محجوب: هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود

تاریخ نشر :دوشنبه 31 مه 2010 مشاهده : 164
محجوب: هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود اخبار گوناگون
محجوب: هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود هدفمند کردن یارانه‌ها خارج کردن اقتصاد از دور طبیعی است/در هدفمند کردن یارانه‌ها مرزبندی سیاسی مطرح نیست/ نگران وضعیت کارگران و کشاورزان هستیم. ایلنا: دبیرکل خانه کارگر گفت: معتقدیم هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود زیرا هزینه‌هایی که دولت در اجرای این طرح دارد بسیار بزرگ‌تر از اقدام‌های آن است. […]

محجوب: هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود
هدفمند کردن یارانه‌ها خارج کردن اقتصاد از دور طبیعی است/در هدفمند کردن یارانه‌ها مرزبندی سیاسی مطرح نیست/ نگران وضعیت کارگران و کشاورزان هستیم.

ایلنا: دبیرکل خانه کارگر گفت: معتقدیم هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود زیرا هزینه‌هایی که دولت در اجرای این طرح دارد بسیار بزرگ‌تر از اقدام‌های آن است.

علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر یکشنبه شب در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) در مناظره با سیدکاظم دلخوش، طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را خارج کردن اقتصاد از دور طبیعی خود دانست.

وی با بیان اینکه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها سیاسی و مربوط به دولت خاصی نیست، افزود: اصولاً دقت در علم اقتصاد مهم است و باید اندیشیده شده، عمل کرد.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس گفت: خارج کردن اقتصاد از دور طبیعی در واقع وارد کردن شوک به اقتصاد است و اقتصاد یک بیماری نیست که بخواهیم با وارد کردن شوک آن را نجات دهیم.

وی ادامه داد: در هدفمند کردن یارانه‌ها راجع به کالاهایی صحبت می‌کنیم که به راحتی به دست نمی‌آید اما راحت مصرف می‌شود و تراز کردن این دو دشوار است.

محجوب با اشاره به اینکه نقش دولت‌ها در اقتصاد به اندازه طول تاریخ بشر سابقه دارد، خاطرنشان کرد: چگونه اندیشیدن، تحقیق کردن و بنا کردن یک چارچوب حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: نخستین ایرادی که پس از تصویب این طرح باید آثارش را تصویب کرد، راجع به یک سری کالاهایی است که یارانه به آن تعلق می‌گیرد و یک‌سری کالاهایی که یارانه به آنها تعلق نمی‌گیرد.

منتقد قانون طرح هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: اقتصاد به دو بیماری تورم و رکود دچار است و اگر این روند ادامه پیدا کند هیچ اقتصاددان متعهدی حاضر به درمان آن نیست.

وی با بیان اینکه نباید بسترهای اقتصاد را به یک‌باره برهم ریخت و به آن شوک وارد کرد، اظهار داشت: برهم زدن قیمت‌های طبیعی هزینه‌های زیادی را متوجه دولت می‌کند.

محجوب با بیان اینکه در هدفمند کردن یارانه‌ها مرزبندی سیاسی مطرح نیست، افزود: اساس هدفمندسازی یارانه‌ها هدفمند کردن حامل‌های انرژی به‌ویژه واردات بنزین است که از ضعف مدیریت پالایش در کشور محسوب می‌شود زیرا صاحب بزرگ‌ترین پالایشگاه در جهان بودیم و دیگران بنزین را از ما می‌خریدند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: اصل هدفمند کردن یارانه‌ها به این دولت مربوط نمی‌شود و قیمت‌های بین‌المللی روی کشتی در خلیج باید کنترل شود.

وی افزود: درست است که باید با یک دیدگاه اسلامی کشور را اداره کرد اما حرف ما انتخاب درست‌ترین راه بوده و در این زمینه اختلاف نظر بسیار زیاد است.

سخنگوی طرح تحول اقتصادی مجلس نیز در این مناظره گفت: الگوی اساسی طرح تحول و هدفمندکردن یارانه‌ها بر گرفته از الگوی اسلامی و علم اقتصاد است.

سیدکاظم دلخوش با اشاره به اینکه اقتصاد ایران دارای فرهنگی جدا از فرهنگ غرب است، افزود: برخی افراد به صرف اینکه تئوری‌پرداز هستند در اجرا و عمل ورود نکرده‌اند و باید واقعیت‌های اقتصادی جامعه را ببینیم.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد در عرصه جهانی، ورود به تجارت جهانی WTO داشته باشیم باید اقتصاد خود را ساماندهی کنیم و قانون اساسی که میثاق ملی و قوانین اصل ۴۴ است، در نظر داشته باشیم.

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس اظهار داشت: کسانی هستند که در برخورد با مسائل اقتصادی تنها به تحصیلات و کتاب‌های دانشگاهی اکتفا می‌کنند و جامعه را به درستی نشناخته‌اند و یک فرد متخصص در زمینه اقتصاد باید در کنار علوم دانشگاهی با واقعیت‌های اجتماعی جامعه آشنا باشد.

به گفته وی امروز همه نمایندگان مجلس و تمام اقتصاددانان معتقد هستند که باید جراحی اقتصادی در کشور صورت بگیرد زیرا اگر این امر انجام نشود ما در آینده اقتصاد دنیا نقشی نداریم.

دلخوش خاطرنشان کرد: در دوره هفتم مجلس در سال ۸۳ بودجه کشور با ۱۰۰ میلیارد دلار بسته شد اما امسال این رقم به حدود ۴۰۰ میلیارد دلار رسیده و به طور یقین در سه سال آینده بودجه کشور با ۷۰۰ میلیارد دلار بسته می‌شود که اگر همپای اقتصاد جهان نباشیم و نتوانیم درآمدهای مردم را افزایش دهیم با مشکل مواجه می‌شویم.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را سبب جلوگیری از قاچاق و رانت‌خواری از منابع کشور بیان کرد و افزود: در قانون اساسی و اصل ۴۴ رویکرد دولت به طرف مردم، تعاونی‌ها و بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: در هیچ جای دنیا اینگونه که ما یارانه استفاده می‌کنیم و هدر می‌دهیم، عمل نمی‌شود.

دلخوش گفت: همه ما چه از جناح چپ و راست معتقد به اسلامی بودن اقتصاد اسلامی هستیم و تصور نمی‌شود کسی بتواند از این مسیر انحراف داشته باشد.

محجوب نیز در ادامه این مناظره به وعده دولت نسبت به طرح پرداخت نقدی اشاره کرد و اظهار داشت: آیا به راستی وعده داده شده به مردم، عملیاتی می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر قیمت‌های حامل‌های انرژی افزایش یابد دخالت دولت بیشتر شده و دولت تبدیل به کارفرمای بزرگ می‌شود و فقط حوزه قدرت او افزایش می‌یابد و در مدت اجرای این عملیات، ثروت از جیب مردم خارج و به خزانه دولت منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: امروز در تمام دنیا مسئله تورم یک امر مهار شدنی است اما با اجرای این طرح تورم کشور طی پنج سال آینده بیشتر می‌شود.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس با بیان اینکه نمی‌توانیم پول بنزین را به کسانی دهیم که مصرف بنزین ندارند، تصریح کرد: اقتصاد باید به آرامی حرکت کند و در مسیرهای پر چالش گرفتار نشود.

وی خاطرنشان کرد: وزیر نیرو نیز از این وضعیت اظهار تاسف کرده که چرا قیمت حامل‌های انرژی برق گران شده است.

محجوب با اشاره به اینکه قیمت بنزین از آخر خرداد و اوایل تیر ماه با کارت ۴۰۰ تومانی و آزاد لیتری ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود، اظهار داشت: آثار این کارها مشهود بوده و مردم به وضوح می‌بینند که دست دولت در جیب آنها رفته است.

به گفته وی بهتر بود به جای هدفمند کردن یارانه‌ها، هدفمند کردن مالیات بر ارزش افزوده صورت می‌گرفت که بازدهی بهتری داشت.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه کاهش هزینه‌های عمومی برای نخستین بار در دولت رجایی صورت گرفت، اضافه کرد: در آن زمان ۲۹ درصد نسبت به تولید ناخالص داخلی بودجه داشتیم اما امروز به ۹۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: ما نمی‌گوییم دولت فقیر باشد اما باید خود را کنترل کند ضمن اینکه کوچک کردن دولت عملیاتی اما بسیار دشوار است و این توانایی وجود دارد.

محجوب با بیان اینکه سرویس‌های مردم باید رایگان باشد، خاطرنشان کرد: زیرا امام (ره) وعده اجرای آن را داده بودند و ما نگران وضعیت کارگران و کشاورزان هستیم.

وی با اشاره به اینکه دولت باید تضمین کننده غذای گرم برای خانواده‌ها باشد، افزود: معتقدیم هدفمند کردن یارانه‌ها محقق نمی‌شود زیرا هزینه‌هایی که دولت در اجرای این طرح دارد بسیار بزرگ‌تر از اقدام‌های آن است.

2010-05-31 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
۴ بازیگر معروف زن در نقش معتاد از لیلا زارع تا مهتاب کرامتی
هنرمندان فرزند طلاق از بهرام افشاری تا مهرآوه شریفی نیا
مراسم تشییع پیکر مرحوم پرویز پورحسینی با حضور خانواده و هنرمندان
تصویر جدید امیرخسرو عباسی همسر بهاره رهنما در باغ لواسان
عکسی که ساره بیات به مناسبت تولد بهاره رهنما منتشر کرد
چهره جدید مانی رحمانی نوجوانی جواد جوادی در بچه مهندس
نعیمه نظام دوست در جشن تولد بهاره رهنما
جشن تولد آزاده نامداری که به اصرار دخترش برگزار شده
روایت حامد فخری زاده ، فرزند شهید فخری‌زاده درباره جزئیات ترور
مروارید شهریاری همسر اول بابک جهانبخش عکس پسرش را منتشر کرد
عکس های مدلینگ هانا نوه زیبای محمود پاک نیت
فیلمی که الهام حمیدی به مناسبت جشن تولدش منتشر کرد
شوخی بهاره رهنما در شام ایرانی , کلا ۲ بار شوهر کردم
منوچهر هادی کارگردان سریال عاشقانه در پشت صحنه با خانم های چشم بادومی‌
جمعه گردی بهاره رهنما و همسرش امیرخسرو عباسی در باغ لواسان
گریه های گوهر خیر اندیش به خاطر درگذشت پرویز پورحسینی
آخرین پیام صوتی زنده یاد پرویز پورحسینی برای روشنک گرامی
محمدرضا علیمردانی مجری و بازیگر با همسر و دخترش سارا
صبا راد در کافی شاپ ساحلی استانبول ترکیه
تصاویر جالب از تفریح گلاره عباسی در کوههای پر از برف
بهاره رهنما و دوستانش با چادر گل گلی در حرم امام رضا
هانیه غلامی و مادرش لادن سلیمانی در پاساژ لاکچری تهران
همایون شجریان و یاسمین دخترش به همراه مادرش
زنده یاد کامبوزیا پرتوی و همسرش نسرین مرادی
سمیرا حسن پور با همسرش سامان سالور در سفر گرجستان
حضور زنده یاد پرویز پورحسینی در خندوانه رامبد جوان
پریا پرتوی فرد همسر بابک جهانبخش سوار بر پاراسل در کیش
درگذشت پرویز پورحسینی بازیگر مطرح سریال بچه مهندس
جزئیات شهادت محسن فخری زاده از زبان کارشناس مسائل امنیتی
شباهت جالب حسین یاری بازیگر سریال عاشقانه و دخترش
کیک تولد خاص و متفاوت داریوش فرهنگ در ۷۳ سالگی اش
تغییر چهره محمدحسن معینی بازیگر سریال دل
شبنم مقدمی عکس جالبی از شوهر و مادر شوهرش منتشر کرد
چهره پرنسس دایانا و عیوب ظاهری اش از نظر خودش
عکس مرد جنجالی با شش زن باردارش در عروسی یک بازیگر
تصویر جدید مهدی پاکدل بعد از ازدواج با رعنا آزادی ور
عکس جدید دوقلوهای پایتخت سارا و نیکا فرقانی در خارج از کشور
پسر جوان کرجی خواهر ۳۲ ساله اش را با ۲۵ ضربه چاقو کشت
معروف ترین بازیگرانی که کرونا گرفتند از محسن تنابنده تا رضا گلزار
بازیگران معروف آذر ماهی از بهاره رهنما تا الهام حمیدی
بازیگران دهه ۷۰ در گذر زمان از آرش نادی تا مهدی باقر بیگی
محمود پاک نیت با نوه اش هانا به همراه پسر و عروسش
تغییر چهره نیوشا ضیغمی بعد از عمل زیبایی جدید
تبریک تولد ساره بیات و خواهرش سروین برای پدرشان
کمدین خندوانه امیر کربلایی زاده کرونا گرفت
۶ کمدین معروف ایرانی از رضا عطاران تا علیرضا خمسه
عکس های جشن تولد لیلا بلوکات در کنار بازیگران از سرنوشت
تعجب شاهرخ استخری از ژست دخترش نبات موقع عکس گرفتن
خاطره شیرین نعیمه نظام دوست از اولین دیدار با امیر خسرو عباسی
حامد بهداد در مراسم خاکسپاری چنگیز جلیلوند
logo-samandehi