یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

لزوم استفاده درست از مکمل ها در دوران بارداری

اشتراک:
بارداری و زناشویی
کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اهمیت آگاهی مادران باردار از شیوه های مصرف مکمل هاف نکاتی در این خصوص، توضیح داد.

مکمل ها در دوران بارداری

مکمل ها در دوران بارداری  ,دکتر “فاطمه دستغیب” اظهارداشت:رژیم غذایی سالم همیشه و به ویژه در دوران بارداری، بهترین راه برای به دست آوردن ویتامین ها و مواد معدنی ای است که بدن شما نیاز دارد، در صورتی که رژیم مناسبی ندارید استفاده از مکمل ها به جبران کمبودتان کمک می کند.

وی ادامه داد: در بین این مکمل ها، مکمل های بارداری ویتامین هایی هستندکه از قبل و در طول حاملگی استفاده می شوند؛ این ویتامین ها و مواد معدنی ای مانند آهن و کلسیم که همراه آنهاست، کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که جنین تمام موادی را که برای ساخت اندام های سالم به آنها نیاز دارد را دریافت می کند.

مصرف مکمل ها در دوران بارداری

این دکتر داروساز اضافه کرد: این مکمل ها در کاهش خطر ابتلا به نواقص مادرزادی و مشکلاتی از قبیل کاهش رشد جنینی، نقص لوله عصبی، ناهنجاری های های اسکلتی و وزن کم هنگام تولد نیز موثر هستند.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه در مورد تفاوت این مکمل ها با سایر مولتی ویتامین های استاندارد، توضیح داد: این تفاوت بیشتر مربوط به وجود مقادیر بیشتر اسیدفولیک و آهن است، به طور کلی، این مکمل ها باید شامل اسیدفولیک، آهن، کلسیم و ویتامین “دی” باشند، همچنین وجود ویتامینC، ویتامینA، ویتامینE، روی، ید و مس در این مکمل ها مفید است.

وی با اشاره به قش اسیدفولیک در جلوگیری از نقص لوله عصبی که از ناهنجاری های جدی مغز و نخاع کمک می کند، افزود: به همین دلیل مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک قبل از بارداری و تا هفته ۱۲ بارداری توصیه می شود.

تامین آهن موردنیاز مادر در دوران بارداری، دیگر تاکید این کارشناس سلامت بود و ادامه داد: آهن به رشد و تکامل کودک و پیشگیری از کم خونی کمک می کند، دریافت کلسیم و ویتامینD نیز به ویژه در سه ماهه سوم، زمانی که استخوان های کودک به سرعت رشد می کنند، بسیار مهم است.

مکمل ها در دوران بارداری زمان و نحوه درست مصرف مکمل ها در دوران بارداری

دکتر دستغیب تاکید کرد: مادران باردار سلازم است دقت داشته باشند ویتامین A و یا مکمل های حاوی ویتامین A را به فرم “رتینول را مصرف نکنند، زیرا مصرف بیش از حد این ویتامین ممکن است به کودک ما آسیب برساند.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پزشک ممکن است با توجه به شرایط و وضعیت مادر، دوزهای بالاتری از ویتامین خاصی را تجویز کند؛ به عنوان مثال اگر سابقه تولد کودک با نقص لوله عصبی را داشته باشد، ممکن است دوز بالاتر از اسیدفولیک به عنوان مثال، ۴ میلیگرم در روز تجویز شود.

دکتر “فاطمه دستغیب” یادآور شد: به یاد داشته باشید، ویتامین های بارداری مکمل یک رژیم غذایی سالم هستند، نه جایگزینی برای آن؛ و لزوما ۱۰۰ درصد نیازهای ویتامین و مواد معدنی شما را تامین نمی کنند.

برنا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس