پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

ماجرای رفتن عمو قناد از فیتیله !

تاریخ نشر :دوشنبه 27 دسامبر 2010 اشتراک:
ماجرای رفتن عمو قناد از فیتیله ! اخبار گوناگون
از این هفته مهرداد نظام آبادی جای عموقناد را در برنامه فیتیله گرفت. قناد برای واگذاری اجرای برنامه فیتیله دلایل خاص خود را دارد. او در این باره به «جام‌جم» گفت: من از برنامه فیتیله نرفته‌ام و همچنان تهیه‌کنندگی این برنامه را به عهده دارم. از ۲ سال پیش تصمیم گرفتیم در برنامه فیتیله تغییراتی […]
از این هفته مهرداد نظام آبادی جای عموقناد را در برنامه فیتیله گرفت. قناد برای واگذاری اجرای برنامه فیتیله دلایل خاص خود را دارد. او در این باره به «جام‌جم» گفت: من از برنامه فیتیله نرفته‌ام و همچنان تهیه‌کنندگی این برنامه را به عهده دارم. از ۲ سال پیش تصمیم گرفتیم در برنامه فیتیله تغییراتی ایجاد کنیم.
حالا بزرگ‌ترهایی که کودکی خود را با عمو قناد سپری کرده‌اند ذهن خود را با یک افسانه وفق داده‌اند که می‌گوید برخی آدم‌ها آب حیات می‌خورند به همین دلیل پیر نمی‌شوند. اما این گفته را ما به عنوان یک واقعیت باور نداریم. چون می‌دانیم آنچه باعث شده عمو قناد چندین سال بتواند به عنوان مجری برنامه کودکان دوام بیاورد به یک کنش روانشناختی برمی‌گردد؛ قناد توانسته کودک درون خود را زنده نگه دارد. او به یاد دارد که چگونه با زبان کودکان با آنها سخن بگوید و همین فن و شیوه او را برای بچه‌های همه دوران‌ها به پای تلویزیون نگه داشته است.

از این هفته مهرداد نظام آبادی جای عموقناد را در برنامه فیتیله گرفت. قناد برای واگذاری اجرای برنامه فیتیله دلایل خاص خود را دارد. او در این باره به «جام‌جم» گفت: من از برنامه فیتیله نرفته‌ام و همچنان تهیه‌کنندگی این برنامه را به عهده دارم. از ۲ سال پیش تصمیم گرفتیم در برنامه فیتیله تغییراتی ایجاد کنیم.

این تغییرات با اضافه شدن بازیگرانی مانند حسین محب‌اهری و رضا فیاضی به برنامه همراه شد اما به دلایلی تداوم پیدا نکرد تا این‌که امسال تصمیم گرفتیم روی تغییرات اساسی برنامه جدی فکر کنیم. برای رسیدن به این هدف من به عنوان تهیه‌کننده از خودم شروع کردم!

قناد معتقد است که همه برنامه‌ها به مرور زمان به نوعی دچار تکرار می‌شوند و اگر گردانندگان برنامه نتوانند تنوع را به بخش‌های برنامه خود وارد کنند، بعد از مدتی آنها نیز از ردیف برنامه‌های پر بیننده حذف خواهند شد.

با همه این تفاصیل پرسش این‌جاست که تهیه‌‌کننده برنامه فیتیله برای ایجاد تنوع چرا ابتدا از مجری شروع کرده است؟ مجری که ستون برنامه است و قناد تاکنون نشان داده که می‌تواند با استفاده از تجربیات خود برنامه‌ را سرپا نگه دارد؟

قناد در پاسخ به این پرسش گفت: اگر تغییرات را از دیگر عوامل برنامه شروع می‌کردیم شاید سوءتفاهماتی پیش می‌آمد اما اکنون چون خودم را از اجرای برنامه کنار کشیدم، سوءتفاهمی هم شکل نمی‌گیرد.

در این وانفسای مجری خوب و کاربلد آیا مهرداد نظام آبادی می‌تواند جایگزین مناسبی برای قناد باشد؟

تهیه‌کننده برنامه فیتیله با تاکید برکار گروهی در پاسخ به این سوال هم از روش فروتنانه استفاده کرد و گفت: گروه سازنده فیتیله در همه کارها با هم مشورت می‌کنند.این انتخاب هم گروهی صورت گرفت و ما امیدواریم مجری جدید بتواند خیلی زود با مخاطبان برنامه فیتیله ارتباط برقرار کند.

اما همه مردم که صبح‌‌های جمعه از خواب بیدار می‌شوند و کانال تلویزیون خود را روی شبکه ۲ تنظیم می‌کنند و به تماشای برنامه فیتیله می‌نشینند، می‌دانند که سازندگان این برنامه محور کار خود را روی تنوع متمرکز کرده‌اند! تنوعی که متن‌های قوی آن را حمایت می‌کند. اما آیا با این همه تنوع بازهم قرار است، یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دچار تغییرات اساسی شود؟

قناد برای پاسخ دادن به این پرسش از یک مثال استفاده کرد و گفت: بیشتر مردم ایران از کودک گرفته تا بزرگسال قورمه سبزی را دوست دارند. اما اگر هر روز به همین مردم قورمه سبزی داده شود آنها از این غذای دلخواه، دلزده می‌شوند.این اتفاق دقیقا برای برنامه‌های تلویزیونی هم رخ می‌دهد. اگر قرار است برنامه فیتیله همچنان طرفداران خود را حفظ کند چاره‌ای ندارد جز این‌که تنوع را اساس کارش قرار دهد. بنابراین مخاطبان برنامه فیتیله باید منتظر تغییرات اساسی در دکور، متن‌ها، سرودها و… باشند.

برنامه فیتیله یکی از شادترین برنامه‌های تلویزیونی است؛ برنامه‌ای که می‌توان آن را در ردیف برنامه‌‌های موزیکال قرار داد. سرودهای شاد همراه با موسیقی‌های رنگارنگ و پر انرژی باعث شده تا بچه‌ها و حتی بزرگ‌تر‌ها از دیدن برنامه فیتیله لذت ببرند اما مدتی است که در کنار همه نقدهای مثبتی که درباره برنامه فیتیله گفته، شنیده و چاپ می‌شود، انتقاداتی هم به گوش می‌رسد. برخی بر این باور هستند که سازندگان فیتیله برای اجرای سرودهای خود از برنامه‌ها و کلیپ‌هایی الگو می‌گیرند که در خارج از کشور ساخته می‌شوند.

قناد این گفته را قبول ندارد و معتقد است که در شکل اجرایی سرودها از نمونه‌های خارجی الگوبرداری نشده است اما بر این باور است که سرودهای برنامه باید بار آموزشی بیشتری داشته باشند.

تهیه‌کننده برنامه فیتیله با تاکید بر این نکته که فیتیله در شکل و ساختار جدید بازهم شاد شاد خواهد بود، گفت: ما از همه انتقادات در جهت بهتر شدن کار استفاده می‌کنیم. این انتقادات می‌تواند از طرف مدیران تلویزیون یا مردم و مخاطبان برنامه باشد. ما آماده‌ایم که تغییرات سازنده را در جهت رضایتمندی مردم از برنامه فیتیله اجرا کنیم. به همین دلیل مدام داریم فکر می‌کنیم تا به روش‌های بهتر برای ساختار و محتوای برنامه فیتیله برسیم.

برنامه فیتیله را بچه‌ها و بزرگ‌ترها دوست دارند چون مجریان و بازیگران آن باورپذیر هستند. اگر بازیگر مثلا ۴۰ساله این برنامه که آقا هم هست، لباس مادربزرگ می‌پوشد و با گریم نقش بزرگ خانواده را بازی می‌کند، این نقش را چنان خوب اجرا می‌کند که بچه‌ها و حتی بزرگ‌ترها او را قبول می‌کنند. مخاطبان می‌دانند مثلا عمو فروتن دارد نقش مادربزرگ را بازی می‌کند اما این قدرت او به عنوان بازیگر است که مردم را مجاب می‌کند او را به عنوان مادربزرگ قبول کنند. فیتیله‌ای‌ها اساس کار خود را بر تنوع گذاشته‌اند. تنوع، خلاقیت لازم دارد و این گروه تاکنون نشان داده‌اند که خلاقیت لازم را برای اجرای برنامه‌ کودکان دارند. بنابراین مخاطبانی که این گروه را دوست دارند برای نگه داشتن فیتیله روی آنتن شبکه ۲ باید از آنها حمایت‌ کنند و بهترین حمایت شاید این باشد که کمی سعه‌صدر داشته باشیم و به جای بزرگنمایی ضعف‌های کوچک، توانایی‌های بزرگ را ببینیم و با پیشنهادهای خود فیتیله‌ای‌ها را در تغییرات خلاقانه کمک کنیم.

مجید قناد از جمع عموها‌ی فیتیله‌ای رفت! این خبر دیروز به اصطلاح مثل توپ ترکید و از طریق رسانه‌ها در همه جا منتشر شد. بعد از شنیدن این خبر اولین سوالی که به ذهن رسید این بود که قناد چرا رفت؟ مجری که سالیان سال است برای کودکان برنامه اجرا می‌کند و بالا رفتن سن و سال نتوانسته محبوبیت او را نزد بچه‌ها کم کند.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
اخبار خواندنی
بیشتر >
تصاویر خبری
بیشتر >
آرون گروپس