مقاله منتشر شده متکی در پرتغال

تاریخ نشر :شنبه 17 جولای 2010 مشاهده : 209
مقاله منتشر شده متکی در پرتغال اخبار گوناگون
مقاله منتشر شده متکی در پرتغال آقای لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل به درستی ناراحتی خود را از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل ابراز داشت و آن را بیانگر رفتار «متناقض» شورا علیه ایران دانست. جالب اینکه این قطعنامه در حالی تصویب شد که دو کشور برزیل و ترکیه بنا به درخواست کتبی باراک اوباما […]

مقاله منتشر شده متکی در پرتغال
آقای لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل به درستی ناراحتی خود را از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل ابراز داشت و آن را بیانگر رفتار «متناقض» شورا علیه ایران دانست. جالب اینکه این قطعنامه در حالی تصویب شد که دو کشور برزیل و ترکیه بنا به درخواست کتبی باراک اوباما نسبت به امضای بیانیه تهران برای اعتمادسازی بیشتر و رفع نگرانی‌های ادعا شده آمریکا و متحدانش درباره برنامه هسته‌ای ایران اقدام کرده بودند.
خبرگزاری فارس: روزنامه پر تیراژ «آی» چاپ لیسبون همزمان با سفر منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان به پرتغال اقدام به انتشار مقاله متکی تحت عنوان «ایران و موضوع انرژی هسته‌ای» کرد که با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. متن کامل این مقاله به شرح زیر است:

جمهوری اسلامی ایران با قریب ۷۲ میلیون جمعیت، در مسیر سازندگی و شکوفایی خود، تلاش زیادی کرده و با اتکا به دانشمندان خود، پیشرفت فراوانی را در مسیر انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به دست آورده است. همه این پیشرفت‌های علمی در چارچوب چهار دهه عضویت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و براساس معاهده NPT صورت گرفته، صرفاً صلح‌آمیز و اقتصادی است.

مع الوصف ایالات متحده آمریکا رهبری جریانی را به عهده گرفته تا در ادامه اقدامات قبلی‌اش در طول ۳۰ سال گذشته همچون تحریک صدام حسین به تحمیل یک جنگ خانمانسوز هشت ساله بر ایران، فعالیت هسته‌ای ایران را در بین افکار عمومی جهان، تلاشی در جهت دستیابی به سلاح اتمی القا کند.

سؤال اساسی این است که در شرایطی که بیش از ۲۰ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مکرراً بر عدم وجود شاهدی برای انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سمت نظامی شدن تأکید کرده و هیچ سندی بر چنین ادعای خصمانه آمریکا وجود ندارد، چرا با اغراض و اهداف سیاسی مشمول این همه دشمنی دولت آمریکا شده است.

پایبندی ایران به تعهدات و مقررات بین‌المللی و از جمله پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) مثال زدنی بوده و هرگز از آن تخطی نکرده و مداوماً فعالیت‌های هسته‌ای خود را با نظارت آن سازمان انجام داده است. کارنامه همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد بیش از ۳۰ بازرسی از پیش اعلام نشده از تاسیسات هسته‌ای ایران صورت گرفته و در مقایسه با دیگر اعضای آژانس، بیشترین بازرسی یعنی ۴۵۰۰ نفر روز بازرسی سازمان در ایران صورت پذیرفته است.

ایران در چارچوب تعهداتش در IAEA نظارت آن سازمان را بر فعالیت‌های هسته‌ایش پذیرفته و هم اکنون دوربین‌های آژانس مستمراً از فعالیت‌های هسته‌ای ایران تصویر گرفته، ورودی و خروجی مواد هسته‌ای تأسیسات هسته‌ای ایران با دقت توسط آن بازرسان اندازه گیری می‌شود.

در مقابل، با گذشت چهار دهه از تصویب معاهده NPT، دنیا منتظر اجرای ماده شش آن معاهده مبنی بر خلع سلاح کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای است. اما متأسفانه نه تنها چنین اقدامی صورت نگرفته بلکه دارندگان چنین سلاح‌هایی همچنان بر نگهداشتن این سلاح‌های ضد انسانی به عنوان بخشی از سازمان دفاعی‌شان تأکید دارند و حتی برخی از آنها ملت‌ها را به استفاده از سلاح‌های خود تهدید می‌کنند. این تخطی بدین جا خاتمه نیافته و خود در تسلیح رژیم صیهونیستی به این سلاح مخرب کمک کرده‌اند. به طوری که آن رژیم با احساس مصونیت از حمایت آمریکا، از عضویت در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای امتناع کرده هم اکنون دارای ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای است و به لحاظ برخورداری از این نوع سلاح‌ها در جایگاه ششم جهان از نظر داشتن کلاهک هسته‌ای قرار گرفته است. این قدرت‌ها اجازه نداده‌اند که سازمان ملل هیچ قطعنامه‌ای را در مورد مخاطرات چنین سلاح‌های مخرب آن رژیم به تصویب برساند.

سازمان ملل که به نیت توسعه صلح و آرامش در جهان تأسیس شد، متأسفانه به باشگاهی انحصار‌طلبانه برای دارندگان حق وتو تبدیل شده است. دارندگان سلاح هسته‌ای، نه تنها با گذشت چهار دهه از تعهدشان برای نابودی سلاح‌های مخرب و ضد انسانی هسته‌ای به وظائف خود عمل نکرده‌اند، بلکه مردم دنیا شاهد تجهیز و تسلیح رژیم صیهونیستی به این سلاح‌ها می‌باشند، به علاوه‌ در حالی که در کنار همکاری‌های شگرف ایران با IAEA، هیچگونه مدرک و شاهدی دال بر انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سمت نظامی شدن وجود ندارد، شورای امنیت سازمان ملل مورد سوء استفاده قدرت‌ها برای جلوگیری از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران قرار گرفته و تاکنون چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بدون پایه و اساس قانونی علیه ایران به تصویب رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که به منظور برخورداری از مزایای بیشمار انرژی هسته‌ای در جهت اهداف صلح‌آمیز از جمله تولید رادیو دارو و تولید انرژی و همینطور کاربرد آن در صنعت و کشاورزی و درچارچوب مقررات بین‌المللی خواهان برخورداری از تکنولوژی هسته‌ای است و با توجه به عضویتش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، خود را محق می‌داند تا بر اساس یکی از بندهای مهم معاهده NPT از تسهیلات لازم در جهت به کارگیری این دانش پیشرفته برای اهداف صلح‌آمیز خود بهره‌مند شود.

مردم و دولت ایران به همان اندازه که خود را ملزم به رعایت چارچوب تعهدات خود در پیمان NPT می‌دانند، به هیچ کشور دنیا اجازه نمی‌دهند که به هیچ قیمتی، ایران را از حقوق اساسی و اولیه‌اش برای دستیابی به انرژی هسته‌ای محروم کرده و با توجه به اتمام انرژی‌های فسیلی در آینده‌ای نزدیک، پیشرفت و توسعه کشور را وابسته به وجود انرژی‌های سالم و جایگزین می‌دانند که با صرفه‌ترین آنها به لحاظ اقتصادی و پاک‌ترین آنها به لحاظ استانداردهای زیست محیطی انرژی هسته‌ای می‌باشد.

ایران نه تنها با داشتن سلاح هسته‌ای مخالف بوده و آن را غیر انسانی و حرام می‌داند، بلکه معتقد است به منظور از بین بردن تهدید جهانی، کلیه سلاح‌های هسته‌ای باید در اسرع وقت نابود شوند. در همین راستا رئیس جمهور ایران در کنفرانس بازنگری NPT پیشنهاداتی را جهت عاری ساختن جهان از سلاح هسته‌ای ارائه کرد که بر آن اساس همه مناطق جهان از جمله منطقه خاورمیانه باید از سلاح هسته‌ای عاری شود و همه کشورها نسبت به خلع سلاح رژیم صهیونیستی که بزرگترین تهدید کننده امنیت منطقه است اقدام کنند.

ایران از سال ۱۹۷۴ جزو سردمداران اجرای چنین شعاری بوده و همچنان این سیاست را در دستور کار خود قرار داده است. برگزاری کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای در ماه آوریل گذشته در تهران با حضور مقامات ۶۰ کشور جهان و با شعار «انرژی هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچکس» بیانگر رویکرد جمهوری اسلامی ایران و اکثر کشورهای جهان نسبت به سلاح هسته‌ای است.

خوشبختانه در عرصه نظام بین‌الملل شاهد تحولات بسیار مهمی در جهت نفی یکجانبه‌گرایی و سیاست‌های تبعیض‌آمیز و استفاده از استانداردهای دوگانه و استفاده ابزاری از نهادهای بین‌المللی برای اهداف و مقاصد سیاسی هستیم. مخالفت سه کشور برزیل، ترکیه و لبنان با تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ علیه ایران در شورای امنیت، نوید روابطی جدید در عرصه بین‌الملل است.

آقای لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل به درستی ناراحتی خود را از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل ابراز داشت و آن را بیانگر رفتار «متناقض» شورا علیه ایران دانست. جالب اینکه این قطعنامه در حالی تصویب شد که دو کشور برزیل و ترکیه بنا به درخواست کتبی باراک اوباما نسبت به امضای بیانیه تهران برای اعتمادسازی بیشتر و رفع نگرانی‌های ادعا شده آمریکا و متحدانش درباره برنامه هسته‌ای ایران اقدام کرده بودند.

عملکرد کشورهای مستقل و موثری همچون ترکیه و برزیل نشان دهنده رویکرد جدید می‌باشد تا در صحنه‌های مختلف بین‌المللی مشارکت کشورها بر اساس رویه عادلانه و حفظ احترام به حقوق همه کشورهای مستقل جایگزین روند ناعادلانه و تبعیض‌آمیز کنونی شود و هر نوع استاندارد دو گانه‌ای را نفی کند. اینکه اخیراً علیرغم خواست آمریکا، کشورهای جهان در بیانیه پایانی اجلاس بازنگری معاهده NPT نیویورک، بر ملحق شدن رژیم صهیونیستی به این معاهده و پذیرش نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های اتمی‌اش تأکید کردند، علامت بزرگی به دولت آمریکاست که از حمایت بی قید و شرط از رژیم صهیونیستی و قرار دادن آن در یک دسته بندی جدا و تحمیل استاندارهای دوگانه دست برداشته و با پذیرش خواست اکثریت ملت‌ها، اجازه دهد که دنیا به سمت صلح و آرامش پیش رود.

سرزمین پرتغال، دارای آب و هوایی معتدل و مردمی میانه رو است و مردمش قرن‌هاست که با ایرانی‌ها تعامل داشته و اهداف صلح جویانه و کاملاً متعادل آنان را به خوبی می‌شناسند. امیدوارم دیدارم از این کشور زیبا، همچون گذشته توسعه و تنوع هرچه بیشتر روابط ما را در همه عرصه‌ها در پی داشته باشد و تفاهم هر چه بیشتری را بین و ملت و دولتمان ثمر دهد.

2010-07-17 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
لاغری زیاد رضا گلزار در جوانی کنار ماشین لاکچری اش
ساره بیات بازیگر دل و خواهرش سروین همسر رضا قوچان نژاد
کیسان دیباج و دارا حیایی در جشن تولد ۳۶ سالگی لیلا بلوکات
مصرف اشتباه دارو رشد مو و عوارض عجیبش روی چند کودک
عکس های قبل و بعد لاغری یک خانم برای انتقام از نامزد سابقش
هانیه غلامی و پدرش همراه با همسر و مادر بازیگرش
جدیدترین سلفی هانیه توسلی بازیگر سریال گیسو
چهره جدید نیکی کریمی بسیار جدی و با جذبه
شکلک کودکانه منوچهر هادی به خواسته دخترش سوفیا
چالش جدید فریبا طالبی بازیگر و همسرش امیرحسین صدهزاری
رونمایی ملانیا ترامپ از آخرین دکوراسیون کریسمس در کاخ سفید
فرزندان علی پروین , محمد , لادن و لیدا در رستوران
صحنه وحشتناک خفت گیری و کتک زدن زن تنها در خیابان
تغییر چهره بهاره افشاری بازیگر زن ایرانی با استایل پاییزی
پوشش عجیب هری استایلز بازیگر هالیوودی سوژه شد
پیمان معادی و مادر سرزنده اش در اکران فیلم ناگهان درخت
دلتنگی روزبه حصاری برای یک فنجان قهوه داغ و خنده از ته دل
عکس دو نفره کیسان دیباج و مونا کرمی در پشت صحنه از سرنوشت
چهره جدید سیاوش خیرابی بعد از ۹ ماه قرنطینه خانگی
عکس جالبی که محسن کیایی بازیگر هم گناه ۴ صبح گرفت
تازه ترین استایل سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری
عکس جدید مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور با هوادار
شهرهای قرمز کرونا از روز شنبه ۱۵ آذر
استایل شیک و ساده‌ پانته آ پناهی ها بازیگر کرگدن
عکس جدید نسرین نصرتی و همسرش در پاییز
ماجرای انگشتر حاج قاسم در وسایل یک شهید چه بود؟ 
حرکت زیبای ارسلان قاسمی و نیما شاهرخ شاهی در روزهای کرونایی
خاطره جالب احسان علیخانی با آریا عظیمی نژاد در سرویس بهداشتی
ست لباس قرمز بهنوش طباطبایی بعد از ازدواج همسر سابقش
افراد خیر معروف در کارهای انسان دوستانه از مهتاب کرامتی تا لیلا بلوکات
اگر قصد کاهش وزن دارید این پنج دروغ رایج را هرگز باور نکنید
لایو فلور نظری و واکنشش به دعوای جنجالی با مریم امیرجلالی
نیوشا علیپور بازیگر مژگان در بچه مهندس در کنار مرحوم پورحسینی
تصاویر جدید مهدیس توکلی بازیگر نقش مینو در سریال از سرنوشت
عکس جدید گندم دختر آزاده نامداری با لباس عروس در تولد مادرش
ایرج نوذری و مادرش به همراه خواهرش
تغییر چهره سروش گودرزی بازیگر خط قرمز و مسافری از هند
تبریک تولد مادر بهاره رهنما به دخترش بهاره ، با صدایی لطیف
بازیگر سریال عاشقانه حسین یاری با دختر و عروسش
گریم‌ جدید مهراوه شریفی نیا در فیلم جدیدش
تیپ متفاوت متین ستوده با ست سبز رنگ
عکسی از دفتر کار نیکی کریمی بازیگر آقازاده
عکس جدید نانسی عجرم خواننده لبنان در کنار همسر و ۳ دخترش
جواد خیابانی گزارشگر ورزشی در کنار تنها دخترش
حامد کمیلی در کنار زنده یاد کامبوزیا پرتوی
پسر پرویز پورحسینی مرحوم در مراسم خاکسپاری پدرش
عکس دختر دیگو مارادونا با چهره ماتم‌زده و اشکبار
کشف لباس عروس آغشته به مواد مخدر در تهران
استایل شیک و تیپ رضا بهرام در یک روز بارانی استانبول
جدیدترین عکس نسیم ادبی و همسرش ابراهیم اثباتی
logo-samandehi