چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

کنترل چاقی قبل از بارداری را جدی بگیرید

اشتراک:
کنترل چاقی قبل از بارداری بارداری و زناشویی
چاقی اثرات مخربی بر روی مادر و جنین می گذارد بنابراین خانم های که قصد بارداری دارند قبل از باردار شدن با مشورت پزشک وزن خود را کاهش دهند

اینکه مادر باردار وزن ایده آلی داشته باشد برای مادر و کودک بسیار خوب است و نگرانی های که مادران چاق با آن روبرو هستند ندارند اما کنترل چاقی قبل از بارداری روی سلامت آن ها تاثیر به سزایی دارد. توصیه می شود خانم های که قصد بارداری دارند از انجام ورزش روزانه غافل نشوند

کنترل چاقی قبل از بارداری

برای بررسی فرد از نظر چاقی از شاخصی به نام BMI استفاده می‌کنیم.BMI شاخص توده بدن است. روش محاسبه، تقسیم وزن بر حسب کیلو گرم به مجذور قد بر حسب متر است.مقدار طبیعی ۱۸.۵ تا ۲۴.۹، اضافه وزن ۲۵ تا ۲۹.۹ و از ۳۰ بالاتر چاقی محسوب می‌شود. افزایش وزن باعث کاهش تخمک‌گذاری و در نتیجه کاهش باروری می‌شود.

در زمان بارداری،چاقی سقط زود هنگام و سقط مکرر را افزایش می‌دهد. احتمال زایمان زودرس در مادران چاق بیشتر است.
بین چاقی و دیابت نوع دو ارتباط مستقیم وجود دارد و دیابت هم بارداری را عارضه دار می‌کند.
بی شک چاقی یکی از عوامل خطر ثابت برای فشار خون بارداری است.

انجام سونوگرافی‌های بارداری در این افراد مشکل‌تر است در نتیجه صحت گزارش کمتر می‌شود. احتمال سزارین وعوارض سزارین ازجمله عفونت، خونریزی و لخته شدن خون افزایش می‌یابد. زنان چاق مشکلاتی در زمینه بیهوشی دارند.

کنترل چاقی قبل از بارداریخطرات چاقی در بارداری

از طرف دیگر احتمال ناهنجاری‌های مادرزادی و مرده زایی ، نسبت به افراد با وزن نرمال افزایش پیدا می‌کند.
بعد از زایمان موفقیت شیردهی در این افراد کمتر و میزان افزایش وزن باقی مانده و افسردگی بیشتر است.
توصیه می‌شود خانم‌های چاق قبل از بارداری با رژیم غذایی مناسب و ورزش زیر نظر کارشناس، با وزن مناسب باردار
شوند. کاهش وزن در زمان بارداری عاقلانه نیست.مادر باردار اگر اضافه وزن دارد باید در طول بارداری
۷ الی۱۱ کیلو گرم وزن اضافه کند و در صورت چاقی بین ۵ الی۹ کیلو گرم اضافه وزن مناسب است.

توصیه های مفید به مادران در کنترل چاقی قبل از بارداری

رژیم‌های غذایی و فعالیت فیزیکی مناسب می‌تواند به مادر باردار کمک کند تا افزایش وزن توصیه شده را داشته باشد.
مادران چاق در زمان بارداری لازم است تحت نظارت دقیق باشند تا در صورت بروز دیابت و یا فشار خون
بارداری مراقبت‌های لازم، بموقع انجام شود. در افراد بسیار چاق گاهی لازم است برای جلوگیری از لخته شدن
خون در طول بارداری داروهای ضد انعقاد تزریقی مورد استفاده قرار گیرد.

برای بررسی از نظر ناهنجاری های جنینی غربالگری‌های عادی کافی است. چاقی در بعضی از افراد به‌صورت مرضی است و ممکن است با رژیم و ورزش کنترل نشود. گاهی در افرادی که چاقی شدید دارند اعمال جراحی کاهش حجم معده و یا بای پس مسیر جذب گوارش قبل از بارداری کمک‌کننده است.

خوب است بدانید :چگونه وزن خود را قبل از بارداری کاهش دهیم؟

رژیم های غذایی بسیار کم کالری که سبب تخلیه ذخایر مواد مغذی در بدن می شوند و نیز رژیم هایی که در آن ها برخی گروه های غذایی حذف می شوند مانند رژیم های بدون کربوهیدرات، مناسب نیستند.

در صورتی که قبل از بارداری تصمیم به کاهش وزن دارید می توانید از طریق کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و غذاهای پرکالری که حاوی مقادیر بالای چربی و قند هستند و نیز افزایش فعالیت بدنی به این هدف دست یابید. شما باید از یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی که شامل مقادیر کافی میوه، سبزی، غلات کامل، لبنیات کم چرب، حبوبات و گوشت کم چرب است، استفاده نمایید. همچنین باید از طریق دریافت انواع میوه ها و سبزیجات دریافت آنتی اکسیدان های خود را افزایش دهید.

کنترل چاقی قبل از بارداریروش های مناسب کنترل چاقی قبل از بارداری

پیروی از یک رژیم غذایی متنوع شامل تمام گروه های غذایی (گوشت و غذاهای پروتئینی، لبنیات یا غذاهای غنی از کلسیم جایگزین، میوه ها و سبزیجات و غذاهای نشاسته ای (ترجیحاً سبوس دار) امکان کاهش وزن با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل را فراهم می سازد. از سوی دیگر، کاهش مصرف چربی و تنقلات پرکالری به کنترل وزن شما کمک خواهد کرد.

پیروی از رژیم های غذایی که در آن ها یک گروه غذایی به طور کامل حذف می شود، پیامدهای منفی برای جنین به دنبال دارد. زیرا ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز جهت رشد و سلامت جنین تامین نمی شود. بنابراین رژیم غذایی شما باید همه گروه های غذایی را شامل شود اما مصرف مواد غذایی پرکالری مانند مارگارین، شیرینی و غذاهای سرخ شده باید کاهش یابد. یادداشت مواد غذایی مصرفی در طول روز می تواند به شما نشان دهد که در مصرف کدام مواد غذایی زیاده روی کرده اید.

روزنامه ایران , رژیم درمانی نوین

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس