متن کامل نامه لاریجانی به احمدی نژاد

تاریخ نشر :سه‌شنبه 06 آوریل 2010 مشاهده : 204
متن کامل نامه لاریجانی به احمدی نژاد اخبار گوناگون
متن کامل نامه لاریجانی به احمدی نژاد مطمئن باشید، مجلس شورای اسلامی صمیمانه و خالصانه در این جهت حرکت نموده و می‌نماید و مبنای تصمیم‌گیری مجلس مصالح ملت است و چیزی که مجلس مطالبه می‌کند اجرای قانون در هر بعدی می‌باشد، اما راه برای بررسی کارشناسی مشترک دولت و مجلس هم فراهم است رئیس مجلس […]

متن کامل نامه لاریجانی به احمدی نژاد
مطمئن باشید، مجلس شورای اسلامی صمیمانه و خالصانه در این جهت حرکت نموده و می‌نماید و مبنای تصمیم‌گیری مجلس مصالح ملت است و چیزی که مجلس مطالبه می‌کند اجرای قانون در هر بعدی می‌باشد، اما راه برای بررسی کارشناسی مشترک دولت و مجلس هم فراهم است
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نامه رئیس جمهور درباره لایحه هدفمند کردن یارانه ها با تاکید بر اینکه مبنای تصمیم گیری مجلس مصالح ملت است خواستار ان شد که دولت پیش بینی خود از تورم ، نرخ رشد اقتصادی و قیمت های حامل های انرژی ناشی از دو سناریوی درآمدی چهل هزار میلیارد تومان و بیست هزار میلیارد تومان را اعلام کند.

به گزارش مهر، متن کامل نامه لاریجانی در پاسخ به نامه احمدی‌نژاد به این شرح است:

با سلام

ضمن تشکر از ارسال نامه شماره ۴۷۶۴ مورخ ۱۵/۱/۸۹ و تبریک سال جدید به جناب عالی و اعضای محترم هیات دولت، به استحضار می‌رساند:

۱- همان‌گونه که متذکر شدید طرح هدفمندکردن یارانه‌ها از اقدامات سنگین و حساس در کشور می‌باشد که هماهنگی همه قوا را نیازمند است و چنانچه با دقت و واقع‌بینی و تدبیر محقق شود اصلاحات زیادی را در کشور باعث می‌گردد و بی‌دقتی در اجرا، مشکلات بیشتری بر سر راه مردم قرار می‌دهد و دقت و وقت‌گذاری وسیع کمیسیون و نمایندگان مجلس در این باب، به دلیل اهمیت موضوع بوده است که در راه خدمات رسانی به ملت مشکلی پدید نیاید و از ایجاد تورم افسارگسیخته و هجوم واردات جلوگیری شود.

۲- کمیسیون ویژه این طرح حدود یک سال با حضور کارشناسان دولتی و متخصصان دانشگاهی و نمایندگان بخش خصوصی، بررسی جامعی نمود و در این مسیر تلاش نمود با واقع‌بینی زمینه‌های تحقق آن را توسط دولت فراهم نماید و انعطاف کافی برای نوسانات احتمالی برای کارگزاران دولت در نظر گرفت.

به همین جهت با پیشنهاد دولت به قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی ورود پیدا نکرد در حالیکه مطلعید مطابق برنامه چهارم این کار یعنی قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی صرفا با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس ممکن است، اما اختیار آن را به دولت سپرد و با پیشنهاد دولت در تاسیس سازمانی که این امور را سامان دهد در عین مخالفت برنامه با ایجاد تشکیلات جدید، موافقت گردید و برای انعطاف کافی دولت فراگیری طرح را اختصاص به دهک‌های خاصی ننموده بلکه به همه مردم تسری داد تا با توجه به درآمدهای آنان، دولت خود تدبیر نماید.

کار اصلی مجلس مربوط به دوره اجرای طرح بود که آن را با شیب مناسب پنج ساله در نظر گرفت که از تورم شدید و زمینه واردات گسترده جلوگیری کند، یعنی در سال اول حداکثر بین ده تا بیست هزار میلیارد تومان درآمد، از بالا بردن قیمت حامل‌های انرژی حاصل گردد و در سال‌های بعد، با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس بر حسب شرایط تصمیم گیری شود و در این جهت بین نمایندگان مجلس و دولت وحدت نظر وجود داشت.

مشکل پس از تصویب قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و هنگام ارایه بودجه سال ۸۹ ظهور یافت که درلایحه بودجه به خلاف متن قانون مذکور یکباره به جای رقم حداکثر بیست هزار میلیارد تومان، رقم چهل هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد که خلاف قانون مصوب بود.

کار دیگر مجلس تخصیص منابع کافی جهت تامین اجتماعی و گروه‌های آسیب پذیر کشور و هم چنین اختصاص منابع لازم جهت بهبود تولیدات کشاورزی و صنعت بود که باز نحوه اجرای آن را در حیطه تصمیمات دولت قرار داد. لذا ملاحظه می‌فرمایید که در این زمینه همکاری مجلس صمیمانه و آگاهانه صورت پذیرفت.

۳- در عین حال پس از نگرانی حضرت عالی در هنگام تصویب بودجه، مجددا فرصت کافی در مجلس فراهم گردید که جناب عالی و دوستان دولت نظرات خود را مطرح نمایند و چنانچه استدلال‌های جدیدی وجود دارد شنیده شود، اما همان‌گونه که مستحضرید دلایل قوی دیگری وجود داشت که باز مجلس مصلحت ندانست که شوک یکباره به زندگی اقتصادی مردم وارد شود. استدلال محوری حضرت عالی این بود که تغییرات در قیمت‌ها باید به نحوی باشد که تغییر در رفتار مصرفی را باعث شود و با تعبیری مثلا ۲۰ درصد تغییر در قیمت‌ها چنین نتیجه‌ای را شاهد نخواهیم بود.

این منطق درستی است اما مستحضرید که رقم بیست هزار میلیارد تومانی که مجلس برای تغییر قیمت‌های حامل‌های انرژی در نظر گرفت به هیچ وجه تغییرات ۲۰ درصدی قیمت‌ها نیست. بحث چند برابر شدن قیمت‌هاست که طبعا آثار تغییر رفتار مصرفی را در بر خواهد داشت، لکن مجلس با جهش زیاد و یکباره قیمت‌ها در سناریو چهل هزار میلیارد تومان که می‌تواند فشار زیادی به مردم وارد کند، موافق نبود.

۴- اشکال دیگر عدم اجرای قانون در پیشنهاد همه پرسی با تکیه بر این سخن که وقتی ما نتوانستیم با منطق و استدلال به مجلس بفهمانیم ایجاد شد که در آستانه سال جدید مطرح گردید که طبعا به هیچ وجه مناسب منزلت نظام اسلامی نیست که پس از تصویب قانون با چنین بیانی، مجریان عدم اجرای آن را مطرح کنند، تاثیرات سوء این امور در رفتار اجتماعی در درازمدت بیشتر از یارانه‌های سرگردان در کشور است و مهم‌تر بحث همه‌پرسی است که مستحضرید این موضوع در قانون اساسی جزء اعمال قوه مقننه می‌باشد و باز ورود به این مقوله به مصلحت کشور نبود.

البته با سخنان راهگشای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته مبنی بر اجرای قانون و همکاری قوای مختلف با دولت در جهت تحقق این طرح، صراط مستقیم روشن گردید.

لازم به ذکر است همان‌گونه که جنابعالی هم در نامه خویش متذکر شدید هماهنگی، همراهی و همکاری کلیه قوا در این موضوع ضرورت دارد و طبعا بار معنایی این واژه‌ها “هماهنگی، همراهی و همکاری” مستلزم درک یکدیگر و تفاهم در یک کار جمعی است که با استدلال و رعایت منطق دو طرف ممکن می‌گردد.

۵- علی‌ایحال بنابر توصیه رهبر معظم انقلاب درجهت همکاری قوا با یکدیگر، ‌مجلس آمادگی دارد در این زمینه در آغاز سال جدید نظرات کارشناسی دولت را مجددا بررسی کند و به خاطر این‌که این مسیر مجددا در بحث‌های غیرمستند غوطه‌ور نشود خواهشمند است دولت محترم روشن نمایند پیش‌بینی تورم که شامل تورم انتظاری هم هست از دو سناریوی چهل هزار میلیارد تومان و بیست هزار میلیارد تومان چقدر است؟ و نرخ رشد اقتصادی کشور در سال ۸۹ با هر کدام از این سناریوها چقدر می‌شود؟ و مدل پیشنهادی دولت از نظر قیمت حامل‌های انرژی در هر کدام از این سناریوها چیست؟ تا آسان‌تر مسیر تفاهم فراهم گردد.

مطمئن باشید، مجلس شورای اسلامی صمیمانه و خالصانه در این جهت حرکت نموده و می‌نماید و مبنای تصمیم‌گیری مجلس مصالح ملت است و چیزی که مجلس مطالبه می‌کند اجرای قانون در هر بعدی می‌باشد، اما راه برای بررسی کارشناسی مشترک دولت و مجلس هم فراهم است، و بعد از رویت نامه حضرتعالی توسط آقای میرتاج‌الدینی معاون محترم حقوقی به آقای باهنر نایب رئیس محترم مجلس ماموریت داده شد تا با نمایندگان دولت و دوستان مجلس جلسات بررسی نظرات دولت را تشکیل دهند تا چنانچه راه حل منطقی دیگری قابل حصول است، مدنظر قرار گیرد.

از خداوند متعال توفیق حضرتعالی و همکاران عزیز در دولت را خواستارم.

به گزارش مهر ، رئیس جمهور در نامه خود با لاریجانی با بیان اینکه دولت فعلی داوطلبانه مصمم به اجرای این کار بزرگ و پذیرش مسئولیت آن شده است، تاکید کرده بود “مصوبه مجلس دارای اشکالات اساسی و موانع متعددی است که هم اجرا را بسیار سخت کرده و صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می‌کند.”

2010-04-06 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
عکس جدید دوقلوهای پایتخت سارا و نیکا فرقانی در خارج از کشور
پسر جوان کرجی خواهر ۳۲ ساله اش را با ۲۵ ضربه چاقو کشت
معروف ترین بازیگرانی که کرونا گرفتند از محسن تنابنده تا رضا گلزار
بازیگران معروف آذر ماهی از بهاره رهنما تا الهام حمیدی
بازیگران دهه ۷۰ در گذر زمان از آرش نادی تا مهدی باقر بیگی
محمود پاک نیت با نوه اش هانا به همراه پسر و عروسش
تغییر چهره نیوشا ضیغمی بعد از عمل زیبایی جدید
تبریک تولد ساره بیات و خواهرش سروین برای پدرشان
کمدین خندوانه امیر کربلایی زاده کرونا گرفت
۶ کمدین معروف ایرانی از رضا عطاران تا علیرضا خمسه
عکس های جشن تولد لیلا بلوکات در کنار بازیگران از سرنوشت
تعجب شاهرخ استخری از ژست دخترش نبات موقع عکس گرفتن
خاطره شیرین نعیمه نظام دوست از اولین دیدار با امیر خسرو عباسی
حامد بهداد در مراسم خاکسپاری چنگیز جلیلوند
همسر اول و دوم مرحوم کامبوزیا پرتوی در مراسم خاکسپاری
فاطمه معتمدآریا در کنار همسر و پسرش
محمود پاک نیت و نوه اش هانا در کنار همسرش مهوش صبر کن
حمیرا ریاضی با همسرش علی اوسیوند در ترکیه
عکس جالب امیر آقایی و مهدی پاکدل در جوانی
کاوه سماک باشی قبل و بعد از ۴۰ کیلو کاهش وزن
تیپ جدید سیاوش خیرابی در پنت هاوس لاکچری اش
ناصر محمدخانی و همسر جدیدش در جشن تولد پسر ۲ساله اش
بردن آبروی دختر دانشجو در استان فارس توسط همکلاسی شیطانش
تشییع پیکر ‌چنگیز جلیلوند استاد دوبله با حضور تعداد محدودی از هنرمندان
حرکت جالب محمدرضا گلزار در بیلیارد چجوری امکان داره
تصاویر جالب از گذر زمان بازیگران معروف, هومن سیدی و هانیه توسلی
تصاویر جدید سانیا سالاری در پشت صحنه سریال عاشقانه ۲
ویدیو کمتر دیده شده از ساره بیات درباره خیانت به زنان
عکس یهویی آرتا پسر بابک جهانبخش در مسافرت
۷ زوج بازیگر جوان در سینمای حرفه ایی ایران
قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان ‌های لاکچری تهران
عکس بدون آرایش آزاده نامداری در میان برگهای پاییزی
جدیدترین سلفی فریبرز عرب نیا برای رد تمام شایعات
ابراهیم اشرفی بر سر مزار مرحوم ماه چهره خلیلی همسرش
خانه شیک و با صفای عاطفه رضوی جاری رعنا آزادی ور
لاغری شدید با تغییر چهره فریبا نادری بازیگر ستایش
حسام منظور بازیگر نجلا در استانبول ترکیه
نیما کرمی مجری صدا و سیما به دنبال کاهش وزن
باران کوثری در آغوش مهدی هاشمی و همسر سابقش گلاب آدینه
ورزش کردن علی کریمی با کت و شلوار
سلفی همسر و‌ امیرعلی پسر کوچک شهاب حسینی
لبخند مادر , دختری بهاره رهنما و پریا قاسم خانی
جشن تولد علی اوسیوند همراه همسرش حمیرا ریاضی و دخترش
مرگ هولناک آیلار دختر ۸ ساله بندرعباسی در هاله ایی از ابهام
تغییر چهره سیاوش خیرابی در لایو با فرزاد فرزین
استاد دوبله چنگیز جلیلوند به همراه نوه محمد علی فردین
محمود فکری مربی استقلال و پسرانش امیرحسین و حمیدرضا
عکس بهاره افشاری و برادرش بابک و همسرش صبا سهیلی
تبریک روز کودک از زبان سوفیا دختر یکتا ناصر بازیگر سریال دل
محمدرضا گلزار بازیگر عاشقانه در کنار مادر و مادربزرگش
logo-samandehi