برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ

اشتراک:
تشخیص تخم مرغ سالم خانه داری
تخم مرغ ، یکی از پر مصرف ترین مواد غذایی است که خواص بیشماری برای سلامتی همه افراد دارد به همین دلیل بسیاری از ما به تنهایی آن را در یک وعده غذایی مصرف می کنیم . با ما همراه باشید .

تخم مرغ بهترین منبع پروتئین برای بدن است که در بسیاری از غذاها استفاده می شود اما این ماده غذایی را باید با روش صحیح نگهداری و مصرف کرد تا به سلامت بدن آسیبی نرساند.
تشخیص تخم مرغ سالم را د رپرشین وی ببینید.

تشخیص تخم مرغ سالم

اولاً از مکان های مطمئن تخم مرغ خریداری کنید که استاندارد باشد و برای مراکز پخش شناخته شده باشند.- بعد از خرید تخم مرغ ، اگر می خواهید بدانید که تخم مرغ سالم است یا نه ، کارهایزیر را انجام دهید : اگر پوسته تخم مرغ ترک داشت، آن را مصرف نکنید.یک ظرف را پر از آب سرد کنید و مقداری نمک در آن بریزید و حل کنید.سپس تخم مرغ را در آب ، فرو کنید.اگر حباب های آب از اطراف تخم مرغ خارج شده نشان می دهد که پوسته آن سوراخ دارد و سالم نیست.

سعی کنید بعد از خرید تخم مرغ آن را به طور تازه مصرف کنید و در یخچال نگذارید.اگر هم می خواهید آنها را نگه دارید، در دمای اتاق نگهداری کنید، زیرا اگر تخم مرغ را در یخچال
نگه دارید، بلافاصله بعد از بیرون آوردن از یخچال ، تازه تر از حالت واقعی به نظر خواهد آمد.بنابراین برای اطمینان از تازه و سالم بودن تخم مرغ ، حداقل یک ساعت قبل از مصرف ، آن رااز یخچال بیرون آورید و در دمای اتاق نگهدارید.

تشخیص تخم مرغ سالمسالم و یا ناسالم بودن تخم مرغ

بهترین تاریخ مصرف

تک تک تخم مرغ ها را روی یک سطح صاف به صورت دورانی بچرخانید.آنهایی را که به راحتی می چرخند، مصرف کنید.سفیده تخم مرغ دارای نوعی پروتئین بنام ” آویدین ” است که قدرت اتصال زیادی با بیوتین ( یکی ازویتامین های گروه B) دارد.در نتیجه اینطور تصور می شود که مصرف زیاد سفیده تخم مرغ خام منجر به کمبود بیوتین در بدن خواهدشد و باید سفیده پخته را مصرف کرد، زیرا در اثر پختن آویدین غیرفعال می شود.مشکلی که وجود دارد این است که در اثر فرآیند پخت، هر نوع پروتئین دیگری نیز غیرفعال می شود.

ولی باید گفت زرده تخم مرغ یکی از منابع غنی بیوتین است، بنابراین با مصرف تخم مرغ خام نگران کمبودبیوتین خود نباشید.همچنین می توانید در صورت مصرف زیاد تخم مرغ خام، مکمل بیوتین هم مصرف کنید.تذکر مهم: در دوران بارداری امکان کمبود بیوتین وجود دارد، پس اگر باردار هستید، تخم مرغ را به طور خاممصرف نکنید.- بعد از انجام کارهای بالا، نوبت به آن می رسد که تخم مرغ را برای مصرف بشکنید.

اگر بعد از شکستن تخم مرغ، سفیده آن آبکی بود و حالت ژله ای نداشت، آن را مصرف نکنید.زرده آن نیز باید حالت برآمده و شکل ثابتی داشته باشد.در غیر اینصورت سالم نیست.اگر بعد از شکستن تخم مرغ، زرده آن در ظرف پخش شد و حالت گرد نداشت نشان می دهد کهتخم مرغ فاسد است. بعد از شکستن تخم مرغ، آن را بو کنید.اگر بوی بدی داشت، نشان می دهد فاسد است.برای مصرف تخم مرغ خام می توانید از مقادیر خیلی کم در روز شروع کنید و به تدریج مقدار آنرا افزایش دهید.

پوسته تخم‌مرغ تازهآزمایش سالم بودن تخم مرغ

روشهای تشخیص تخم مرغ

زرده کروی و بدون حجم ، سفیده در اطراف زرده قرار می گیرد .تخم مرغ ناسالم و کهنه : به هنگام شکستن زرده با سفیده مخلوط می شود و یا سفیده مانند آب روان باشد و در بشقاب پخش شود .ممکن است تخم مرغی را خریداری کنید که پوسته ی آن ترک داشته باشد برای امتحان اینکه تخم مرغ سالم است یا فاسد داخل ظرفی آب سرد ریخته و کمی نمک اضافه کنید ، تخم مرغ را داخل آن بیندازید اگر حباب هایی از اطراف تخم مرغ خارج شوند نشان دهنده ی آن است که تخم مرغ سوراخ شده و نا سالم است .

میتوانید تخم مرغ ها را ، بر روی یک سطح صاف قرار داده و بچرخانید اگر به راحتی چرخیدند به معنای آن است که تخم مرغ ها سالم هستند .گاهی بعد از شکستن تخم مرغ ها متوجه می شویم که در زرده ی آن ها رگه های خونی وجود دارد این ها دلیل بر ناسالم بودن تخم مرغ نیست، بلکه نشان دهنده جذب مویرگ های خونی به هنگام شکل گیری تخم مرغ است .

تبیان  –  برگزاری ایلنا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
خانه داریبیشتر >
تزیین زیبای سالاد کالباس با خیار تزیین زیبای سالاد کالباس با خیار

سالاد از آن دسته غذاهای متنوع هست که بسیار پر طرفدارهست. در این مجموعه تزیین سالاد کالباس و خیار را اموزش داده ایم در این سالاد تمام مواد غذای که برای یک وعده غذایی کامل مورد نیازهست ، وجود دارد. با ما همراه باشید .

برای اطمینان از سالم بودن تخم مرغ
گلدان‌های پشت پنجره
چندغذای دانشجویی هم ارزان وهم زود درست شوند
میوه در یخچال شسته بهتر است یا نشسته؟
برای تمیز کردن رویه پلاستیکی کابینت
دستگاه بخار پز در خانه
تمیز کردن دستمال آشپزخانه
حشرات موذی در خاک گلدان از بین برود
روش تهیه گوی ها و حباب های برفی در منزل
کیک اسفنجی ذرت بدون گلوتن برای مبتلایان به سلیاک
تمیزکردن دستکش چرم شیری رنگی که کثیف شده
نکاتی مهم در نگهداری از مبلمان چرمی
تمیز کردن چربی روی دیوارهای آشپزخانه
جلوگیری و رفع بوی بد در خانه
شستن سرامیک حمام و دستشویی
فواید نوشابه در خانه داری
راههای صرفه جویی در مصرف آب
تزیین زیبای خیار به شکل سبد
ساخت گل رز با قاشق یکبار مصرف
فرادرس