تاریخ نشر :دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۸۷مشاهده : 68سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

استرس‌های کوچک آرزوهای بزرگ

استرس‌های کوچک آرزوهای بزرگ
فرد- دکتر علیرضا آَشوری: تمام مردم به‌طور روزمره با حجم متفاوتی از استرس روبه‌رو هستند. گاهی شدت این استرس‌ها به‌گونه‌ای است که فکر و ذهن و توان فرد را به‌خود مشغول می‌کند و به‌عبارت ساده‌تر به دغدغه‌ای دائمی برای فرد تبدیل می‌شود. نمونه‌های این قبیل استرس‌ها فراوان هستند؛ نگرانی برای مشکلات مالی و اقتصادی، دلشوره […]

فرد- دکتر علیرضا آَشوری:
تمام مردم به‌طور روزمره با حجم متفاوتی از استرس روبه‌رو هستند.
گاهی شدت این استرس‌ها به‌گونه‌ای است که فکر و ذهن و توان فرد را به‌خود مشغول می‌کند و به‌عبارت ساده‌تر به دغدغه‌ای دائمی برای فرد تبدیل می‌شود. نمونه‌های این قبیل استرس‌ها فراوان هستند؛ نگرانی برای مشکلات مالی و اقتصادی، دلشوره برای فرزندان، استرس برای مصادیقی که امنیت خانوادگی را به خطر می‌اندازد، اضطراب برای مشکلات کلان اجتماعی و… . هجوم چنین مشکلاتی برای هر کسی دغدغه و مشغولیت فکری شدیدی ایجاد می‌کند و شاید باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره فرد شود. طبعا مقاومت افراد هم دربرابر چنین مشکلاتی متفاوت است. برخی با توانایی تحسین برانگیزی با آنها روبه‌رو می‌شوند اما بسیاری تاب مقاومت ندارند و زود مقهور مشکلات می‌شوند.

اما نوع دیگری از استرس وجود دارد که تقریبا دیده نمی‌شود و بسیاری اصلا متوجه وجود آنها نمی‌شوند، ولی وجود دارد و می‌توان گفت نقش بسیار مهمی در تشدید استرس کلی جامعه بازی می‌کند؛ چیزی که در این مقاله از آنها با عنوان استرس‌های کوچک نام برده می‌شود.

می‌توان گفت استرس‌های کوچک (مینور) به واسطه مشکلات کوچکی ایجاد می‌شوند که تا حدودی غیرقابل پیش بینی هستند و گرچه اغلب خیلی زود حل و فصل شده و حتی به سرعت از ذهن پاک می‌شوند اما اعصاب خردکن هستند و تأثیری نامطلوب روی ذهن و روح به‌صورت نامحسوس باقی می‌گذارند. مثال‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت اما در اینجا باید اشاره کنیم که استرس مثل بسیاری مشکلات مخرب ذهنی، اثر تجمعی دارد و هر چه قدر بیشتر شود روی هم جمع شده و تأثیر شدیدتری اعمال خواهد کرد.

این استرس‌های کوچک و درگیری ذهنی ناشی از آنها می‌تواند آنقدر زیاد شود که توان فرد را برای مقابله با استرس‌های بزرگتر به‌شدت کاهش دهد. در واقع فرد چنان به لحاظ ذهنی و جسمی با این استرس‌های کوچک اما مداوم فرسوده شده که دیگر توانی برای مقابله و حل مشکلات بزرگتر ندارد. در چنین شرایطی ممکن است این‌طور به‌نظر برسد که با آدمی ضعیف طرف هستیم ولی شاید حقیقت چیز دیگری باشد.

به نظر می‌رسد این استرس‌های کوچک بیشترین حجم استرس موجود در جامعه را تشکیل می‌دهند و شاید اگر امکان کاهش این استرس‌ها وجود داشت هر فردی می‌توانست با قدرت بیشتری با استرس‌های کلان‌تر روبه‌رو شود.

سوهان‌های عصبی

از صبح که از خانه بیرون می‌آییم با مشکلات اعصاب خردکنی روبه‌رو می‌شویم که معمولا زود هم آنها را فراموش می‌کنیم ولی این مشکلات تأثیر عصبی نامطلوب خود را روی ذهن ما گذاشته‌اند.

اولین نمونه‌ای که می‌توان نام برد و همه هم آن‌را تجربه کرده‌اند مربوط به وقتی است که می‌خواهید جایی ثبت نام کنید یا از جایی تسویه حساب بگیرید. معمولا در این شرایط از شما تعدادی مدرک می‌خواهند. اگر گذارتان به چنین مکانهایی افتاده باشد دیده‌اید که اغلب مدارک مورد نیاز را فهرست وار نوشته‌اند و در جایی در معرض دید گذاشته‌اند. طبعا شما می‌روید و مدارک را طبق آنچه گفته شده تهیه می‌کنید.

اما وقتی برای انجام مراحل اداری مراجعه می‌کنید کارمند محترم از شما مدرک عجیب و غریبی در مایه‌های کپی شناسنامه پسرعمویتان را می‌خواهد(!) که البته در فهرست مذکور اثری از آن دیده نمی‌شود. شما ۲ راه بیشتر ندارید. یا مثل اغلب مردم فقط دندان‌هایتان را از شدت عصبانیت روی هم بفشارید و در حالی‌که به زمین و زمان بد و بیراه می‌گویید و به خاطر وقت از دست رفته‌تان ناراحت هستید بروید و بعد از تهیه کپی شناسنامه پسرعمویتان! روز دیگری دوباره بیایید به این امید که کارتان بدون حرف و حدیث راه بیفتد.

اما اگر اهل دعوا و مرافعه باشید ممکن است کارمند مورد نظر را بازخواست کنید که طبق کدام بخشنامه و دستور اداری از شما چنین مدرکی می‌خواهد. اگر چنین بخشنامه‌ای وجود ندارد چرا سر خود چنین مدرکی می‌خواهد و اگر وجود دارد چرا در معرض دید نیست… و خلاصه این قصه سر درازی پیدا می‌کند که گرچه امکان دارد با شکایت به رؤسای اداره، کارتان راه بیفتد اما قطعا مثل مورد اول اعصابتان به‌شدت خرد خواهد شد. البته به هرحال کارتان در نهایت راه می‌افتد.

راه حل پیشنهادی ما این است که چندان به آن چیزی که می‌بینید اعتماد نکنید و اگر دوست ندارید وقتتان تلف شود قبل از مراجعه تمام مدارک مورد نیاز بر حسب آنچه خودتان فکر می‌کنید ممکن است مورد نیاز باشد، حتی کپی شناسنامه همسایه‌ها و
فک و فامیل را به همراه داشته باشید و امیدوار باشید که مشکلی پیش نمی آید.
اما‌ ای کاش کارمندان محترم برخی ادارات دولتی و خصوصی مطابق بخشنامه‌ها عمل کنند و برای از سر باز کردن ارباب‌رجوع مدارک فضایی و افسانه‌ای طلب نکنند.

دومین مشکل شایعی که می‌تواند باعث استرس شود بحث شیرین حمل‌ونقل است. بدون شک رانندگان تاکسی یکی از عجیب‌ترین اصناف کشور ما هستند که فکر نمی‌کنم کسی درست فهمیده باشد که این افراد دقیقا بر چه مبنایی از مسافران کرایه می‌گیرند. حتما برایتان پیش‌آمده که سوار تاکسی خطی شوید. معمولا روی شیشه جلو کرایه آن خط نوشته شده است، اما وقتی می‌خواهید پیاده شوید گاهی پیش می‌آید که راننده ۲۵ یا ۵۰ تومان بیشتر از آن کرایه‌ای که روی شیشه نصب شده از شما طلب می‌کند.

علت معلوم نیست، اگر هم با راننده جر و بحث کنید فایده‌ای ندارد و او مثل سایر همکاران خود در آن مسیر دلایل بسیار محکمی از قبیل بنزین، لاستیک، گرانی و… را پیش می‌کشد و آخر سر می‌گوید آخه ۲۵ تومن هم شد پول! اما خوب دادن پول زور کار سختی است. دادن یا ندادن این پول در هر ۲ صورت اعصاب خردکن است. تکلیف مسافربرهای شخصی که معلوم است. (راستش راه حلی نمی‌توان برای این مشکل پیشنهاد کرد. امیدوارم که فقط اعصابتان کمتر خرد شود!)

سومین مشکل شایعی که می‌توان به آن اشاره کرد بی‌قیدی بسیاری از مردم در قبال جای پارک خودرو است. در مراکز خرید شلوغ بسیاری از مردم متأسفانه خودروی خود را در محل رفت‌وآمد یا دور زدن سایر خودرو‌ها پارک می‌کنند، یا اینکه جلوی در پارکینگ پارک می‌کنند و یا اینکه وقتی با بدبختی جای پارک پیدا کردید و منتظرید خودروی قبلی به‌طور کامل از محل خود خارج شود یک‌ مرتبه ‌خودروی دیگری با پر رویی می‌آید و آنجا پارک می‌کند و حتی به ریش شما هم می‌خندد، یا اینکه خودرویی می‌آید و طوری پارک می‌کند که شما نمی‌توانید از پارک بیرون بیایید و…، در این یک مورد که واقعاً هیچ راه منطقی وجود ندارد، یا باید عصبانیت خود را کنترل کنید و مثل یک جنتلمن رفتار کنید که آن‌وقت تا مدتی باید مراقب فشار خونتان باشید، اگر هم بخواهید دعوا راه بیندازید، مطمئنا وضع بهتر نمی‌شود و حتی در بهترین حالت هم باز اعصابتان برای مدت زیادی به هم خواهید ریخت. راه حل فقط خواهش از مردم است که لطفا کمی، فقط کمی مراعات دیگران را بکنید.

دارویی به نام مدارا

نتیجه طبیعی چنین رفتارهایی تشدید استرس فردی است. فردی که دچار چنین استرس‌های متعدد اما کوچک می‌شود به‌طور طبیعی بداخلاق و کم طاقت خواهد شد و البته احتمالا خودش هم نمی‌داند که چرا تا این حد ناراحت و بدقلق شده است. جمع شدن این استرس‌های کوچک اما زیاد بالاخره کاسه صبر هر کسی را لبریز می‌کند و ممکن ‌است او نسبت به یک اتفاق خیلی ساده واکنشی انفجاری و دور از تصور از خود نشان دهد یا اینکه در مقابل بروز یک مشکل ساده خیلی راحت از پای درآید.

دلیل اصلی چنین اتفاقاتی می‌تواند به جای کم طاقت بودن فرد، تمام شدن ظرفیت او در برابر استرس‌های متعدد و کوچکی باشد که در بالا فقط به ۳ مورد از آنها اشاره شد. مهم‌ترین راه کاهش این قبیل استرس‌ها تلاش خود ماست. اگر هر کسی فقط کمی مسئولیت‌پذیر باشد این مشکلات تا حد فوق‌العاده‌ای کمتر خواهد شد.

2009-03-02
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1

نو عروس

ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنیستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!
وقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادندوقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادند
تسلیت چهره های مشهور برای درگذشت عزت الله انتظامی | از رضا گلزار تا امیرمهدی ژوله (۱)تسلیت چهره های مشهور برای درگذشت عزت الله انتظامی | از رضا گلزار تا امیرمهدی ژوله (۱)
عزت الله انتظامی ، از علت درگذشت عزت الله انتظامی تا خانواده و فرزندان عزت الله انتظامیعزت الله انتظامی ، از علت درگذشت عزت الله انتظامی تا خانواده و فرزندان عزت الله انتظامی
استایل چهره‌ های ایرانی؛ از استایل مهران غفوریان و همسرش تا تولد الناز حبیبی با تم زرشکی!استایل چهره‌ های ایرانی؛ از استایل مهران غفوریان و همسرش تا تولد الناز حبیبی با تم زرشکی!
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۸) از تیپ زرق و برقی مریم معصومی در کنسرت محسن یگانه تا استایل ترلان پروانه در جشن حافظ!چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۸) از تیپ زرق و برقی مریم معصومی در کنسرت محسن یگانه تا استایل ترلان پروانه در جشن حافظ!
تصاویر جدید جشن حافظ ۹۷ | از مهران غفوریان و همسرش تا سینا مهراد و ترلان پروانهتصاویر جدید جشن حافظ ۹۷ | از مهران غفوریان و همسرش تا سینا مهراد و ترلان پروانه
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوودزندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
گذری بر زندگی سزن آکسو، ملکه پاپ ترکیهگذری بر زندگی سزن آکسو، ملکه پاپ ترکیه
گذری بر زندگی افراد معروف و خرافات هایشانگذری بر زندگی افراد معروف و خرافات هایشان
گذری بر زندگی بهرام بیضایی در روز تولدش !گذری بر زندگی بهرام بیضایی در روز تولدش !
شهاب حسینی از زندگی شخصی اش می گوید ، چگونه عاشق پریچهر شدم؟شهاب حسینی از زندگی شخصی اش می گوید ، چگونه عاشق پریچهر شدم؟
زندگی امیرعلی نبویان و همسرش | از عشق و عاشقی تا ازدواج با لباس و سفره عقدِ لحظه آخری!زندگی امیرعلی نبویان و همسرش | از عشق و عاشقی تا ازدواج با لباس و سفره عقدِ لحظه آخری!
زندگی ناصر ملک مطیعی ؛ از ورشکستگی پدر تا دوستی با فردین و بهروز وثوقزندگی ناصر ملک مطیعی ؛ از ورشکستگی پدر تا دوستی با فردین و بهروز وثوق
نگاهی به زندگی «اسدلله یکتا» ،غریبه آشنایی که دلش را شکاندندنگاهی به زندگی «اسدلله یکتا» ،غریبه آشنایی که دلش را شکاندند
ساناز سماواتی،از زندگی شخصی و کاری اش می گویدساناز سماواتی،از زندگی شخصی و کاری اش می گوید
گذری بر زندگی “نادر گلچین” ، گفت و گویی منتشرنشده از اوگذری بر زندگی “نادر گلچین” ، گفت و گویی منتشرنشده از او
گفت‌وگو با امیر نوری بازیگر سریال سفر در خانه درباره زندگیشگفت‌وگو با امیر نوری بازیگر سریال سفر در خانه درباره زندگیش
محمد لقمانیان از زندگی کاری اش می گوید ، از «کلاه قرمزی» تا «لقمه شو»محمد لقمانیان از زندگی کاری اش می گوید ، از «کلاه قرمزی» تا «لقمه شو»
گذری بر زندگی نادر گلچین خواننده و موسیقیدان محبوبگذری بر زندگی نادر گلچین خواننده و موسیقیدان محبوب
حامد همایون از زندگی شخصی اش می گوید ، در هیچ زمینه ای ادعا ندارم به جز آشپزیحامد همایون از زندگی شخصی اش می گوید ، در هیچ زمینه ای ادعا ندارم به جز آشپزی
گپ و گفتی با کریستیانو رونالدو درباره زندگی و بازیهایشگپ و گفتی با کریستیانو رونالدو درباره زندگی و بازیهایش
گذری بر زندگی« آمیتاب باچان» ،پدرخوانده ۷۵ ساله بالیوودگذری بر زندگی« آمیتاب باچان» ،پدرخوانده ۷۵ ساله بالیوود
زندگی بهرام افشاری یا همان بهتاش پایتخت | حکم پیاز وسط سیر ترشی را داشتمزندگی بهرام افشاری یا همان بهتاش پایتخت | حکم پیاز وسط سیر ترشی را داشتم
گذری بر زندگی استاد شهرام ناظری ،لوچیانو پاواروتی ایرانگذری بر زندگی استاد شهرام ناظری ،لوچیانو پاواروتی ایران
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطهزندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
ایرج میرزا فرزند صدرالشعرا غلام‌حسین میرزا و نوه‌ی ایرج پسر ِ. فتح‌علی‌شاه قاجار بود. پدر با تخلص «بهجت» شعر می‌سرود. او در سال ۱۲۵۱ شمسی در تبریز دیده به جهان گشود. ایرج تحصیلاتش را در مدرسه‌ی دارالفنون تبریز یا همان «مدرسه‌ی مظفریه» گذراند و در همان‌جا بود که مقدمات عربی و فرانسه را آموخت.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیان
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!
زندگی آغاسی؛ از خوانندگی در لاله زار تا نمازی که هیچوقت ترک نکرد!
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
زندگی جذاب انگین اکیورک، از شروع با مسابقات استعداد یابی تا دوری از شبکه های اجتماعی
زندگی ، عشق، علایق و خاطرات جالب ویدا جوان
زندگی مریم میرزاخانی؛ ستاره‌ ای که خاموش نخواهد شد
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی نیمار؛ پادشاه جوانی که سرنگون‌ شد و غلت زدنش سوژه همه شد!
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اش
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
نگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسم
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیک
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
۲۰ نکته جنجالی از زندگی حبیب | از مرگ دردناک همسر اول تا بازداشت و آزادی بی دلیل!
آشنایی با زندگی رضا شاهرودی ؛ از ناپدید شدن دردناک پدرش تا بالاترین رقم دستمزد!
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
رایانمهرامیران پرواز