هفت راه ساده برای مرتب ماندن‌ آشپزخانه

اشتراک:
هفت راه ساده برای مرتب ماندن‌ آشپزخانه خانه داری
تمیز کردن آشپزخانه یکی از قسمت های مهم در خانه تکانی نوروزی است در این مقاله قصد داریم به تمیز کردن آشپزخانه به صورت اصولی و قدم به قدم بپردازیم، با ما همراه باشید.

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های منزل است که نظافت آن با سلامت اعضای خانواده به صورت مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط است. بهداشت آن اهمیت زیادی دارد. ترفند های تمیز کردن آشپزخانه را در پرشین وی ببینید.

ترفند های تمیز کردن آشپزخانه

اگر یکی از مشکلات هرروزه‌‌ شما مرتب کردن آشپزخانه و چیدمان وسایل آشپزی و ظرف و ظروف است می‌‌توانید بااین راه‌‌های ساده و ابتدایی یک آشپزخانه تمیز و مرتب داشته باشید:-دور بریزیدچیزهای بی‌‌مصرف را کنار بگذارید.باخودتان کنار بیایید.از خودتان بپرسید «آیا واقعا می‌‌خوام از این استفاده کنم؟» اگر واقعا عادت به‌‌استفاده از بعضی وسایل آشپزخانه را نداریدچرا آنها را نگه می‌‌دارید؟ آنها را به‌‌کسی که نیاز دارد ببخشید و فضای آشپزخانه‌‌تان را بیشتر کنید.

هرگز شیشه‌‌ها و قوطی‌‌های دور ریختنی موادغذایی را به‌‌این بهانه که روزی به‌‌دردتان می‌‌خورند جمع نکنید مگر اینکه یکی دوتااز آنها واقعا برایتان کاربرد داشته باشند.
آشپزخانه را به انبار شیشه‌‌ها و قوطی‌‌های بازیافتی تبدیل نکنید.-نگه‌‌داری مواد‌‌غذایی در ظروف یک شکلخشکبار، حبوبات، برنج، انواع پاستا و ماکارونی، مربا و ترشیجات را در ظرف‌‌های شیشه‌‌ای و یکسان نگه‌‌داری کنید.با این روش هم‌‌راحت‌‌تر از آنها استفاده می‌‌کنید و هم یخچال و قفسه‌‌های کابینت همیشه مرتب و زیبا هستند.

ترفند های تمیز کردن آشپزخانهتمیز و مرتب کردن آشپزخانه

تمیز کردن وسایل اشپزخانه با ابزار ساده

۳- مواد غذاییاگر مواد غذایی را به‌‌شکل عمده خریداری می‌‌کنید یک قفسه از کابینت را برای نگهداری از آنها دسته‌‌بندی و مرتبکنید.اگر نمی‌‌خواهید داخل کابینت را اشغال کنید آنها را در قفسه‌‌های پلاستیکی بگذارید و باتوجه به فضاهایی که در خانه در اختیار دارید، قفسه‌‌ها را جاسازی کنید.تراس آشپزخانه، انباری یا یک کمد دیواری می‌‌تواند جای مناسب نگه‌‌داری از آنها باشد.مزیت قفسه‌‌های پلاستیکی این‌‌است که نظم و ترتیب ایجاد می‌کنند.- فضاهای باریک و عمودی را هدر ندهیداگر فضای آشپزخانه کوچک است، برای استفاده‌‌ی بهتر از فضا‌‌های خالی آشپزخانه از قفسه‌‌های پیش‌‌ساخته استفاده‌‌کنید.

کنج‌‌های خالی وباریک را قفسه‌‌بندی کنید و شیشه‌‌های روغن، سس و ادویه را چیدمان کنید.- وسیله‌‌ها را سرجایشان بگذاریدعادت کنید که بعد از آشپزی وسایلی که استفاده کرده‌‌اید را سرجایشان بگذارید.روی سطوح کابینت را شلوغ نکنید و ظرف‌‌های اضافه را جمع کنید.بی‌‌حوصله آشپزی نکنید تا انگیزه داشته‌‌باشید که همه‌‌جا را مرتب کنید.آشغال‌‌ها را سریع خالی کنید، ظرف‌‌های کثیف را داخل ماشین ظرفشویی یا سینک بچینید.

ترفند های تمیز کردن آشپزخانهتمیز نگه داشتن خانه

برنامه ریزی برای تمیز کردن آشپزخانه

-سفره پهن کنیبرای اینکه هنگام آشپزی همه‌‌جا کثیف نشود پیش از شروع کار یک سفره روی میز یا کابینتپهن کنید در این‌‌صورت نیازی نیست که مدام کابینت‌‌ها را دستمال بکشید.یک دستمال هم کنار دستتان بگذارید تا اگر چیزی روی گاز یا کابینت ریخت، سریع پاکش کنید.-وسایل مورد استفاده را جلوی دستتان بگذاریدروغن، ادویه و سس‌‌ها را جلوی دست بگذارید تا مجبور نباشید هربار همه‌‌یقفسه‌‌ها را بالا و پایین کنید.مسلما از بعضی از ظروف بیشتر استفاده می‌‌کنید آنها را در کابینت‌‌های جلوی دست بگذارید.قابلمه‌‌ها را در کابینت نزدیک گاز‌‌و ظروف غذا را نزدیک میز اپن یا میزناهارخوری بگذارید.بااین‌‌کار وقت‌‌کمتری را صرف می‌‌کنید و آشپزخانه همیشه منظم خواهد بود.

وسایل داخل کابینت ها را مرتب کنید. این کار باید هر ماه یکبار تکرار شود. گاهی فراموش می کنید وسایل را بعد از استفاده دز سر جای خود قرار دهید. نتیجه این می شود که بعد از مدتی کلی خرده ریز روی کابینت ها را اشغال کرده و همه جا نامرتب است. وسایل روی کابینت ها را داخل کتبینت ها قرار دهید. قفسه ها و شلف های دیواری را مرتب کنید. سپس با یک اسفنج بزرگ و کمی آب و مایع ظرفشویی، چربی روی درب کابینت را نیز تمیز کنید. محلول سرکه سفید و جوش شیرین هم برای از بین بردن چربی و روغن معجزه می کند. این دو ماده در نظافت آشپزخانه و ضد عفونی سطوح همیشه به کار می روند. از سیم ظرفشویی یا وسایل برنده و تیز برای پاک کردن چربی از روی کابینت، استفاده نکنید.

اطلاعات – راسخون

گردآوری:
اخبار مرتبط:
پیشنهادات وِیژه
فیلم پرشین وی