چهارشنبه, ۱۵ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

حیوانات و حشرات هواشناس ، از چالش قورقور قورباغه تا زوزه گرگ

تاریخ نشر :دوشنبه 25 سپتامبر 2023 اشتراک:
حیوانات و حشرات هواشناس اخبار گوناگون
این حیوانات و حشرات به دلیل حس حادی که نسبت به تغییرات هوایی دارند، می‌توانند به محققان و هواشناسان در پیش‌بینی تغییرات آب و هوا کمک کنند. با مطلب حیوانات و حشرات هواشناس با ما همراه شوید .

حیوانات و حشرات هواشناس در زمینه تحقیقات و مشاهدات هواشناسی نقش‌های مهمی ایفا می‌کنند. این حیوانات و حشرات می‌توانند به عنوان نشانگرهایی برای تغییرات جوی و شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار گیرند.

حیوانات و حشرات هواشناس

در زیر به برخی از حیوانات و حشرات هواشناس اشاره می‌کنیم:

 • گاوها قبل از بارش باران در چراگاه لم می‌دهند
 • قورباغه‌ها نزدیک بارش باران بلندتر قورقور می‌کنند
 • اگر لانه سنجاب‌ها عمدتا در قسمت بالاتر درخت‌ها ساخته شده باشد می‌توان نتیجه گرفت که زمستان به شدت سرد و خشن خواهد بود. اما اگر لانه‌ها پایین‌تر ساخته شده باشند، نشان دهنده زمستانی ملایم‌تر است.
 • پرندگان قبل از طوفان‌های بزرگ، مکان طوفان را ترک می‌کنند
 • گوسفندان قبل از بارش باران یا برف گرد هم جمع می‌شوند
 • گرگ‌ها با نزدیک شدن طوفان زوزه می‌کشند
 • اگر دیدید که چند عدد کفشدوزک دور هم جمع شده‌اند، احتمال اینکه هوای در روزهای آینده بسیار گرم شود، زیاد است.
 • زنبورها تغییر رطوبت در جو را درک کرده و پیش از بارش باران پناه می‌گیرند.در صورت ناپدید شدن ناگهانی زنبورها،منتظر بارش باشید
 • مورچه‌ها پیش از رسیدن سرمای سخت غیر معمول، برای مصونیت از سرما زمین را حفر کرده بدون آن فرو می روند.
 • حلزون در مواقعی که هوا خوبست و خورشید می درخشد، در گل و لای مخفی می شود ولی وقتی احساس کرد باران خواهد بارید، از مخفیگاه خود خارج می شود و از داخل صدفش بیرون می آید.
 • اگر دور کلونی و لانه مورچه‌ها حصار بلندی کشیده شد علامت پربارانی خواهد بود چون مورچه ها میداند برای ممانعت آب به داخل لانه باید اطراف آن را حصار کنند.

حیوانات و حشرات

این حیوانات و حشرات به دلیل حس حادی که نسبت به تغییرات هوایی دارند، می‌توانند به محققان و هواشناسان در پیش‌بینی تغییرات آب و هوا کمک کنند. همچنین نقشی در تعادل زیستی و اکوسیستم‌ها ایفا می‌کنند و به تنظیم تعداد جمعیت حشرات و حیوانات دیگر نیز کمک می‌کنند.

حیوانات و حشرات

حیوانات و حشرات دو گروه مهم در دنیای طبیعت هستند که نقش‌های مختلفی در اکوسیستم‌ها و زیست‌بوم‌ها ایفا می‌کنند. این دو گروه از موجودات زنده تاثیرات زیادی بر روی محیط زیست و تعادل در جهان طبیعی دارند.

در زیر به برخی از نقش‌ها و اهمیت حیوانات و حشرات اشاره می‌کنم:

 1. تکثیر و پراپاژ: حیوانات و حشرات نقش بسیار مهمی در تکثیر گیاهان و دیگر موجودات ایفا می‌کنند. برخی از آنها به عنوان پالین‌گرها (مثل زنبورها و پروانه‌ها) به انتقال گرده‌افشانی گیاهان کمک می‌کنند که این فرآیند برای تولید میوه و بذر ضروری است.
 2. کنترل جمعیت حشرات آفت‌زا: برخی حیوانات مانند پرندگان، لرزان‌گنجشک‌ها، و مارمولک‌ها به عنوان طبیعی‌ترین دشمنان حشرات آفت‌زا شناخته می‌شوند و در کنترل جمعیت حشرات موثر هستند.
 3. پایه تغذیه‌ای در زنجیره غذایی: حیوانات و حشرات به عنوان پایه‌های تغذیه‌ای در زنجیره‌های غذایی عمل می‌کنند. آنها می‌توانند به عنوان منبع غذایی برای حیوانات بزرگ‌تر و پستانداران خدمت کنند.
 4. تجزیه و تحلیل مواد آلی: برخی از حشرات مواد آلی مرده را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به فرآیند تجزیه و تحلیل آلی برگشت می‌دهند که برای نهادهای طبیعی مهم است.
 5. پلینگ و آب‌زیست: حیوانات مختلفی که در آبزیست فعالیت می‌کنند، به حفظ تعادل در اکوسیستم‌های آبزیست کمک می‌کنند. این حیوانات از ماهی‌ها و لجن‌خوارها تا پرندگان آبزی و لاک‌پشت‌ها می‌توانند محیط زیست آبی را مدیریت کنند.
 6. به عنوان نشانگرهای زیست‌محیطی: تغییرات در تعداد و نوع حیوانات و حشرات می‌توانند نشانگرهای مهمی برای تغییرات محیط زیستی و تعادل اکوسیستم باشند. مشاهده کاهش یا افزایش در تعداد یک گونه می‌تواند به ما اطلاع دهد که تغییراتی در محیط زیست رخ داده است.

حیوانات و حشرات با تعاملات و نقش‌های گوناگون خود در اکوسیستم‌ها به تعادل زیستی و حفظ تنوع زیستی کمک می‌کنند. از این رو، حفظ و مراقبت از این موجودات از اهمیت بسیاری در حفاظت از محیط زیست و اکوسیستم‌های طبیعی برخوردار است.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس