دوشنبه, ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱

خاکسپاری «علی حاتمی» با حضور هنرمندان ۲۶ سال پیش

تاریخ نشر :سه‌شنبه 06 دسامبر 2022 اشتراک:
خاکسپاری علی حاتمی اخبار گوناگون
در این مطلب ویدئویی از مراسم خاکسپاری علی حاتمی کارگردان معروف کشورمان را مشاهده می کنید که 26سال پیش برگزار شد

علی حاتمی کارگردان معروف سینمای ایران است که آثار ماندگاری در کارنامه اش به چش می خورد. امروز در پرشین وی می خواهیم ویدئویی از مراسم خاکسپاری علی حاتمی را برای شما قرار دهیم که ۲۶سال پیش انجام شده بود

مراسم خاکسپاری علی حاتمی

چهاردهم آذر سالروز کوچ ابدی علی حاتمی است. فیلمساز شاعرانه‌های سینمای ایران که تصویری واقعی از فرهنگ ایران را به نمایش گذاشت.

ویدئویی از مراسم تشییع استاد حاتمی

حاتمی کار هنری خود را با نویسندگی در تئاتر آغاز کرد و نمایشنامه‌های «ساتن»، «قصه‌ی حریر»، «ماهیگیر»، «حسن کچل»، «چهل گیس» و شهر «آفتاب و مهتاب» را برای تئاتر نوشت.اولین تجربه سینمایی حاتمی، فیلم حسن کچل (۱۳۴۹) بود.

پس از موفقیت حسن کچل، حاتمی از تئاتر فاصله گرفت و توانایی‌های خود را معطوف به سینما کرد. او بلافاصله بعد از حسن کچل فیلم طوقی (۱۳۴۹) را ساخت.فیلم بعدی حاتمی با نام بابا شمل (۱۳۵۰)، بازگشتی بود به سینمای ریتمیک و موزیکال مورد علاقه حاتمی.وی در سال ۱۳۵۱ فیلم‌ساز پرکاری بود و سه فیلم در کارنامه خود ثبت کرد، فیلم‌های قلندر، ستارخان و خواستگار.

خاکسپاری علی حاتمیعلی حاتمی

حاتمی سپس به تلویزیون رفت و دو سریال داستان‌های مولوی (۱۳۵۲) و سلطان صاحبقران (۱۳۵۴) را ساخت.در سال ۱۳۵۶ با پنج سال فاصله، حاتمی فیلم سوته‌دلان را ساخت. پس از اتمام سوته‌دلان حاتمی مشغول نوشتن فیلمنامه‌ی سریال هزاردستان شد که ابتدا « جاده ابریشم» نام داشت.

ساخت این سریال در سال ۱۳۵۸ کلید خورد و هشت سال طول کشید تا سرانجام «هزاردستان» به آنتن تلویزیون برسد. علی حاتمی برای تولید این سریال دست به ساخت تهران قدیم زد و حاصل کار او با نام شهرک سینمایی غزالی برای تلویزیون و سینمای ایران باقی ماند.

خاکسپاری علی حاتمیعلی حاتمی کارگردان

خدا را شکر که علی حاتمی حذف نشد!

در سال‌های پس از انقلاب بسیاری از هنرمندان خواسته یا ناخواسته دیگر فعالیت نکردند و خوشبختانه علی حاتمی از آن دسته هنرمندانی بود که توانست فعالیتش را ادامه دهد. اگرچه اوایل انقلاب و زمان ساخت «هزار دستان» با مشکلاتی مواجه شد، اما به مرور زمان این مشکلات حل شد.

راد درباره کنار رفتن هنرمند پس از انقلاب می‌گوید: «پس از انقلای جریانی ایجاد شد که برخی از هنرمندان حذف شدند یا برخی دیگر خودشان به کار ادامه ندادند؛ اما آقای حاتمی به واسطه نوع کاری که انجام می‌داد و ویزگی‌ای که در کارش داشت، توانست فعالیتش را ادامه دهد، هرچند ساخت «هزار دستان» پس از انقلاب مدتی متوقف شد و اصلاحیه‌هایی روی سناریوی آن انجام شد تا بتواند ساخته شود.»

آخرین خبر و خبرانلاین

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس