یکشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۲

چگونه در بارداری راحت و آسوده بخوابید؟

اشتراک:
خواب راحت در بارداری بارداری و زناشویی
ما در این مطلب قصد داریم نکات مهم چگونه در بارداری راحت و آسوده بخوابیم را به اشتراک بگذاریم

برخی از مادران بارداری در دوران بارداری خواب راحتی ندارند دلایل متعددی باعث می شود این خواب آسوده سلب شود، اما چگونه خواب راحت در بارداری داشته باشید ، ما در این مطلب از پرشین وی قصد داریم نکات مهم این که چگونه در بارداری راحت و آسوده باشید را به اشتراک بگذاریم.

خواب راحت در بارداری

طبق اعلام بنیاد ملی خواب آمریکا، زنان باردار باید برای پیشگیری از برخی مشکلات سلامت، خواب کافی داشته باشند.

بسیاری از زنان باردار در طول بارداری به دلایل مختلف دچار مشکلات خواب می شوند.

متخصصان توصیه می کنند زنان باردار برای مقابله با مشکل بیخوابی بهتر است راهکارهای زیر را در پیش بگیرند:

-برای ایجاد حس آرامش در وان آبگرم آرام دراز بکشید.

– در آستانه رفتن به رختخواب از خوردن غذاهای تند و پرادویه، چرب و حجم بالای غذا پرهیز کنید.

– مقدار زیادی مایعات بنوشید اما عمدتا در آغاز روز، و نوشیدن مایعات زیاد در آستانه رفتن به رختخواب را
محدود کنید.

– با چند بالش اضافی بخوابید.برای داشتن احساس آرامش سعی کنید بر سمت چپ بدن تان بخوابید.

خواب راحت در بارداریخواب راحت در بارداری

بیشتر بدانید از علل اختلال خواب در بارداری

تغییرات هورمونی:
تغییرات سطح هورمون‌ها یکی از دلایل اصلی مشکلات خواب و خستگی در دوران بارداری است. افزایش سطح پروژسترون تا حدودی ممکن است علت خواب‌آلودگی مفرط در طول روز به خصوص در سه‌ماهه‌ی اول بارداری باشد. تغییرات هورمونی ممکن است اثر بازدارنده بر عضلات داشته باشند که ممکن است در هنگام خواب باعث خروپف و در زنان چاق منجر به افزایش خطر ابتلا به آپنه‌ی خواب شود. حتی ممکن است تا حدی روی عضلات مجاری ادرار و تکرر ادرار هم مؤثر باشد. پروژسترون می‌تواند خواب را در شب مختل و منجر به احساس خستگی و کسلی در طول روز شود.

استرس و اضطراب در بارداری

بسیاری از مادران باردار به ویژه مادرانی که بارداری اولشان را تجربه می‌کنند، به دلیل اضطراب بارداری و زایمان دچار بی‌خوابی می‌شوند. استرس می‌تواند با خواب تداخل ایجاد کند. احساس نگرانی از سلامت جنین، اضطراب از توانایی و قابلیت پدر و مادر شدن و سایر احساسات این چنینی کاملاً طبیعی هستند، اما ممکن است شما و همسرتان را در تمام شب بیدار نگه‌دارند.

خواب راحت در بارداریخواب راحت در بارداری

آپنه‌ی خواب:
مادران باردار نیز در خطر ابتلا به آپنه‌ی خواب هستند. آپنه‌ی خواب، اختلالی است که در آن راه هوایی بسته و تنفس بارها و بارها در طول خواب قطع می‌شود و منجر به بیداری ناگهانی و در نتیجه بی‌قراری و خستگی در روز بعد خواهد شد. هم‌چنین اختلال اکسیژن‌رسانی به جنین در حال رشد می‌تواند برای آن مضر باشد. این اتفاق به ویژه در مادران بارداری که دارای اضافه‌وزن هستند شایع‌تر است.

آپنه‌ی خواب ممکن است با عوارض دوران بارداری مانند افزایش فشار خون بارداری، پره‌اکلامپسی و یا وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس در ارتباط باشد. این حالت ممکن است در هر زمانی اتفاق بیفتد که بیشتر به دلیل گرفتگی دائمی بینی ناشی از افزایش سطح هورمون‌ها و افزایش وزن بیش از حد می‌باشد. یکی از ویژگی‌های قابل توجه آپنه‌ی خواب، خروپف سنگین و بلند همراه با مکث‌های طولانی و سپس نفس‌ نفس زدن یا احساس خفگی در هنگام خواب است که می‌تواند برای همسر شما نیز آزاردهنده باشد.

مهر

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
بارداری و زناشویی
بیشتر >
فرادرس