متکی: قطار خلع سلاح به منزلگاه‌ خواهد رسید

تاریخ نشر :سه‌شنبه 11 مه 2010 مشاهده : 169
متکی: قطار خلع سلاح به منزلگاه‌ خواهد رسید اخبار گوناگون
متکی: قطار خلع سلاح به منزلگاه‌ خواهد رسید به اعتقاد من نشست تهران نشستی کاملا موفق بود. در حالی که برخی تلاش می‌کردند که ایران را متهم کنند که به دنبال بمب اتمی است، یکباره جمهوری اسلامی ایران در این رویکرد درست، بیرق‌دار خلع سلاح اتمی در دنیا شد و در تکمیل این حرکت در […]

متکی: قطار خلع سلاح به منزلگاه‌ خواهد رسید
به اعتقاد من نشست تهران نشستی کاملا موفق بود. در حالی که برخی تلاش می‌کردند که ایران را متهم کنند که به دنبال بمب اتمی است، یکباره جمهوری اسلامی ایران در این رویکرد درست، بیرق‌دار خلع سلاح اتمی در دنیا شد و در تکمیل این حرکت در سطح رئیس اجرایی کشور یعنی رئیس جمهور در نشست نیویورک شرکت کرد.
فارس: وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه قطار خلع سلاح به راه افتاده، گفت: این قطار قطعاً به منزلگاه‌های خودش خواهد رسید.

منوچهر متکی در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها، گفت: فکر می‌کنیم می‌توانیم چالش‌ها را به فرصت تبدیل کنیم، بر این اساس دستگاه دیپلماسی به ویژه در دولت نهم و دهم براساس سیاست خارجی تعریف شده، سعی کرده است به سراغ تحولات برود قبل از آنکه تحولات خودش را بر ما و کشورهای مشابه ما تحمیل کند.

وزیر خارجه کشورمان حضور در نشست‌ها را فرصت‌های بین‌المللی برای بیان مطالب عنوان کرد و افزود: امروز دو نگاه مقابل هم قرار گرفته و افکار عمومی جهان در یک مصاف روشن، آشکار و منطقی این دو منطق و نگاه را ملاحظه می‌کنند. اینکه شاهدید شبکه تلویزیونی CNN اعلام می‌کند ۸۰ درصد مخاطبان آن ضمن اینکه آقای احمدی‌نژاد را قبول ندارند، ولی حرفش را قبول دارند، یعنی غلبه یک منطق بر منطق‌های دیگر و غلبه مواضع حق‌طلبانه بر مواضع نادرست و باطل.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه در چند وقت اخیر نشست‌های مهمی را در دستور کار داشتیم، به کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه در تهران اشاره و خاطرنشان کرد: به اعتقاد من نشست تهران نشستی کاملا موفق بود. در حالی که برخی تلاش می‌کردند که ایران را متهم کنند که به دنبال بمب اتمی است، یکباره جمهوری اسلامی ایران در این رویکرد درست، بیرق‌دار خلع سلاح اتمی در دنیا شد و در تکمیل این حرکت در سطح رئیس اجرایی کشور یعنی رئیس جمهور در نشست نیویورک شرکت کرد.

متکی با اشاره به طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که با هدف خاصی برای این نشست صورت گرفته بود و اینکه چگونه این حرکت درست جمهوری اسلامی ایران همه آن معادلات را با نتایجی عکس مواجه کرد، گفت: این موفقیت حاصل نمی‌شد جز با حرکت‌های صحیح، به موقع و به سراغ حوادث رفتن.

وی با بیان اینکه این حق بودن مواضع ایران است که جای خودش را در دنیا باز می‌کند، اظهار داشت: ۴۰ سال از عمر معاهده NPT می‌گذرد. ظاهر قصه این است که آقای احمدی‌نژاد در نخستین پیشنهاد ۱۱ گانه‌ خود عنوان می‌کند که یک حرف D به اول NPT اضافه کنیم. اگر فقط همین پیشنهاد بود، به اعتقاد من این پیشنهاد یعنی یک قضاوت بر ۴۰ سال عمر NPT، یعنی یک خلاء جدی که در این معاهده وجود دارد، یعنی مغفول نگهداشتن بخش مهمی از این معاهده (خلع سلاح) که طی ۴۰ سال گذشته سراغ آن نرفتند.

متکی در پاسخ به این سؤال که وزارت خارجه برای تحقق پیشنهادهای رئیس جمهور در اجلاس بازنگری معاهده NPT چه اقداماتی را دستور کار دارد؟ اظهار داشت: بررسی بازنگری این معاهده در نیویورک در جریان است. در حال حاضر دو نگاه وجود دارد، یک نگاه کشورهای در حال توسعه و عضو جنبش عدم تعهد هستند که برخی از مقامات عمده عدم تعهد و حتی رئیس این جنبش اعلام کرد که مواضع آقای احمدی‌نژاد و پیشنهادهای ایشان دقیقا مواضع این جنبش است و موجب تقویت جنبش عدم تعهد شده است.

وی با اشاره به پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد مبنی بر تشکیل یک کارگروه بین‌المللی در زمینه عملیاتی کردن موضوع خلع سلاح، گفت: جنبش عدم تعهد براساس پیگیری‌های کشورهای پیشرو در این جنبش و از جمله تروئیکای این جنبش (ایران، کوبا و مصر) موفق شدند تدوین یک کنوانسیون را برای خلع سلاح بگنجانند و زمانی مواضع عدم تعهد را مورد بررسی قرار دهیم، شاهدیم که انطباق زیادی با پیشنهادات ایران و رئیس جمهوری کشورمان دارد.

متکی در خصوص عملیاتی شدن خلع سلاح در جهان، با بیان اینکه معاهده NPT سه محور مهم شامل استفاده صلح‌آمیز، عدم اشاعه و خلع سلاح دارد، گفت: طراحی که با مقدمه اجلاس واشنگتن صورت گرفته بود این بود که آمریکایی‌ها بگویند نگرانی کنونی تروریسم هسته‌ای، امنیت سلاح‌ها و مواد هسته‌ای است نه بحث خلع سلاح، که این رویکرد، ماده ۶ را که از خلع سلاح سخن می‌گوید، هدف قرار داده بود.

وزیر خارجه افزود: پیش‌بینی من این است که فرهنگ ضرورت توجه به خلع سلاح هسته‌ای با اجلاس خلع سلاح تهران، با شعار انرژی هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس، مثل بمب در دنیا ترکید.

وی با بیان اینکه تمرکز احمدی‌نژاد در نشست نیویورک بر بحث خلع سلاح و نشانه رفتن کسانی بود که مانع خلع سلاح می‌شوند، گفت: در سخنرانی شتاب زده و از روی عصبانیت خانم کلینتون وزیر خارجه آمریکا بعد از سخنرانی آقای احمدی‌نژاد، دولت آمریکا برای نخستین بار از زبان وزیر خارجه‌اش اعلام کرد که ۵۱۱۳ سلاح هسته‌ای دارد.

متکی در پاسخ به این سؤال که آیا این یک حرکت در جهت شفاف سازی است؟ گفت: شرایط به گونه‌ای برای اینها عرصه را تنگ کرده است که ناگزیر به این شفاف سازی شدند.

متکی با بیان اینکه امکان راستی آزمایی در این زمینه وجود نداشته،‌ خاطرنشان کرد: سؤال جامعه جهانی این است که آمریکا این ۵ هزار بمب هسته‌ای را برای چه می‌خواهد؟ آنها از بمبی سخن می‌گویند که تنها یک عدد آن می‌تواند در دنیا تحول ایجاد کند.

وزیر خارجه ادامه داد: همانطور که در نطق آقای احمدی‌نژاد مطرح شد تنها کارآمدی سلاح هسته‌ای، نابودی هر موجود زنده‌ و از بین بردن محیط زیست است و هیچ کاربردی ندارد.

وی با بیان اینکه قطار خلع سلاح به راه افتاده، گفت: این قطار قطعاً به منزلگاه‌های خودش خواهد رسید. آنها نمی‌توانند غیرمتعهدها را در سازمان ملل نادیده بگیرند. غیرمتعهدها مصمم اعلام کردند که باید در یک پروسه زمانی مشخص، تاریخ انهدام سلاح هسته‌ای تعیین شود.

به گفته وزیر خارجه کشورمان نگاهی که قدرت را منشاء حق می‌داند باید به نگاهی تبدیل شود که حق باید منشا قدرت باشد.

متکی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اخبار منتشر شده مبنی بر حمایت آمریکا، روسیه و فرانسه از خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای، آیا می‌توان شاهد خاورمیانه‌ای عاری از این سلاح‌ها و خلع سلاح رژیم صهیونیستی در سال‌های آینده باشیم؟ اظهار داشت: یکی از حوزه‌های شکست آمریکا در منطقه ما مسائل خاورمیانه و مشخصاً مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی است که نتوانستند هیچ کاری انجام دهند.

وی افزود: در پوشش اجلاس بازنگری معاهده NPT پیشنهادی را رندانه مطرح کردند و گفتند که کنفرانسی با حضور کشورهای منطقه خاورمیانه و رژیم صهیونیستی برای منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای برگزار ‌کنیم. بسیار جالب است که مقامات این رژیم موضع‌گیری کرده و گفتند ما با نشست موافقیم اما ابتدا باید پروسه صلح، عادی شدن روابط کشورهای منطقه با اسرائیل، همکاری‌های اقتصادی، تعیین مرزها و … را مطرح کنیم بعد به منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای بپردازیم.

متکی یادآور شد: اگر در این رویکرد می‌توانستند مسئله فلسطین را به گونه‌ای که می‌خواهند حل کنند، در بیش از ۶۰ سال گذشته حل می‌کردند.

وزیر خارجه گفت: در جلسه‌ای که با حضور اعضای عدم تعهد در نیویورک داشتم، این موضوع مطرح شد که اگر می‌خواهند منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای را در خاورمیانه و در قالب یک کنفرانس پیگیری کنند، ابتدا باید آسیب شناسی شود که مشکل چیست.

وزیر خارجه ادامه داد: مشکل، وجود رژیم صهیونیستی با زرادخانه‌ها و بمب‌های هسته‌ای است. این رژیم هیچ گونه تعهدی به پادمان‌های هسته‌ای و نظارت‌های بین‌المللی ندارد به نحوی که صدای آمانو مدیرکل آژانس درآمد که این رژیم باید خود را متعهد کند. در حال حاضر اعضای عدم تعهد از این موضع حمایت می‌کنند که رژیم صهیونیستی باید معاهده NPT را بپذیرد و بعد موضوع خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای دنبال شود.

متکی با بیان اینکه خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای شعار متعلق به سال ۱۹۷۴ است، گفت: شعار امروز، جهان عاری از سلاح‌ هسته‌ای است و ما این بحث را دنبال می‌کنیم.

2010-05-11 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
شباهت جالب حسین یاری بازیگر سریال عاشقانه و دخترش
کیک تولد خاص و متفاوت داریوش فرهنگ در ۷۳ سالگی اش
تغییر چهره محمدحسن معینی بازیگر سریال دل
شبنم مقدمی عکس جالبی از شوهر و مادر شوهرش منتشر کرد
چهره پرنسس دایانا و عیوب ظاهری اش از نظر خودش
عکس مرد جنجالی با شش زن باردارش در عروسی یک بازیگر
تصویر جدید مهدی پاکدل بعد از ازدواج با رعنا آزادی ور
عکس جدید دوقلوهای پایتخت سارا و نیکا فرقانی در خارج از کشور
پسر جوان کرجی خواهر ۳۲ ساله اش را با ۲۵ ضربه چاقو کشت
معروف ترین بازیگرانی که کرونا گرفتند از محسن تنابنده تا رضا گلزار
بازیگران معروف آذر ماهی از بهاره رهنما تا الهام حمیدی
بازیگران دهه ۷۰ در گذر زمان از آرش نادی تا مهدی باقر بیگی
محمود پاک نیت با نوه اش هانا به همراه پسر و عروسش
تغییر چهره نیوشا ضیغمی بعد از عمل زیبایی جدید
تبریک تولد ساره بیات و خواهرش سروین برای پدرشان
کمدین خندوانه امیر کربلایی زاده کرونا گرفت
۶ کمدین معروف ایرانی از رضا عطاران تا علیرضا خمسه
عکس های جشن تولد لیلا بلوکات در کنار بازیگران از سرنوشت
تعجب شاهرخ استخری از ژست دخترش نبات موقع عکس گرفتن
خاطره شیرین نعیمه نظام دوست از اولین دیدار با امیر خسرو عباسی
حامد بهداد در مراسم خاکسپاری چنگیز جلیلوند
همسر اول و دوم مرحوم کامبوزیا پرتوی در مراسم خاکسپاری
فاطمه معتمدآریا در کنار همسر و پسرش
محمود پاک نیت و نوه اش هانا در کنار همسرش مهوش صبر کن
حمیرا ریاضی با همسرش علی اوسیوند در ترکیه
عکس جالب امیر آقایی و مهدی پاکدل در جوانی
کاوه سماک باشی قبل و بعد از ۴۰ کیلو کاهش وزن
تیپ جدید سیاوش خیرابی در پنت هاوس لاکچری اش
ناصر محمدخانی و همسر جدیدش در جشن تولد پسر ۲ساله اش
بردن آبروی دختر دانشجو در استان فارس توسط همکلاسی شیطانش
تشییع پیکر ‌چنگیز جلیلوند استاد دوبله با حضور تعداد محدودی از هنرمندان
حرکت جالب محمدرضا گلزار در بیلیارد چجوری امکان داره
تصاویر جالب از گذر زمان بازیگران معروف, هومن سیدی و هانیه توسلی
تصاویر جدید سانیا سالاری در پشت صحنه سریال عاشقانه ۲
ویدیو کمتر دیده شده از ساره بیات درباره خیانت به زنان
عکس یهویی آرتا پسر بابک جهانبخش در مسافرت
۷ زوج بازیگر جوان در سینمای حرفه ایی ایران
قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان ‌های لاکچری تهران
عکس بدون آرایش آزاده نامداری در میان برگهای پاییزی
جدیدترین سلفی فریبرز عرب نیا برای رد تمام شایعات
ابراهیم اشرفی بر سر مزار مرحوم ماه چهره خلیلی همسرش
خانه شیک و با صفای عاطفه رضوی جاری رعنا آزادی ور
لاغری شدید با تغییر چهره فریبا نادری بازیگر ستایش
حسام منظور بازیگر نجلا در استانبول ترکیه
نیما کرمی مجری صدا و سیما به دنبال کاهش وزن
باران کوثری در آغوش مهدی هاشمی و همسر سابقش گلاب آدینه
ورزش کردن علی کریمی با کت و شلوار
سلفی همسر و‌ امیرعلی پسر کوچک شهاب حسینی
لبخند مادر , دختری بهاره رهنما و پریا قاسم خانی
جشن تولد علی اوسیوند همراه همسرش حمیرا ریاضی و دخترش
logo-samandehi