وقتی ما می گوییم این کالا سالم نیست اجازه ورود به بازار هم نمی دهیم، حتی اگر استاندارد بگوید این کالا استاندارد بوده باز هم کفایت ندارد. قصد ما این نیست هیچ گاه سازمان استاندارد را تضعیف کنیم و زیر سئوال ببریم.

آب معدنی اعلام شد چند برند مشکل دارد و بعد اعلام شد این مشکل وجود ندارد. نظر شما چه بود؟
مسلم بیات، مدیرکل استاندارد تهران: وقتی شما می خواهیدکالایی را ارزیابی کنید و آن را با استانداردهای مطابق نظر خود تطبیق دهید، سه روش وجود دارد: یکی تست است و دیگری بازرسی و سومی صدور گواهی. وقتی شما از روش های اجرایی عملکرد استفاده می کنید، تفاوتهایی بین این روش و استانداردهای ملی وجود دارد. ممکن است استانداردهای عملکردی در بحث بهداشت و درمان، آموزش و .. تفاوت دارد.

مردم چه کند؟
بیات: استاندارد ملی، نه استاندارد سازمان استاندارد بیانگر تمام ویژگی ها، مشخصات، صنعتی، تکنولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی یک کشور است که در قالب استاندارد خود را نشان می دهد. تمام وزارتخانه های ذیربط اعضای شورای عالی استاندارد هستند. استانداردهای ملی باید بازتاب تمامی نیازهای این دستگاه های اجرایی در قالب استاندارد باشند.

درباره آب های معدنی که آلودگی میکروبی دارند، موضوع را بفرمایید:
بیات: ما موضوع را باز نکردیم، ما از روز اول گفتیم اینها هیچ مشکلی ندارند و البته این موضوع منافاتی با عملکرد آنها ندارد. ما بر اساس استاندارد ملی خود، آزمون کردیم و خوشبختانه امروز دیدم آقای دکتر دیناروند در مصاحبه خبری از آب دماوند استفاده کرده اند. اتفاقا ما این را در خبر داشتیم و خوشحال شدیم این مشکل برطرف شد.

دکتر دیناروند، آب معدنی دماوند امروز روی میزتان بوده و مشکل حل شده؟
دیناروند: بله ما تایید کردیم که آب آشامیدنی دماوند مورد تایید است. البته این آب روی میز نبوده و تکذیب شده

چطور یک ماهه مشکل حل شد؟ مگر کارخانه را پلمب نکردید؟

دیناروند: چرا، این می توانست در کمتر از یک هفته حل شود. صنایع تولیدی ما گاهی ظرف یک روز قابل حل است. این شرکت و آن ۳۷ شرکتی که تذکر گرفتند و ۱۴ جایی که متوقف شدند، باید اصلاحات را انجام می دادند. برخی سریع این کار را کردند و برخی طول کشید. از ۱۴ روز پیش هم به بازار عرضه شده اند.

ما شک کردیم شاید عامل دیگری باعث شود یک کارخانه مواد غذایی تعطیل شود یا به دادگاه برود. داستان دیگری پشت این قضیه است؟

دیناروند: داستانی پشت این قضایا واقعا وجود ندارد. ما از اول هم نمی خواستیم اسم اعلام کنیم. زمانی لازم است مردم نامها را بدانند که محصول در بازار خطر دارد و بلافاصله باید اطلاع رسانی شود. وقتی جایی چنین خطر فوری وجود ندارد و تولید کننده فراخوان را انجام داده و خط را متوقف کرده، نیازی به اعلام نیست. ما فکر کردیم در این مورد این اتفاق می افتد، ولی دیدیم یکی از شرکتها توزیع را ادامه داد.

همکاران خودتان بعضا گفته اند شما می خواستید تولید آب معدنی دماوند را تعطیل کنید ولی اجازه به شما نداده اند؟

دیناروند: نه اینطور نیست. آب معدنی دماوند دیگر تولید نخواهد شد. پروانه ش تعلیق شده. آب آشامیدنی دماوند با اصلاح بسته بندی توزیع می شود. وقتی آب آشامیدنی شد، یعنی نگرانی های ما درباره آلودگی منبع و خط تولید و با کارهایی که روی آب انجام می شود، اصلاح می کنند. موظف هم شدند مسئول فنی آنجا مرتبا گزارش دهد.

آب آشامیدنی چه فرقی با آب معدنی دارد؟

دیناروند: آب معدنی زمانی که از چشمه یا سفره برمی داریم طبق ضوابط فنی و بهداشتی و استاندارد ملی ایران در تمام فصول سال قابل استحصال است و نیاز به سالم سازی ندارد و مستقیم می شود بسته بندی شود و در بطری پر شود. این می شود آب معدنی طبیعی. آب آشامیدنی وقتی است که فروشنده مجبور می شود تصفیه انجام دهد یعنی حتما باید اُزن بزند، سیستم های متعدد استفاده کند.

شما گلایه هایی دارید؟

پیروزبخت: من خیلی گلایه دارم. امروز روز جهانی استاندارد است و باید استاندارد مطرح می شد نه اینکه از ابتدا بحث شده و نباید باز برای مردم این را گفت. ضمن اینکه نه گذاشتید کلام من منعقد شود و وارد بحث قدیمی شدید. آن کارخانه نیز دارد فعالیت می کند. ما می خواهیم یک فضای امن کیفیتی برای مردم ایجاد کنیم. ما عضو سازمان ایزو هستیم. تنها عضو سازمانی هستیم که در تجارت جهانی استانداردهای مختلفی را تعریف می کند و مردم کشورهای مختلف از این استاندارد استفاده می کنند. این محصولات در کشورهای دیگر از جمله همسایه ها می رود. ما علاوه بر اینکه باید مراقب سلامت مردم باشیم به گونه ای باید رفتار کنیم که به بازار ما در کشورهای دیگر خدشه وارد نشود. ما سال گذشته نیز با وزارت بهداشت تفاهم نامه امضا کردیم و خودشان می دانند اگر مواردی باید که آقایان به ما اعلام کنند باید استاندارد داشته باشد حتما این کار را می کنیم و اجازه نمی دهیم متقلب ها و متخلف ها از این موارد سواستفاده کنند و برای مردم خدای ناکرده مشکل درست کنند.

پارسال رئیس سندیکای صنایع غذایی گفت ۹۹ درصد آبلیموها مشکل دارند و اسید و گوگرد و رنگ دارد. ولی ۹ ماه بعد سازمان استاندارد اعلام کرد چند نوع آبلیمو مصرف نشوند. این فاصله به چه خاطر است؟ چند ماه این آبلیموها با نشان استاندارد وارد بازار می شدند و مردم استفاده می کردند. اینها باعث سلب اعتماد نمی شود؟

پیروزبخت: شما اینطور برخورد نکنید. آبلیمو یا کالایی از این قبیل هم مورد بازرسی سازمان غذا و داروست و هم ما. اگر از چشم آنها در برود ما می بینیم و اگر ما بد نظارت کنیم وزارت بهداشت متوجه می شود. ما تاکنون به دلیل تخلفات و تقلبات استاندارد را ۴ بار تجدیدنظر کردیم. هر بار این متقلب ها روشی را پیدا می کنند که اصالت آبلیمو و میزان افزودن آبلیمو را نشان نمی دهد.

کاش ۹ ماه پیش این کار را می کردید.

بیات: ما در سال گذشته هم که فرمودند به موازات این کار، بازرسی از بازار را داشتیم. سال گذشته ۱۵ برند و دیروز هم ۱۶ برند آبلیمو را اعلام کردیم غیراستاندارد است. یک سری تقلبات در بازار اتفاق می افتد که منشا های مختلف دارد. یکی ضعف آگاهی است از سوی مردم و تولید کننده که این را با پارامتر کنترل کیفیت و بازرسی نمی توانید از بین ببرید. ما اطلاع رسانی کردیم. ما ۶۰۰ هزار جلد کتاب تهیه کردیم و در اختیار مردم گذاشتیم.

کتاب!؟ مردم می روند آبلیمو می خرند و کاری به کتاب ندارند!

بیات: فرهنگسازی چطور می شود؟ مطمئن باشید آبلیموی مصنوعی و طبیعی را وقتی به دستگاه می دادید جفتشان قبول می شد. وقتی سازمان استاندارد پی به این موضوع بود، استاندارد ملی که ماخذ بین المللی را دارد عوض کرد.

مواردی اعلام شد یک قطره آب لیمو در آن نبوده؟

بیات: اگر قرار است اظهارنظر کیفی شود، اجازه دهیم دستگاه تخصصی صحبت کنند. ما نمی گوییم تقلب نیست. حدود ۶۰ درصد تقلب است. ما در حد توان خود کار می کنیم. تمام تلاش و کوشش ما همین است.

پس این که اعلام شده ۹۹ درصد مشکل دارند، اشتباه می گفت؟

بیات: برخی از دوستان ما درباره آب میوه حرف می زنند. دوستان فکر می کنند همه چیزی که در بازار است، آبمیوه است. وقتی درباره ساندیس حرف می زنیم اساسا راجع به آبمیوه حرف نمی زنیم. یک نوشابه میوه ای است. یعنی ۲۰ درصد میوه، ۸۰ درصد اسید اسکوربیک، اسید سیتریک، آب و شکر است. وقتی درباره نکتار حرف می زنیم شما احساس می کنید دارید آبمیوه می خورید ولی ۳۵ تا ۵۰ درصد آب میوه است.

اینها یعنی تقلب نیست؟

بیات: اینها اصلا تقلب نیست. در نشانه گذاری قید می شود بین ۳۵ تا ۵۵ درصد آبمیوه دارد. مابقی آب، شکر و اسید سیتریک است. وقتی چیزی استفاده می شود، هیچ کس نیامد بگوید گوگرد است. ذره ای گوگرد در چیزی باشد بلافاصله ایجاد مسمومیت می کند.

آبلیموها در حد تقلب نبوده؟

بیات: تقلب هست در بازار. ولی اینکه بگوییم گوگرد به مردم داده اند، مگر می شود به مردم گوگرد داد؟

 

آقای دکتر دیناروند، آقای بیات می گوید آبلیموها گوگرد نداشته؟

دیناروند: امسال ما ۵۳ آب لیمو را در بازار، به خط تولیدشان تذکر دادیم و بستیم. پس ۱۵ برند که استاندارد اعلام کرد نیست. واقعیت این است که اینها تقلب و تخلف می کنند ولی اینطور نیست که فرمولاسیون اینها خطرناک و سمی باشد. معمولا برای سودجویی دارد اتفاق می افتد. تقلب است و به آنها برخورد می شودو به تعزیرات معرفی می شوند و مرتب جریمه می شوند و پروانه شان باطل می شود.

فکر می کنم امشب باید این گفتگوی ویژه به استاندارد اختصاص می یافت. سازمان ملی استاندارد متولی تبیین استاندارد در همه زمینه هاست. در جاهایی دستگاه نظارت تخصصی وجود دارد از جمله در مواد غذایی. واقعیت این است که روز جهانی غذا، هفته آینده است. استاندارد فقط در حوزه غذا نیست و جاهای مختلفی از این کشور نیاز به نظارت استاندارد دارد.

پیروزبخت: شما آن مرده های دفن شده را دیگر از گور بیرون نکشید. یک سری اقدامات اصلاحی شده و مسئله تمام شده. واقعا اجازه بدهید ما و وزارت بهداشت در فضای امن به مشکلات مواد غذایی بپردازیم. وقتی یک چیزی تمام شده و الان می خواهیم وارد فاز دیگر شویم بهتر است به گذشته نگاه نکنیم. دستگاه نظارتی مانند ما، غذا و دارو، دامپزشکی و … کار می کنیم. گاهی می بینیم روی هورمون مرغ حرف می زنند. این به ما کاری ندارد. دستگاه های نظارتی باید به نظارت خود بپردازند تا تقلبات تمام شود.

خبرآنلاین

2015-10-17 / گردآوری:
برچسب ها:
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
رضا یزدانی و عقابش در اکران مردمی جنجال به پا کرد!رضا یزدانی و عقابش در اکران مردمی جنجال به پا کرد!
متلک یک روزنامه به درآمد گلزار از برنامه برنده باشمتلک یک روزنامه به درآمد گلزار از برنامه برنده باش
نامه همسر و فرزندان سلطان سکه به رئیس قوه قضائیهنامه همسر و فرزندان سلطان سکه به رئیس قوه قضائیه
جزئیاتی از حمله به ماشین گشت ارشاد در تهرانجزئیاتی از حمله به ماشین گشت ارشاد در تهران
بیکاری زنان تحصیل کرده سوژه شد!بیکاری زنان تحصیل کرده سوژه شد!
دلیل خروج خودروسازان چینی از ایراندلیل خروج خودروسازان چینی از ایران
نامه سرگشاده مرغداران به روحانی | قطع تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک!نامه سرگشاده مرغداران به روحانی | قطع تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک!
ورود موج سوم بارشی به کشور + وضع هوای ۱۵ روز آیندهورود موج سوم بارشی به کشور + وضع هوای ۱۵ روز آینده
پیام کاربران به قاسم سلیمانی: روی ما هم حساب کن سردار!پیام کاربران به قاسم سلیمانی: روی ما هم حساب کن سردار!
فهرست کامل برندگان جشنواره برلین ۲۰۱۹فهرست کامل برندگان جشنواره برلین ۲۰۱۹
انتقاد از لباس و آرایش غلیظ ژیلا صادقی در ویژه برنامه شب یلدا!!انتقاد از لباس و آرایش غلیظ ژیلا صادقی در ویژه برنامه شب یلدا!!
عکس جدید گلشیفته فراهانی و کریس همسورث بازیگر استرالیایی!عکس جدید گلشیفته فراهانی و کریس همسورث بازیگر استرالیایی!
تصاویری تلخ و دلخراش از عزاداری خانواده قربانیان حادثه سانچیتصاویری تلخ و دلخراش از عزاداری خانواده قربانیان حادثه سانچی
مخالفت صدا و سیما با پخش برنامه مردان آهنینمخالفت صدا و سیما با پخش برنامه مردان آهنین
باز هم تیپ های عجیب و نامتعارف ریحانه پارسا!!باز هم تیپ های عجیب و نامتعارف ریحانه پارسا!!
تصاویری از رختکن ایران بعد از پیروزی مقابل مراکشتصاویری از رختکن ایران بعد از پیروزی مقابل مراکش
تصویری از مجری زن متفاوت هواشناسی در تلویزیون بی بی سی!تصویری از مجری زن متفاوت هواشناسی در تلویزیون بی بی سی!
عناوین روزنامه‌های امروز یکشنبه ۹۷/۵/۷عناوین روزنامه‌های امروز یکشنبه ۹۷/۵/۷
نفیسه روشن با تیپ متفاوت لب ساحل کیشنفیسه روشن با تیپ متفاوت لب ساحل کیش
نوشته گلشیفته فراهانی برای محسن چاوشی و واکنش چاوشی!نوشته گلشیفته فراهانی برای محسن چاوشی و واکنش چاوشی!
عناوین روزنامه‌ های امروز یکشنبه ۹۷/۱۱/۲۸عناوین روزنامه‌ های امروز یکشنبه ۹۷/۱۱/۲۸
در حاشیه خبر ممنوع‌‌الفعالیتی محسن چاوشی , آقای شایعه!!در حاشیه خبر ممنوع‌‌الفعالیتی محسن چاوشی , آقای شایعه!!
تصاویری از الناز حبیبی با تیپ متفاوت و شلوار کوتاهتصاویری از الناز حبیبی با تیپ متفاوت و شلوار کوتاه
تصاویری جالب از کوهنوردی قالیباف به همراه نوه هایشتصاویری جالب از کوهنوردی قالیباف به همراه نوه هایش
عکس جدید و دیدنی شبنم قلی خانی و دخترش شاناعکس جدید و دیدنی شبنم قلی خانی و دخترش شانا
آخرین جزئیات دادگاه تجدید نظر ناظم مدرسه معین تهران!آخرین جزئیات دادگاه تجدید نظر ناظم مدرسه معین تهران!
کتایون ریاحی به دعوت افطاری روحانی چه واکنشی نشان داد؟کتایون ریاحی به دعوت افطاری روحانی چه واکنشی نشان داد؟
شکایت جانی دپ از امبر هرد (همسر سابقش) به دلیلی عجیب!!شکایت جانی دپ از امبر هرد (همسر سابقش) به دلیلی عجیب!!
جدیدترین تصاویر از سریال از یادها رفته را ببینید!جدیدترین تصاویر از سریال از یادها رفته را ببینید!
اعترافات متهم حمله به مجلس و حرم امام در دادگاهاعترافات متهم حمله به مجلس و حرم امام در دادگاه
سوژه های روز رو این جا ببینید !
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
فال حافظ
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
رضا یزدانی و عقابش در اکران مردمی جنجال به پا کرد!
متلک یک روزنامه به درآمد گلزار از برنامه برنده باش
دلیل خروج خودروسازان چینی از ایران
بیکاری زنان تحصیل کرده سوژه شد!
جزئیاتی از حمله به ماشین گشت ارشاد در تهران
مخالفت صدا و سیما با پخش برنامه مردان آهنین
فهرست کامل برندگان جشنواره برلین ۲۰۱۹
نامه همسر و فرزندان سلطان سکه به رئیس قوه قضائیه
عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز ۹۷/۱۱/۲۸
عناوین روزنامه‌ های امروز یکشنبه ۹۷/۱۱/۲۸
مجریان معروف تلویزیون برنامه ها را با چه جمله ای شروع می کنند؟
آخرین مهلت اعتبار کارت‌ های ملی قدیمی
پشت صحنه گران شدن قیمت گوشت
عکس قدیمی شبنم قلی‌ خانی وقتی اِپُل و فوکول مد بود!
جدیدترین تابلوی راهنمایی رانندگی منتشر شد!
تصویری از روحانی رئیس جمهور کشورمان روی جلد مجله نیوزویک
تقاضای دکتر محمدجواد ظریف از علی کریمی
تصاویری از مراسم وداع با شهدای حادثه تروریستی زاهدان
تفاوت پیام تسلیت آناهیتا همتی برای یک تروریست و شهدای حادثه زاهدان
پوران شریعت‌ رضوی دار فانی را وداع گفت!
عناوین روزنامه‌های ورزشی امروز ۹۷/۱۱/۲۷
عناوین روزنامه‌ های امروز شنبه ۹۷/۱۱/۲۷
استقبال خانواده شهدای حادثه تروریستی اهواز از پیکر شهدا
عکس قدیمی و دیده نشده از بهنوش بختیاری و الناز شاکردوست
سریال خانگی نهنگ آبی هم سانسور شد!
مسابقه آشپزی در یک رستوران دولتی در کره شمالی
دیدار علی نصیریان و محمدعلی کشاورز بعد از جشنواره فجر
استقبال گرم ترامپ و ملانیا از رئیس جمهور کلمبیا و همسرش در کاخ سفید
دختر بلوچستانی و الناز شاکردوست در کنار هم
تصاویری جالب از اسکی بازی پوتین در سوچی
تصویری جدید از اعضای تیم ترور خاشقچی
واکنش پریناز ایزدیار بازیگر سینما به حمله تروریستی زاهدان
اولین تصاویر منتشر شده از دختر سام درخشانی
واکنش تند هوشنگ نصیرزاده به اظهارات علی خطیر
معافیت سربازی با ازدواج با این بانوان خاص
نامه رئیس جمهور به رهبری درباره بیانیه چهل سالگی انقلاب
دلیل حذف اپلیکیشن های ایرانی آیفون توسط شرکت اپل
نقشه شوم پسر جوان برای کامجویی از زن ۲۰ ساله متاهل
زمان واریز یارانه نقدی بهمن ماه به حساب سرپرست خانوار
همسر دکتر شریعتی سکته کرد!
شایعاتی درباره بستری شدن امام جمعه اهواز در انگلیس
نخستین شب جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت
دلیل اصلی ریزش فالوور در اینستاگرام
جزئیاتی از بیمه شدن زنان خانه دار و دختران مجرد
توزیع کالاهای شب عید در بازار با قیمت مصوب
خوش تیپ ترین ستاره های هالیوود انتخاب شدند!
دلایل اصلی گران شدن خودرو در روزهای اخیر
حذف پیام از توییتر نتانیاهو با موضوع جنگ با ایران
ماجرای سانسور شدن الناز شاکردوست در تلویزیون
اعلام تعداد شهدا و مجروحین حادثه زاهدان
یک عروسی رویایی داشته باشید ! | بهترین ها را اینجا ببینید
زیبایی اندام خانم ها( جمع کردن باسن و بالا کشیدن سینه ) در زمانی کوتاه
فال حافظ
فال روزانه