شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

تقسیم کاردر خانه

اشتراک:
تقسیم کاردر خانه مهارت های زندگی
وقتی زندگی زیر یک سقف شروع می‌شود پسر و دختر از اتاق دوران مجردی وارد خانه‌ای می‌شوند که تمام کارهایش مربوط به آنهاست. با این‌که فرهنگ جامعه همیشه با تغییراتی روبروست، اما فرهنگ خانه‌داری با تغییر زیادی مواجه نشده است. هنوز هم بسیاری از مردها فکر می‌کنند که زن وظیفه دارد تمام کارهای خانه را […]

وقتی زندگی زیر یک سقف شروع می‌شود پسر و دختر از اتاق دوران مجردی وارد خانه‌ای می‌شوند که تمام کارهایش مربوط به آنهاست. با این‌که فرهنگ جامعه همیشه با تغییراتی روبروست، اما فرهنگ خانه‌داری با تغییر زیادی مواجه نشده است. هنوز هم بسیاری از مردها فکر می‌کنند که زن وظیفه دارد تمام کارهای خانه را انجام دهد و در آن کوتاهی نکند و اگر یک روز غذا آماده نباشد یا لباسشان اتو نداشته باشد، همسرشان را سرزنش کرده یا در بهترین حالت زیر لب غر می‌زنند، هنگامی هم که همه چیز مرتب است در گوشه‌ای تکیه می‌دهند و در آرامش تمام تلویزیون نگاه می‌کنند یا روزنامه می‌خوانند و منتظر سینی چای قند پهلو می‌مانند و اگر یک کیسه آشغال تا دم در می‌برند هزار بار می‌گویند و غر می‌زنند.
حتی بسیاری از زن‌ها هم این شرایط را پذیرفته‌اند و بدون این‌که متوجه باشند، روز به روز افسرده‌تر و خسته‌تر می‌شوند، اما از حق نگذریم مردانی هم هستند که در کار خانه با همسرشان همراهند و ترجیح می‌دهند با همسرشان به استراحت بپردازند تا این‌که همسرشان دائم مشغول کار باشد و آنها در حال استراحت و در ضمن قدردان زحمات همسرشان نیز هستند و همیشه از او تشکر می‌کنند و او را به زندگی دلگرم می‌سازند، اهل غر زدن نیستند و درک می‌کنند که لزومی ندارد همیشه همه چیز سر جای خود باشد و حاضر و آماده برای استفاده آنها.
فرض کنید شما یک کارمند هستید که کارتان از ۶ صبح شروع می‌شود تا ۱۲ شب. یک رئیس بداخلاق و ایرادگیر هم دارید و هیچ وقت از شما تشکر نمی‌شود و در ضمن حقوق زیادی هم دریافت نمی‌کنید. کدام مردی حاضر به پذیرفتن این شغل است؟ برای این‌که بتوانیم فرهنگ درست خانه‌داری را جا بیندازیم مطلب زیر را به تحریر در آوردیم.
تقسیم کار
یکی از مهم‌ترین نکات مهم و ضروری در خانه تقسیم کار است. با تقسیم کار به هیچ‌کس فشار نمی‌آید و همه در آرامش و نشاط در خانه زندگی می‌کنند. برای این‌که تقسیم کار را بیشتر توضیح دهیم آن را در دو نوع خانواده توضیح می‌دهیم. خانواده‌هایی که زن در آن شاغل است و خانواده‌هایی که زن در آنها شاغل نیست.
زن‌های شاغل
وقتی زن خانه شاغل است یعنی کار بیرون از خانه تقسیم شده است و همانطور که مرد در حال کار کردن برای امرار معاش خانواده است زن نیز در این امر سهیم است. در این حالت خیلی بی انصافی است که مردها کار خانه را وظیفه زن بدانند. بعضی مردها نیز برای همسرشان شرط می‌گذارند که اگر می‌خواهی بیرون از خانه کار کنی باید به وظایفت در خانه عمل کنی. قبل از هر چیز یک مرد باید بداند که کارهای خانه وظیفه یک زن نیست بلکه محبتی است که به خانه و خانواده خود ابراز می‌کند. کار کردن در بیرون از خانه نیز حق یک انسان در جامعه امروزی است که مرد نمی‌تواند آن را از زن سلب کند. پس این شرط بی مورد است. وقتی یک زن شاغل به خانه می‌آید دقیقا همانقدر خسته است که وقتی مرد از محل کار برمی‌گردد پس هر دوی به استراحت نیاز دارند. در زندگی‌هایی که زن و مرد هر دو شاغل‌ هستند باید تقسیم کار در خانه بیشتر باشد تا زن و مرد هر دو از زندگی مشترک لذت ببرند و خسته و پژمرده نشوند. برای زنی که شاغل است سخت است ببیند وقتی با همسرش در شرایط یکسان وارد خانه می‌شود همسرش باید استراحت کند و او بدون وقفه مشغول کار شود، اما وقتی مرد هم در خانه همکاری داشته باشد زن با اشتیاق به کارهای خانه می‌پردازد نه با عصبانیت و خودخوری.
زن‌های خانه‌دار
زن‌هایی که شاغل نیستند طبیعتا وقت بیشتری برای کارهای خانه دارند، اما این به معنی آن نیست که کار خانه وظیفه آنهاست. تقسیم کار در این شرایط مسلما فرق می‌کند در اینجا مرد کارهای کمتری از زن انجام می‌دهد ولی به آن معنی نیست که اصلا همکاری نداشته باشد.
تمیز کردن خانه و تمیز نگه داشتن خانه
غیر از کارهای روزمره مثل غذا پختن، لباس شستن، ظرف شستن، تمیز کردن خانه نیز یکی از کارهاست که حداقل چند روز یکبار انجام می‌شود. همه مردها دراین زمینه باید کمک کنند و نگذارند زن‌ها همه کارها را انجام دهند. هیچ مردی نمی‌خواهد همسرش زود پیر و شکسته شود و پوست دست‌هایش چروک شود و روحیه خسته و کسل پیدا کند پس در کار تمیز کردن خانه حداقل گوشه‌ای از کار را بگیرید. می‌توانید برای این کار روزهای تعطیل را انتخاب کنید که هم وقت بیشتری دارید و هم هر دو خانه‌اید. بعضی از زن‌ها فکر می‌کنند باید در غیاب همسرشان خانه را تمیز کنند که همیشه در حضور مرد خانه تمیز باشد. در این صورت هیچ وقت همسرتان متوجه نمی‌شود که شما چقدر زحمت کشیده‌اید چرا که مردها به جزئیات دقت نمی‌کنند و شاید تا دستمال سیاه شده از دود و خاک را نبینند متوجه خاک روی وسایل نشوند و در ضمن شما خودتان اجازه نداده‌اید او به شما کمک کند. اگر با همکاری، خانه خود را تمیز کنید هم لذت بیشتری از کار کردن می‌برید و هم کمتر خسته می‌شوید و هر دو نیز قدر کار کردن هم را می‌دانید و از هم متشکرید.
اما می‌توان گفت تمیز نگه داشتن خانه بسیار مهم‌تر از تمیز کردن آن است، چرا که می‌توان در عرض یک ساعت کل خانه را دوباره بهم ریخت و کثیف کرد. اگر هرچه برمی‌دارید سر جایش بگذارید، لباس‌های کثیف خود را در سبد رخت‌ها بگذارید، اگر وقتی از بیرون می‌آیید لباس‌هایتان را در کمد بگذارید، اگر ظرف هر وعده را همان وقت بشویید و… خانه‌تان دیر به دیر به هم می‌ریزد و کار کمتری انجام می‌دهید. برای این کار به خانواده خود آموزش دهید مثلا به مردها یاد دهید که جوراب‌هایشان را در جیب شلوارشان روی چوب رخت بگذارند که هر روز دنبالش نگردند، به اهل خانه بیاموزید که هر چه می‌خورند روی زمین نریزند و اگر ریخت، همان موقع جمع کنند و ظرف خود را به آشپزخانه بر گردانند و بسیاری از کارهایی که اگر انجام دهید خانه همانطور مرتب و تمیز می‌ماند و به زن خانواده فشار نمی‌آید.
خانه‌ای تمیز و با نشاط با رعایت چند نکات داشته باشید:
۱ – از هم ایراد نگیرید بلکه نکاتی که می‌دانید با مهربانی به هم یاد دهید در غیر این صورت همدیگر را در کار خانه دلسرد می‌کنید.
۲ – تشکر و قدردانی کنید. اگر مردی همیشه از زنش قدردانی کند آنقدر به او انرژی خواهد داد که شاید نیازی به کمک آن مرد در کارهای خانه پیدا نشود. تشکر و قدردانی وظیفه هر زوجی است.
۳ – مردها! برای همسرتان روز استراحت بگذارید. همانطور که هر کاری روز تعطیل دارد کار خانه نیز باید تعطیلات داشته باشد.
در هفته یک روز به همسرتان مرخصی دهید و شما به جای او کارهای خانه را انجام دهید تا او نیز احساس نکند که همیشه باید در حال کار کردن بی مزد و بدون تعطیلات باشد. بعضی از زن‌ها در مسافرت نیز در حال کار هستند به طوری که دائما در حال پخت و پز برای دیگران و انجام بقیه کارها هستند.
بعضی مردها حتی دوستان خود را نیز به مسافرت می‌برند و بدون کمک به همسرشان درتمام طول سفر از همسرشان انتظار دارند که از همه پذیرایی کند، همسرتان را به مسافرت برده‌اید که استراحت کند یا استراحت کنید و او را برای استراحت خود برده‌اید؟ اگر به مسافرت می‌روید یعنی به خود و همسرتان استراحت داده‌اید.
۴ – مردها! کار را با حوصله و تمام و کمال انجام دهید تا همسرتان مجبور نشود بعد از شما دوباره آن کار را انجام دهد.
۵ – مردها! از همکاری لذت ببرید و خودخوری نکنید و بد اخلاق نباشید که همسرتان را بیشتر ناراحت کنید. بهتر است به همسرتان کمک کنید.
۶ – بعضی‌ها برای این‌که از زیر کار در بروند می‌گویند ما این کار را بلد نیستیم یا عمدا کار را نادرست انجام می‌دهند که دیگر زیر بار آن نروند. مگر مردهای مجردی که در خانه دانشجویی زندگی می‌کنند نمی‌توانند خانه‌داری کنند؟ بدانید که همه انسان‌ها توانایی انجام تمام کارهای خانه را دارند و می‌توانند از پس آن بر بیایند و آموزش پذیرند.
۷ – کار زنانه و مردانه نداریم تمام کارهای خانه مربوط به هر دو نفر می‌شود. می‌توان بر حسب سلیقه این کار‌ها را تقسیم کرد، اما نمی‌توان گفت که کار خانه زنانه است.

irantrack.com

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
مهارت های زندگی
بیشتر >
آرون گروپس