مشاهده : 62سبک زندگی افراد مشهورRSS

دردسرهای به‌‌هم رسیدن ورسوم دست و پا گیر ازدواج

دردسرهای به‌‌هم رسیدن ورسوم دست و پا گیر ازدواجمهارت های زندگی
من چی گفتم‌، تو چی گفتی، چرا گفتی، چرا چپ نگاهم کردی، منظورش چی بود، دلم شکست، کوتاه نمی‌آیم، از بس پررو شده، چه اداها، حالا حالیش می‌کنم، به من احترام نگذاشت، تا جوابش را ندهم راحت نمی‌شوم، جلوی همه خیطش می‌کنم و… . همه آنهایی که یکی از نزدیکانشان لباس عروسی و دامادی پوشیده‌اند […]


دردسرهای به‌‌هم رسیدن ورسوم دست و پا گیر ازدواج
من چی گفتم‌، تو چی گفتی، چرا گفتی، چرا چپ نگاهم کردی، منظورش چی بود، دلم شکست، کوتاه نمی‌آیم، از بس پررو شده، چه اداها، حالا حالیش می‌کنم، به من احترام نگذاشت، تا جوابش را ندهم راحت نمی‌شوم، جلوی همه خیطش می‌کنم و… .

همه آنهایی که یکی از نزدیکانشان لباس عروسی و دامادی پوشیده‌اند با این جملات آشنا هستند. آشنایی ۲ فامیل معمولا با طمانینه و احترام انجام می‌شود، اما هر چقدر زمان به خانه بخت رفتن نزدیک‌تر می‌شود، رابطه‌ها شکل و شمایل متفاوت‌تری پیدا می‌کند و حرف و حدیث‌ها بیشتر می‌شود.

در روز اول آشنایی، خانواده دختر و پسر بشدت مراقب رفتارشان هستند تا مبادا اشتباهی بکنند و نظر طرف مقابل را از خود برگردانند. این شدت مراقبت معمولا تا شبی که عروس، بله را می‌گوید وجود دارد؛ شبی سرنوشت‌ساز که خیلی از مردم بعد از آن برخی قید و بندهای ادب و احترام را کنار می‌گذارند.

قدیمی‌ها می‌گویند خرشان از پل گذشته اما بهتر است بگوییم خیلی از آدم‌هایی که رفتاری صادقانه ندارند، ترجیح می‌دهند تا زمان قانونی شدن ازدواجشان خوددار باشند و خیلی از رفتارهایشان را بروز ندهند و به محض این‌که خطر جدایی از فرد مورد علاقه‌شان به کمترین حد رسید، دست به کارهایی بزنند که کسی فکرش را هم نمی‌کرد.

رسوم من درآوردی

گریزان از سنت، وقتی به نفعمان نیست و پای‌بند به سنت، وقتی برایمان سود دارد. شاید این بهترین تعبیر از رفتار خیلی از ما باشد؛ آدم‌هایی که سعی می‌کنیم خودمان را نه فردی سنتی که آدمی مدرن نشان دهیم اما به وقت ازدواج کردن، سنت‌ها را با تمام جزئیاتش پیاده می‌کنیم. البته برخی از این آداب و رسوم‌ها هم پذیرفتنی است و هم اجرا کردنش شور ازدواج را چند برابر می‌کند، اما کار وقتی مشکل می‌شود که رسوم خود ساخته به میدان می‌آیند و جز ایجاد اختلاف و کدورت کاری نمی‌کنند.

ما رسم داریم داماد چند کالای بزرگ با بهترین مارک را پشت قباله عروس بیندازد‌، رسممان این است که فهرست خرید لوازم چوبی جهیزیه را به داماد بدهیم و او به نشانه عشقش آنها را تقبل کند، همه دختران فامیل ما سه‌دانگ خانه به نامشان می‌شود، عروسی همه جوان‌های خانواده ما در فلان تالار معروف است، ما خانوادگی لباس عروسی دخترمان را از خارج می‌خریم، ما رسم داریم خانواده عروس نامزدی مفصل بگیرد، کت و شلوار همه مردهای خانواده ما فلان مارک است، عقد کنان و حنابندان باید در تالار باشد، پاتختی هم اگر در تالار باشد بهتر است و…

فهرست سنت‌های دست و پاگیر ازدواج خیلی بیشتر از این حرف‌هاست، سنت‌هایی که اگر کسی از دور تماشاچی آن باشد ازدواج را میدان دادوستدی می‌بیند که هر کسی می‌خواهد با به دست آوردن برگ برنده بیشتر، سهم بیشتری از غنایم داشته باشد.

حرف‌هایی که تمامی ندارد

بیشتر مردها وقتی تصمیم به ازدواج با فرد مورد نظرشان می‌گیرند به خاطر علاقه یا به خاطر ترس از دست دادن طرف مقابل خیلی از تعهدات را می‌پذیرند و گاهی تا آنجا پیش می‌روند که جلوی اصول خانوادگی‌شان می‌ایستند و همین ایستادگی، پای حرف و حدیث‌های آزاردهنده را به زندگی‌شان باز می‌کند.

البته برخی اوقات نیز پسرها در این باره نقشی ندارند و این خانواده‌ها هستند که با کشیدن مو از ماست، حرف می‌سازند. فقط یک نگاه خالی از محبت، تنها خرید یک کالای مازاد بر آنچه برای عروس‌های بزرگ‌تر خریده شده، فقط ادای یک جمله مبهم و خیلی از ریزه‌کاری‌های دیگر جرقه‌های خوبی برای تشکیل خانواده‌ای جدید در هاله‌ای از بگو مگوهاست.

خاطرات بدی که در مراحل مختلف ازدواج ایجاد می‌شوند، خاصیت عجیبی دارند. عمر این خاطرات بسیار بلند است و گاهی به درازای عمر آدم‌ها می‌رسد. همه ما در اطراف خود نمونه‌هایی از این خاطرات داریم که یادآوریشان نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند که فقط به کدورت‌ها دامن می‌زند.

هنوز مردان و زنان سپید موی زیادی را می‌توان سراغ گرفت که وقتی یادشان می‌آید مثلا برادربزرگ زن در مراسم عقد فلان حرف را زده یا مادر شوهر یا خواهرهای داماد حرفی زده‌اند و طور خاصی نگاهش کرده‌اند، چطور کینه آنها را به دل گرفته‌اند و منتظر فرصتی برای تلافی نشسته‌اند.

این‌که می‌گویند حرف، حرف می‌آورد نیز گفته بسیار درستی است چون کدورت‌های ناشی از ازدواج ۲جوان گاهی به حدی کشدار می‌شود که نتیجه کار به مراتب شدیدتر از نقطه آغاز است، یعنی اگر حرف و حدیث‌ها در ابتدا یک کاه بوده بعد از مدتی تبدیل به کوه شده است.

سادگی هم زیباست

همه زیبایی‌های دنیا دوست داشتنی‌اند بویژه اگر دختر و پسری لباس بخت پوشیده باشند و سوار بر رویاها در حال ساختن خانه آرزوهایشان باشند. میلیون‌ها تومان خرید کردن، رزرو آرایشگاهی که دستمزدش میلیونی است، گرفتن بهترین تالار، تدارک مفصل‌ترین وسایل پذیرایی، ماشین عروس آنچنانی، لباس‌های فاخر و… واقعا می‌تواند خیلی‌ها را وسوسه کند، اما در مقابل کسانی هستند که زیبایی و آسایش آسان گرفتن را به دردسرهای اینچنینی ترجیح می‌دهند.

البته همه آدم‌ها مختارند تا آن‌گونه که دوست دارند و احساس آرامش می‌کنند زندگی کنند، ولی این باور که داشتن مراسم عروسی ساده یا حتی بدون داشتن این مراسم به خانه بخت رفتن باعث بدبختی و پشیمانی است، حرف اشتباهی است چون کسانی که خوشبختی را گمشده خود می‌دانند، می‌کوشند تا به هر وسیله ممکن خوشبخت باشند حتی با انتخاب ساده‌ترین چیزها.

چقدر عقبیم؟

رسوم زائد، حرف‌هایی که به جنگ فرسایشی می‌ماند، بدهی‌هایی که بی‌جهت به وجود می‌آید، کدورت‌هایی که بی‌هیچ علت محکمه‌پسندی خوره روح آدم‌ها می‌شود… اینها همه به ما ثابت می‌کنند مردم ما فراموش کرده‌اند که فلسفه ازدواج چه بوده است و مراسمی که عروس و داماد را به خانه جدیدشان بدرقه می‌کرده، چه حکمتی داشته است.

مراسم ازدواج برای این به وجود آمده که شادی تشکیل خانواده‌ای جدید که نمادی از استقلال ۲ جوان است را با هم جشن بگیریم و با شادی‌هایی که سر می‌دهیم و هدیه‌هایی که رد و بدل می‌کنیم، خاطره خوب با هم بودن را تجربه کنیم. حالا این‌که رسیدن به این اهداف چقدر نیاز به تجملات و زیاده‌خواهی و تولید کدورت دارد، سوالاتی بی‌پاسخ است.

بررسی مراسم ازدواج در نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد که همه مردم دنیا به این مراسم به چشم فرصتی برای شاد بودن و خلق خاطرات خوش نگاه می‌کنند؛ مراسمی که دقیق شدن در جزئیات آن نشان می‌دهد ما که خود را پیشتاز فرهنگ و تمدن می‌دانیم در برخی زمینه‌ها چقدر از دیگران عقب افتاده‌ایم.

مراسم ازدواج در بلژیک، برزیل، چین و…

در کشور بلژیک عروس همیشه لباس سفید می‌پوشد، مرد به خانه عروس می‌رود و به وی دسته گلی با گل‌های سفید یا روشن می‌دهد. آنها با هم به کلیسا می‌روند و داماد زودتر داخل کلیسا می‌شود و پدر عروس، عروس را تا جایگاه داماد همراهی می‌کند و به همسر آینده‌اش تحویل می‌دهد و در پایان هنگامی که آنها از کلیسا خارج می‌شوند، خانواده آنها بر سرشان برنج می‌ریزند.

مراسم ازدواج در برزیل جزئیات مهمی دارد. به عنوان مثال داماد نمی‌تواند عروس را در حالی که لباس عروسی پوشیده است تا قبل از مراسم ببیند. عروس باید یک چیز کهنه و چیزی نو و چیزی که قرض گرفته شده باشد را در مراسم استفاده کند. یک نکته دیگر آن است که حلقه ازدواج باید حکاکی شده باشد و روی حلقه عروس نام داماد و روی حلقه داماد نام عروس نقش بسته باشد.

در چین هر زوج جوان روز قبل از مراسم ازدواج باید برای عصرانه به پارک بروند و یک فیلم ویدئویی از خود تهیه کنند. در این روز عروس و داماد باید دستمال‌های جدیدشان را با هم عوض کنند و برای یکدیگر آرزوی موفقیت و خوشبختی کنند. این دستمال باید قرمز باشد و عکس اردک چینی روی آن باشد، چرا که این اردک‌ها همیشه کنار هم باقی می‌مانند و این به آن معنی است که زوج همیشه کنار هم باقی می‌مانند.در مراسم ازدواج مسیحیان کلمبیایی یک رسم سنتی وجود دارد که بعد از مراسم حلقه، داماد و عروس بایستی شمع روشن کنند. این رسم معنای ویژه‌ای دارد. هر شمع روشن شده‌ای نشان‌دهنده زندگی هر یک از آنهاست. پس از آن با هم یک شمع را روشن می‌کنند و شمع اولیه‌ای را که هر یک جداگانه روشن کرده‌اند، خاموش می‌کنند و فقط شمعی که باهم روشن کرده‌اند را روشن نگه می‌دارند. شمع روشن بیانگر آن است که هم‌اکنون آن دو یکی شده‌اند و باهم لحظه به لحظه زندگیشان را سپری خواهند کرد.

در «سیخ فیت» در شرق هند برخی ازدواج‌ها از قبل تعیین شده و برخی براساس عشق و علاقه است. وقتی ۲ نفر خواهان ازدواج با هم هستند، یعنی این که ۲ خانواده با هم ازدواج می‌کنند و نه فقط آن دو فرد. عروس نیز طبق سنت قرمز می‌پوشد (سفید در فرهنگ هند بیانگر مرگ است) و داماد کت کرم رنگی را که «اتچکین» نامیده می‌شود همراه با عمامه قرمز رنگی می‌پوشد. داماد ۴ مرتبه با کمک برادران عروس و ۳ عمو‌هایش عروس را به دور کتاب مقدس می‌چرخاند. بعد از اتمام ۴ مرتبه چرخش، آن دو زن و شوهر محسوب می‌شوند و شخص روحانی به زوج نصیحت می‌کند که چگونه زندگی کنند و چگونه در زندگی مشترکشان عشق بورزند. این زوج دو بدن با یک روح هستند.در عربستان هنگامی که زن و مرد می‌خواهند ازدواج کنند ترجیح می‌دهند که لباس‌های نو بخرند و لباس‌های کهنه‌شان را دور بریزند. آنها بر این عقیده‌اندکه این زندگی جدیدی است پس نیاز به لباس‌های جدید دارند. در شب عروسی مرد لباس سفید و دشتاشه بلندی که «بیشت» نامیده می‌شود، می‌پوشد و عروس نیز لباس سفیدی بر تن می‌کند. در پایان عروسی مرد همراه پدر و فامیل به اتاق ازدواج می‌رود و چند دقیقه‌ای آنجا می‌مانند و قهوه می‌نوشند و سپس آنجا را ترک می‌کنند. سپس عروس همراه مادر و اقوامشان می‌آیند و همین کار را تکرار می‌کنند. این سبب می‌شود که اضطراب از زن و مرد دور شود. فردای ازدواج مرد هدیه‌ای به عروسش اهدا می‌کند.

در کشور سوئد برای این‌که عروس بعد از شروع زندگی مشترک باز هم حمایت و پشتیبانی خانواده پدری خود را احساس کند در تمام طول مراسم یک سکه نقره در کفش سمت چپ از پدر و یک سکه طلا در کفش سمت راستش از‌ طرف مادر حمل می‌کند، او باید در تمام طول مراسم سکه‌ها را در کفش خود داشته باشد.

حرمت، چیزی که باید حفظ شود

دقیق شدن در جزئیات این مراسم نشان می‌دهد که همه مردم دنیا با هر ملیت و هر نوع تفکر مذهبی و قومی، مراسم ازدواج را فرآیندی برای انتقال شادی می‌دانند. از دیدگاه بسیاری از مردم دنیا شاد بودن حتما نباید با زرق و برق زیاد همراه باشد، چون حتی با محدودترین امکانات هم می‌توان شاد بود و از زندگی لذت برد. البته هیچ کس حق ندارد برای مردم تعیین تکلیف کند و یک الگوی خاص برای زندگی آنها طراحی کند، چون اصول زندگی آزاد به افراد این اجازه را می‌دهد آن طوری رفتار کنند که فکر می‌کنند درست است.

اما حرف اصولی همه صاحب‌نظران امور خانواده این است: «در ازدواج حرمت‌ها باید حفظ شود.» حفظ حرمت فقط در به کار بردن کلمات آمیخته به ادب نیست، به کار بردن برخی تعارفات کلامی هم فقط جزء کوچکی از حفظ حرمت است، ولی آنچه که پیکره احترام را می‌سازد، رعایت اصولی است که دو طرف ازدواج به آن اعتقاد دارند. بی‌شک راضی کردن همه افراد با همه جزئیات امری محال است اما اگر ما یاد بگیریم و تمبرین کنیم که ازدواج نه فرصتی برای جمع کردن غنیمت که مجالی است برای پیدا کردن همدمی همیشگی که باید از او آرامش گرفت و به او آرامش داد، آن وقت بسیاری از تعصبات از بین خواهند رفت و ازدواجی که نتیجه‌اش ایجاد عشق و تفاهم ۲ خانواده است، خواهد درخشید.
جام جم
حمید بروغنی

2010-09-12 / گردآوری:
دکتر طاهری
فرش قرمز روزی روزگاری در هالیوود و واکنش های فوق العاده | از نظر منتقدان تا واکنش برد پیت و دی کاپریوفرش قرمز روزی روزگاری در هالیوود و واکنش های فوق العاده | از نظر منتقدان تا واکنش برد پیت و دی کاپریو
افتتاحیه شغل جدید ستاره اسکندری با حضور چهره های مشهور | از ترانه علیدوستی تا مهدی سلطانی!افتتاحیه شغل جدید ستاره اسکندری با حضور چهره های مشهور | از ترانه علیدوستی تا مهدی سلطانی!
افشاگری آزاده آل ایوب درباره تلویزیون و بازخواست او به خاطر صلوات فرستادن! +فیلمافشاگری آزاده آل ایوب درباره تلویزیون و بازخواست او به خاطر صلوات فرستادن! +فیلم
ماجرای رابطه ترلان پروانه با فرشاد احمدزاده و سعید عزت اللهی از زبانِ خودشماجرای رابطه ترلان پروانه با فرشاد احمدزاده و سعید عزت اللهی از زبانِ خودش
اکران فیلم متری شیش و نیم با حضور چهره ها | کدام سکانس از متری شیش و نیم حذف شد؟اکران فیلم متری شیش و نیم با حضور چهره ها | کدام سکانس از متری شیش و نیم حذف شد؟
اینستاگرام هنرمندان (۱۸۶) از علت رانندگی نکردن پرستو تا واکنش نوید به تیپ براد پیت در کن!اینستاگرام هنرمندان (۱۸۶) از علت رانندگی نکردن پرستو تا واکنش نوید به تیپ براد پیت در کن!
ورزشکاران در شبکه های اجتماعی (۱۱۰) از خاطره بازی علی کریمی تا محمد حسین میثاقی و پسرش!ورزشکاران در شبکه های اجتماعی (۱۱۰) از خاطره بازی علی کریمی تا محمد حسین میثاقی و پسرش!
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۶۶۲) از هومن و کسی تا ترانه در موزه خیمه‌شب بازی !چهره ها در شبکه های اجتماعی (۶۶۲) از هومن و کسی تا ترانه در موزه خیمه‌شب بازی !
عجیب ترین شیوه های خواستگاری هنرمندان ایرانی | از خواستگاری ۵ صبح تا خواستگاری اینترنتی و زیرآبی!عجیب ترین شیوه های خواستگاری هنرمندان ایرانی | از خواستگاری ۵ صبح تا خواستگاری اینترنتی و زیرآبی!
محمدرضا غفاری ؛ از خاطره تلخ روز اول مدرسه تا رکورد دزدی موبایل | سبک زندگی افراد مشهور(۳۲۴)محمدرضا غفاری ؛ از خاطره تلخ روز اول مدرسه تا رکورد دزدی موبایل | سبک زندگی افراد مشهور(۳۲۴)
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین ویدکتر طاهری
زندگی آیت‌ الله طالقانی و دلایلی که باید یاد او را زنده نگاه داشت؟زندگی آیت‌ الله طالقانی و دلایلی که باید یاد او را زنده نگاه داشت؟
۱۴ نکته خواندنی از زندگی کری گرانت به مناسبت تولد ۱۱۵ سالگی اش!۱۴ نکته خواندنی از زندگی کری گرانت به مناسبت تولد ۱۱۵ سالگی اش!
خاطرات کارمن؛ عروس ایرانی-سوئیسی بن‌لادنخاطرات کارمن؛ عروس ایرانی-سوئیسی بن‌لادن
زندگی مژده جمال‌ زاده؛ یکی از زیبارویان خوش صدای جهان!زندگی مژده جمال‌ زاده؛ یکی از زیبارویان خوش صدای جهان!
زندگی هولناک نادیا مراد؛ از اسارت در دستان داعش تا آنچه به او گذشت!زندگی هولناک نادیا مراد؛ از اسارت در دستان داعش تا آنچه به او گذشت!
صحبت های جالب جورجینا درباره زندگی خصوصی کریس رونالدو!صحبت های جالب جورجینا درباره زندگی خصوصی کریس رونالدو!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطهزندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
نکات جالبی از زندگی میسی ویلیامز | از بازی تاج و تخت تا کارآفرینی!نکات جالبی از زندگی میسی ویلیامز | از بازی تاج و تخت تا کارآفرینی!
زندگی افشین مقدم؛ از ترانه ماندگار زمستون تا مرگ زودهنگام در تصادف!زندگی افشین مقدم؛ از ترانه ماندگار زمستون تا مرگ زودهنگام در تصادف!
زندگی جنجالی برد پیت | از ازدواج و جدایی عجیب تا تحصیل فرزندانش!زندگی جنجالی برد پیت | از ازدواج و جدایی عجیب تا تحصیل فرزندانش!
نکات جالب از زندگی پیتر دینکلیج | از بی اهمیتی به برانجلینا تا جنسیت بچه دومش که اعلام نمی کند!نکات جالب از زندگی پیتر دینکلیج | از بی اهمیتی به برانجلینا تا جنسیت بچه دومش که اعلام نمی کند!
زندگی مسعود صابری ؛از فامیل بودن با رسول صدر عاملی تا اجرای کنسرت پس از جراحی مغز و اعصاب!زندگی مسعود صابری ؛از فامیل بودن با رسول صدر عاملی تا اجرای کنسرت پس از جراحی مغز و اعصاب!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
نکات جذاب زندگی جیک جیلنهال به مناسبت تولد ۳۸ سالگی اونکات جذاب زندگی جیک جیلنهال به مناسبت تولد ۳۸ سالگی او
کارل لاگرفلد ، اسطوره بی‌ همتای مد جهان که ارثش به گربه اش رسید!کارل لاگرفلد ، اسطوره بی‌ همتای مد جهان که ارثش به گربه اش رسید!
زندگی نگین میرصالحی؛ صاحب برند گیسو و بهترین فشن بلاگر اروپازندگی نگین میرصالحی؛ صاحب برند گیسو و بهترین فشن بلاگر اروپا
زندگی شهرنوش پارسی‌ پور (همسر سابق ناصر تقوایی) و درخواست کمک مالی از آمریکازندگی شهرنوش پارسی‌ پور (همسر سابق ناصر تقوایی) و درخواست کمک مالی از آمریکا
زندگی نیکولا تسلا؛ از کلاه بزرگی که ادیسون سرش گذاشت تا برنده شدن مقابل ادیسون!زندگی نیکولا تسلا؛ از کلاه بزرگی که ادیسون سرش گذاشت تا برنده شدن مقابل ادیسون!
زندگی بیژن سمندر؛ سراینده نامهربون و پریازندگی بیژن سمندر؛ سراینده نامهربون و پریا
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
زندگی ثریا الله‌ وردی | ناجی کودکان گم شده و خانواده هایشان!زندگی ثریا الله‌ وردی | ناجی کودکان گم شده و خانواده هایشان!
بیوگرافی مونا سپهری ؛ فرد کلیدی هولدینگ رنو – نیسانبیوگرافی مونا سپهری ؛ فرد کلیدی هولدینگ رنو – نیسان
رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!
شاید در حال حاضر هیچ بازیگر استرالیایی به اندازه هیوجکمن در هالیوود شهرت و اعتبار نداشته باشد حتی راسل کرو و نیکول کیدمن. در این مطلب رازهای جالبی را از زندگی هیوجکمن و همسرش بخوانیدو از شایعات همجنسگرا بودن هیوجکمن تا ممنوعیت همکاری با آنجلینا جولی!
سوژه های روز رو این جا ببینید !
آشپزی ماه رمضان ( سحر و افطار )
از بین بردن چاقی موضعی به آسانی و فوری !
فال روزانه
نکات جالب از زندگی اورلاندو بلوم | از حوادث وحشتناک تا حضور در زندگی میراندا و کیتی!
زندگی حلیمه آدن | از تولد در ادوگاه پناهندگان تا افتخار به اسلام و تبلیغ لباس شنا!!!
زندگی تلخ فریدا کالو | از تصادفی که نامزدی اش را بهم زد تا خیانت خواهر و همسرش به او!
جذاب ترین نکات زندگی تام هاردی ؛پسر همه فن حریف هالیوود | از اعتیاد تا نامزدی اسکار
نکات جذاب از زندگی ریانا |دستگیری در برلین تا دادن بورسیه دانشگاهی!
زندگی اقبال لاهوری ؛ از تحصیل در کمبریج تا ایجاد کشور پاکستان!
نکات جالبی از زندگی میسی ویلیامز | از بازی تاج و تخت تا کارآفرینی!
قوانین مهم زندگی “راک” که او را موفق و محبوب کرده است!
زندگی وو یاجون ، ثروتمندترین زن خودساخته دنیا؛ از خبرنگاری تا ثروت میلیاردی
زندگی و علت درگذشت امیر صادقیان ؛ از کنار گذاشتن بازیگری تا نمایشگاه داری!
نکات جالب از زندگی پیتر دینکلیج | از بی اهمیتی به برانجلینا تا جنسیت بچه دومش که اعلام نمی کند!
زندگی عجیب جولین آسانژ | از افشاگری و تاسیس ویکی لیکس تا رابطه با پاملا اندرسون!
مصیبت های وحشتناک در زندگی لیام نیسون | از کودکی دشوار تا مرگ دردناک همسرش!
رازهایی از زندگی التون جان | از فحاشی التون به مدونا تا تهدید شدن به مرگ!
زندگی اسحاق قویدل ؛ از فروش مکمل بدنسازی تا سرطان به خاطر مصرف همین مکمل ها !
زندگی پرنس ویلیام و کیت میدلتون و چالش هایی که از سر گذرانده اند!
صحبت های جالب جورجینا درباره زندگی خصوصی کریس رونالدو!
زندگی عجیب مرتضی آوینی | از نام اصلی اش که کامران بود تا استایل دوران جوانی!
نکاتی جالب از زندگی امیرعباس هویدا در چهلمین سالگرد اعدامش !
زندگی میرزا آقا خان نوری ؛ رقیب امیرکبیر و یکی از بدنام ترین اشخاص ایران!
دلایل تلخی از کمرنگ شدن مگ رایان | از عمل های زیبایی تا روابط ناخوشایند!
نکاتی جالب از زندگی جمشید مشایخی؛ پیر سینمای ایران
نیمه تاریک زندگی جف بزوس، موسس آمازون | از توهین به کارمندان تا رسوایی جنسی!
حقایقی باورنکردنی از زندگی کلئوپاترا | از علت آرایش چشم عجیب تا مرگ مبهم!
سردار آزمون و بزرگ ترین گل زندگی اش در تعطیلات که باعث تمجید باشگاه زنیت شد!
رنج‌ها و اتفاقات دردناک زندگی سلن دیون | از مرگ همسر و برادر تا از دست دادن صدا!
زندگی بچه های مایکل جکسون | از دختر دردسرساز تا پسری که از پنجره آویزانش کرد!
زندگینامه هنری فورد ؛ او خورو را مردمی کرد
نکات عجیب از زندگی جولیا رابرتز | از از بیمه لبخند تا شوخی جرج کلونی و بردپیت با او
زندگی صدف خادم ؛ از اضافه وزن شدید تا رینگ بوکس فرانسه
زندگی شهرنوش پارسی‌ پور (همسر سابق ناصر تقوایی) و درخواست کمک مالی از آمریکا
زندگی جین سیمور، پزشک دهکده | از مهمانی ملکه الیزابت به افتخارش تا اسارت مادرش در ژاپن!
زندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و همسرش ؛ زن هزار چهره
راز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهان
زندگی جنجالی برد پیت | از ازدواج و جدایی عجیب تا تحصیل فرزندانش!
تعبیر خواب