ماجرای مهریه با برکت یک کشاورز نمونه

تاریخ نشر :دوشنبه 07 ژوئن 2010 مشاهده : 169
ماجرای مهریه با برکت یک کشاورز نمونه اخبار گوناگون
ماجرای مهریه با برکت یک کشاورز نمونه این باغدار نمونه افزود: ۱۳ هکتار زمین دیگر هم تسطیح کرده‌ام که اگر آب داشته باشد، بهترین گندم برداشت می‌شود اما تاکنون درخواست‌هایم برای صدور مجوز حفر چاه به بهانه‌های محل ممنوع بودن، خشکسالی، و مهمتر از این‌ها اولویت داشتن نورچشمی‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است. فارس: مهریه با […]

ماجرای مهریه با برکت یک کشاورز نمونه
این باغدار نمونه افزود: ۱۳ هکتار زمین دیگر هم تسطیح کرده‌ام که اگر آب داشته باشد، بهترین گندم برداشت می‌شود اما تاکنون درخواست‌هایم برای صدور مجوز حفر چاه به بهانه‌های محل ممنوع بودن، خشکسالی، و مهمتر از این‌ها اولویت داشتن نورچشمی‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است.

فارس: مهریه با برکت ماجرای زنی است که پس از فوت شوهر خود با پول مهریه اش و گرفتن وام دولتی ۴۰ هکتار زمین کوهستانی را هموار کرد و با تبدیل آن به ۳۰ هکتار باغ انار و زیتون دو بار کشاورز نمونه کشور شد.

صغری ابراهیمی، متولد ۱۳۳۵ دوبار کشاورز نمونه سال کشور شده، همسر خود را ۱۲ سال پیش از دست داده،خانزاده و از خانوادهای اصیل ارسنجان است، ۶ فرزند دارد ۵ فرزند دختر و فرزند آخری پسر، فرزندانش در مقاطع فوق‌ لیسانس و لیسانس تحصیل کرده‌اند از رشته‌های فیزیولوژی گرفته تا رشته باغبانی و زراعت و اصلاح نباتات آخری هم در دوره دبیرستان تحصیل می‌کند.

بعد از فوت همسرش با فروش مهریه و گرفتن وام توانسته ۴۰ هکتار زمینی که از همسرش به ارث رسیده است را تسیطح کند و اراضی شیب‌دار آن را تبدیل به ۲۲ هکتار باغ انار و هشت هکتار باغ زیتون کند.

وی دو بار کشاورز نمونه کشور در سالهای ۸۲ و ۸۸ بوده میانگین تولید باغ انارش ۱۰۵ تن در هکتار است و تمام باغ به صورت کشت مکانیزه با سیستم قطره‌ای آبیاری می‌شود.

خانم ابراهیمی در ارسنجان به همراه شش فرزندش که هیچکدام ازدواج نکرده‌اند، زندگی می‌کند و در روستای نعمت‌آباد که ۱۵ دقیقه با خودرو با این شهرستان فاصله دارد کار می‌کند.

خانم صغری ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس افزود: فرزندانم در کار کشاورزی خیلی کمک می‌کنند البته دانش این کار را هم کسب کرده‌اند و به همین دلیل بود که تحصیلات دانشگاهی دو تا از فرزندانم در رشته کشاورزی است.

وی گفت: وقتی شوهرم فوت کرد، شغل دولتی نداشت که با حقوقش فرزندانم را اداره کنم، خیلی‌ها گفتند زمین‌های ارثیه‌ همسرم را بفروشم اما قبول نکردم، یا علی گفتم و کار را شروع کردم، تجربه‌ای نداشتم، پول هم نداشتم، زمین‌ها غیر قابل استفاده بود، شیب‌دار و نیازمند اصلاحات زیربنایی بالاخره باید کمر همت می‌بستم.

خانم ابراهیمی افزود: تنها یک هکتار باغ آماده از همسرم مانده بود و بقیه زمین‌ها به هیچ عنوان قابل کشت نبودند، با فروش مهریه‌ام و گرفتن وام از دولت در قالب طرح طوبی، زمین‌ها را تسطیح کردم و باغ انار و زیتون احداث کردم.

وی در این لحظه آهی کشیده و افزود: گفتن همه اینها راحت‌ است اما وقتی یاد آن همه مرارت‌ها، رنجها و تلاش‌هایی که برای گرفتن وامها و بعد از آن برای تسطیح آماده‌سازی این باغها کشیدم ناراحت می‌شوم اما به خاطر مداومت و اصرار در حل مشکلات احساس غرور می‌کنم.

این کشاورز نمونه اضافه کرد: آرام، آرام این باغها به ثمر می‌رسیدند و من در کنار تربیت فرزندانم شاهد شکوفایی هر دو اینها بودم، بچه‌هایم در کار کشاورزی کمک می‌کردند، و همزمان دانشگاه هم می‌رفتند و این موجب قوت قلب برایم بود و انگیزه‌ام را برای کار دو چندان می‌کرد. با زیاد شدن کار باغ و مشغله تحصیل فرزندانم اکنون ۴ کارگر ثابت دارم که هر کدام از آنها ماهانه ۳۵۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند و در سال ۶ تا ۷ ماه هم کار می‌کنند.

*مشکلات کار

این کشاورز نمونه در مورد مشکلات کار خود ادامه داد: همه این باغها با یک حلقه چاهی که ۱٫۵ اینچ آب دارد آبیاری می‌شود و واقعاً کافی نیست، بارها درخواست مجوز چاه کرده‌ام و به‌رغم قانونی بودن هیچگونه توجهی نمی‌کنند و در پیچ‌وخم‌های اداری دست‌وپا می‌زنم، اگر این روند ادامه یابد، زراعتم در معرض نابودی است.

ابراهیمی اضافه کرد:۲۲ هکتار باغ انارم را به سیستم آبیاری قطره‌ای تجهیز کرده‌ام اما تنها ۴۵ میلیون تومان بدهی نصیبم شده هیچ نفعی هم برای باغ ندارد کارشناسان خوب بررسی نکرده‌اند و آزمایش‌های لازم صورت نگرفته زیرا در شرایطی که آب چاه شور و زمین شنی است این نوع آبیاری جواب نمی‌دهد.

این باغدار نمونه افزود: ۱۳ هکتار زمین دیگر هم تسطیح کرده‌ام که اگر آب داشته باشد، بهترین گندم برداشت می‌شود اما تاکنون درخواست‌هایم برای صدور مجوز حفر چاه به بهانه‌های محل ممنوع بودن، خشکسالی، و مهمتر از این‌ها اولویت داشتن نورچشمی‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است.

*ملاقات با استاندار ممنوع

ابراهیمی خاطرنشان کرد: حداقل ۵۰ بار رفتم تا با استاندار فارس ملاقات بگیرم اما گفتند ممنوع است و فقط به صورت مکتوب درخواستتان را بنویسید. با حمایت فرماندار ارسنجان توانستم ۳ دقیقه وقت ملاقات برای بیان مشکلاتم در مورد کشاورزی با استاندار بگیرم اما هیچ اقدامی برای رفع این مشکلات انجام ندادند.

به گفته وی، آقای اسکندری وزیر جهاد کشاورزی سابق قول ۱۰ میلیون وام بلاعوض و ۱۵ میلیون وام را دادند اما هرچه در این مورد پیگیری کردم به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم.

خبرنگار فارس از درآمد و میزان رضایتش از کار ‌پرسید که خانم ابراهیمی گفت: کار طاقت‌فرسایی است اما همین که روی پای خودم ایستاده‌ام و چندین خانواده در کنار این کار به نوایی می‌رسند همیشه خدا را شکر می‌کنم این کار را ادامه خواهم داد زیرا شغل اکثر انبیا هم همین بوده و در اسلام به آن سفارش شده است فقط از مسئولان می‌خواهم موانع تولید را در بخش کشاورزی بردارند و بروکراسی اداری را حذف کنند.

2010-06-07 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
افراد خیر معروف در کارهای انسان دوستانه از مهتاب کرامتی تا لیلا بلوکات
اگر قصد کاهش وزن دارید این پنج دروغ رایج را هرگز باور نکنید
لایو فلور نظری و واکنشش به دعوای جنجالی با مریم امیرجلالی
نیوشا علیپور بازیگر مژگان در بچه مهندس در کنار مرحوم پورحسینی
تصاویر جدید مهدیس توکلی بازیگر نقش مینو در سریال از سرنوشت
عکس جدید گندم دختر آزاده نامداری با لباس عروس در تولد مادرش
تازه ترین استایل سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری
عکس جدید مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور با هوادار
ایرج نوذری و مادرش به همراه خواهرش
تغییر چهره سروش گودرزی بازیگر خط قرمز و مسافری از هند
تبریک تولد مادر بهاره رهنما به دخترش بهاره ، با صدایی لطیف
بازیگر سریال عاشقانه حسین یاری با دختر و عروسش
گریم‌ جدید مهراوه شریفی نیا در فیلم جدیدش
تیپ متفاوت متین ستوده با ست سبز رنگ
عکسی از دفتر کار نیکی کریمی بازیگر آقازاده
عکس جدید نانسی عجرم خواننده لبنان در کنار همسر و ۳ دخترش
جواد خیابانی گزارشگر ورزشی در کنار تنها دخترش
حامد کمیلی در کنار زنده یاد کامبوزیا پرتوی
پسر پرویز پورحسینی مرحوم در مراسم خاکسپاری پدرش
عکس دختر دیگو مارادونا با چهره ماتم‌زده و اشکبار
کشف لباس عروس آغشته به مواد مخدر در تهران
استایل شیک و تیپ رضا بهرام در یک روز بارانی استانبول
جدیدترین عکس نسیم ادبی و همسرش ابراهیم اثباتی
فیلمی که محسن تنابنده از مراسم عقد ۲ همکارش منتشر کرد
حضور هنرمندان در مراسم خاکسپاری پرویز پورحسینی
صحبت های بغض آلود مرحوم پرویز پورحسینی درباره کرونا
ناگفته های تلخ کمند امیرسلیمانی از زمان بارداری مادر و تولدش
بهاره رهنما در جشن تولدش در کنار طراح لباسش
آسان‌ترین شیوه خرید و اجاره آپارتمان تنها در سامانه هوشمند کیلید
تیپ پسرانه لیلا اوتادی با موهای کوتاه در نوجوانی
جشن تولد لاکچری آزاده نامداری با کیک ۹۹/۹/۹
آخرین وداع خانواده شهید محسن فخری زاده بر سر مزار وی
گاف تلویزیون درباره شهید فخری‌زاده
توصیه حریرچی به محیا اسناوندی مجری : با بچه ات عروسی بگیر
عکسی از آخرین روزهای زندگی مرتضی پاشایی که برادرش مصطفی گرفت
ماهسون قرمزی ‌گل خواننده مشهور ترک در سریال ایرانی!
لیلا بلوکات در جشن تولد دیبا زاهدی بازیگر بوم و بانو
دختری که بهاره افشاری در تئاتر زیبایی گاهی زن است دوست دارد
اولین سالگرد ازدواج سوگل طهماسبی بازیگر
صحبت های گلوریا هاردی همسر ساعد سهیلی و رضایت از زندگی در ایران
مراسم تشییع پیکر شهید فخری زاده با حضور فرزندانش
لایو نیوشا ضیغمی با دکتر هاشمیان در مورد پیشگیری بیماری کرونا
ازدواج مهرداد میناوند در رندترین تاریخ سال و روز تولدش
دومین سالگرد ازدواج سمانه پاکدل و هادی کاظمی زوج بازیگر
فیلمی که الهام حمیدی به مناسبت جشن تولدش منتشر کرد
نعیمه نظام دوست در جشن تولد بهاره رهنما
چهره جدید مانی رحمانی نوجوانی جواد جوادی در بچه مهندس
۴ بازیگر معروف زن در نقش معتاد از لیلا زارع تا مهتاب کرامتی
هنرمندان فرزند طلاق از بهرام افشاری تا مهرآوه شریفی نیا
مراسم تشییع پیکر مرحوم پرویز پورحسینی با حضور خانواده و هنرمندان
logo-samandehi