جمعه, ۷ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

با چه ورزشی قد بلند شویم؟

اشتراک:
با چه ورزشی قد بلند شویم؟ مهارت های زندگی
انجام حرکات ورزشی یکی از عوامل افزایش قد است ولی برای داشتن قد مناسب رعایت نکات دیگر نیز الزامی است. دکتر فریده گنجوی، متخصص تربیت بدنی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه ورزش و فعالیت بدنی از عوامل اثر گذار روی رشد عضلات و مفاصل است گفت: علاوه بر انجام و حرکات ورزشی، […]

انجام حرکات ورزشی یکی از عوامل افزایش قد است ولی برای داشتن قد مناسب رعایت نکات دیگر نیز الزامی است.

دکتر فریده گنجوی، متخصص تربیت بدنی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه ورزش و فعالیت بدنی از عوامل اثر گذار روی رشد عضلات و مفاصل است گفت: علاوه بر انجام و حرکات ورزشی، تغذیه مناسب و ارث نیز در افزایش قد موثر هستند.

وی با اشاره به اینکه به تصور والدین برخی از ورزش ها مانند والیبال و بسکتبال موجب افزایش قد در کودکان می شود گفت: این موضوع بیشتر به استعدادیابی مربی های ورزش مرتبط است که برای این ورزش ها افراد قد بلند را انتخاب می کنند.

دکتر گنجوی با تاکید بر اینکه انجام حرکات ورزشی منظم  موجب رشد مناسب عضلات و استخوان ها و افزایش قد می شود  گفت: خلاف تصور عامه مردم، فعالیت های قدرتی و انعطاف پذیری ژیمناستیک به تقویت عضلات و تراکم استخوان کمک می کند، اما عامل بلند شدن قد نیست.
 

** سبک زندگی، نوع تغذیه و حرکات ورزشی در افزایش قد موثرند

این متخصص تربیت بدنی یاد آورشد: جهش ها و حرکات سنگین در سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی تا حدودی موجب رشد طولی استخوان ها می شوند.

دکتر گنجوی تصریح کرد: انجام حرکات ورزشی در صورتی موجب رشد قدی می شود که هر فرد متناسب با نوع ورزش و مدت زمانی که ورزش را انجام می دهد، تغذیه ای مناسب داشته باشد.

وی در ادامه افزود: انجام حرکات ورزشی که بیشتر بر ضربان قلب تاثیر داشته باشد، نیازمند دریافت کالری بیشتر در سنین بلوغ است، بنابراین نوجوانانی که تمایل به افزایش قد دارند، باید علاوه بر ورزش بر نوع تغذیه خود،  مصرف مواد حاوی کلسیم بیشتر توجه داشته باشند.

وی استفاده از ویتامین- د طبیعی را ضروری دانست و افزود: قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بمدت ده دقیقه در روز موثر به جذب کلسیم در استخوان ها کمک می کند.

دکتر گنجوی در پایان گفت: ورزش شنا در سنین قبل از بلوغ موجب رشد قدی می شود

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
مهارت های زندگی
بیشتر >
آرون گروپس