پنج شنبه, ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱

توصیه هایی برای دور کردن خانه از آلرژی پاییزی

اشتراک:
آلرژی پاییزی خانه داری
اگر شما هم جزء کسانی هستید که یا خودتان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید یا اطرافیان‌تان چنین مشکلی دارند، حتما با علائم آن آشنایی دارید. حساسیت های پاییزی شباهت زیادی با سرماخوردگی دارند.با ما همراه باشید .

لرژی به حالتی اطلاق می شود که سیستم ایمنی بدن یک عامل بیرونی و محیطی که اساسا برای اکثر مردم مضر نیست با شروع فصل زیباى پاییز، به تدریج واکنش هاى آلرژیکى آغاز مى شوند. برخلاف گمان برخی افراد، که تصور می کنند آلرژی فقط در بهار وجود دارد، پاییز نیز حساسیت هایی را برای افراد به وجود می آورد.آلرژی پاییزی را در پرشین وی ببینید.

آلرژی پاییزی

متخصصان شیوه‌های مختلفی را برای کاهش علائم آلرژی فصلی ارائه می‌کنند که یکی از انواع موثر آنکاهش عوامل آلرژی‌زا در فضاهای مختلف خانه است.چند راهکار موثر برای آلرژی‌زدایی از فضای خانه و کاهش علائم حساسیت فصلی در افراد مستعد به شرح زیر است:- در فصل آلرژی فرش‌ها را جمع کنیدعوامل آلرژی‌زا مانند گرده‌ها از هوا سنگین‌تر هستند و سریعا روی فرش می‌نشینند.این آلرژی‌زاها وقتی راه می‌روید یا جارو برقی می‌کشید دوباره در هوا پخش می‌شوند.بنابراین برای جلوگیری از انتشار این عوامل آلرژی‌زا بهتر است به جای فرش از پارکت یا کف‌پوش استفاده کنید.

آلرژی پاییزیحساسیت پاییزی

– پرده‌ها را تمیز کنیدپرده‌ها هم مانند فرش‌ها عوامل آلرژی‌زا را جذب می‌کنند.بهتر است پرده‌ها را هر از گاهی بشویید یا از کرکره استفاده کنید.- از رشد قارچ‌ها جلوگیری کنیدهاگ قارچ‌ها عوامل آلرژی‌زای شایعی هستند که باعث عطسه و آبریزش بینی می‌شوند.قارچ‌ها در مکان‌های تاریک و مرطوب مانند زیرزمین، حمام و سینک ظرفشویی رشد می‌کنند.اگر در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها در فصل تابستان از یک دستگاه رطوبت‌زدا استفاده کنیدو رطوبت را زیر ۶۰ درصد حفظ کنید.

– هوا را درست تهویه کنیدهرچند هود گاز یا هواکش حمام، هوا را تمیز می‌کنند اما فقط موجب تمیزی هوای داخل خانه می‌شوند و بههمین دلیل در تهویه هوا تاثیر ناچیزی دارند.به این ترتیب توصیه می‌شود که یک دستگاه تهویه هوا در بیرون از خانه نیز نصب کنید.- از دستگاه‌های خراب تهویه هوا خلاص شویدبسیاری از افراد مبتلا به آلرژی برای از بین بردن آلرژی‌زاها از دستگاه تهویه هوا استفاده می‌کنند.بسیاری از این دستگاه‌ها فیلترهای کم‌بازده‌ای دارند که باعث ایجاد جریان هوای نامناسب در خانه می‌شوند.بنابراین قبل از خرید این دستگاه‌ها مطمئن شوید که فیلترهای مناسبی داشته باشند و بتوانند ۹۹٫۹۷ درصد ذرات معلق در هوا را جذب کنند.

حساسیت فصلی پاییز

– دستگاه تهویه هوا را تمیز کنید آلرژی بسیاری از افراد با روشن کردن وسایل تهویه تشدید می‌شود.فیلترهای کثیف و نیز گرد و خاک روی آنها باعث تشدید آلرژی می‌شود.بنابراین هر سه ماه یک بار فیلترهای دستگاه تهویه را تمیز یا تعویض کنید.- اتاق خوابتان را تمیز کنید گرد و خاکی که روی رختخواب جمع می‌شود نیز عامل تشدید عطسه و آبریزشبینی است.برای کاهش علائم آلرژی، رختخواب خود را بخارشوی کنید.

– خانه را مرتب نگه دارید گردگیری در خانه نامرتب و شلوغ سخت است.بنابراین خانه را دائما مرتب و تمیز کنید و زیر تختخواب‌ها و کاناپه‌ها را نیز فراموش نکنید.آنچه علائم آلرژی را شروع میکند آزاد شدن هیستامینها در بدن در پاسخ به مواد محرک و آلرژی زا(آلرژی ها)نظیر گردوغبار،گرده گلها و گیاهان و برخی آلودگی هاست.آلرژی میتواند باعث خارش چشم و گلو و بینی و گوش،اشک ریزش ،عطسه،آبریزش بینی،احساس سوزش گلو و خلط پشت حلق و گاهی گرفتگی بینی شود.آلرژی حتی ایجاد احساس خوب نبودن و خستگی میکند.

شایع‌ترین آلرژی‌های فصل پاییزدرمان آلرژی

اما علایم کورونا را عفونت ویروسی آغاز میکند،و تب،گلودرد،خستگی شدید،درد بدن،حال بد، سرفه خشک و حتی از دست دادن بویایی و چشایی و کلا علائم شبه انفلونزا از آن جمله است.علائمی که بین این دو حالت همپوشانی دارد و پزشک و بیمار را گیج میکند،حالات شبیه آسم است،یعنی احساس تنگی نفس و کوتاهی نفس و سرفه های خشک. چرا که آلرژی در برخی افراد منجر به شروع علائم آسم آلرژیک در پاییز میشود که از طرفی بسیار مشابه علائم درگیری تنفسی کوروناست. در این حالت توصیه میکنم حتما به پزشک مراجعه کنید تا با انجام معاینه و تستهای تشخیصی بتواند بین این دو حالت افتراق گذاشته و درمان صحیح را شروع کند.

همشهری آنلاین  –  مجله سلامت

گردآوری:
اخبار مرتبط:
خانه داری
بیشتر >
فرادرس