یکشنبه, ۱۶ بهمن , ۱۴۰۱

نکاتی جذاب درباره برج خلیفه

تاریخ نشر :پنج‌شنبه 24 مه 2012 اشتراک:
نکاتی جذاب درباره برج خلیفه اخبار گوناگون
پرواز در طول سال‌های زیادی برای بشر از آرزوهای دست‌نیافتنی بود، یکی از بزرگ‌ترین گام‌های بشر نیز رسیدن به این هدف بود ولی پرواز به عنوان حضوری موقت در آسمان تلقی می‌شد و به همین دلیل نمی‌توانست روح ماجراجوی بشر را آرام کند، به این ترتیب اقامت در ارتفاع به یکی از آرمان‌های اصلی انسان […]

 نکاتی جذاب درباره برج خلیفه
پرواز در طول سال‌های زیادی برای بشر از آرزوهای دست‌نیافتنی بود، یکی از بزرگ‌ترین گام‌های بشر نیز رسیدن به این هدف بود ولی پرواز به عنوان حضوری موقت در آسمان تلقی می‌شد و

به همین دلیل نمی‌توانست روح ماجراجوی بشر را آرام کند، به این ترتیب اقامت در ارتفاع به یکی از آرمان‌های اصلی انسان تبدیل شد و ساخت بنا‌های بلند به عنوان یکی آرمان‌های دست‌یافتنی بشر در دستور کار قرار گرفت.

ساختن آسمانخراش‌ها در طول زمان و با پیشرفت تکنولوژی به عنوان یکی از رقابت‌های بین‌المللی کشور‌ها در عرصه تکنولوژی مطرح شد و در این میان ساختمان‌های بی‌نظیری با کاربری‌های متنوع ساخته شدند تا بشر به آرزوی دیرین خود نزدیک‌تر شود ولی چندی پیش بود که بلندترین برج تاریخ ساخته شد.

برج خلیفه که به نام برج دبی نیز شناخته می‌شود بلندترین آسمانخراش دنیاست که در خیابان شیخ زاید شهر دبی در کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است.

ساخت برج خلیفه ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۴ آغاز شد و اول اکتبر ۲۰۰۹ به پایان رسید. این بنای بی‌نظیر دی ۱۳۸۸ خورشیدی به صورت رسمی به عنوان بلندترین آسمانخراش دنیا گشایش یافت.

تیم ساخت این برج شامل تعدادی از برترین متخصصان معماری جهان بود و بدنه اصلی این تیم از اسکیدمور، اوینگز و مریل شیکاگو به عنوان تیم طراحی، آدریان اسمیت در سمت معمار ارشد و بیل بیکریه مهندس ارشد طراحی تشکیل شده است.

این برج که آسمانخراشی مسکونی، تجاری و تفریحی است، دارای ۱۶۳ طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان، ۴ استخر و کتابخانه ویژه ساکنان برج است.

قابل توجه است که یکی از شیک‌ترین هتل‌های دنیا در این برج جای دارد. علاوه بر این نیز تجهیزات مخابراتی منحصر به فردی در منار مخروطی بالای برج قرار گرفته است تا از بلندای ۸۲۹/۴۹ متری این آسمانخراش به تمام معنی استفاده بهینه شده باشد.

نکاتی جذاب درباره برج خلیفه

هتل برج خلیفه دبی که جورجیو آرمانی (نام طراح مد ایتالیایی) نام دارد در طبقات پایینی برج واقع شده و دارای ۱۶۰ اتاق است.

همانطور که گفته شد، این برج نخست با نام برج دبی خوانده می‌شد ولی در روز بهره‌برداری و با حضور خلیفه دوبی به نام برج خلیفه تغییر نام داد.

طراحی برج دبی از معماری اسلامی که دارای طرح‌های طبیعت صحرا و گل است، الهام گرفته شد. طرح گل صحرایی با نشان شش پره، الگوی اصلی طراحی این برج بوده است.

از نکته‌های قابل توجه این برج هزینه ساختش است که نزدیک به یک بیستم هزینه ساخت مرکز شهر دبی است. برج خلیفه با ۱/۵ میلیارد دلار ساخته شد در حالی که مرکز شهر دبی با ۲۰ میلیارد دلار توسعه پیدا کرد.

نمای بیرونی این برج از ۲۴۳۴۸ جام شیشه تشکیل شده است که برای تمیز کردن آنها، در طبقه‌های ۴۰، ۷۳ و ۱۰۹ شیارهایی افقی کار گذاشته شده است. تمیز کردن این شیشه‌ها نزدیک به دو تا سه ماه زمان نیاز دارد.

یکی از زیبایی‌های این برج، فواره‌ای در بیرون برج است که ۲۷۵ متر بلندی دارد و آب را ۱۵۰ متر به بالا پرتاب می‌کند. این فواره دارای ۶۶۰۰ لامپ در ۵۰ رنگ گوناگون است که زیبایی برج را دوچندان کرده است.

مرتفع‌ترین مسجد جهان در برج خلیفه دبی قرار دارد. در طبقه ۱۵۸ این برج مسجدی ساخته شده که مرتفع‌ترین مسجد دنیاست.

برج خلیفه دبی با شکستن رکورد آسمانخراش تایپه ۱۰۱ با ۵۰۹ متر بلندی در تایوان، بلندترین آسمانخراش دنیاست.

این برج بلندترین سازه‌ای است که بدون کمک کابل ساخته شده و پیش از این رکورد آن در دست برج سی‌ان (CN) با ۵۵۳ متر بلندی در تورنتوی کانادا بوده است.

این آسمانخراش با ۱۶۳ طبقه دارای بیشترین طبقه که همه مورد استفاده قرار دارد، است و این‌که بیشتر واحدهای این برج چشم‌اندازی به سمت خلیج‌فارس دارند. پیش از این برج ویلیس در شیکاگو آمریکا با ۱۰۸ طبقه این رکورد را دارا بود.

این برج دارای یکی از بزرگ‌ترین بالکن‌های دنیاست که برای تماشای نمای بیرون برج استفاده می‌شود و آن را سکوی تماشا نیز می‌نامند. سکوی تماشای این برج در طبقه ۱۲۴ قرار دارد.

آسانسورهای برج خلیفه با ۶۴ کیلومتر بر ساعت دارای رکورد سریع‌ترین آسانسورهای جهان هستند که البته به نسبت رقبای خود بیشترین مسافت را نیز طی می‌کنند.

برج خلیفه دارای ۵۸ آسانسور و ۸ پله برقی است که همیشه کار جابه‌جایی ساکنان برج را انجام می‌دهند. برج دارای چند آسانسور نیز هست که نمایی از بیرون برج را به افراد نشان می‌دهد و گنجایش ۱۲ تا ۱۴ نفر را دارند و سرعت آنها برابر با ۱۰ متر بر ثانیه است.

این برج بزرگ‌ترین آسانسور باربری جهان را نیز دارد. آسانسوربار و آتش‌نشانی برج می‌تواند ۵۵۰۰ کیلوگرم بار را جابه‌جا کند.

تمامی آسانسورهای برج، هوشمند هستند و دارای برنامه‌های هوشمندانه ویژه‌ای در زمان‌های تخلیه اضطراری و آتش‌سوزی خواهند بود که در سطح دنیا بی‌نظیر محسوب می‌شوند.

مرتفع‌ترین استخر شنای جهان در طبقه ۷۶ برج خلیفه دبی قرار دارد.

مرتفع‌ترین رستوران جهان که در طبقه ۱۲۲ و در بلندی ۴۴۲ متری است در این برج واقع شده است.

مرتفع‌ترین آتش‌بازی سال نو میلادی در جهان در برج خلیفه دبی انجام شده است.

یکی از ابتکارهای زیست‌محیطی که در برج خلیفه به کار رفته است، بخار آب حاصل از هوای گرم و مرطوب دبی، هنگام ورود به سیستم خنک‌کننده پیشرفته برج، از طریق سیستم دستگاه‌های خنک‌کننده به مایع تبدیل می‌شود.

حجم این آب طی سال به ۱۵ میلیون گالن، برابر با حجم ۲۰ استخر سایز المپیکی می‌رسد که برای موارد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از شاخصه‌های مهم برج خلیفه مقاومت در برابر باد است. این برج از ۳ بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل شده که هر کدام از این بخش‌ها دارای طراحی گوناگون هستند تا در برابر جریان باد و تغییرات فشار و دما مقاومت لازم را داشته باشند.

روی این برج ۴۰ آزمایش تونل باد انجام شده تا نشانگر مقاومت لازم ساختمان در برابر باد در بلندای ۸۰۰ متری از سطح دریا باشد.
گردشی مجازی در برج خلیفه

برای ورود به دنیای مجازی این برج کافی است تا آدرس www.burjdubai.com را در مرورگر اینترنت خود وارد کنید.

این سایت از یک بدنه اصلی با عکس‌هایی زیبا از محیط برج ساخته شده که در سمت چپ آن دو منوی اختصاصی درباره سکوی تماشا و رکوردهای این برج قرار گرفته است اما اطلاعات اصلی برج در منوی بالایی آن قابل دسترسی خواهد بود.

این منو به ترتیب شامل موارد زیر خواهد بود:

برج: در این گزینه می‌توان به زیرگزینه‌های متعددی دست یافت که مهم‌ترین آنها ساختار، زاویه دید و گالری عکس هستند که دیدن این گالری عکس با توجه به زاویه‌های عکاسی و کیفیت بالای عکس‌ها بسیار سرگرم‌کننده خواهد بود.

سکوی تماشا: در این قسمت از منو می‌توان به اطلاعات مفیدی درباره نحوه خرید بلیط، دستیابی به سکو، اطلاعات تکمیلی و گالری تصاویر مربوطه دسترسی داشت که این آلبوم تصویر نیز در نوع خود برای مدت‌ها مراجعان سایت را سرگرم خواهد کرد.

خانه‌ها و دفاتر اداری: در این قسمت از سایت، اطلاعات بخش اقامتی برج در اختیار شما قرار می‌گیرد، این اطلاعات دارای دامنه وسیعی بوده و شامل مواردی مانند درخواست خرید و اطلاعات مربوط به خدمات و خود خانه و دفتر اداری است.

هتل آرمانی: با کلیک کردن روی این گزینه به صفحه ویژه هتل جورجیو آرمانی منتقل می‌شوید که به عنوان یکی از شیک‌ترین هتل‌های دنیا تنها برای دیداری مجازی ارزش خواهد داشت.

منبع:جام جم آنلاین

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس