تاریخ نشر :شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۷مشاهده : 73سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

درست انتخاب کنید

درست انتخاب کنید
فرد- همشهری امارات: در دنیای جدید، گاهی اوقات خواستن بهترین‌ها، بدترین‌ها را به‌ بار می‌آورد. پس مواظب انتخاب‌هایتان باشید. شما اولین نسل در تاریخ هستید که قدرت انتخاب بهترین چیزها را دارید؛ نه تنها می‌توانید جایی که در آن زندگی می‌کنید را انتخاب کنید، بلکه فرصت‌های زیادی برای انتخاب شغل هم دارید؛ حتی می‌توانید تصمیم […]

فرد- همشهری امارات:
در دنیای جدید، گاهی اوقات خواستن بهترین‌ها، بدترین‌ها را به‌ بار می‌آورد. پس مواظب انتخاب‌هایتان باشید.
شما اولین نسل در تاریخ هستید که قدرت انتخاب بهترین چیزها را دارید؛ نه تنها می‌توانید جایی که در آن زندگی می‌کنید را انتخاب کنید، بلکه فرصت‌های زیادی برای انتخاب شغل هم دارید؛ حتی می‌توانید تصمیم بگیرید که با درآمد حاصل از آن تلویزیون ۳۲ یا ۴۲ یا ۵۲ اینچ LCD بخرید! انتخاب با شماست.

انتخاب کردن در تمام طول روز با ماست؛ درست از لحظه‌ای که بیدار می‌شویم و انتخاب می‌کنیم که صبحانه کورن فلکس بخوریم یا شیر موز یا عسل یا…در میان انتخاب‌هایمان برای بهتر و راحت‌تر زندگی کردن محصور شده‌ایم؛ انتخاب‌هایی که در بیشتر موارد جزو ضروریات زندگی به حساب می‌آیند.

بسیاری از روانشناسان علوم اجتماعی معتقدند که بزرگترین تصمیمات ما بندهایی هستند که به دور خودمان می‌تنیم. گرچه تمام صنعت و تکنولوژی عصر حاضر از آژانس‌های مسافرتی گرفته تا دکوراسیون‌های داخلی و… همه و همه برای هدایت ما به سمت انتخاب‌های بیشتر اختصاص داده شده‌اند.

فکر می‌کنید اگر نیاکان ما پا به دنیای جدید می‌گذاشتند، چه عکس‌العملی از خود نشان می‌دادند؟! آنها قطعا متعجب می‌شدند. در دورانی که آنها زندگی می‌کردند، بیشتر انتخاب‌ها بین دو گزینه «یک چیز»و «هیچ چیز» بود؛ در چنین دنیایی اجدادمان به راحتی قادربودند که تصمیم بگیرند و البته همیشه بهترین را داشته باشند.

اما در دنیای حاضر ما برای انتخاب بهترین شانس و موقعیت از بین گزینه‌های بیشمار باید تلاش کنیم. همه ما دارای غریزه‌ای هستیم که خواهان افزایش دادن و جمع کردن، است؛ حتی زمانیکه احتیاج چندانی به انجام دادن هیچ کدام از این کارها نداریم و همین باعث می‌شود کمی عصبی شویم.

چراکه فکر ما در محیطی که دارای کمبودها و فقدان‌ها است رشد یافته، در عوض امروزه در محیطی قرار گرفته‌ایم که از این کمبودها خبری نیست! برای مثال فکر می‌کنید می‌توانید به یک مرکز خرید بروید و در کمتر از دو دقیقه خریدتان را انجام بدهید و برگردید؟!

نگرانی از زیادی‌ها

در اغلب موارد تعدد گزینه‌ها نگران‌کننده است، زیرا ما آنها را با آنچه که داریم و می‌توانیم داشته ‌باشیم و آنچه که باید داشته‌باشیم مقایسه می‌کنیم. نیاکان ما از معدود بودن گزینه‌هایشان آگاه بودند و به همین دلیل خیال بافی نمی کردند.

به اعتقاد بسیاری از روانشناسان اجتماعی وقتی که حق انتخاب محدود و مشخص باشد، هیچ دلیلی برای اینکه خود را در انتخاب نادرست‌تان مقصر بدانید وجود ندارد.

این درحالی است که امروزه اگر انتخاب نادرستی داشته باشید احساس سرخوردگی می‌کنید و خودتان را مقصر می‌دانید، چراکه شاید در تصمیم‌گیری عجله کرده‌ باشید! اما باید بدانید که حتی خود این فکر در انتخاب شما تاثیر می‌گذارد.

اینطور تصورکنید که به دنبال خرید یک خانه هستید، و فقط یک انتخاب دارید، انتخاب دومی وجود ندارد و تنها سرپناه قابل دسترس در این حوالی همین یکی است. شما در این شرایط بهتر انتخاب می‌کنید یا زمانی‌که به یکباره به شما ۲۵ ملک با میزان قیمت یکسان در محله مورد علاقه‌تان پیشنهاد می‌شود؟!

حتی این موضوع را می‌توانید به انتخاب مقصد سفرتان بسط دهید؛ واقعیت این است که حق انتخاب‌های خیلی زیاد برای ما نارضایتی به همراه خواهد داشت، در حالی‌که اشکالی ندارد که ما چه انتخابی داشته‌ایم و نتیجه‌اش چه طور می‌شود.

انتخاب و شادی

همه ما می‌دانیم که بیشتر گزینه‌ها پوچ هستند و بندرت زندگی ما را به خطر می‌اندازد، به همین دلیل نگرانی و تشویش زیاد درباره آنها معنا ندارد. اما این یک حقیقت است: ما گزینه‌های مهم و بزرگ را بیشتر از همه تخمین می‌زنیم.

آیا این انتخاب‌های بزرگ، انتخاب کردن همسر، یا حرفه در زندگی‌مان نیست؟ وقتی زمان تصمیم گرفتن انتخاب‌های مهم زندگی می‌رسد با خود می‌گوییم باید درست تصمیم بگیریم وگرنه سقوط وحشتناکی خواهیم داشت.

درحالی‌که نباید فراموش کنیم که همه ما به توانایی شناختی مجهز هستیم، اما توانایی پیش‌بینی کردن اینکه واقعا چه احساسی درباره یک تصمیم خواهیم داشت، جزو این موارد نیست. چرا که کمتر پیش می‌آید آنچه بر سرمان می آید را پیش‌بینی می‌کنیم.

این مهم است که از فکرکردن‌های بی‌مورد پرهیزکنیم ما می‌توانیم یک زندگی کامل از دنیایی که مثل میز سلف غذا است انتخاب کنیم. انتخاب محدود نه تنها نگرانی‌ها و تشویش‌ها را از بین می‌برد بلکه حتی شادی‌آور هم است. در بیشتر تاریخ بشری، انتخاب نشانه‌ای از فراوانی بوده است، اما امروزه احتمالا نشانه زیاده‌روی است، مثلا خرید اینترنتی می‌تواند گواه این موضوع باشد.

رضایت، نه به حد اعلی رساندن!

در ایجاد محیطی جدید مثل جامعه مدرن، ما از تصمیم‌گیری راضی هستیم و به اندازه کافی خوب بودن را به بهترین بودن ترجیح می‌دهیم، به این معنی که با آگاهی از این که کمال گرایی مطلق وجود ندارد اجازه می دهیم پشیمانی و تاسف از ما دور شود. ما می‌توانیم با زرنگی بیشتری گزینه‌ها را خودمان محدود کنیم .در این موقعیت هیچ حس دردناکی درباره انتخاب وجود ندارد، انتخاب، انتخاب است.

چطور گزینه‌ها را با خودتان هم پیمان کنید

شما می توانید جلوتر از جبران پیشرفت احساسی‌تان باشید!

برای جزئیات وقت نگذارید:
تمرین کنید در چیزهای کوچک و خریدهای معمولی تصمیمات فوری بگیرید. زمان را برای مقایسه‌کردن مشخصات محدود‌ کنید و مطمئن باشید که درست انتخاب خواهید کرد.

ساکن نباشید:
زمان طولانی را به سرزنش کردن و مقصر دانستن خودتان درباره نتیجه بد انتخاب‌هایتان اختصاص ندهید. به جای این کار ا ز اشتباهاتتان درس بگیرید و مصمم شوید که بعد از این بهتر انتخاب کنید.

واقع گرا باشید:
با پذیرفتن اینکه حتی بعضی وقت‌ها انتخاب‌های غلط بهتر از نداشتن انتخاب است، با احساسات تاسف‌تان بجنگید. شما با هر اشتباهی در حال یادگیری هستید.

به پشت سرنگاه نکنید:
تصمیمات‌تان را کنترل کنید زیرا آنها غیرقابل برگشت هستند. با آگاهی کافی دست به انتخاب بزنید؛ خودتان را مجبورکنید که به سرعت خریدتان را انجام دهید و بعد دیگر افسوس نخورید.

2009-03-14
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5

نو عروس

ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنیستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!
وقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادندوقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادند
استایل چهره‌ های ایرانی؛ از استایل مهران غفوریان و همسرش تا تولد الناز حبیبی با تم زرشکی!استایل چهره‌ های ایرانی؛ از استایل مهران غفوریان و همسرش تا تولد الناز حبیبی با تم زرشکی!
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۸) از تیپ زرق و برقی مریم معصومی در کنسرت محسن یگانه تا استایل ترلان پروانه در جشن حافظ!چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۸) از تیپ زرق و برقی مریم معصومی در کنسرت محسن یگانه تا استایل ترلان پروانه در جشن حافظ!
تصاویر جدید جشن حافظ ۹۷ | از مهران غفوریان و همسرش تا سینا مهراد و ترلان پروانهتصاویر جدید جشن حافظ ۹۷ | از مهران غفوریان و همسرش تا سینا مهراد و ترلان پروانه
اینستاگرام هنرمندان (۸۶) از تعریف و تمجید عجیب بهنوش بختیاری از ریحانه پارسا تا نیوشا ضیغمی و همسرش در جشن حافظ!!!اینستاگرام هنرمندان (۸۶) از تعریف و تمجید عجیب بهنوش بختیاری از ریحانه پارسا تا نیوشا ضیغمی و همسرش در جشن حافظ!!!
هجدهمین جشن حافظ | از پریناز ایزدیار تا ریحانه پارسا و پدرشوهر عزیزش!هجدهمین جشن حافظ | از پریناز ایزدیار تا ریحانه پارسا و پدرشوهر عزیزش!
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطهزندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
نگاهی به زندگی حلیمه آدن سوپر مدل باحجاب و عکسهای زیبایشنگاهی به زندگی حلیمه آدن سوپر مدل باحجاب و عکسهای زیبایش
پایان زندگی جیان لوییجی بوفون در قلب تورین؛ خداحافظ وفادارترین!پایان زندگی جیان لوییجی بوفون در قلب تورین؛ خداحافظ وفادارترین!
گذری بر زندگی ابوالحسن صدیقی، سازنده معروف‌ترین مجسمه‌های ایرانگذری بر زندگی ابوالحسن صدیقی، سازنده معروف‌ترین مجسمه‌های ایران
گفتگو با کوروش پارسانژاد نسل چهارم گرافیک درباره زندگیشگفتگو با کوروش پارسانژاد نسل چهارم گرافیک درباره زندگیش
از زندگی تا ترور با بی نظیر بوتواز زندگی تا ترور با بی نظیر بوتو
گذری بر زندگی مهران رجبی شاداب و خنده روی ۵۶ سالهگذری بر زندگی مهران رجبی شاداب و خنده روی ۵۶ ساله
سالار عقیلی از زندگی کاری و شخصی اش می گویدسالار عقیلی از زندگی کاری و شخصی اش می گوید
فرزاد حسنی از زندگی شخصی اش می گوید، ازدواج یکباره می آید!فرزاد حسنی از زندگی شخصی اش می گوید، ازدواج یکباره می آید!
گفتگو با تام هاردی بازیگر سینما و تئاتر آمریکایی درباره زندگیشگفتگو با تام هاردی بازیگر سینما و تئاتر آمریکایی درباره زندگیش
فائزه ، ملکه مار ایران از زندگی شخصی خود می گویدفائزه ، ملکه مار ایران از زندگی شخصی خود می گوید
نعیمه نظام دوست از زندگی کاری اش می گوید ، از فراموش شدن می ترسمنعیمه نظام دوست از زندگی کاری اش می گوید ، از فراموش شدن می ترسم
۲۳ واقعیت جالب از زندگی الویس پریسلی سلطان راک اند رول۲۳ واقعیت جالب از زندگی الویس پریسلی سلطان راک اند رول
گذری بر رندگی امیر حسین فتحی ، هم ژن خوب هم پشتکارگذری بر رندگی امیر حسین فتحی ، هم ژن خوب هم پشتکار
گفت و گو با «امین حیایی»؛ بازیگری که پیر نمی‌شود!گفت و گو با «امین حیایی»؛ بازیگری که پیر نمی‌شود!
گذری بر زندگی «سام» و «بریتنی»؛ ماجرای یک عشق ایرانی-آمریکاییگذری بر زندگی «سام» و «بریتنی»؛ ماجرای یک عشق ایرانی-آمریکایی
نادر گلچین از زندگی کاری اش می گوید ، در هیچ کلاس آوازی شرکت نکردم‌نادر گلچین از زندگی کاری اش می گوید ، در هیچ کلاس آوازی شرکت نکردم‌
گذری بر زندگی محمدرضا شجریان؛ حنجره زخمیِ یک ملتگذری بر زندگی محمدرضا شجریان؛ حنجره زخمیِ یک ملت
مروری بر زندگی “آیدین آغداشلو ” ، مرد چشم آبی هنرمندمروری بر زندگی “آیدین آغداشلو ” ، مرد چشم آبی هنرمند
زندگیِ سالار عقیلی در ۴۰ سالگی | از همکلاس بودن با هانیه توسلی و سپند امیرسلیمانی تا ازدواج!زندگیِ سالار عقیلی در ۴۰ سالگی | از همکلاس بودن با هانیه توسلی و سپند امیرسلیمانی تا ازدواج!
زندگینامه ابوالقاسم حالت ، شاعر ، مترجم و محقق توانای معاصرزندگینامه ابوالقاسم حالت ، شاعر ، مترجم و محقق توانای معاصر
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطهزندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
ایرج میرزا فرزند صدرالشعرا غلام‌حسین میرزا و نوه‌ی ایرج پسر ِ. فتح‌علی‌شاه قاجار بود. پدر با تخلص «بهجت» شعر می‌سرود. او در سال ۱۲۵۱ شمسی در تبریز دیده به جهان گشود. ایرج تحصیلاتش را در مدرسه‌ی دارالفنون تبریز یا همان «مدرسه‌ی مظفریه» گذراند و در همان‌جا بود که مقدمات عربی و فرانسه را آموخت.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیان
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!
زندگی آغاسی؛ از خوانندگی در لاله زار تا نمازی که هیچوقت ترک نکرد!
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
زندگی جذاب انگین اکیورک، از شروع با مسابقات استعداد یابی تا دوری از شبکه های اجتماعی
زندگی ، عشق، علایق و خاطرات جالب ویدا جوان
زندگی مریم میرزاخانی؛ ستاره‌ ای که خاموش نخواهد شد
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی نیمار؛ پادشاه جوانی که سرنگون‌ شد و غلت زدنش سوژه همه شد!
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اش
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
نگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسم
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیک
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
۲۰ نکته جنجالی از زندگی حبیب | از مرگ دردناک همسر اول تا بازداشت و آزادی بی دلیل!
آشنایی با زندگی رضا شاهرودی ؛ از ناپدید شدن دردناک پدرش تا بالاترین رقم دستمزد!
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
رایانمهرامیران پرواز