تاریخ نشر :شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۷مشاهده : 68سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

عشق بر لبه تاریکی

عشق بر لبه تاریکی
رفتارها- نسرین دانایی : از پرهیجان ترین و جذاب ترین ویژ گی های زندگی بشر احساسی است که نسبت به جنس مخالف خود دارد ؛ این یکی از مهمترین بخش‌های زندگی نوجوان و جوان است. این که جوان خواهان ارتباط، احساس و خیالپردازی نسبت به جنس مخالف خود است امری است کاملاً طبیعی. معمولاً ماجراها، […]

رفتارها- نسرین دانایی : از پرهیجان ترین و جذاب ترین ویژ گی های زندگی بشر احساسی است که نسبت به جنس مخالف خود دارد ؛ این یکی از مهمترین بخش‌های زندگی نوجوان و جوان است.
این که جوان خواهان ارتباط، احساس و خیالپردازی نسبت به جنس مخالف خود است امری است کاملاً طبیعی. معمولاً ماجراها، سرخوشی ها، مصیبت های عشقی، خواستگاری، نامزدی، ازدواج و غیره را اکثر جوانان تجربه می کنند، که نیازمند راهنمایی و هدایت صحیح خانواده به دور از تعصب و سختگیری بی مورد هستند تا بتوانند این دوره را با موفقیت بیشتری طی کنند…

امروزه نقش های زن و مرد ثابت نیست، ازدواج مانند دیروز از قبل تعیین شده نیست و به گفته عام: «دیگر عقد دختر عمو و پسر عمو را در آسمان نبسته اند.» در جامعه مدرن امروز نمی توان با استفاده از اخلاق سنتی، تمایلات فرد گرایانه انسان مدرن را مهار کرد. سرنوشت افراد در خانواده جدید هسته ای برخلاف خانواده گسترده دیروز مشخص نیست. سیکل خانواده سنتی از پیش تعیین شده که در ورود به آن ازدواج بود، عبور از این در تقریباً بازگشت‌ناپذیر بود و به طور معمول کسانی که بیرون از نهاد خانواده و ازدواج سنتی قرار می گرفتند به شدت سرزنش شده و گاه طرد می شدند.

در جامعه دیروز گاه گفت‌و‌گوی ساده دختر و پسر امری خلاف عرف و هنجارها و ارزشهای جامعه قلمداد می شد و فقط در جریان خواستگاری بود که جوان، همسر آینده خود را ملاقات می کرد و گاه بدون گفت وگو و رد و بدل شدن شرایط دو طرف، ازدواج انجام می شد و جوان بایستی با تصمیم والدین تن به ازدواج می داد و چنانچه در مدت زندگی زناشویی نارضایتی یا مشکلاتی به وجود می آمد، شخص جرات اعتراض بر خود روا نمی داشت و گاه زندگی اجباری و بدون لذت را به خاطر حفظ آبرو تحمل می کرد…

ولی در جامعه مدرن امروز جوان قبل از ازدواج با طرف مقابل خود گفت وگو کرده و قید و شرط های زندگی خود را برای هم بازگو می کنند و در جریان خواستگاری این آشنایی جنبه جدی تری به خود می گیرد. امروزه میزان قدرت انتخاب، برای زندگی با همسر آینده نسبت به گذشته بیشتر شده است اما در این میان والدین نقش اساسی را برعهده دارند که باید بسیاری از مهارت های اجتماعی در برخورد با جنس مخالف را به نوجوان و جوان آموخت تا از مشکلات چنین ارتباطی جلوگیری شود. اگر والدین در این امر قصور کنند چه بسا جوان آن را به طور ناقص و گاه اشتباه از افرادی دیگر آموخته که ممکن است آنان راهنمای خوبی برای وی نباشند. در این میان مساله محرم راز و هم رازی والدین با جوان مطرح می شود، نوجوان و جوان در این دوره نیازی مبرم به همراز دارد و کسانی موفق هستند که اعتماد فرزند خود را جلب کرده و شنونده قابل اعتمادی برای درددل جوان خود باشند.

بسیاری از والدین سختگیر که فرزند از آنان ترس و وحشت دارد، نه تنها به آنان اعتماد نمی کند، بلکه در بسیاری موارد به دور از چشم آنان مبادرت به اعمالی می کند که به شدت از سوی خانواده نهی شده است. جامعه شناسان بر این باورند: خانواده هایی که اجازه کسب تجربه ارتباط سالم با جنس مخالف را به فرزند خود نمی دهند گاه دیده می شود چندین اتفاق برای جوان آنان روی خواهد داد: ۱) سقوط روانی ۲) عقد مخفیانه ۳) خودکشی و گاه انزوای شدید.

متأسفانه برخی خانواده ها از این که فرزندشان بسیار آرام، گوشه گیر و منزوی است لذت می برند و به خود می بالند که عجب جوان سر به راهی داریم در حالی که گاه دیده می شود که سخت در اشتباه هستند این جوان نیاز به مشاوره دقیق والدین دارد و این که بتواند راز خود را با آنان در میان گذارد.

به طور معمول عشق هایی که در دوره نوجوانی در فاصله سنی ۱۴ تا ۱۸ سالگی بروز می کند و در اکثر موارد با مشکلاتی عدیده روبه رو می شود و چون نوجوان در این سن دیدگاهی رمانتیک داشته و خیالپرداز است ممکن است در روان، ذهن، تحصیل و زندگی آینده وی تأثیری منفی بگذارد. بیشتر دختران در این دوره فکر می کنند جنس مخالف و کسی که در آینده همسر آنها است با اسبی سفید به سراغ آنها آمده و آنها را به قصر خود می برد و بیشتر پسرها فکر می کنند با دختری بسیار زیبا و خوش اندام و پری چهره آشنا شده و تمام عمر خود را با خوشبختی طی می کنند.

معمولاً این عشق ها بسیار زودگذر خواهد بود. ولی عشق هایی که پس از ۲۰ سالگی بروز می کند کمی عاقلانه تر است که البته در این سنین هم جوان نیازمند راهنمایی و هدایت صحیح است. جوان به طور معمول در ارتباط گیری با جنس مخالف به سرعت به سوی کسی جذب می شود که تقویت کننده خصوصیات خودش باشد و اعمال وی را تأیید کند و زمانی که یک جوان به سمت و سوی جنس مخالف خود جذب می شود چنین می پندارد که سایر خصلت های وی نیز با وی همخوانی دارد. ولی جوان باید بداند که در اوایل آشنایی به دنبال ظواهر، تعریف و تمجیدها و … نباشد بلکه بتواند شناختی صحیح از طرف مقابل خود پیدا کند.

متأسفانه برخی از دخترها و پسرها در این زمان چشم خود را بر بسیاری از واقعیت ها بسته و از یکدیگر در ذهن خود اسطوره می سازند ولی پس از چند ماه زندگی مشترک و ارضای غرایز، واقعیت ها و نقص های شخصیتی خود را نشان داده و مشکلات آغاز می شود.

هر چه زمان پیش می رود و روابط دو زوج با هم تداوم پیدا می کند، اهمیت جذابیت های بدنی کمتر و جاذبه های شخصیتی و رفتاری و اجتماعی فرد بیشتر خواهد شد و چنانچه شخص این جاذبه ها را برای طرف مقابل خود نداشته باشد، زندگی بی حرارت و بی معنا خواهد بود.

چرا که دستیابی به صمیمیت، عشق و همدلی و همزبانی نیازی جدی و اساسی در زندگی بشر است که موجب امنیت خاطر می شود که تأکید بر رابطه عاطفی محکم و همخوانی شخصیتی دو زوج به عنوان عنصر وحدت خانواده نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.
امروزه بسیاری از افراد را می بینیم که در کنار هم زندگی می کنند، زیر یک سقف، در یک خانه ، یک ویلا، آپارتمان، سوئیت و …

ولی هر دو احساس تنهایی شدید می کنند و هیچ رابطه عاطفی و محبت بین آنان وجود ندارد. هیچ کدام برای دیگری نگران نمی شود، هیچ کدام برای دیگری دلسوزی و اظهار عشق نمی کند و حتی هیچ کدام برای هم ارزشی قائل نمی شود و…

دختر و پسر پس از ازدواج باید تکمیل کننده هم بوده و درصدد تعالی هم باشند، زندگی آن نیست که انسان به دنیا بیاید، عاشق شود، زندگی کند، بچه به دنیا آورد و سپس بمیرد. ما به این دنیا پا گذاشته ایم که به تعالی و پیشرفت معنوی دست یابیم و زندگی زناشویی از مهمترین راههایی است که شخص می تواند به آن دست یابد.

زندگی مشترک باید علاوه بر تعالی و امنیت موجب لذت بیشتر از زندگی شود که بسیاری از زندگی ها نه تنها تعالی و امنیت به شخص نمی دهد، بلکه لذت زندگی را نیز از شخص می گیرد، پس باید عاقلانه تصمیم گرفت چون ازدواج، پیراهن، کفش، خانه و … نیست که یک شبه بتوان آن را تغییر داد و جایگزینی برای آن یافت. باید به دختر و پسر با نظارت غیرمستقیم والدین و گاه مستقیم اجازه داد تا عشق را تجربه کنند و نباید انتظار داشت که به طور حتم اولین دختر یا پسر در زندگی جوان، همسر آینده وی باشد ، چون آشنایی برای شناخت بیشتر طرف مقابل است و چنانچه تفاهمی وجود نداشت رابطه به پایان می رسد، پس در ارتباط نیز بایستی حد و مرزها را شناخت.

یکی از مباحث مهمی که بسیاری از روانشناسان به آن اشاره می کنند افشای احساس است که والدین باید از کودکی آن را در وجود فرزند خود بپرورانند چرا که یکی از مهمترین مسائل روابط دو جنس، عدم توانایی ابراز احساس است. اگر شخص در وجود خود احساسی دارد که تصور می کند رابطه را قوی تر می کند باید آن را ابراز کرده و افشا کند.

چه بسا بسیاری از مشکلات زنان و مردان در زندگی زناشویی عدم ابراز احساس و محبت به یکدیگر است که موجب سردی روابط خواهد شد.
از دیگر مشکلات جوانان و والدین در ارتباط با جنس مخالف نشناختن مرز دخالت والدین و خودمختاری جوان است. برخی والدین تصور می کنند که جوان آنها هنوز در سن کودکی به سر می برد؛ وقتی والدین و بزرگسالان نتوانند الگویی شایسته برای حل مسائل و شکل دادن به هویت و خوداتکایی به نوجوان و جوان ارائه دهند، پس نباید جوان را مسئول مشکلات دانست.

والدینی که برای کنترل و نظارت بر نوجوان و جوان خود به تنبیه فیزیکی متوسل می شوند دیر یا زود با مقاومت و عکس العمل شدید فرزند خود مواجه خواهند شد و رفتاری خصمانه نسبت به والدین خود خواهند داشت. بنابراین والدین بایستی حد و مرزها را شناخته و از افراط و تفریط در رفتار با نوجوان و جوان خود به شدت پرهیز کنند.

از دیگر مسائل مربوط به جوان و والدین در ارتباط با جنس مخالف سختگیری بیش از اندازه والدین است. به عنوان نمونه در برخی خانواده ها دیده می شود که دختر حق جواب دادن به تلفن را ندارد یا گاه والدین بسیاری از امکانات را از دسترس نوجوان و جوان دور نگه می دارند، امکاناتی مانند: تلفن، موبایل، تلویزیون، کامپیوتر و … که با این عمل متأسفانه موجب کمبود و عقده های روانی در نوجوان و جوان خود می شوند .

این دسته از جوانان که در اثر سختگیری از تلفن زدن به دوست خود محروم می شوند در بیشتر موارد در باجه های تلفن عمومی، منزل دوستان و … دیده می شوند که این عمل بسیار خطرناکتر از صحبت کردن با نظارت والدین است. ما در دورانی زندگی می کنیم که نیازمند آگاهی وسیع از آنچه در جهان می گذرد، تربیت و مشاوره روانی- جنسی بیش از هر زمان دیگری هستیم.

متأسفانه والدین و مدارس و دانشگاه هیچ مطلب مهمی در این مورد به نوجوان و جوان نمی آموزند که گاه موجب می شود، آموزش های نادرست، برخی کانالهای ماهواره ای، سایت های اینترنتی، مجلات مبتذل و غیراخلاقی نوجوان را به بیراهه کشاند؛ پس آموزش صحیح و ارائه آگاهی های درست از سوی والدین و محیط های آموزشی از ضروریات زندگی هر نوجوان و جوان تلقی می شود.

2009-03-14
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1

نو عروس

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگینامه آلبرت شوایتزر پزشک , فیلسوف و موسیقیدان آلمانیزندگینامه آلبرت شوایتزر پزشک , فیلسوف و موسیقیدان آلمانی
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
گذری بر زندگی «مریم بوبانی»، صدا و تصویر مادرانه یک زنگذری بر زندگی «مریم بوبانی»، صدا و تصویر مادرانه یک زن
خواهران منصوریان از زندگی شان می گویند ، عشق بروس لی و جکی چان بودیمخواهران منصوریان از زندگی شان می گویند ، عشق بروس لی و جکی چان بودیم
گفتگو با هوشنگ توکلی درباره زندگی مشترک با همسرشگفتگو با هوشنگ توکلی درباره زندگی مشترک با همسرش
گذری اجمالی بر زندگی ویسنته آمیگو خیرول گیتاریست مشهورگذری اجمالی بر زندگی ویسنته آمیگو خیرول گیتاریست مشهور
زندگی زنده‌یاد بهرام زند در گفتگویی منتشر نشده | سفر در زمان با بهرام زندزندگی زنده‌یاد بهرام زند در گفتگویی منتشر نشده | سفر در زمان با بهرام زند
گفتگو با الهام پاوه نژاد بازیگر درباره زندگی شخصیشگفتگو با الهام پاوه نژاد بازیگر درباره زندگی شخصیش
گپ و گفتی با مارال فرجاد درباره زندگی و کارهای اخیرشگپ و گفتی با مارال فرجاد درباره زندگی و کارهای اخیرش
با دارا خسروشاهی مدیر عامل جدید اوبر و زندگیش آشنا شویدبا دارا خسروشاهی مدیر عامل جدید اوبر و زندگیش آشنا شوید
تهمینه میلانی از زندگی کاری و موضوع فیلم هایش می گویدتهمینه میلانی از زندگی کاری و موضوع فیلم هایش می گوید
۱۵ حقیقت جالب و خواندنی درباره زندگی ناتالی پورتمن۱۵ حقیقت جالب و خواندنی درباره زندگی ناتالی پورتمن
از زندگی خصوصی «هیو جکمن» چه می‌دانید؟از زندگی خصوصی «هیو جکمن» چه می‌دانید؟
نگاهی به زندگی خانم سابرینا گونزالس پاسترسکی نابغه+فیلمنگاهی به زندگی خانم سابرینا گونزالس پاسترسکی نابغه+فیلم
گذری بر زندگی مهدی پوررهنما؛ قهرمانی بی‌ادعا و پرقدرتگذری بر زندگی مهدی پوررهنما؛ قهرمانی بی‌ادعا و پرقدرت
زندگی نامه جوزپه وردی، آهنگساز و اپرانویس محبوبزندگی نامه جوزپه وردی، آهنگساز و اپرانویس محبوب
گفتگو با شهرزاد کمال‌زاده بازیگر سریال سفر در خانه درباره زندگیشگفتگو با شهرزاد کمال‌زاده بازیگر سریال سفر در خانه درباره زندگیش
زندگی محمد بحرانی در ایام جام جهانی |با جناب خان به جام جهانی میرومزندگی محمد بحرانی در ایام جام جهانی |با جناب خان به جام جهانی میروم
گفتگو با حدیثه تهرانی بازیگر دریاچه ماهی درباره زندگیشگفتگو با حدیثه تهرانی بازیگر دریاچه ماهی درباره زندگیش
گفتگو با حمیدرضا آذرنگ درباره زندگی و بازیهای مختلفشگفتگو با حمیدرضا آذرنگ درباره زندگی و بازیهای مختلفش
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوبزندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
محمود فرشچیان از زندگی اش می گوید ، نقاش نام آشنای ایرانیمحمود فرشچیان از زندگی اش می گوید ، نقاش نام آشنای ایرانی
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
جمعه ۱۷ آگوست رابرت دنیرو بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سرشناس سینما ۷۵ ساله شد که به همین بهانه مروری بر نکات مهم زندگی وی داریم.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیان
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!
زندگی آغاسی؛ از خوانندگی در لاله زار تا نمازی که هیچوقت ترک نکرد!
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
زندگی جذاب انگین اکیورک، از شروع با مسابقات استعداد یابی تا دوری از شبکه های اجتماعی
زندگی ، عشق، علایق و خاطرات جالب ویدا جوان
زندگی مریم میرزاخانی؛ ستاره‌ ای که خاموش نخواهد شد
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی نیمار؛ پادشاه جوانی که سرنگون‌ شد و غلت زدنش سوژه همه شد!
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اش
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
نگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسم
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیک
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
رایانمهرامیران پرواز