لزوم استفاده درست از مکمل ها در دوران بارداری

اشتراک:
لزوم استفاده درست از مکمل ها در دوران بارداری بارداری و زناشویی
کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به اهمیت آگاهی مادران باردار از شیوه های مصرف مکمل هاف نکاتی در این خصوص، توضیح داد.

مکمل ها در دوران بارداری

مکمل ها در دوران بارداری  ,دکتر “فاطمه دستغیب” اظهارداشت: رژیم غذایی سالم همیشه و به ویژه در دوران بارداری، بهترین راه برای به دست آوردن ویتامین ها و مواد معدنی ای است که بدن شما نیاز دارد، در صورتی که رژیم مناسبی ندارید استفاده از مکمل ها به جبران کمبودتان کمک می کند.

وی ادامه داد: در بین این مکمل ها، مکمل های بارداری ویتامین هایی هستندکه از قبل و در طول حاملگی استفاده می شوند؛ این ویتامین ها و مواد معدنی ای مانند آهن و کلسیم که همراه آنهاست، کمک می کنند تا اطمینان حاصل شود که جنین تمام موادی را که برای ساخت اندام های سالم به آنها نیاز دارد را دریافت می کند.

مصرف مکمل ها در دوران بارداری

این دکتر داروساز اضافه کرد: این مکمل ها در کاهش خطر ابتلا به نواقص مادرزادی و مشکلاتی از قبیل کاهش رشد جنینی، نقص لوله عصبی، ناهنجاری های های اسکلتی و وزن کم هنگام تولد نیز موثر هستند.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه در مورد تفاوت این مکمل ها با سایر مولتی ویتامین های استاندارد، توضیح داد: این تفاوت بیشتر مربوط به وجود مقادیر بیشتر اسیدفولیک و آهن است، به طور کلی، این مکمل ها باید شامل اسیدفولیک، آهن، کلسیم و ویتامین “دی” باشند، همچنین وجود ویتامینC، ویتامینA، ویتامینE، روی، ید و مس در این مکمل ها مفید است.

وی با اشاره به قش اسیدفولیک در جلوگیری از نقص لوله عصبی که از ناهنجاری های جدی مغز و نخاع کمک می کند، افزود: به همین دلیل مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک قبل از بارداری و تا هفته ۱۲ بارداری توصیه می شود.

تامین آهن موردنیاز مادر در دوران بارداری، دیگر تاکید این کارشناس سلامت بود و ادامه داد: آهن به رشد و تکامل کودک و پیشگیری از کم خونی کمک می کند، دریافت کلسیم و ویتامینD نیز به ویژه در سه ماهه سوم، زمانی که استخوان های کودک به سرعت رشد می کنند، بسیار مهم است.

مکمل ها در دوران بارداری زمان و نحوه درست مصرف مکمل ها در دوران بارداری

دکتر دستغیب تاکید کرد: مادران باردار سلازم است دقت داشته باشند ویتامین A و یا مکمل های حاوی ویتامین A را به فرم “رتینول را مصرف نکنند، زیرا مصرف بیش از حد این ویتامین ممکن است به کودک ما آسیب برساند.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پزشک ممکن است با توجه به شرایط و وضعیت مادر، دوزهای بالاتری از ویتامین خاصی را تجویز کند؛ به عنوان مثال اگر سابقه تولد کودک با نقص لوله عصبی را داشته باشد، ممکن است دوز بالاتر از اسیدفولیک به عنوان مثال، ۴ میلیگرم در روز تجویز شود.

دکتر “فاطمه دستغیب” یادآور شد: به یاد داشته باشید، ویتامین های بارداری مکمل یک رژیم غذایی سالم هستند، نه جایگزینی برای آن؛ و لزوما ۱۰۰ درصد نیازهای ویتامین و مواد معدنی شما را تامین نمی کنند.

برنا

گردآوری:
برچسب ها:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
جراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
با بخیه زایمان طبیعی چه کنیم با بخیه زایمان طبیعی چه کنیم

زایمان طبیعی بهترین نوع زایمان می باشد که در آن امکان بخیه زدن در قسمت پرینه وجود دارد در این مطلب به موضوع نکات بهبودی بخیه زایمان طبیعی پرداخته ایم.

با عمل به این ۵ مورد در بارداری هیچ گاه دچار فشار خون نمی شوید
طب سنتی و تقویت میل نیروی جنسی
ارگاسم خشک چیست؟/چرا در جوانان بیشتر است؟
مواردی که سلامت زنان باردار را به خطر می اندازد
استفاده از تست های بارداری و این توصیه های مهم
هشدار! این خوراکی ها دشمن جنین هستند
آیا بطری آب موجب نازایی می شود ؟
روند افزایش وزن مجاز در دوران بارداری
رفع مشکلات کم خونی در بارداری با این خوراکی !!
همه چیز درباره هپاتیت در بارداری
با انجام این کارها بارداری شادتری را تجربه کنید
بعد از سزارین این مشکل بزرگ برایتان پیش می آید
مضرات و عوارض زایمان در خانه
این قرص برای خانم های باردار ممنوع است
نکاتی که باید در مورد بیبی چک بدانید
ویار صبحگاهی چیست ؟
علل اختلال نعوظ در مردان در رابطه جنسی
ناباروری در مردان علل و روش های درمان
چند توصیه دینی برای سه ماهه دوم بارداری !