مشاهده : 464سبک زندگی افراد مشهورRSS

دختر می خواهید یا پسر؟

دختر می خواهید یا پسر؟مهارت های زندگی
دختر یا پسر؟ فرقی نمی‌کند. مهم این است که نوزاد سالم باشد! اینها جملات بسیار آشنایی هستند که هنگام تولد یک نوزاد همه ما آنها را به دفعات شنیده‌ایم، اما آیا واقعا از صمیم قلب این گونه فکر می‌کنیم؟ به جرات می‌توان گفت کمتر کسی است که دختر را به پسر یا پسر را به […]


دختر می خواهید یا پسر؟
دختر یا پسر؟ فرقی نمی‌کند. مهم این است که نوزاد سالم باشد! اینها جملات بسیار آشنایی هستند که هنگام تولد یک نوزاد همه ما آنها را به دفعات شنیده‌ایم، اما آیا واقعا از صمیم قلب این گونه فکر می‌کنیم؟ به جرات می‌توان گفت کمتر کسی است که دختر را به پسر یا پسر را به دختر ترجیح ندهد. شاید این گونه به دنبال آرزوهای دوران کودکی که تحقق نیافته‌اند، محبتی که همیشه تشنه آن بوده‌ایم یا به اصطلاح جور کردن جنس خود باشیم.

البته گاهی نیز مسائل فرهنگی و اجتماعی باعث می‌شوند تا ناخودآگاه ترجیح دهیم فرزندمان از جنس خاصی باشد و اینجاست که دختر یا پسر بودن ارزش محسوب شده و همان طور که به فکر سلامت نوزاد هستیم به جنسیت آن نیز می‌اندیشیم. مدتی است که شواهدی مبنی بر تأثیر نوع تغذیه بر شانس دختر یا پسردارشدن ارائه شده است. سؤالی که ذهن بسیاری را درگیر کرده این است که واقعا چقدر می‌توان این مساله را مستند و علمی دانست؟

به گفته علی میلانی بناب، کارشناس ارشد تغذیه پیش از وارد شدن به بحث، لازم است به این نکته توجه کنیم که در حقیقت ما همان چیزی هستیم که می‌خوریم! به عبارت دیگر مواد غذایی که به بدن ما می‌رسند، سازنده تمامی سلول‌های بدن ما هستند و البته نوع خلقیات و روحیات ما نیز به میزان زیادی تحت تاثیر نحوه تغذیه ماست. از این رو صحت‌‌داشتنِ تأثیر تغذیه بر نوع جنسیت فرزند چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

عوامل تاثیرگذار بر جنسیت نوزاد

عوامل زیادی بر تعیین جنسیت فرزند تأثیر دارند. این عوامل بر شانس ورود اسپرم حاوی کروموزوم X یا Y به تخمک تاثیر می‌گذارند. به بیان دیگر اسپرم‌های طبیعی یا دارای کروموزوم X هستند یا Y. در حالی که تخمک تنها می‌تواند حاوی کروموزوم X باشد. اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y وارد تخمک شود، سلول تخمِ تشکیل شده دارای کروموزوم‌های XY خواهد بود و نوزادی که به این جهان پا خواهد گذاشت، پسر خواهد بود و بعکس اگر سلول تخم حاوی کروموزوم‌های XX باشد، نوزاد دختر خواهد بود.

تحقیقات انجام شده نقش الگوی تغذیه مادر بر شانس ورود ۲ نوع اسپرم به تخمک را بین ۳۰ تا ۷۰ درصد گزارش کرده‌اند البته شواهدی نیز وجود دارند که نحوه تغذیه پدر نیز بر تعیین جنسیت نوزاد تاثیرگذار است.

به گفته میلانی بناب، جالب است بدانید بر اساس تحقیقی که بتازگی در انگلستان انجام شده است، پدرانی که برادران بیشتری دارند، احتمال دارا بودن فرزند پسر نیز در آنها بیشتر است. در این میان موقعیت زمانی چرخه قاعدگی مادر و فاصله زمانی لقاح از زمان تخمک‌گذاری، سن مادر، میزان اسیدیته یا pH محیط واژن و گردن رحم و کیفیت و حجم مایع منی از عوامل تاثیرگذار دیگری هستند که در تحقیقات مختلف به آنها اشاره شده است.

به عنوان مثال با توجه به این که فضای اسیدی محیط واژن و گردن رحم برای اسپرم‌های حاوی کروموزوم Y چندان مناسب نیست، به نظر می‌رسد چنین شرایطی احتمال لقاح کروموزوم X را با تخمک افزایش دهد و احتمال دختردار شدن افزایش یابد. شواهدی نیز وجود دارند که حاکی از تاثیر میزان مایع منی و جنسیت فزرند هستند. به طوری که بالا بودن حجم منی ممکن است احتمال پسر شدن را افزایش دهد. البته این ادعا نیازمند بررسی‌های بیشتری است تا بتوان بصراحت آن را عنوان کرد، بنابراین بهتر است زیاد هم به تبلیغاتی که درخصوص تاثیر نوع تغذیه بر جنسیت نوزاد است، امید نبست.

اما تا چه حد می‌توان به این نتایج اعتماد کرد؟ مسلما نمی‌توان به یک یا چند تحقیق اعتماد کافی داشت، برای این که بتوان به یک نتیجه کلی رسید، مطالعات مشابه زیادی باید در نقاط مختلف دنیا انجام شود و در نهایت با بررسی تمامی نتایج به یک نتیجه کلی رسید، بنابراین در این خصوص نیز باید منتظر ماند تا نتایج مطالعات در نقاط مختلف جهان مورد جمع‌بندی علمی قرار بگیرند.

تاثیر رژیم غذایی بر پسر یا دختردار شدن

در گذشته و برخی متخصصان طب جدید بر این باور بودند که اگر مادر در دوران پیش از باردار شدن غذاهای پرنمک بیشتری بخورد، احتمال پسردار شدنش بیشتر است و اگر در همین دوران از غذاهای شیرین بیشتر استفاده کند، احتمال این که فرزند دختر به دنیا بیاورد بالاتر است. ولی تحقیقات اخیر میزان مواد معدنی موجود در مواد غذایی را در تعیین جنسیت جنین موثر می‌دانند، ولی اگر روزی دستورات تغذیه‌ای را حتی زیر نظر پزشک نیز رعایت کردید و به جنس مورد نظر خود نرسیدید، تعجب نکنید چون همان طور که گفته شد رسیدن به جنسیت مورد نظر شرایط خاصی را می‌طلبد که فقط به شرایط تغذیه‌ای برنمی‌گردد و حتی می‌توان ارث را نیز در این خصوص دخیل دانست.

برای این که اسپرم وارد تخمک شود، باید از یک غشای پروتئینی شفاف از جنس پروتئین به نام زونا پلوسیدا (Zona Pellucid) که اطراف تخمک را فرامی‌گیرد، عبور کند و به محتوای ژنتیکی تخمک برسد.

این در حالی است که تحقیقات نشان داده نسبت پتاسیم و سدیم به کلسیم و منیزیم با تاثیری که بر گیرنده‌های سطح زونا پلوسیدا می‌گذارد، می‌تواند بر احتمال ورود اسپرم حاوی کروموزوم X یا Y اثر بگذارد. از این‌رو به احتمال زیاد محتوای مواد معدنی مواد غذایی می‌تواند بر تعیین جنسیت نوزاد موثر باشد.

نمی‌توان با قاطعیت رژیم غذایی خاصی را برای افزایش شانس دختر یا پسردار شدن برای مادر توصیه کرد

طبق مطالعه‌ای که بتازگی در انگلستان انجام شده، زنانی که طی یک سال پیش از بارداری غلات صبحانه، غذاهای حاوی پتاسیم و سدیم و در کل مقدار کالری بالاتری دریافت کرده‌اند بیشتر صاحب فرزند پسر شده‌اند، البته بسیاری از منتقدان بر این باورند که در این مطالعه تنها رابطه بین نوع الگوی غذایی و افزایش احتمال تولد نوزاد پسر گزارش شده و رابطه علت و معلولی به طور دقیق عنوان نشده است و از این‌رو نمی‌توان چندان زیاد به آن استناد کرد. علاوه بر این دانشمندان مرکز بهداشت باروری ایالات متحده آمریکا نیز بر این باورند هنوز بسیار زود است که بتوان به طور قطع ادعا کرد نوع رژیم غذایی می‌تواند احتمال ۵۰ ـ۵۰ درصد پسر یا دختر بودن نوزادان را کمی به نفع یکی از جنسیت‌ها تغییر دهد.

به گفته میلانی بناب، براساس آنچه گفته شد نمی‌توان با قاطعیت رژیم غذایی خاصی را برای افزایش شانس دختر یا پسردار شدن برای مادر توصیه کرد، با وجود این آنچه جسته و گریخته از مطالعات مختلف برمی‌آید، محتوای معدنی مواد غذایی است که شاید بتواند بر تعیین جنسیت نوزاد موثر باشد، وی یاد‌آور می‌شود: به نظر می‌رسد مصرف غذاهای غنی از کلسیم و منیزیم و دریافت کمتر مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم، با تغییراتی که در گیرنده‌های سطح تخمک می‌گذارد، احتمال ورود اسپرم حاوی کروموزوم X و تولد فرزند دختر را بالا می‌برد. بدین ترتیب مصرف غذاهای غنی از پتاسیم و سدیم و مصرف کمتر کلسیم و منیزیم نیز اثر عکس داشته و احتمال تولد نوزاد پسر را بیشتر می‌کند.

این کارشناس ارشد تغذیه می‌افزاید: بنابراین مصرف غذاهایی مانند مرکبات، زردآلو، آناناس، موز، هلو، گلابی، سیب، گوجه سبز، آلو، خیار، خرما، گیلاس، تمشک، توت فرنگی، انجیر، خربزه، آبمیوه و سبزی، حبوبات، کنگر، گوجه فرنگی، پیاز، چغندر قرمز، زیتون، قارچ، حبوبات، ذرت، نخود سبز، عسل، هویج، کشمش، سیب‌زمینی، سبوس گندم، تره شاهی، هل و زعفران می‌تواند با بالا بردن نسبت پتاسیم و سدیم احتمال پسر شدن فرزند را بالا ببرد. از سوی دیگر مصرف پنیر سفید، ماست، شیر، تخم‌مرغ، بادام و بادام زمینی بدون نمک، گردو، چغندر، سویا، کدو، فلفل سبز، لوبیا سبز، اسفناج، کرفس، مارچوبه، کاهو، ماکارونی، ??? گرم گوشت در روز، ماهی بخارپز و غذاهای کم‌نمک می‌تواند شانس دختردار شدن را افزایش دهد.

توصیه می‌شود این نوع رژیم غذایی حداقل چند‌دوره قاعدگی پیش از باردار شدن آغاز شود. با توجه به تاثیراتی که این نوع رژیم در مادر دارد و این که مواد غذایی مورد استفاده باید تامین‌کننده تمامی نیازهای بدن به مواد مغذی باشد، برای جلوگیری از بروز کمبودهای تغذیه‌ای باید صرفا تحت نظر متخصص تغذیه به رعایت این رژیم مبادرت کرد.

در ضمن اگر مادری مبتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی، پرفشاری خون و کلیوی است، پیروی از این رژیم توصیه نمی‌شود و با توجه به این که اغلب والدینی که صاحب فرزند هستند بیشتر نسبت به نوع جنسیت فرزند بعدی خود حساسیت نشان می‌دهند، توصیه می‌شود این مادران پیش از اقدام به رعایت رژیم غذایی خاص نسبت به وجود بیماری یا اختلالات دیگر مورد ارزیابی قرار بگیرند، چون با افزایش سن احتمال بروز بیماری‌های یاد شده افزایش پیدا می‌کند.

باران هروی‌زاده

2010-10-09 / گردآوری:
دکتر طاهری
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین ویدکتر طاهری
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی مهدیه نساج و کمک همسرش برای خلق شخصیت مینو!!!زندگی مهدیه نساج و کمک همسرش برای خلق شخصیت مینو!!!
مادر ترزا؛ از خانواده‌ ای فوق العاده ثروتمند تا زندگی در کنار فقرا !مادر ترزا؛ از خانواده‌ ای فوق العاده ثروتمند تا زندگی در کنار فقرا !
زندگی حلیمه آدن | از تولد در ادوگاه پناهندگان تا افتخار به اسلام و تبلیغ لباس شنا!!!زندگی حلیمه آدن | از تولد در ادوگاه پناهندگان تا افتخار به اسلام و تبلیغ لباس شنا!!!
نکته های باورنکردنی در مورد نیمه پنهان زندگی جنیفر لارنسنکته های باورنکردنی در مورد نیمه پنهان زندگی جنیفر لارنس
زندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و همسرش ؛ زن هزار چهرهزندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و همسرش ؛ زن هزار چهره
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی پیام صابری | از مادرش که نشان لژیون دونور را در فرانسه گرفته تا ازدواج جنجالی با زیبا بروفه!زندگی پیام صابری | از مادرش که نشان لژیون دونور را در فرانسه گرفته تا ازدواج جنجالی با زیبا بروفه!
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
۴۰ نکته خواندنی از زندگی اما استون به مناسبت تولد ۳۰ سالگی او۴۰ نکته خواندنی از زندگی اما استون به مناسبت تولد ۳۰ سالگی او
نکات جذاب زندگی لئوناردو دی کاپریو | از زمان عجیب ازدواجش تا فقر در کودکی!نکات جذاب زندگی لئوناردو دی کاپریو | از زمان عجیب ازدواجش تا فقر در کودکی!
۴۰ نکته خواندنی از زندگی مونیکا بلوچی در تولد ۵۴ سالگی او۴۰ نکته خواندنی از زندگی مونیکا بلوچی در تولد ۵۴ سالگی او
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوبزندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
زندگی فرانک دارابونت ؛ خالق برترین های جهان | از رستگاری در شاوشنک تا مردگان متحرکزندگی فرانک دارابونت ؛ خالق برترین های جهان | از رستگاری در شاوشنک تا مردگان متحرک
نگاهی به زندگی اوشین و شایعه مرگش ، یوکو تاناکا چکونه زندگی کرده است؟نگاهی به زندگی اوشین و شایعه مرگش ، یوکو تاناکا چکونه زندگی کرده است؟
زندگی صدف خادم ؛ از اضافه وزن شدید تا رینگ بوکس فرانسهزندگی صدف خادم ؛ از اضافه وزن شدید تا رینگ بوکس فرانسه
زندگینامه هنری فورد ؛ او خورو را مردمی کردزندگینامه هنری فورد ؛ او خورو را مردمی کرد
زندگی دزیره اخوان ؛ چهره‌ ای جهانی که بدون کمک گرفتن از زیبایی موفق شده!زندگی دزیره اخوان ؛ چهره‌ ای جهانی که بدون کمک گرفتن از زیبایی موفق شده!
زندگی بهروز بوچانی در جزیره مانوس| از ساخت فیلم مستند تا بردن گران ترین جایزه ادبی!زندگی بهروز بوچانی در جزیره مانوس| از ساخت فیلم مستند تا بردن گران ترین جایزه ادبی!
زندگی وو یاجون ، ثروتمندترین زن خودساخته دنیا؛ از خبرنگاری تا ثروت میلیاردیزندگی وو یاجون ، ثروتمندترین زن خودساخته دنیا؛ از خبرنگاری تا ثروت میلیاردی
زندگی سارا خادم الشریعه ؛ از شگفتی‌ سازی در جهان تا غوغا در بوندس لیگا!زندگی سارا خادم الشریعه ؛ از شگفتی‌ سازی در جهان تا غوغا در بوندس لیگا!
زندگی عجیب نوجوان ژیمناست چابهاری | آیا او را جرقه نزده خاموش کردند؟زندگی عجیب نوجوان ژیمناست چابهاری | آیا او را جرقه نزده خاموش کردند؟
زندگی سیدجلال حسینی؛ خداحافظی با سوپرمن تیم ملیزندگی سیدجلال حسینی؛ خداحافظی با سوپرمن تیم ملی
زندگی محمد بحرانی در ایام جام جهانی |با جناب خان به جام جهانی میرومزندگی محمد بحرانی در ایام جام جهانی |با جناب خان به جام جهانی میروم
نیمه تاریک زندگی جف بزوس، موسس آمازون | از توهین به کارمندان تا رسوایی جنسی!نیمه تاریک زندگی جف بزوس، موسس آمازون | از توهین به کارمندان تا رسوایی جنسی!
آشنایی با زندگی مایکل شوماخر به مناسبت تولد ۵ سالگی!آشنایی با زندگی مایکل شوماخر به مناسبت تولد ۵ سالگی!
نکاتی جالب از زندگی امیرعباس هویدا در چهلمین سالگرد اعدامش !نکاتی جالب از زندگی امیرعباس هویدا در چهلمین سالگرد اعدامش !
رازهایی از زندگی التون جان | از فحاشی التون به مدونا تا تهدید شدن به مرگ!رازهایی از زندگی التون جان | از فحاشی التون به مدونا تا تهدید شدن به مرگ!
رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!
شاید در حال حاضر هیچ بازیگر استرالیایی به اندازه هیوجکمن در هالیوود شهرت و اعتبار نداشته باشد حتی راسل کرو و نیکول کیدمن. در این مطلب رازهای جالبی را از زندگی هیوجکمن و همسرش بخوانیدو از شایعات همجنسگرا بودن هیوجکمن تا ممنوعیت همکاری با آنجلینا جولی!
سوژه های روز رو این جا ببینید !
آشپزی ماه رمضان ( سحر و افطار )
از بین بردن چاقی موضعی به آسانی و فوری !
فال روزانه
نکات جالب از زندگی اورلاندو بلوم | از حوادث وحشتناک تا حضور در زندگی میراندا و کیتی!
زندگی حلیمه آدن | از تولد در ادوگاه پناهندگان تا افتخار به اسلام و تبلیغ لباس شنا!!!
زندگی تلخ فریدا کالو | از تصادفی که نامزدی اش را بهم زد تا خیانت خواهر و همسرش به او!
جذاب ترین نکات زندگی تام هاردی ؛پسر همه فن حریف هالیوود | از اعتیاد تا نامزدی اسکار
نکات جذاب از زندگی ریانا |دستگیری در برلین تا دادن بورسیه دانشگاهی!
زندگی اقبال لاهوری ؛ از تحصیل در کمبریج تا ایجاد کشور پاکستان!
نکات جالبی از زندگی میسی ویلیامز | از بازی تاج و تخت تا کارآفرینی!
قوانین مهم زندگی “راک” که او را موفق و محبوب کرده است!
زندگی وو یاجون ، ثروتمندترین زن خودساخته دنیا؛ از خبرنگاری تا ثروت میلیاردی
زندگی و علت درگذشت امیر صادقیان ؛ از کنار گذاشتن بازیگری تا نمایشگاه داری!
نکات جالب از زندگی پیتر دینکلیج | از بی اهمیتی به برانجلینا تا جنسیت بچه دومش که اعلام نمی کند!
زندگی عجیب جولین آسانژ | از افشاگری و تاسیس ویکی لیکس تا رابطه با پاملا اندرسون!
مصیبت های وحشتناک در زندگی لیام نیسون | از کودکی دشوار تا مرگ دردناک همسرش!
رازهایی از زندگی التون جان | از فحاشی التون به مدونا تا تهدید شدن به مرگ!
زندگی اسحاق قویدل ؛ از فروش مکمل بدنسازی تا سرطان به خاطر مصرف همین مکمل ها !
زندگی پرنس ویلیام و کیت میدلتون و چالش هایی که از سر گذرانده اند!
صحبت های جالب جورجینا درباره زندگی خصوصی کریس رونالدو!
زندگی عجیب مرتضی آوینی | از نام اصلی اش که کامران بود تا استایل دوران جوانی!
نکاتی جالب از زندگی امیرعباس هویدا در چهلمین سالگرد اعدامش !
زندگی میرزا آقا خان نوری ؛ رقیب امیرکبیر و یکی از بدنام ترین اشخاص ایران!
دلایل تلخی از کمرنگ شدن مگ رایان | از عمل های زیبایی تا روابط ناخوشایند!
نکاتی جالب از زندگی جمشید مشایخی؛ پیر سینمای ایران
نیمه تاریک زندگی جف بزوس، موسس آمازون | از توهین به کارمندان تا رسوایی جنسی!
حقایقی باورنکردنی از زندگی کلئوپاترا | از علت آرایش چشم عجیب تا مرگ مبهم!
سردار آزمون و بزرگ ترین گل زندگی اش در تعطیلات که باعث تمجید باشگاه زنیت شد!
رنج‌ها و اتفاقات دردناک زندگی سلن دیون | از مرگ همسر و برادر تا از دست دادن صدا!
زندگی بچه های مایکل جکسون | از دختر دردسرساز تا پسری که از پنجره آویزانش کرد!
زندگینامه هنری فورد ؛ او خورو را مردمی کرد
نکات عجیب از زندگی جولیا رابرتز | از از بیمه لبخند تا شوخی جرج کلونی و بردپیت با او
زندگی صدف خادم ؛ از اضافه وزن شدید تا رینگ بوکس فرانسه
زندگی شهرنوش پارسی‌ پور (همسر سابق ناصر تقوایی) و درخواست کمک مالی از آمریکا
زندگی جین سیمور، پزشک دهکده | از مهمانی ملکه الیزابت به افتخارش تا اسارت مادرش در ژاپن!
زندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و همسرش ؛ زن هزار چهره
راز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهان
زندگی جنجالی برد پیت | از ازدواج و جدایی عجیب تا تحصیل فرزندانش!
تعبیر خواب