دوشنبه, ۱۰ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

کاریکاتور سعید مرتضوی ترک موتور!

اشتراک:
کاریکاتور مرتضوی کاریکاتور
سعید مرتضوی در روز 1شنبه 2 اردیبهشت در مازندران دستگیر شد و تحویل مقامات قضایی داده شد 

سعید مرتضوی بعد از ماجرای کهریزک و قتل زهرا کاظمی از منسب خود عزل شد و به دادگاه فراخوانده شد. او دی هیچ یک از دادگاه هایش شرکت نکرد. علاوه بر ماجرای کهریزک چندین فقره جرم دیگر برای او احراز شد که با توجه به آنها او به ۲سال حبس محکوم شد. در ادامه کاریکاتور مرتضوی را مشاهده می کنید

کاریکاتور مرتضوی

در حاشیه دستگیری مرتضوی و انتقال او به اوین، محمد طحانی این کاریکاتور مرتضوی را منتشرکرد.

کاریکاتور مرتضویکاریکاتور مرتضوی پشت موتور

درباره دستگیری سعید مرتضوی بیشتر بدانید

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که پیشتر به دلیل اتفاق های پیش آمده در ماجرای
کهریزک و نیز برخی تخلفات مالی و اقتصادی ضمن انفصال دائمی از خدمت به دو سال
حبس محکوم شد، بالاخره و پس از ماه ها امتناع از پذیرش حکم دادگاه، تسلیم قانون شد.

در روز ۲ اردیبهشت ۹۷ یک منبع آگاه از دستگیری سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران
خبر داد و افزود: مرتضوی برای اجرای حکم دادگاه و گذراندن دوران حبس، تحویل
مقامات قضایی داده شده است.

وی تأکید کرد: با توجه به قطعیت حکم وی، دادستان سابق تهران، ساعاتی پیش
دستگیر و روند انتقال مرتضوی به زندان برای گذراندن دوران محکومیت در حال انجام است.

این مقام آگاه افزود: مرتضوی، ساعاتی پیش توسط مأمورین نیروی انتظامی در یکی از
شهر‌های شمالی کشور شناسایی و بازداشت شد. سعید مرتضوی که پیشتر و در مقام قضا،
ید طولایی در برخورد سنگین و صدور حکم برای محکومان داشت، از سال ۸۲
مسئولیت دادستانی و انقلاب تهران را بر عهده داشت.

ماجرای بازداشت سعید مرتضوی

کاریکاتور مرتضویکاریکاتور مرتضوی در دادگاه

یکی از مهم‌ترین پرونده‌هایی که در جریان آن از سعید مرتضوی در مجلس ایران به عنوان یک متهم به قتل نام برده شد، پرونده مربوط به مرگ زهرا کاظمی، عکاس ایرانی – کانادایی بود. زهرا کاظمی که در تیرماه سال ۱۳۸۲ «در حین عکاسی از محوطه بیرونی زندان اوین» بازداشت شده بود، پس از چند روز بازجویی به صورت مشکوکی جان خود را از دست داد. در ابتدا بر اساس گزارش پزشکی قانونی کشور علت مرگ «برخورد جسم سخت» با سر کاظمی در زندان اوین عنوان شده بود، اما مجلس ششم کمیته ویژه‌ای تشکیل داد تا علت اصلی این مرگ را بررسی کند. کمیته بررسی و تحقیق در مورد قتل زهرا کاظمی در گزارش خود مرتضوی را به عنوان متهم ردیف اول این پرونده معرفی کرده و حتی برخی از نمایندگان خواستار برکناری او شدند.

محسن آرمین نماینده مجلس ششم و عضو این کمیته ویژه از تریبون مجلس گفت که مرتضوی پس از دو روز بازجویی از خانم کاظمی به دلیل نامعلومی این خبرنگار را به نیروی انتظامی تحویل داده که پس از آن زهرا کاظمی به بازجویان نیروی انتظامی گفته بود که او را به هنگام بازجویی در دادستانی از ناحیه سر مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند. بر اساس تحقیقات این کمیته مشخص شد که کاظمی به هنگام بازجویی ابراز ناراحتی کرده و سپس در پنجم تیرماه ساعت دوازده شب به بیمارستان انتقال یافته و سرانجام ساعت شش صبح روز ششم دچار مرگ مغزی شده‌است.

عزل از ریاست تامین اجتماعی

وی همچنین در اسفندماه ۱۳۹۰ و با دستور محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان تأمین اجتماعی رسید و در این مقام نیز حواشی فراوانی برای خود و جامعه ایجاد کرد تا سرانجام در دهم مرداد ۱۳۹۱ توسط حکم دیوان عدالت اداری و در راستای شکایت چند تن از نمایندگان مجلس از ریاست سازمان تأمین اجتماعی عزل شد.

دادستان سابق تهران در ۲۴ آبان سال ۱۳۹۳ به صورت دائم از شغل قضا انفصال پیدا کرد و در آذر ۹۶ به جرم مشارکت در قتل و نیز برخی تخلفات مالی به دو سال حبس محکوم شد؛ حکمی که وی ماه‌ها از پذیرش آن امتناع می‌کرد و خود را تسلیم دادگاه نکرد.

سعید مرتضوی در مازندران دستگیر شد

نهایتاً در روز دوم اردیبهشت ماه خبر رسید که وی در شمال کشور بازداشت و در اختیارمقامات قضایی گذاشته شده است. اطلاعات بیشتر حکایت از این دارد که سعید مرتضوی،خانه‌ای به همراه یکی از بستگان درمنطقه سرخرود مازندران اجاره کرده بود که با نیابت ازمرجع اجرای احکام تهران توسط مقامات قضایی استان مازندران دستگیر و تحت الحفظساعاتی پیش به مرجع قضایی در تهران اعزام شد.

گفتنی است، سعید مرتضوی به دادستانی انتقال داده شد و به احتمال زیاد تحویل مقامات زندان اوین تهران شده.

پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی تهران خبر داد که سعید مرتضویدادستان سابق تهران که به دو سال حبس قطعی محکوم شده است، در روز ۱شنبه جهت تحمل محکومیت حبس به زندان اوین تحویل شد.

دادستان و قاضی معزول در حالی پس از حواشی فراوان زندانی شد که حجت الاسلامتقوی فرد، رئیس کل دادگستری استان مازندران در رابطه با جزئیات دستگیری ویدر این استان گفت: فرد محکوم خانه‌ای به اتفاق یکی از بستگان در منطقه سرخرودمازندران اجاره کرده بود که با نیابت از مرجع اجرای احکام تهران وی دستگیرو تحت الحفظ به مرجع قضایی در تهران اعزام شد.

خبرآنلاین و تابناک

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس