ظرف یخی برای بستنی

اشتراک:
ظرف یخی برای بستنی خانه داری
بستنی ها بهترین و محبوب ترین دسر ها در مهمانی ها به خصوص در فصل تابستان هستند. گرمای تابستان خیلی زود بستنی را آب می کند. ظرف یخی برای بستنی می تواند کمک فراوانی به نگه داری بیشتر بستنی کند.

گاهی برخی ایده های ساده می تواند به زیبایی و جذابیت یک مهمانی کمک کند. ایده ساخت ظرف بستنی با یخ ایده جالبی است که می تواند مهمانی های شما را با شکوه تر نماید. طرز تهیه ظرف بستنی یخی را در پرشین وی ببینید.

ظرف بستنی یخی

در یک میهمانی، دغدغه میزبان سرو به موقع بستنی و قبل از آب شدن آن است. تهیه ظرف بستنی از یخ پیشنهاد خوبی جهت نگهداری بستنی برای مدت طولانی‌تر بر روی میز پذیرایی است. ظرف یخ را به سادگی و با چند شاخه گل رنگی می‌توانید در فریزر خانه‌تان بسازید.

برای این کار یک سوم یک قابلمه متوسط یا بزرگ را از آب پر کنید.

ظرف بستنی یخیظرف بستنی یخی

داخل آب را پر از گل‌های رنگی، از هر رنگ و نوعی که دوست دارید یا در دسترس شما است، بکنید.

یک قابلمه کوچک‌تر را داخل قابلمه بزرگ‌تر قرار دهید. برای اینکه قابلمه کوچک‌تر در آب فرو بروند و فضای کاسه مانندی ایجاد کند، یک شیء سنگین درون قابلمه کوچک
قرار دهید. مجموعه گل، آب و قابلمه را در فریزر قرار دهید.

بعد از یخ بستن آب قالب یخ بسته را از درون قابلمه خارج کنید؛ شما ظرفی یخی شبیه یک ظرف بلور با گل‌های رنگین دارید. بستنی خودتان را می‌توانید درون این ظرف یخی سرو کنید و مطمئن باشید که به‌دلیل سرمای ظرف یخی بستنی مدت زمان بیشتری بر روی میز پذیرایی کیفیتش را حفظ می‌کند و دیرتر آب می‌شود.

تاریخچه بستنی

ریشه دسرهای یخ زده ناشناخته است، اگرچه چندین افسانه تکراری در اوایل هزاره سوم پیش از میلاد مسیح در چین باستان وجود دارند. طبق یکی از افسانه‌ها، امپراتور روم نرون از کوهستان آپنینی یخ جمع‌آوری کرده بود تا اولین سربی مخلوط با عسل و شراب را تولید کند.افسانه‌های دیگر می‌گویند که بستنی در امپراتوری مغول سرچشمه گرفت و اولین بار در طول گسترش آن به چین گسترش یافت.

ظرف بستنی یخیظرف بستنی یخی

بستنی دارای تنوع‌های گوناگونی است. مانند بستنی‌های سنتی، بستنی‌های ایتالیایی یا میوه‌ای، میلک شیک‌ها و بستنی‌های یخی.قدمت دسرهای یخی در چین به ۴ هزار سال قبل می‌رسد. یک نوع از این دسرها با قرار دادن سنگ نمک و برف در جداره‌های ظروف حاوی شربت تهیه می‌شد (نمک باعث می‌شود دمای یخ‌زدن آب به زیر صفر برسد) و نوع دیگری با قرار دادن شیر، برنج کاملاً پخته به همراه ادویه در داخل برف تهیه می‌شد. بستنی یخی هم با آب‌میوه، عسل و ادویه درست می‌شد.

این دسرهای یخی از مسیرهای تجاری وارد ایران هم شدند. همچنین حدود ۴ هزار سال پیش در ایران دسر یخی فالوده با استفاده از یخ، گلاب، آرد برنج رشته‌ای و زعفران و طعم‌دهنده‌های دیگر ساخته می‌شد.

کاهش سرعت آب شدن بستنی

محققان پروتیین جدیدی کشف کرده‌اند که می‌تواند مواد تشکیل دهنده‌ی بستنی را در کنار یکدیگر بچسباند؛ طوری که سرعت آب شدن بستنی بسیار پایین می‌آید.
پروتیین BslA در برخی از مواد غذایی وجود دارد. این ماده باعث می‌شود تا مواد تشکیل دهنده‌ی بستنی با قدرت بیشتری به یکدیگر بچسبند و در مقابل ذوب شدن مقاوم شوند.

محققان دانشگاه ادینبرو اسکاتلند در این باره گفته‌اند: “این پروتیین، هوا، چربی و آب داخل بستنی را به یکدیگر متصل می‌کند و محلولی کاملا پایدار می‌سازد.”

محققان دانشگاه‌های «ادینبرو» و «داندی» می‌گویند که این ماده‌ی کشف شده در سه تا پنج سال آینده برای استفاده در بستنی‌ها در دسترس خواهد بود.

«پروفسور کیت مک‌فی» از دانشگاه ادینبرو در این باره گفته است: “از ظرفیت بالایی که این ماده برای پیشرفت بستنی‌ها به ما می‌دهد خوشحال هستیم. این موضوع هم برای مصرف‌کننده‌ها و هم برای شرکت‌های سازنده خوب خواهد بود.”

ماده‌ی کشف شده‌ی جدید هم‌چنین می‌تواند به نگه داشتن بستنی‌ها در حالت یخ زده کمک کند؛ در نتیجه دیگر خبری از کریستال‌های یخ هم روی بستنی نخواهد بود. با این حال، مهم‌ترین موضوع شاید می‌تواند امکان ساخت بستنی‌ها، بدون استفاده از چربی اشباع شده باشد.

محققان برای ساخت پروتیین جدید کشف شده، از یک نوع باکتری استفاده کرده‌اند.

پرشین اریا _ صباح

گردآوری:
اخبار مرتبط:
پیشنهادات وِیژه
فیلم پرشین وی