هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید

اشتراک:
هفت مرحله برای خانه تکانی شب عید خانه داری
نکاتی بسیار ساده وجود دارند که باعث می‌شود خانه تکانی شما بسیار بهتر انجام شود برای راهنمای مرحله به مرحله خانه تکانی سریع و اصولی با ما همراه باشید.

با نزدیک شدن به ایام عید، زمان خانه تکانی ها نیز فرا می رسد، و هر کس با توجه به شرایط خود اقدام به تمیز کردن خانه و آماده شدن برای ورود به سال جدید می کند اصول و راهنمای شروع خانه تکانی را در پرشین وی ببینید با ما همراه باشید.

اصول و راهنمای شروع خانه تکانی

خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هر چند که آپارتمان های کوچک وبدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریباً در تمام مدت سال نسبتاً تمیز هستند، اما تمیزترین خانه ها هممدتی مانده به نوروز ، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداختهمی شوند.

اما این روزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود،هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی آید.روند داشتن خانه ای تمیز، بدون نگرانی و تشویش در طی ۷ مرحله به انجام میرسد:

اصول و راهنمای شروع خانه تکانیخانه تکانی آشپزخانه

۱.از همین حالا شروع کنید :

خانه تکانی شب عید ، از کارهایی است که برخلاف اسمش نباید شب عیدانجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد.علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه و نوشتن و ارسال کارت تبریک ، شیرینی پزی ، خرید خوراکی ها و در کل خرید شب عید و پذیرایی از مهمانها .

خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه ای نظیف در طی تعطیلات به خصوص اگراز روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور می کنید.مرحله اول خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید.به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام میدهید و به اندازه کافی برای پروژه های وقتگیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

اصول شروع خانه تکانیشروع خانه تکانی

ترفندهای خانه تکانی

۲.فهرستی تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید :

قبل از اینکه شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهاییکه باید تمیز شوند تهیه کنید.کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار در نظر بگیرید.به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهیدر تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلاً چند تکه لباس را در ماشین لباسشویی بریزید.

هنگامی که به تدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت میزنید، حس بسیار خوبی به شما دست میدهد واحتمال اینکه کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

 شروع خانه تکانیراهنمای شروع خانه تکانی

۳. کمی اینجا و کمی آنجا :

برای داشتن خانه ای تمیز و درخشان، نباید لزوماً زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید.در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز به کار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت.برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کناربگذارید ، در این فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلاً بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنیدو یا کف وان را با کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.

۴. گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد :

اگر تا اینجا هر توصیه ای را به جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگروقت کم آورده اید، نگران نشوید.بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها وقسمتهای مخفی را به مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!

 راهنمای خانه تکانیترفندهای خانه تکانی

روش خانه تکانی

۵. همه کارها را به تنهایی انجام ندهید :این عید ، تنها عید شما نیست وتنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی آیند، پس نباید تمام نظافت آنرا به تنهایی بر عهده بگیرید.

در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها را با فرزندان و همسر خود تقسیم کنید.از بچه ها بخواهید که تختهای خود را مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خود را جمع کرده وپس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند.این کار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

اصول و راهنمای شروع خانه تکانیاصول خانه تکانی

۶٫ کارها را ساده کنید :

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شی اضافه راحت تر از دور انداختن آن به نظر میرسد، امااین روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود.با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید.خود را از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دو سال است آنرا نپوشیده ایدراحت کنید.هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته ای که دوباره چسبانده شده و…را دور بیاندازید.

تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی و در کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها میشوند را دردستور کار خود قرار دهید.

۷.خوش بگذرانید :

نظافت لزوماً معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفیدمیتواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد.برای خود انگیزه هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید،به خود جایزه ای خواهید داد.این جایزه میتواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.

راسخون  – هفت گنج

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
پیشنهادات وِیژه
فیلم پرشین وی