شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

راه و رسم صحیح پوشیدن کت و شلوار برای خوشتیپ شدن

اشتراک:
راه و رسم صحیح پوشیدن کت و شلوار برای خوشتیپ شدن مهارت های زندگی
کت و شلوار جزو پوشاک از مد نیفتادنی و انعطاف پذیر برای هر موقعیتی است. اگر آداب اولیه آن را بدانید، خودتان از پس جزئیات آن برمی‌آئید: ۱. کت و شلوار خوب چه شکلی است؟وقتی فردی را می‌بینید که در پوشیدن کت و شلوار، هوشمندانه رفتار کرده در واقع به چیزی بیشتر از مردی با […]

کت و شلوار جزو پوشاک از مد نیفتادنی و انعطاف پذیر برای هر موقعیتی است. اگر آداب اولیه آن را بدانید، خودتان از پس جزئیات آن برمی‌آئید:

۱. کت و شلوار خوب چه شکلی است؟
وقتی فردی را می‌بینید که در پوشیدن کت و شلوار، هوشمندانه رفتار کرده در واقع به چیزی بیشتر از مردی با لباس شیک می‌نگرید؛ راز او فقط در دوخت کت و شلوار نیست. کل تیپ او هوشمندانه، با اعتماد به نفس و جمع و جور است.

۲. امروز بیشتر از همیشه بحث اندازه بودن مطرح است.
این شعاری است که این روز‌ها مجله GQ در هر شماره‌اش آن را تکرار می‌کند. مهم نیست که چه مدل کت و شلواری می‌پوشید و یا چقدر برای آن هزینه می‌کنید، پارچه‌اش فلانل باشد یا راه راه نخی، دو دکمه باشد یا سه دکمه، خیلی‌ها را دیده‌ایم که کت و شلوار درستی خریده‌اند و پول زیادی برایش داده‌اند، ولی‌‌ همان کت و شلوار‌ها به تن آن‌ها زار زده است. حتی دیده‌ایم که کت و شلوار ارزان و خوشدوخت روی تن بعضی‌ها چند میلیونی به نظر می‌رسد. مهم این است که کت و شلوار روی تن فرد بنشیند، در غیر این صورت پوشیدن آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سوال اینجاست که اندازه درست و مناسب کدام است و چطور اندازه بدنمان را بدست آوریم؟

الف- از بالا شروع کنید.
کت و شلوار خوب باید شانه‌های شما را بغل کند، نه اینکه از شانه‌هایتان آویزان شود. بیشتر آقایان فکر می‌کنند یک سایز از آنچه هستند بزرگترند. وقتی کت و شلوار می‌خرید، نترسید و یک سایز کوچک‌تر را هم امتحان کنید. وقتی کت آن را تن می‌زنید باید کمی سفتی یا تنگی روی شانه‌ها حس کنید. باید با آن کت جلب توجه کنید و بلند‌تر به نظر برسید. اگر از قسمت شانه‌ها کت اندازه شما نبود، آن را نخرید.

– آستین‌ها: به گشادی آستین‌ها هم دقت کنید. وسواس و دغدغه فکری مجله GQ روی همین نکته است. برای هر بار عکاسی از مدل‌ها، باید خیاط آستین‌های کت‌ها را کوتاه یا تنگ کند. اندازه بودن آستین باعث می‌شود که هیکل شما خودش را نشان دهد و دست‌هایتان در آستین‌های گشاد گم نشوند.

کمی از سردست پیراهنتان از زیر کت معلوم باشد: آستین‌های کت شما باید کمی بالا‌تر از مفصل مچتان باشند، تا یک سانت از سردست پیراهنتان از کت بیرون بزند. درست مثل قاب تابلوی نقاشی است که حالت شیک و زیبایی به کت و پیراهن می‌دهد.

– کمر را تنگ‌تر کنید: کت شما باید بدنتان را در بر بگیرد. از خیاط بخواهید که از دو طرف قسمت کمر را تنگ کند. بدین ترتیب شانه‌هایتان بیشتر خودشان را نشان می‌دهند، چه چهارشانه باشید چه نباشید.
– پاچه‌های شلوار را تنظیم کنید: شلوارهایی که پاچه ساده و صاف دارند همیشه خوب هستند، ولی باید در قسمت قوزک پا نقطه شکستی درست کنید. شلوار باید در این نقطه با کفش مماس شود، نه اینکه روی آن جمع شود.

۳. به نقاط ظریف‌تر دقت کنید.
حالا نکات اندازه بودن کت و شلوار را می‌دانید. ولی حواستان باشد که این جزئیات هستند که سبک یک دست کت و شلوار را تعریف می‌کنند. در این مورد گزینه‌های پیش رو فراوانند. در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم که باعث می‌شوند یک دست کت و شلوار بی‌نقص به نظر برسد:

از برگردان یقه شروع کنید: هیچ چیز بیشتر از یقه به کت و شلوار سبک و شخصیت تحمیل نمی‌کند. یقه‌های باریک خوب هستند به شرطی که در پهن‌ترین قسمت حدوداً ۵ سانتی‌متر باشند. این سبک بدون آنکه شبیه راک استار‌ها باشد، مدرن و شیک است.

دو دکمه بپوشید: کت دو دکمه شعار ماست، ولی سه دکمه خوش دوخت هم می‌تواند خوب باشد. کت دو دکمه به همه آقایان می‌آید، شکل و سایز آن‌ها هر چه می‌خواهد باشد. ما کت‌هایی که دکمه‌هایشان پایین‌تر است را ترجیح می‌دهیم، زیرا بالاتنه را باریک‌تر و بلند‌تر نشان می‌دهند.

جیب نما: جیب نما برای آنهایی که عاشق تیپ انگلیسی هستند، مناسب است.

جیب زبانه دار: جیب‌های زبانه دار سنتی هم زیبا هستند.

– چاک‌ها را فراموش نکنید:پشت کت را فراموش نکنید، زیرا نقشی کلیدی در سبک کت ایفا می‌کند. در کل چاک وسط بهتر است، چون خطوط کت را تمیز و ساده نشان می‌دهد. ولی چاک دوطرف هم برای خودش شخصیتی دارد. این چاک دوطرفه کت شما را خوش قواره‌تر نشان می‌دهد.

۴. پاچه دوبل (پاکتی)، بله یا خیر؟
مایکل باستین، طراح معروف در مورد تصمیم درست درباره پاچه دوبل می‌گوید: من پاچه دوبل شلوار را با هر پارچه‌ای دوست دارم. البته در پارچه‌های سنگین‌تر مثل مخمل کبریتی و فاستونی، پاچه دوبل یک مزیت دیگر هم دارد و آن اینکه به شلوار وزن بیشتری می‌دهد تا خوب خودش را بیندازد.

اگر قرار است پاچه شلوار را دوبل (پاکتی) کنید، پهنای آن را ۴/۵ سانتی‌متر کنید. ۹۰ درصد آقایان شلوار کلاسیک را ترجیح می‌دهند که جلوی پاچه به نوک کفش مماس می‌شود و پشت آن به بالای پاشنه کفش می‌خورد. این همیشه جواب می‌دهد، ولی اگر کارتان را بلدید، پس می‌توانید کمی با پاچه بازی کنید و آن را تا قوزک پا برسانید. وقتی پیش خیاط می‌روید کفش موردنظرتان را هم ببرید و هنگان پرو بپوشید تا اندازه درست دست خیاط بیاید و همیشه این قاعده قدیمی یادتان باشد: «دو بار اندازه بگیرید و یک بار ببرید زیرا کوتاه کردن قد شلوار آسان است، ولی بلند‌تر کردن آن غیرممکن است!»

۵. چطور کت و شلوار مناسب شکل بدنتان بخرید
آقایی که در تصویر می‌بینید ۱۶۵ سانتی‌متر قد دارد و به اندازه مانکن‌های فشن شو‌ها لاغر نیست، ولی حتی بدون عرق ریختن در باشگاه و پوشیدن کت و شلوار درست برای فرم بدنی‌اش، می‌تواند ظاهر خیلی خوبی داشته باشد. افرادی که وزن بالا و قد کوتاه دارند باید به این موارد دقت کنند.

تیپ قبلی: با این کت و شلوار خیلی گشاد که البته گرانقیمت هم هست، باعث می‌شود که شلخته به نظر برسید. هرگز کت و شلوارهایی که کتشان خیلی بلند است نخرید. چون پاهای شما را کوتاه‌تر نشان می‌دهند. جمع شدن پاچه شلوار در قسمت قوزک پا، وزن شما را بیش از آنچه هست نشان می‌دهد.

تیپ جدید: با خودتان صادق باشید. اعتراف کنید که قدتان کوتاه است و کت‌های کوتاهتری بخرید. دستمال جیبی را فراموش نکنید، چون نگاه را به سمت سینه می‌کشاند، نه شکم. پایین بودن دکمه اول کت باعث می‌شود باریک‌تر دیده شوید. سرآستی‌‌نهایتان را بیرون بگذارید تا دست‌هایتان بلند‌تر دیده شوند. پای شلوار اگر گشادی خیلی کمی داشته باشد، قدتان را بلند‌تر نشان می‌دهد. کفشی انتخاب کنید که کف محکمی داشته باشد و تکیه گاهی برای وزن شما باشد.

سه تیپی که کمکتان می‌کنند متمایز شوید

-کت چهاردکمه جذب: اگر می‌خواهید کت چهاردکمه شما مدرن به نظر برسد، نه اینکه مثل گانگستر‌ها شوید، باید آن را باریک و جذب بگیرید. سعی کنید همیشه از اپل‌های بزرگ اجتناب کنید.

-همیشه دکمه کت چهاردکمه را ببندید:وقتی دکمه‌های کت چهاردکمه باز می‌مانند اصلاً ظاهر خوبی ندارند و جلوی کت بد می‌ایستد. همیشه دکمه‌های کت چهاردکمه بخصوص دکمه‌های داخلی را ببندید.

-بجای چهاردکمه، شش دکمه بپوشید. اگر نمی‌خواهید مثل خواننده‌های آر‌ اند بی‌ دهه هشتاد به نظر برسید، سعی کنید بجای مدل چهاردکمه، کت شش دکمه با یقه بالا‌تر بپوشید.

۶. برای خودتان خیاط خوبی پیدا کنید

پولی که در این راه خرج می‌کنید، خرج عاقلانه‌ای است. خیاط ماهر می‌تواند کاری کند که کت ۱۰۰ دلاری، مثل کت ۱۰۰۰ دلاری به نظر برسد و کاری کند که کت ۱۰۰۰ دلاری واقعاً ارزش پوشیدن داشته باشد. در جلسات عکسبرداری GQ همیشه یک خیاط حضور دارد که اصلاحات لازم را برای کت و شلوار مدل‌ها انجام می‌دهد. مسئله مهم این است که بدانید چه کاری لازم است انجام شود و چطور آن را با خیاط در میان بگذارید. اگر خیاطتان را نمی‌شناسید نگذارید او تصمیم بگیرد که گشادی شلوار شما چقدر باشد، شما این را به او بگویید.

آستین: اغلب کت‌ها را گشاد می‌دوزند، بخصوص در قسمت آستین. آستین‌ها را تنگ کنید، چون تفاوت زیادی ایجاد می‌کنند.

قد آستین: خیاط‌ها همیشه در کوتاه کردن قد آستین تردید دارند. سماجت کنید و بخواهید که قد آستی‌‌نهایتان را تا نقطه شکست مچ کوتاه کند.

شلوار: پای شلوار را از بالا تا پایین به اندازه ۲/۵ سانتی‌متر تنگ کنید. بعد قد آن را کوتاه کنید. هرچه شلوار تنگ‌تر باشد، قد را بلند‌تر نشان می‌دهد.

۷. تا جائی که فکر می‌کنید کت را کوتاه کنید.
چون همیشه کت شما از آنچه فکر می‌کنید بلند‌تر است. این روز‌ها می‌بینیم که مدل‌ها کت‌های کوتاهتری نسبت به قبل می‌پوشند و این قضیه فراگیر است. این تیپ محبوب شده است، زیرا هم فرد را باریک‌تر و مرتب‌تر نشان می‌دهد و هم لباس او را خوشدوخت‌تر نشان می‌دهد. باید بتوانید به راحتی دستتان را داخل جیب شلوارتان ببرید. در حال حاضر برخی برندهای کت و شلوار خیلی کوتاه‌تر از برش‌های پنج سال پیش هستند و خوشبختانه روزهایی که کت و شلوارهای سه تا پنج دکمه مد بودند گذشته‌است.

۸. طبق فصل کت و شلوار بپوشید.
این نه تنها روشی برای بیرون آوردن لباس‌های کمدتان است، بلکه منطقی هم هست. وقتی دمای هوا افت می‌کند، باید پارچه‌های سنگین‌تر و گرمتری استفاده کنید. وقتی هوا گرم و مرطوب است، پارچه‌های سبک و نخی انتخاب کنید.

۹. با استایل به استقبال زمستان بروید.

پارچه فلانل: این پارچه از مد نمی‌افتد و برای کت و شلوار پارچه بی‌نقصی است.
پارچه مخمل کبریتی: نباید راه‌های این پارچه خیلی ظریف و باریک باشند که با مخمل اشتباه گرفته شوند و خیلی هم فاصله بین آن‌ها زیاد نباشد که زیادی مجلسی شود.
پارچه پشمی: برای ماه‌هایی که نمی‌خواهید اورکت بپوشید و فقط کت اسپورت با شال بپوشید مناسب است.

۱۰. وقتی هوا گرم و مرطوب است، پارچه سبک و روشن انتخاب کنید.
وقتی دمای هوا بالا می‌رود، زمان آن می‌رسد که کت‌های پشمی را جمع کنید و سراغ نخی بروید. پارچه‌های نخی خاکی هم برای کت و شلوار تابستانه مناسبند، ولی خودتان را محدود نکنید. طراحان مد و فشن از گستره وسیعی از پارچه‌های نخی از جمله رنگ‌های سرمه‌ای و مشکی و حتی چهارخانه برای تابستان استفاده می‌کنند. اگر جسارت بالایی دارید، رنگ سفید رنگ شماست. یا می‌توانید انتخاب‌های خود را به راه راه (راه‌های خاکستری یا آبی کمرنگ) و راه‌های اریب گسترش دهید. در ‌‌نهایت پارچه کتان است که سبک‌ترین نوع پارچه‌های تابستانی است. فقط باید کتتان آراسته و جذب دوخته شود.

۱۱. چهارخانه
ما کت و شلوارهای طرحدار را دوست داریم، ولی وقتی چنین چیزی انتخاب می‌کنیم دوست داریم تا حد امکان ساده باشد. هدف این است که بدون آنکه دلقک به نظر برسیم، به کت و شلوار شخصیت بدهیم.
راه‌های باریک انتخاب کنید. برای آنکه راه‌های کت و شلوارتان شبیه راه راه‌های وال استریت نشود، راه‌های بسیار باریک با پارچه فلانل سنگین انتخاب کنید.

۱۲. اندازه تنتان بپوشید

کوبی براینت می‌گوید: «بعد از آنکه GQ عکس‌هایم را انداخت، سبک کت و شلوار پوشی‌ام تغییر کرد. وقتی کت و شلوارتان جذب و درست اندازه تنتان باشد و همچنین پیراهن و کفش‌های درستی بپوشید، آن لحظه لحظه‌ای طلایی است. همه چیز باید درست اندازه تنتان باشد، این مسئله چشم‌های مرا باز کرد.»

۱۳. زیادی کت و شلوار را خشکشویی ندهید.
به احتمال زیاد شما هم از آن افرادی هستید که زیادی به کت و شلوارتان می‌رسید و آن را خشکشویی می‌دهید. کمتر این کار را انجام دهید. خشکشویی پارچه آن را بعد از مدتی از بین می‌برد. کت و شلوار نوعی سرمایه گذاری است، پس باید خوب از آن نگهداری کنید. اگر زیادی چروک بود، بهتر است آن را بدهید پرس بخار شود. این برای پارچه‌های کتان مناسب‌تر است که زود چروک می‌شوند.

نکات مهم کت و شلوار پوشی در چند جمله کوتاه

* کت یا درست اندازه تن است یا ارزش پوشیدن ندارد.
* برای آنکه مطمئن شوید کت و شلوار درست اندازه تنتان است، خیاط خوب پیدا کنید.
* پوشیدن کت دو دکمه با یقه باریک هیچ وقت اشتباه نیست، برعکس هم کلاسیک است و هم کاملاً مدرن.
* شلوار باید نسبتاً جذب و باریک و در قسمت قوزک فقط کمی گشاد باشد.
* قد کت باید به اندازه‌ای باشد که به راحتی بتوانید دستتان را در جیب شلوارتان بگذارید، اگر نمی‌توانید، کتتان زیادی بلند است.
* همیشه کمی از سرآستینتان باید از آستین کت بیرون بزند. این نشانه آقایان خوش پوش است.
* طبق فصل کت و شلوار بپوشید. در تابستان پارچه کتان و در زمستان فلانل، مخمل کبریتی و پشمی بپوشید.
* اگر قرار است کت و شلوار طرحدار بپوشید، طرح‌های ساده‌تری انتخاب کنید.
* اگر می‌خواهید کت و شلوار خوشدوخت و اندازه‌ای داشته باشید، بدهید برایتان بدوزند. کتی که برای شما دوخته شده ارزش پول پرداخته شده را دارد.

GQ

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
مهارت های زندگی
بیشتر >
آرون گروپس