ناگفته های زندگی سید حسن نصرالله از زبان پدر

تاریخ نشر :یکشنبه 18 جولای 2010 مشاهده : 237
ناگفته های زندگی سید حسن نصرالله از زبان پدر اخبار گوناگون
ناگفته های زندگی سید حسن نصرالله از زبان پدر در عمرم دو بار برای جان فرزندم ترسیدم. یکبار هنگامی که از عراق بازگشته و لبنان در آغاز جنگ داخلی بود و ما نیز در محله مسیحی نشین ساکن بودیم. وی با لباس روحانی به آنجا آمد و آن زمان مسیحیان افراطی به جان مسلمانان در […]

ناگفته های زندگی سید حسن نصرالله از زبان پدر
در عمرم دو بار برای جان فرزندم ترسیدم. یکبار هنگامی که از عراق بازگشته و لبنان در آغاز جنگ داخلی بود و ما نیز در محله مسیحی نشین ساکن بودیم. وی با لباس روحانی به آنجا آمد و آن زمان مسیحیان افراطی به جان مسلمانان در جنگ داخلی رحم نمی کردند و من حقیقتا از اینکه بلایی سر او بیاورند، ترسیدم.
ایرنا: همزمان با سالگرد پیروزی حزب الله بر اسراییل در جنگ ۳۳ روزه، بر آن شدیم تا ضمن بررسی احوالات و زندگی پدر و مادر فردی که چند سالی است در کنار گوش صهیونیست ها لرزه سختی بر اندام آنها انداخته، از آنان بخواهیم تا از ناگفته های زندگی فرزندشان برای ما سخن بگویند.

باورش برای ما هم سخت بود که پدر و مادر دبیرکل حزب الله لبنان که محبوب ترین رهبر جهان عرب به شمار می آید، در کوچه پس کوچه های باریک ضاحیه (جنوب)بیروت در ساده ترین وضع ممکن زندگی سپری کنند.

وقتی برای دیدار با “سید ابوحسن نصرالله” این پیر مرد۷۵ ساله و همسرش در فقیرترین منطقه شهر بیروت رفتیم با خوشرویی و تواضع بسیار از ما استقبال و پذیرایی کردند و در دیداری دو ساعته از خاطرات عمر خود و تربیت سید حسن سخن گفتند.

به نظر می رسید سیدحسن، سخنوری را از پدر به ارث برده و ذکاوت و حلمش را از مادرش؛ مادر دلسوزی که به علت کهولت سن، حال چندان خوشی ندارد و حتی به سختی سخن می گوید. ولی وقتی نوبت به سخن درباره این شد که فرزندش را چند وقت یکبار و چگونه می بیند: با صلابتی که اعتراضی در آن احساس نمی شد، گفت: سیدحسن را سالی یکبار می بینیم و در صورت ضرورت تماس های ما با وی از طریق تلفن است، زیرا تدابیر امنیتی برای دیدار وی وجود دارد و شرایط دشوار و سخت است.

آنان فرزندشان را در کلامشان “سیدحسن” خطاب می کردند و تصویری نقاشی شده از او را در گوشه اتاق گذاشته اند، اما بالای سرشان عکس امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به همراه نوه شهیدشان “هادی نصرالله” مشاهده می شد و در گوشه دیگری از اتاق تصویری از شهید “عماد مغنیه” و “محمود احمدی نژاد” خودنمایی می کند. این عکس ها تنها تصاویری بود که درخانه پدر و مادر دبیرکل حزب الله مشاهده می شد؛ خانه ای که حتی در گرمای ۴۳ درجه تابستان لبنان از داشتن کولر محروم و تنها پنکه ای کوچک در گوشه اتاق است. آن هم در مدت دو ساعت حضور ما در منزلشان به علت قطع روزانه برق درضاحیه تنها دقایقی کار کرد.
مشروح گفت وگوی ایرنا در پی می آید:

** پدربزرگ سیدحسن نصرالله در برزیل

ابوحسن نصرالله در آغاز به شغل پدرانش که کشاورزی در روستای بازوریه در جنوب لبنان بود اشاره کرد و وضع زندگی خود را چنین تشریح کرد: پدرم به دلیل فشار اقتصادی ناگزیر شد برای کار به برزیل برود، اما در راه کشتی آنان غرق شد و از مجموع یک هزار و ۷۰۰ سرنشین کشتی تنها ۷۰۰ نفر جان سالم بدر بردند.

وی افزود: از آنجا که فرزندان مادرم به دلیل مشکلاتی مرده به دنیا می آمدند، پدرم قبل از ترک لبنان عهد کرد که اگر فرزندی که در شکم مادرم بود،زنده نماند هرگز به لبنان باز نگردد، اما پس از زنده ماندن کودک پس از چهار سال زندگی در برزیل به لبنان بازگشت.

وی به ماجرای چگونگی مهاجرتش به بیروت پرداخت و افزود: به سبب درآمد ناکافی کشاورزی در آن زمان ناگزیر شدم در سن ۲۰ سالگی برای کسب درآمد به بیروت بیایم.

ابو حسن با اشاره به اینکه در آن سال ها تعداد شیعیان در بیروت اندک و تنها حضور آنان در محله “برج حمود” شهر بیروت بود، افزود: فقر و نبود درآمد موجب شد تا به کار سبزی فروشی بپردازم و به تدریج از درآمد آن، وضعیت معیشتی ما بهبود پیدا کرد و توانستم در آنجا خانه و مغازه خریداری کنم.

** ازدواج با ام حسن و چگونگی انتخاب نام حسن برای فرزند اول

وی با اشاره به ازدواج خود با خانمی از خانواده “صفی الدین” که آنان نیز از سادات بودند، افزود: مدت اندکی از ازدواج ما نگذشته بود که در ماه هفتم شبی در رویای صادقه دیدیم که دو سید نورانی به خانه ما آمدند و در کنار من نشستند و خطاب به من گفتند که چند تا فرزند می خواهی؛ گفتم چند تا که دست من نیست ،هر چی که خدا بخواهد؛ آنان پاسخ دادند فرزند نخست تو حسن، دومی حسین و سومی زینب است و سپس رفتند. فردای آن شب موضوع رویا را برای همسرم تعریف کردم و به وی گفتم که تو از این به بعد “ام حسن” هستی.

** تفریحات سیدحسن در دوران کودکی و نوجوانی

وی افزود: سید حسن فرزند بزرگ من است و از آغاز کودکی هم قانع بوده و هیچ گاه زیاده خواه نبود. سرگرمی سید حسن در کودکی بازی فوتبال و رفتن به جلسه ادبا و علما و قرائت کتاب بود به طوری که قادر بود ۱۰۰ صفحه را حفظ کند.

ابوحسن نصرالله درباره خاطرات خود از دوران کودکی فرزندش افزود: از جمله ویژگی های پسرم از همان دوره کودکی حافظه قوی و قدرت بلاغتش بود که در هر محفلی سخنرانی می کرد اعجاب همگان را بر می انگیخت چنانکه در ۱۴ سالگی در جمع بزرگان روستای بازوریه به دعوت شیخ روستا در مراسمی سخنرانی غرایی کرد که اعجاب همه را بر انگیخت.

وی افزود: هنگامی که کودکی چهار ساله بود، عمامه بر سر می گذاشت و از پسر عموها و کودکان همسال خود می خواست با هم نماز جماعت بخوانند.

** علاقه برای رفتن به حوزه و مخالفت پدر

پدر سید حسن افزود: قدری که بزرگتر شد، با علامه “سیدمحمدحسین فضل الله” آشنا شد که تازه از عراق بازگشته بود و در منطقه برج حمود برای کمک به شیعیان جمعیت “خانواده و برادری “را تاسیس کرده بود و در درس های وی نیز شرکت می کرد.

ابو حسن افزود: حادثه مهم زندگی سیدحسن در این دوره که تازه ۱۴ ساله شده بود تصمیمش برای رفتن به عراق برای تحصیل علوم دینی بود و من با این کار مخالف بودم، زیرا انتظار داشتم که پسر بزرگم مهندس و یا وکیل شود اما وی به من گفت تحصیل علوم دینی و علوم روز منافاتی با هم ندارند و از ضلالت و گمراهی انسان جلوگیری می کند.

** وعده محمدباقر صدر به نصرالله

وی افزود: پسرم در جوانی به عراق رفت و در درس آیت الله شهید “سید محمدباقر صدر” شرکت کرد و با دستان مبارک ایشان بود که عمامه بر سر گذاشت. از جمله خاطراتی که دیگران برای من درباره زمان حضورش در نجف تعریف کرده اند، شیفتگی سید محمدباقر صدر به سیدحسن بود تا جایی که به وی گفته بود که مقام و شان تو در آینده عالی و انشاالله از یاران مهدی (ع) هستی.
ابو حسن نصرالله افزود: این سخنان در من تاثیر فراوانی گذاشت، اگر چه پسرم این واقعه را به دلیل تواضعش از من پنهان کرده بود.در عراق و در درس شهید صدر بود که با سید عباس موسوی رفیق و دوست و استاد خود و رهبر آینده حزب الله آشنا شد.

** ماجرای ازدواج سیدحسن در ۱۹ سالگی

وی افزود: سیدنصرالله در بازگشت از عراق به لبنان در سن ۱۹ سالگی ازدواج کرد. در حالی که از مال دنیا چیزی نداشت و من نیز در موقعیتی نبودم که به وی کمک مالی کنم.

ابو حسن افزود: من از تصمیم وی به ازدواج تعجب کردم زیرا او در وضعیت مالی نبود که بتواند ازدواج کند و من نیز قادر به کمک به وی نبودم و در نهایت به اتفاق علامه فضل الله برای خواستگاری رفتیم. در راه علامه فضل الله به من گفت: نگران مشکل مالی نباش ،درست است که پسر تو ۱۹ ساله است اما به اندازه یک انسان ۳۵ ساله عقلش می رسد و قادر به اداره یک ملت است.

**دو باری که پدر برای پسرش ترسید

وی درباره ترور فرزندش که اسراییل برای آن لحظه شماری می کند، گفت: من و مادرش هر شب در نماز شب برای توفیق و سربلندی حسن و مصون ماندن وی از این توطئه ها دعا می کنیم، ولی راضی به مشیت الهی هستیم.

ابوحسن افزود: در عمرم دو بار برای جان فرزندم ترسیدم. یکبار هنگامی که از عراق بازگشته و لبنان در آغاز جنگ داخلی بود و ما نیز در محله مسیحی نشین ساکن بودیم. وی با لباس روحانی به آنجا آمد و آن زمان مسیحیان افراطی به جان مسلمانان در جنگ داخلی رحم نمی کردند و من حقیقتا از اینکه بلایی سر او بیاورند، ترسیدم.

بار دیگر هنگامی بود که با هواپیما از لبنان به عراق رفت، زیرا خبردار شدیم که یک هواپیما در فرودگاه بغداد منفجر شده است و من باتوجه به شرایط آن زمان گمان می بردم او نیز در آن پرواز بوده است.

** پسرمان را سالی یکبار می بینیم

ابو حسن درباره دیدار با پسرش گفت: او را سالی یکبار می بینم و در صورت ضرورت تماس های ما با ایشان از طریق تلفن است زیرا تدابیر امنیتی که برای دیدار وی وجود دارد آنقدر دشوار و سخت است که انسان از دیدن وی پشیمان می شود.

وی درباره احساس خود در مورد اینکه فرزندش اکنون دبیرکل حزب الله افزود: از این امر احساس افتخار می کنم، ولی به رغم احترام مردم در کوچه و بازار، سعی می کنم هر کاری که دارم خودم انجام دهم و به کسی تکیه نکنم و به لحاظ مالی هم حقوق بازنشستگی که می گیرم کفایت می کند و تاکنون حتی از فرزندانم درخواست کمک مالی نکرده ام و به کسی نیاز مالی ندارم.
وی درباره شیوه اخلاقی سید حسن نصرالله گفت: اگر درخواستی از وی شود که پاسخ آن منفی است هیچ گاه نه نمی گوید و جواب منفی نمی دهد، بلکه می گوید صبر کن و یا کار را به خود من واگذار کن.

** خاطره شیرین دیدار با رهبر معظم انقلاب

پدر سید حسن نصرالله با اشاره به سفر زیارتی خود به ایران و دیدارش با مقام معظظم رهبری و “محمود احمدی نژاد” رییس جمهوری اسلامی ایران، افزود: در سفرهای مکرر خود به ایران موفق به دیدار مقام معظم رهبری نشده بودم و حسرت آن در قلبم سنگینی می کرد، تا این که در سفر اخیر قبل از بازگشت به لبنان در آخرین لحظات در حالی که در مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) بودیم از بیت رهبری تماس گرفتند و برای نماز مغرب و عشاء موفق به زیارت ایشان شدم.

وی افزود: در دیدار با آیت الله خامنه ای به ایشان گفتم که با عرض معذرت و خجالت من به زبان عامی صحبت می کنم و کسی که به زبان عامی صحبت می کند زبان عربیش نصف زبان است و با سخن گفتن به زبان فصیح عربی است که زبان کامل است، ایشان تبسمی کردند و به سخنان من با همین زبان محلی لبنانی گوش دادند.

پدر سید نصرالله افزود: در دیدار با مقام معظم رهبری تنها درخواست من از ایشان کشیدن دست تبرک ایشان بر روی صورتم بود.

پدر سید حسن نصرالله که خود دارای طبع شعر و در نوجوانی از شعرای محلی لبنان بوده در پایان با خواندن شعری فی البداهه در توصیف امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گفت. ترجمه این اشعار بدین شرح است:

باغ به درختان تزیین شده بود – یک درخت با دو شاخه میوه عطرآگینی داد
یکی خمینی بود که دین را برای ما زنده کرد
و دیگری سید علی بود که میان قلب و چشم ما جا دارد.
سید نصرالله دو سال قبل به من گفت – سرگردان نباشید روی زمین
دو حزب وجود دارد یکی حزب الله و دیگری حزب شیطان
تبریک می گویم به کسانیکه رهبری با ایمان
از درخت مبارک و پر برکت دارند که به عدالت شناخته شده است.

2010-07-18 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
تیکه مریم امیرجلالی به بهاره رهنما : چکار کردی ۲ تا شوهر پیدا کردی
گفتگو با پردیس پورعابدینی ۲۰ ساله راضیه در سریال آقازاده
مهتاب جامی مژگان بچه مهندس ۲ همراه با حیوان خانگی سفیدش
چهره جدید و تغییر کرده مهران غفوریان در کنار همسرش
لاغری زیاد رضا گلزار در جوانی کنار ماشین لاکچری اش
ساره بیات بازیگر دل و خواهرش سروین همسر رضا قوچان نژاد
کیسان دیباج و دارا حیایی در جشن تولد ۳۶ سالگی لیلا بلوکات
مصرف اشتباه دارو رشد مو و عوارض عجیبش روی چند کودک
عکس های قبل و بعد لاغری یک خانم برای انتقام از نامزد سابقش
هانیه غلامی و پدرش همراه با همسر و مادر بازیگرش
جدیدترین سلفی هانیه توسلی بازیگر سریال گیسو
چهره جدید نیکی کریمی بسیار جدی و با جذبه
شکلک کودکانه منوچهر هادی به خواسته دخترش سوفیا
چالش جدید فریبا طالبی بازیگر و همسرش امیرحسین صدهزاری
رونمایی ملانیا ترامپ از آخرین دکوراسیون کریسمس در کاخ سفید
فرزندان علی پروین , محمد , لادن و لیدا در رستوران
صحنه وحشتناک خفت گیری و کتک زدن زن تنها در خیابان
تغییر چهره بهاره افشاری بازیگر زن ایرانی با استایل پاییزی
پوشش عجیب هری استایلز بازیگر هالیوودی سوژه شد
پیمان معادی و مادر سرزنده اش در اکران فیلم ناگهان درخت
دلتنگی روزبه حصاری برای یک فنجان قهوه داغ و خنده از ته دل
عکس دو نفره کیسان دیباج و مونا کرمی در پشت صحنه از سرنوشت
چهره جدید سیاوش خیرابی بعد از ۹ ماه قرنطینه خانگی
عکس جالبی که محسن کیایی بازیگر هم گناه ۴ صبح گرفت
تازه ترین استایل سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری
عکس جدید مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور با هوادار
شهرهای قرمز کرونا از روز شنبه ۱۵ آذر
استایل شیک و ساده‌ پانته آ پناهی ها بازیگر کرگدن
عکس جدید نسرین نصرتی و همسرش در پاییز
ماجرای انگشتر حاج قاسم در وسایل یک شهید چه بود؟ 
حرکت زیبای ارسلان قاسمی و نیما شاهرخ شاهی در روزهای کرونایی
خاطره جالب احسان علیخانی با آریا عظیمی نژاد در سرویس بهداشتی
ست لباس قرمز بهنوش طباطبایی بعد از ازدواج همسر سابقش
افراد خیر معروف در کارهای انسان دوستانه از مهتاب کرامتی تا لیلا بلوکات
اگر قصد کاهش وزن دارید این پنج دروغ رایج را هرگز باور نکنید
لایو فلور نظری و واکنشش به دعوای جنجالی با مریم امیرجلالی
نیوشا علیپور بازیگر مژگان در بچه مهندس در کنار مرحوم پورحسینی
تصاویر جدید مهدیس توکلی بازیگر نقش مینو در سریال از سرنوشت
عکس جدید گندم دختر آزاده نامداری با لباس عروس در تولد مادرش
ایرج نوذری و مادرش به همراه خواهرش
تغییر چهره سروش گودرزی بازیگر خط قرمز و مسافری از هند
تبریک تولد مادر بهاره رهنما به دخترش بهاره ، با صدایی لطیف
بازیگر سریال عاشقانه حسین یاری با دختر و عروسش
گریم‌ جدید مهراوه شریفی نیا در فیلم جدیدش
تیپ متفاوت متین ستوده با ست سبز رنگ
عکسی از دفتر کار نیکی کریمی بازیگر آقازاده
عکس جدید نانسی عجرم خواننده لبنان در کنار همسر و ۳ دخترش
جواد خیابانی گزارشگر ورزشی در کنار تنها دخترش
حامد کمیلی در کنار زنده یاد کامبوزیا پرتوی
پسر پرویز پورحسینی مرحوم در مراسم خاکسپاری پدرش
logo-samandehi