سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

تاثیر روغن‌های ماساژ بر پوست

اشتراک:
مهارت های زندگی
اغلب این افراد، انواع و اقسام روغن‌ها، لوسیون‌ها و ژل‌ها را به شما معرفی می‌کنند و ممکن است با توصیف خواص سلامت‌بخش آنها، شما را متقاعد کنند که انواع گران‌تر را برگزینید و سلامت پوست خود را تضمین کنید. ولی آیا این روش‌های فیزیکی واقعا برای پوست مفیدند؟ واقعا تفاوتی می‌کند که به پوستمان لوسیون […]


تاثیر روغن‌های ماساژ بر پوست
اغلب این افراد، انواع و اقسام روغن‌ها، لوسیون‌ها و ژل‌ها را به شما معرفی می‌کنند و ممکن است با توصیف خواص سلامت‌بخش آنها، شما را متقاعد کنند که انواع گران‌تر را برگزینید و سلامت پوست خود را تضمین کنید. ولی آیا این روش‌های فیزیکی واقعا برای پوست مفیدند؟ واقعا تفاوتی می‌کند که به پوستمان لوسیون شیمیایی بزنیم یا روغن گیاهی؟

روش ماساژدرمانی از دوران باستان برای بهبود بسیاری از بیماری‌ها، خصوصا بیماری‌های عضلانی و مفصلی کاربرد داشته است. در این میان، پوست هم بی‌بهره نمانده و روش ماساژ‌درمانی برای ناراحتی‌های پوستی هم استفاده می‌شده است. روش‌های ماساژدرمانی مختلف بوده و هدف از آنها تحریک رباط‌ها، تاندون‌ها و بافت‌های زیرپوستی و همچنین افزایش خون‌رسانی به این نواحی است. در گذشته اعتقاد بر این بود که انجام منظم تکنیک‌های ماساژ در مدتی طولانی سبب استحکام بیشتر عضلات شده و در نتیجه افتادگی پوست فرد را از بین خواهند برد. درباره دردهای مفصلی و اسکلتی هم تصور بر این بود که ماساژ عضلات اطراف ناحیه درد، آنها را حجیم‌تر کرده و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد.

روغن‌های گیاهی ماساژ

اکثر روغن‌های ماساژ، گیاهی هستند. این روغن‌ها انواع ویتامین‌های محلول در چربی را دارند؛ مثلا ویتامین A ،D ،E و K اما باید خاطرنشان کرد که جذب این ویتامین‌ها از طریق پوست، بسیار اندک است. پس به ادعاهای تکنسین‌ها توجهی نکنید.

این روغن‌ها جنبه درمانی ندارند

در گذشته، ماساژ قسمت‌های مختلف بدن به وسیله روغن‌ها توصیه می‌شد اما امروزه مطالعات جدید نشان داده که ماساژ تاثیر چندانی در شلی عضلات ندارد. روغن‌ها و ماساژ تنها حس آرامش را به فرد القا می‌کنند و نمی‌توانند در درازمدت مشکل پوستی او را بهبود بخشند. روغن ماساژ یکی از ملزومات تکنیک ماساژ است و نقشی در درمان خشکی و دیگر ناراحتی‌های پوستی ندارد. به عبارت دیگر، استفاده از روغن‌های ماساژ بیشتر جنبه تفریحی دارد تا درمانی. اگر می‌خواهید با روش‌های ماساژ حس آرامش به شما دست دهد از این روش‌ها استفاده کنید اما اگر انتظار دارید که ماساژ با روغن‌های گیاهی پوست شما را جوان کند یا جوان نگاه دارد یا کلا بهبودی در وضعیت آن به وجود آورد، سخت در اشتباه‌اید.

لوسیون‌های ماساژ

لوسیون‌های ماساژ پایه روغنی ندارند. بنابراین هنگام ماساژ از روی پوست سُر نمی‌خورند و سر جای خود باقی می‌مانند. به علاوه پخش نشدن ناگهانی لوسیون‌های ماساژ به تکنسین این امکان را می‌دهد که بدون مالش و حرکت‌های سخت مراحل ماساژ را با آرامش اجرا کند. به این ترتیب، فرد تحت استرس و تنش کمتری قرار خواهد گرفت.

انواع لوسیون‌های ماساژ

لوسیون‌های ماساژ پوست را نرم کرده و مدتی طول می‌کشد تا جذب پوست شوند. این محصولات انواع گوناگونی دارند اما بیشتر آنها با برخی روغن‌ها (روغن بادام شیرین و آفتاب‌گردان) ترکیب می‌شوند تا بافت بهتری داشته باشند.

ژل‌های ماساژ

ترکیبات ژل‌های ماساژ به مراتب ساده‌تر و سبک‌ترند و به سرعت جذب پوست می‌شوند. تنها مقدار اندکی از این ژل‌ها بخش قابل توجهی از پوست را پوشش می‌دهد.

انواع و اقسام روغن ماساژ

روغن بادام: روغن بادام طرفداران زیادی دارد و بسیار نرم است و استفاده از آن حس آرامش‌بخشی به آدم القا می‌کند. سریع جذب می‌شود؛ زیاد روی پوست نمی‌ماند؛ ایجاد حساسیت نمی‌کند؛ خیلی چرب نیست، به راحتی پخش می‌شود و در ضمن، خوش‌بو و دارای عطری ملایم هم هست.

روغن هسته انگور: این روغن هم زیاد چرب نیست اما معمولا با روغن بادام و روغن جوانه گندم ترکیب می‌شود، سبک است و بوی زننده‌ای ندارد.

روغن زردآلو: این روغن پوست را تحریک نمی‌کند و خوب روی پوست پخش می‌شود.

روغن آواکادو: این روغن رنگ سبز تیره‌ای دارد و نسبت به سایر روغن‌ها سنگین‌تر است و به علت چرب بودن فوق‌العاده‌اش معمولا با دیگر روغن‌ها مثلا روغن بادام ترکیب شده سپس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن جوجوبا: این روغن از دانه گیاه جوج وبا گرفته می‌شود؛ خوشبو است و خاصیت ضدمیکروبی دارد. برای درد‌های مفصلی و ناراحتی‌های پوستی مفید است، پوست را تحریک نمی‌کند و سریع و آسان جذب می‌شود.

روغن جوانه گندم: بوی ملایم این روغن، باعث شده در روش‌های ماساژ اروماتراپی رواج داشته باشد. هنگامی که با روغن بادام شیرین ترکیب می‌شود، استفاده‌ ازآن راحت‌تر است.

روغن نارگیل: زنجیره چربی روغن نارگیل مدت طولانی‌تری روی پوست می‌ماند، استفاده از آن راحت است، حساسیت‌زا نیست و لباس‌های فرد را رنگی نمی‌کند.

سایر روغن‌ها: دیگر روغن‌های مورد استفاده در روش‌های ماساژ عبارتند از روغن زیتون، روغن نارگیل، کره‌های معمولی، روغن برخی حبوبات و گیاهان و روغن شترمرغ. هر کدام از این روغن‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و برای شرایط به خصوصی مناسب‌ترند.

روغن ماساژ خوب۳ ویژگی دارد

۱٫ عطر و اسانس زیادی ندارد: روغن‌هایی که بوی تندی دارند، نه تنها بیمار، بلکه تمام اطرافیان را هم آزرده می‌کنند. فرض کنید شخصی بخواهد به تناوب، یک روز درمیان، از روغنی معطر استفاده کند. در این صورت، ماندن او در خانه و محیط‌های اجتماعی، غیرممکن می‌شود. شست‌وشوی این روغن‌ها دشوار است و بوی برخی از این روغن‌ها آنقدر زیاد است که با شست‌وشو هم از بین نمی‌روند.

۲٫ حساسیت‌زا نیستند:اگر روغن‌هایی که در تکنیک ماساژ استفاده می‌شوند، خالص نباشند و ترکیبات مصنوعی در آنها به کار رفته باشد، استعمال‌شان در درازمدت سبب واکنش‌های پوستی آلرژیک می‌شود. البته ۸۰ تا۹۰ درصد روغن‌های پرکاربرد از عصاره گیا‌هان استخراج می‌شوند.

۳٫ خیلی چرب نیستند: اگر روغنی خیلی چرب باشد، مدتی بعد از استفاده باعث می‌شود که پوست به شدت لغزنده و ناخوشایند ‌شود.

سلامت

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
مهارت های زندگی
بیشتر >
آرون گروپس