تاریخ نشر :پنج شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۷مشاهده : 123سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

اولین برخورد

اولین برخورد
ضرب‌المثل معروفی می‌گوید: «در مورد کتاب از روی جلدش قضاوت نکن.» اما خیلی از ما، افراد را ظرف مدت چند ثانیه از اولین برخورد ارزیابی می‌کنیم. حتی اگر این برخورد در حد نگاهی گذرا باشد، یکدیگر را می‌سنجیم. عقاید خود در باره اطرافیانمان را در مدت زمانی کوتاه از برخوردهای جدید شکل می‌دهیم. توجه کردن […]

ضرب‌المثل معروفی می‌گوید: «در مورد کتاب از روی جلدش قضاوت نکن.»
اما خیلی از ما، افراد را ظرف مدت چند ثانیه از اولین برخورد ارزیابی می‌کنیم. حتی اگر این برخورد در حد نگاهی گذرا باشد، یکدیگر را می‌سنجیم. عقاید خود در باره اطرافیانمان را در مدت زمانی کوتاه از برخوردهای جدید شکل می‌دهیم.

توجه کردن به لباس‌ها، تزئینات، اخلاقیات، فرم بدن، نوع آرایش و… در اکثر موارد در گپ‌های روزانه با دوستانمان تمام جوانب شخصیتی و ظاهری انسان‌های اطرافمان را زیر و رو می‌کنیم. حتی اگر با بعضی افراد به‌طور اتفاقی آشنا شویم یا حتی دیگر آنها را نبینیم باز هم تاثیر اولین برخورد در ذهن و خاطر ما نقش می‌بندد.

همه می دانیم که به‌وجودآوردن برخوردی جذاب در اولین ملاقات تاثیر خوبی در رابطه شخصی یا کاری خواهد داشت. هنگامی که تاثیر اولین برخورد در ذهن فردی نقش می‌بندد، معمولا تغییر آن، کاری بسیار دشوار است. ممکن است در این ملاقات حتی یک کلمه هم با هم صحبت نکنیم ولی پس از چند ثانیه مخاطب ما قضاوت‌هایی در مورد ما خواهد کرد که با صحبت کردن نمی‌توان آنها را تغییر داد.

نکته تعجب آور این است که، تحقیقات نشان داده مغز ما در زمانی کمتر از ۱۰‌ثانیه بعد از ملاقات شخص جدید تفکرات خود را در مورد فرد ملاقات‌کننده شکل می‌دهد، بدون اینکه حتی طرف مقابل سلام کرده باشد.

اما هرگز نباید فکر کنیم ملاقات با یک فرد جدید کاری سخت و امتحانی بزرگ است. با استفاده از روش‌هایی ساده می‌توانیم در اولین برخورد اثر خوبی روی شخص مقابل بگذاریم.

لبخند زدن: در اولین لحظه دیدار هیچ‌چیز تاثیر گذارتر از یک لبخند نیست. متبسم بودن باعث می‌شود که همیشه شاد و خوشحال به‌نظر بیاییم. بزرگی می‌گوید: «لبخند و تبسم قدرتمندترین صلاح است. تو حتی می‌توانی یخ را با تبسم بشکنی.»

‌ ارتباط چشمی: چشم‌ها پنجره‌هایی به سوی احساسات انسان‌ها هستند. چشم‌ها اسرار زیادی را درباره افراد بیان می‌کنند. مهم‌ترین مورد هنگام محاوره حفظ کردن ارتباط چشمی است. این کار نشان می‌دهد که به صحبت‌های طرف مقابل توجه داریم.

زیبا و مرتب به‌نظر رسیدن : نکته دیگر در اولین برخورد، توجه به سر و وضعمان است؛ اینکه به ظاهرمان اهمیت دهیم. قبل از یک ملاقات مهم یا پیشامد اجتماعی حداقل باید لباس‌های خود را از پیش انتخاب کنیم.

اگر این کار را برای آخرین لحظات نگه داریم گیج و عصبانی خواهیم شد. اگر پوشش و ظاهری نامرتب داشته باشیم احساس خوبی نخواهیم داشت و اعتماد به نفس ما کم خواهد شد.

احوالپرسی و خوشامدگویی: ‌وقتی با فردی احوالپرسی می‌کنیم سعی کنیم این کار را از صمیم قلب انجام دهیم و مانند اشخاصی نباشیم که در برخورد اولیه احوالپرسی می‌کنند ولی جواب طرف مقابل برای آنها اهمیتی ندارد. در فرهنگ‌های مختلف از روش‌های مختلف خوشامدگویی استفاده می‌شود، دست دادن و… .

خوشامد گویی و احوالپرسی باید انرژی مثبتی در مخاطب و حتی در خود ما ایجاد کند و پرانرژی و از صمیم قلب باشد تا صمیمیت بیشتری بین ما و طرف مقابلمان ایجاد شود، حال این خوشامد گویی به هر طریقی که می‌خواهد باشد.

گفت‌وگو : گفت‌وگو مانند خیابانی دوطرفه است که در آن گوش دادن به اندازه صحبت کردن اهمیت دارد. در یک ملاقات به سخنان طرف مقابل با علاقه و دقت گوش دهیم، همانطور که دوست داریم دیگران به سخنان ما اهمیت داده و گوش دهند. سهیم بودن در گفت‌وگو درست مانند سهیم بودن در سایر امور اجتماعی با دیگر افراد جامعه است. سعی کنیم در اولین ملاقات همیشه راجع به نکات مثبت سخن بگوییم. راستی آیا تا به حال با افرادی برخورد کرده‌اید که در همان اولین دیدار دهان به گلایه از عالم و آدم باز می‌کنند ؟ اولین اثر فکری در ذهن شما در مورد این شخص چه بوده است ؟

هیچ‌گاه در اولین ملاقات اینگونه برخورد نکنیم زیرا باعث منفی نگری در فرد مقابل خواهیم شد.

زبان: نوع زبان گفتاری نیز یکی دیگر از مواردی است که در هرچه بهتر پیش رفتن یک ملاقات نقش مهمی دارد. با زندگی در جوامعی چند زبانه افراد مختلف با زبان‌های محلی مختلفی را مشاهده می‌کنیم. تا به حال دقت کرده‌اید که اغلب افراد با قرار گرفتن در یک جامعه گروه‌گروه می‌شوند و تمایل به صحبت کردن به زبان (لهجه) محلی خود را پیدا می‌کنند. ولی در یک گروه اجتماعی کاری یا دوستانه این عمل برخوردی بی‌ادبانه محسوب می‌شود.

اگر در جمعی دوستمان به لهجه محلی مان شروع به صحبت کرد بهترین و درست‌ترین برخورد این است که به او مودبانه تذکر دهیم که بهتر است به زبان معمول در جمع به گفت‌وگوی خود ادامه دهد، چون افراد دیگر گروه، لهجه محلی ما را متوجه نمی‌شوند. توجه و ارزش دادن به این نکات به‌نظر کوچک، باعث می‌شود که اثر این برخورد تا مدت‌های طولانی در ذهن و خاطره دیگر افراد گروه باقی بماند.

چگونگی صحبت با تلفن همراه: فناوری‌ها و ابزار‌های جدید روی شخصیت ما سایه انداخته است. چه بسا چگونگی استفاده ما از این ابزار بعد وسیعی از شخصیت ما را نشان می‌دهد. در واقع از روزی که تلفن همراه وسیله‌ای جدایی‌ناپذیر در زندگی روزمره ما شده است، زنگ تلفن همراه در یک ملاقات رسمی و یا گردهمایی خصوصی در نحوه شناساندن ما به اطرافیان تاثیرگذار است. صدای زنگ تلفن، صدای ما در حال صحبت کردن با آن و زمان‌هایی که آن را در حالت سکوت قرار می‌دهیم در برخوردها و جلسات ما، چیزی است که از چشم مخاطبان دور نمی‌ماند.

شاد باشید: اگر ظاهری شاد و آرام داشته باشیم، اطرافیانمان به طرف ما جذب شده و به ایجاد ارتباط با ما علاقه‌مند می‌شوند زیرا ما را پر از عشق به زندگی، سر حال و شاداب می‌یابند که از طریق مکالمه و دوستی با ما این انرژی مثبت به آنها منتقل می‌شود.
فرد- فائزه ورشوچی

2009-01-29 / گردآوری:
/
امتیاز : 4 تعداد رای : 1

نو عروس

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
حسن تفتیان از زندگی کاری اش می گوید،خیلی‌ها به من میگ میگ می‌گویند!حسن تفتیان از زندگی کاری اش می گوید،خیلی‌ها به من میگ میگ می‌گویند!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
گذری بر زندگی زهرا یزدانی ، دختری متفاوت از نسل دهه هفتادی هاگذری بر زندگی زهرا یزدانی ، دختری متفاوت از نسل دهه هفتادی ها
جهانگیر کوثری | از زندگی شخصی تا ناجوانمردی در حق خودش و دخترش!جهانگیر کوثری | از زندگی شخصی تا ناجوانمردی در حق خودش و دخترش!
گذری بر زندگی نانسی عجرم؛ با نفوذترین خواننده زن عربگذری بر زندگی نانسی عجرم؛ با نفوذترین خواننده زن عرب
گذری بر زندگی نامه رضا نیازمند؛ ژنرال صنعت ایرانگذری بر زندگی نامه رضا نیازمند؛ ژنرال صنعت ایران
آزیتا حاجیان از زندگی شخصی اش می گوید،زیاد اهل اینستاگرام و تلگرام نیستمآزیتا حاجیان از زندگی شخصی اش می گوید،زیاد اهل اینستاگرام و تلگرام نیستم
یک روز از زندگی «کندال جنر»، مدل معروف از خانواده کارداشیان‌هایک روز از زندگی «کندال جنر»، مدل معروف از خانواده کارداشیان‌ها
مریم معصومی از زندگی شخصی اش می گوید ،۱۵ یا ۱۶ سالم بود که عاشق شدم!مریم معصومی از زندگی شخصی اش می گوید ،۱۵ یا ۱۶ سالم بود که عاشق شدم!
زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!
ایرج حسابی از زندگی شخصی پدر می گوید ، پدرم و اینشتین دوست صمیمی بوده‌اندایرج حسابی از زندگی شخصی پدر می گوید ، پدرم و اینشتین دوست صمیمی بوده‌اند
گفتگو با ناصر ممدوح دوبلور درباره زندگی شخصیشگفتگو با ناصر ممدوح دوبلور درباره زندگی شخصیش
گذری بر زندگی پل نیومن؛ ستاره‌ای که به اسکار رودست زدگذری بر زندگی پل نیومن؛ ستاره‌ای که به اسکار رودست زد
زندگی حرفه ای عادل فردوسی‌ پور؛ تنها سوپراستار فوتبالی تلویزیونزندگی حرفه ای عادل فردوسی‌ پور؛ تنها سوپراستار فوتبالی تلویزیون
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
امیرحسین فتحی از زندگی و بازی در سریال شهرزاد میگویدامیرحسین فتحی از زندگی و بازی در سریال شهرزاد میگوید
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از اوزندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
گذری بر زندگی جف بزوس و ۶ نفر از ثروتمندترین مردان جهانگذری بر زندگی جف بزوس و ۶ نفر از ثروتمندترین مردان جهان
شبنم قلی خانی از زندگی شخصی ، دنیای مد و سینما می گویدشبنم قلی خانی از زندگی شخصی ، دنیای مد و سینما می گوید
ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!
آیدا سرکیسیان از زندگی شخصی همسرش «احمد شاملو» می گویدآیدا سرکیسیان از زندگی شخصی همسرش «احمد شاملو» می گوید
مجید انتظامی از زندگی اش می گوید ؛ هنرمندی که با ملودی، خاطره می‌سازدمجید انتظامی از زندگی اش می گوید ؛ هنرمندی که با ملودی، خاطره می‌سازد
عفت مرعشی ، همسر آیت‌الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی از خاطرات زندگی با ایشان می گویدعفت مرعشی ، همسر آیت‌الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی از خاطرات زندگی با ایشان می گوید
زندگی شریل سندبرگ , زنی که مسیر دنیای مردانه را تغییر دادزندگی شریل سندبرگ , زنی که مسیر دنیای مردانه را تغییر داد
زندگی پرویز یاحقی؛ از عشق به ویولون تا مصاحبه پرویز یاحقی با یک قاتل زنجیره ای!زندگی پرویز یاحقی؛ از عشق به ویولون تا مصاحبه پرویز یاحقی با یک قاتل زنجیره ای!
پرویز یاحقی، در سال ۱۳۱۵ در تهران متولد شد. او از کودکی با مشقات فراوان توانست شاگرد دایی جانش استاد حسین احقی شود و با افراد بزرگی مانند ابوالحسن صبا همکاری کند. جالب است بدانید که او ژورنالیستی معروف بود که توانست با یکی از بدترین قاتلان زنجیره ای آن زمان مصاحبه کند.
سوژه های روز رو این جا ببینید !
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی عجیب و دردناک آزیتا لاچینی | از ازدواج در ۱۱ سالگی تا مرگ ۳ همسر و ۳ فرزند
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
زندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اش
زندگی امیرعلی اکبری | شکارچی خرس لهستان و غول روسیه
زندگی جالب پرهام مقصودلو ، جانشین احتمالی کاسپارف!
زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی آیت‌ الله طالقانی و دلایلی که باید یاد او را زنده نگاه داشت؟
زندگی عجیب کیانو ریوز | از درآمد عجیب و خانه ساده تا مرگ فرزند و نامزد!
مادر ترزا؛ از خانواده‌ ای فوق العاده ثروتمند تا زندگی در کنار فقرا !
زندگی جالب آقا جواد عزتی؛ از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریف
زندگی ثریا الله‌ وردی | ناجی کودکان گم شده و خانواده هایشان!
زندگی پروفسور حسابی و شایعات مشهوری که درباره ایشان وجود دارد!
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
زندگی آغاسی؛ از خوانندگی در لاله زار تا نمازی که هیچوقت ترک نکرد!
زندگی کایلی جنر ؛نگاهی به ولخرجی‌ های میلیون دلاری کایلی جنر | از سیسمونی لوکس تا مژه مصنوعی گرون!
زندگی عجیب و غریب نرگس کلباسی؛ از پریشانی در هند تا عشق در سر پل ذهاب
زندگی زهرا کیانی؛ دختر ۱۸ ساله ای که تاریخ ساز شد!
زندگی دزیره اخوان ؛ چهره‌ ای جهانی که بدون کمک گرفتن از زیبایی موفق شده!
زندگی پراتفاق جان مک کین؛ از اسیر شدن پس از سقوط هواپیما تا مرگ براثر سرطان مغز!
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی عبدالله رئیسی؛ آقازاده واقعی که قله کنکور را فتح کرد!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
زندگی جذاب انگین اکیورک، از شروع با مسابقات استعداد یابی تا دوری از شبکه های اجتماعی
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
گالری آرایش عروس
خرید اینترنتی بلیط هواپیما ( ارزان تر از همه جا )
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
زندگی پرویز یاحقی؛ از عشق به ویولون تا مصاحبه پرویز یاحقی با یک قاتل زنجیره ای!
زندگی پرویز یاحقی؛ از عشق به ویولون تا مصاحبه پرویز یاحقی با یک قاتل زنجیره ای!
زندگی عجیب و دردناک آزیتا لاچینی | از ازدواج در ۱۱ سالگی تا مرگ ۳ همسر و ۳ فرزند
زندگی عجیب و دردناک آزیتا لاچینی | از ازدواج در ۱۱ سالگی تا مرگ ۳ همسر و ۳ فرزند
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
زندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اش
زندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اش
زندگی امیرعلی اکبری | شکارچی خرس لهستان و غول روسیه
زندگی امیرعلی اکبری | شکارچی خرس لهستان و غول روسیه
زندگی جالب پرهام مقصودلو ، جانشین احتمالی کاسپارف!
زندگی جالب پرهام مقصودلو ، جانشین احتمالی کاسپارف!
زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!
زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
فیلم پرشین ویامیران پرواز