تزیین ماست

اشتراک:
تزیین ماست خانه داری
ماست یکی از انواع لبنیات است که بسیار طرفدار دارد و با دیگر غذاها سرو می شود و خود به تنهایی یک غذای کامل است. در این مطلب ایده برای تزیین ماست را در اختیار شما قرار داده ایم با ما همراه باشید .

ماست و خیار معمولا کنار سالاد و سبزی در سفره ایرانی وجود دارد. اگر می‌خواهید در مهمانی‌ها و مناسبت‌ها به سفره خود زیبایی بدهید، می‌توانید با استفاده از ایده‌های جذاب ماست و خیار را تزیین کنید تزیین ماست با خلاقیت را در پرشین وی ببینید.

تزیین ماست با خلاقیت

شکل های مختلفی وجود دارد که می توانید برای تزیین ماست از آنها ایده بگیرید و از سبیجاتی مانند خیار، هویج، گل محمدی خشک و سبزیجات مختلف برای تزیین ماست بهره بگیرید.ست به‌ عنوان یکی از مکمل‌های غذایی در سفره خانواده ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد که نادیده گرفتن آن تقریباً غیرممکن است. تقریباً در بیشتر مواد غذایی ماست رابه عنوان پاشنی در کنار آن مصرف می‌کنند به همین دلیل ماست علاوه بر این‌که می‌تواند نقش مهمی در تأمین بخشی از سبد غذایی روزانه ما بازی کند، با تنوع داشتن در طعم و مزه و حتی شکل ظاهری می‌تواند به‌عنوان یک میان‌وعده یا حتی وعده غذایی کامل هم مورد مصرف قرار بگیرد.

ماست نیز مانند بقیه هم گروه‌های خود منبع بسیار خوب کلسیم، فسفر، ویتامین‌های گروه B مانند ریبو فلاوین، اسید پانتوتنیک و روی است. کلسیم موجود در ماست، در حفظ سلامت سلول ‌های روده‌ای نیز مفید است و جالب است بدانید، مواد غذایی پروبیوتیک به افزایش سطح ایمنی بدن نیز کمک می‌ کنند.به غیر از زبان‌های ایرانی مانند فارسی و کردی در دیگر زبان های دنیا ، غالباً نام یوقورت یه ماست به انگلیسی yoghurt به‌کار می‌گیرند که ریشه زبان آذری دارد و از گویش های دامنه کوه قفقاز عاریت شده و ترجمه به فارسی آن به معنای هم آوردن است.

تزیین ماست با خلاقیتتزیین روی ماست

انواع ماست برای مهمانی و چاشنی را بشناسید

ماست دارای انواع مختلفی ازلحاظ طعم و مزه، شکل ظاهری و طبقه‌بندی غذایی قرار می‌گیرد ولی در کل می‌توان ماست را ازلحاظ روش تهیه به سه دسته‌بندی مختلف تقسیم کرد: ماست ست، ماست هم‌زده و ماست چکیده.ماست ست همان ماست سنتی صباح با آن چربی بالا است که در میان خانواده‌های ایرانی محبوبیت‌های زیادی دارد، برای تهیه این نوع ماست، ابتدا شیر گاو را حرارت می‌دهند تا دمای شیر به بالای ۷۴ درجه سانتی‌گراد برسد. پس از این کار دمای شیر را به محدوده ۴۵ درجه سانتی‌گراد رسانده و به آن مایه ماست اضافه می‌شود و با نگه‌داشتن آن در فضای مناسب، شیر و مایه ماست اضافه‌شده در دو مرحله، گرم‌خانه‌گذاری و سردخانه‌گذاری شده و در نهایت به شکل ظرف بسته می‌شود.

ماست و پونه و سبزیجاتدیزاین ماست و سبزیجات

ماست همزده صباح چیست؟

در سال‌های اخیر دسته جدیدی از ماست به بازار عرضه‌شده که با استقبال بسیار خوبی از طرف مصرف‌کنندگان روبرو شده است؛ این دسته از ماست ها به ماست هم‌زده معروف شده است. در این نوع از ماست ها پس از انجام مراحل مشابه در ماست ست ، مایه‌زنی در مخازن بزرگ انجام‌شده و در حین و انتهای انکوباسیون ماست توسط همزن، به هم زده می‌شود تا بافت ماست یکدست شود. پس‌از این مرحله محصول بسته‌بندی‌شده و به سردخانه منتقل می‌شود.

ماست و خیار خوشمزهایده برای شکل دادن به ماست

یکی از انواع ماست های هم زده در بازار ماست کاپری صباح محصول شرکت «صباح» است که درواقع یک ماست هم‌زده پرچرب به حساب می آید. به‌غیر از انواع ساده ماست‌های هم‌زده در دیگر نقاط دنیا، ماست‌های هم‌زده بیشتر با میوه و به‌عنوان یک میان وعده، دسر یا شام سبک مصرف می‌شوندمصرف ماست به عنوان یک مکمل در سفره‌های غذایی یا به طور مستقل به عنوان یک میان‌وعده و غذای سبک می‌تواند نقش مهمی در ایجاد تنوع غذایی و همچنین تکمیل و بهبود روش‌های ورود املاح مختلف به خصوص کلسیم به بدن انسان مورد استفاده قرار بگیرد.

مجله تصویر زندگی  –  نیوزین

 

گردآوری:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
چکاد بام