تاریخ نشر :چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۷مشاهده : 57سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

لیوان آب را زمین بگذار

لیوان آب را زمین بگذار
فرد- محسن احمدی: استادی در شروع کلاس درس، لیوانی پر از آب برداشت و آن را بالا گرفت تا همه ببینند. سپس از شاگردان پرسید: «به‌نظر شما وزن این لیوان چقدر است؟» شاگردان جواب دادند: «۵۰ گرم.» استاد گفت: «من بدون وزن کردن نمی‌دانم وزنش چقدر است. اما پرسش این است اگر من این لیوان […]

فرد- محسن احمدی:
استادی در شروع کلاس درس، لیوانی پر از آب برداشت و آن را بالا گرفت تا همه ببینند.
سپس از شاگردان پرسید: «به‌نظر شما وزن این لیوان چقدر است؟» شاگردان جواب دادند: «۵۰ گرم.» استاد گفت: «من بدون وزن کردن نمی‌دانم وزنش چقدر است. اما پرسش این است اگر من این لیوان آب را چند دقیقه همین‌طور نگه دارم چه اتفاقی می‌افتد؟» شاگردان گفتند: «هیچ اتفاقی نمی‌افتد.» استاد پرسید: «خب اگر لیوان را یک ساعت نگه دارم چطور؟» یکی از شاگردان گفت: «دستتان کم‌کم درد می‌گیرد.»

استاد گفت: «حق با توست. حالا اگر یک روز کامل آن را نگه دارم چطور؟» دیگری گفت: «ممکن است دستتان بی‌حس شود و بعد عضلات دستتان تحت فشار قرار می‌گیرند و فلج می‌شوند و کارتان به بیمارستان خواهد کشید.» همه خندیدند. استاد گفت: «خیلی خوب است، ولی در این مدت وزن لیوان تغییر کرده است؟» شاگردان پاسخ دادند: «نه.» استاد گفت: «پس چه چیزی باعث درد عضلات می‌شود؟ و در عوض چه باید بکنیم؟» شاگردان گیج شدند. یکی ناگهان گفت: «لیوان آب را زمین بگذارید.» استاد گفت: «دقیقا مشکلات زندگی هم مثل همین است. اگر آنها را چند دقیقه در ذهنتان نگه دارید اشکالی ندارد. اگر مدت طولانی‌تری به آنها فکر کنید درد می‌کشید.»

دانستن اهمیت نقش مشاوره در زندگی افراد و تفاوت کار مشاوران روان‌شناس با روانکاوان و روانپزشکان و همچنین شناخت یکی از بیماری‌های رایج در میان افراد جامعه یعنی «وابستگی»، موضوع بحث و گفت‌وگوی ما با «فرح طاهری» مشاور ارشد روان‌شناس کاربردی از دانشکده IAPP آلمان است.

چرا ما مشاوره می‌گیریم و اهمیت آن چیست؟
همانگونه که افراد برای درمان بیماری‌های جسمی خود نیاز به پزشک متخصص دارند برای درمان بیماری‌های روحی و روانی خود هم به‌طور قطع نیازمند کمک هستند. باید گفت در بسیاری از موارد منبع و سرچشمه تمام بیماری‌های فیزیکی، روح و روان بیمار است.

در اینجاست که به‌نظر می‌رسد باید آگاهی و دانش لازم به افراد داده شود تا راحت‌تر بتوانند مشکل روحی خود را تشخیص داده و در جهت رفع آن اقدام کنند. اما نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که ما باید ببینیم مشاور کیست؟ روان‌شناس کیست؟ و روانکار و روان‌شناس چه افراد و با چه مهارت‌هایی هستند و اینکه آیا ۴ گروه مذکور در نوع فعالیت با هم متفاوتند یا خیر؟ بهترین نتیجه برای درمان بیماری‌های روحی زمانی حاصل خواهد شد که اطلاعات دقیقی از نحوه عملکرد مشاور، روانکاو، روان‌شناس و روانپزشک وجود داشته باشد، در غیراین صورت مراجعات ناآگاهانه نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه ممکن است عواقبی را هم در پی داشته باشد. درباره اهمیت نقش مشاوره در زندگی افراد نیز باید گفت مشاوران بر علاج واقعه قبل از وقوع تاکید دارند.

به عبارتی وقتی به شخص بیمار گفته می‌شود که برو و مشاوره بگیر؛ یعنی هنوز مشکلات زندگی برای فرد به بیماری تبدیل نشده و می‌توان با مشاوره و کمک گرفتن از افراد متخصص و حرفه‌ای در جهت رفع مشکل قبل از حاد شدن برآمد. در واقع اهمیت وظیفه مشاور این است که از طریق خود فرد به او کمک می‌کند تا مشکلاتش را حل کند. به این ترتیب که ضعف‌های اخلاقی فرد را شناسایی کرده و در جهت تبدیل آنها به نقاط قوت به بیمار یاری می‌رساند.

همانطور که می‌دانید بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی، وابستگی‌های غیرعادی و زیان‌آور است. ضمن تعریفی از وابستگی، درخصوص ویژگی‌های افراد وابسته هم توضیح دهید.
وابستگی یا اعتیاد را می‌توان میل شدید به انجام یک کار یا مصرف یک ماده دانست. البته وابستگی همیشه به یک ماده یا تکرار یک عمل نیست بلکه وابستگی می‌تواند نسبت به یک فرد باشد که به آن وابستگی عاطفی می‌گویند یا وابستگی به کار که از بدترین نوع وابستگی‌هاست.

وابستگی نه تنها یک ضعف اخلاقی نیست بلکه یک نوع بیماری است. البته درمان دارد. ابتدا فرد باید با انجام یکسری اقدامات این وابستگی را قطع کند. قطع وابستگی مساوی است با بهبودی. اما ویژگی‌های انسان وابسته به‌خصوص وابسته عاطفی را می‌توان در یک حالت کلی به این شکل تعریف کرد که شخص وابسته فردی است که به دیگران اجازه می‌دهد با سوءرفتار خود بر او تاثیر بگذارند. چنین شخصی همیشه در مقابل دیگران احساس مسئولیت کرده و مرتب به‌دنبال این است که دیگران را کنترل کند. مانند مادری که فرزند یا همسرش را با سؤالاتی از قبیل کجا بودی؟ کجا می‌روی؟ و… کنترل می‌کند و این نشأت گرفته از یک نوع بیماری به نام کنترل است.

این مادر با چنین رفتاری می‌خواهد همه چیز را تحت نظارت خود داشته باشد، این درحالی است که چنین فردی حتی قادر نیست از خود مراقبت کند. چرا که تمام فکر و ذکرش کنترل دیگران (پدر، مادر، فرزند، شوهر و…) است. همچنین شخص وابسته خودش را نمی‌شناسد و ضعف‌های خود را احساس نمی‌کند و در نتیجه نیازی هم به درمان نمی‌بیند. واقعیت این است که همه این مسائل ناشی از عدم‌آموزش صحیح افراد در خانواده‌ها است.

شما به‌خصوصیات افرادی که وابستگی عاطفی دارند اشاره کردید، اما افراد وابسته دیگر چطور؟ مثلا افراد وابسته به مواد‌مخدر، الکل و… آنها چه خصوصیاتی دارند؟
این افراد خصوصیات جسمی و روانی متفاوتی با افراد معمولی دارند. چنین افرادی با شناخت و مصرف مواد‌مخدر یا الکل، از این مواد مثل یک مُسکن برای تسکین درد خود استفاده می‌کنند تا خود را به آرامش مقطعی که در اثر مصرف مواد به آنها دست می‌دهد برسند. در نظام عقیدتی معتادان نگرش‌ها و باورهایی وجود دارد که معیوب و ناصحیح است و در نتیجه زمینه اصلی را برای گرایش آنان به اعتیاد به‌وجود می‌آورد. اصولا بیماری اعتیاد مربوط به افرادی است که دارای شخصیت افراطی هستند و در هر کاری زیاده‌روی می‌کنند.

این افراد، افرادی با احساس تنهایی و جدایی شدید و آزاردهنده هستند که برای رفع آن به مُسکن‌های قوی روی می‌آورند. همچنین وابستگان به مواد‌مخدر به‌دلیل وجود یک احساس بی‌ارزشی بسیار بالا درون خود هیچ وقت نمی‌توانند احساس دوست‌داشته‌شدن را از سوی دیگران تجربه کنند و اگر هم تجربه کنند به‌دلیل اینکه دارای شخصیت افراطی هستند برایشان کافی نیست و باز همین مسئله زمینه‌ای است برای گرایش به سمت مواد‌مخدر.

آیا راه درمانی برای وابستگی وجود دارد یا خیر؟
بله وجود دارد. همانطور که گفتم راه درمان، قطع وابستگی است اعم از وابستگی عاطفی، وابستگی به مواد، وابستگی جنسی یا هر وابستگی دیگری؛ یعنی فرد وابسته تصمیم بگیرد که تمام کارهای خود را خودش و به تنهایی انجام دهد. حالا اگر امکانات و شرایط لازم را ندارد باید تمام تلاش خود را برای جبران کمبودهای خود به کار ببندد و یا درصورت عدم‌توانمندی برای یافتن راهی جهت قطع وابستگی با مراجعه به مشاور مهارت‌های لازم را جهت عبور از شرایط بحرانی موجود به دست آورد. اما نکته مهمی که در اینجا لازم می‌دانم به آن اشاره کنم عدم‌فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه است.

واقعیت این است که جامعه ایران، جامعه وابسته‌ای است. فرزندان تا سنین بالا چه به لحاظ مالی و چه احساسی، به‌شدت به خانواده وابسته‌اند و همین مسئله باعث می‌شود که افراد توانمندی‌های خود را فراموش کرده و سعی کنند مشکلات خود را از طریق ارتباطات و وابستگی‌ها برطرف کنند، بدون اینکه به‌طور مشخص اقدام به حل مشکل کنند. با این توضیحات به‌نظر می‌رسد که درمان باید از خانواده و به وسیله خواندن کتاب، رفتن به مراکزی که می‌توانند در این زمینه کمک کنند مانند مشاوره، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی شروع شود.

دولت هم وظیفه دارد که با افراد متخصص این حوزه تبادل‌نظر کرده و مراکزی را ایجاد کند که از طریق این مراکز مردم به‌صورت رایگان آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

2009-03-11
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1

نو عروس

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسیزندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟
اشکان خطیبی و همسر جان | از زندگی و ازدواج سفید تا تولد یک فرزند با سال تحویلاشکان خطیبی و همسر جان | از زندگی و ازدواج سفید تا تولد یک فرزند با سال تحویل
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسیدزندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانیزندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
نگاهی به زندگی محمد امینی یکتا طراح خلاق خودرونگاهی به زندگی محمد امینی یکتا طراح خلاق خودرو
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیاییراز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
گفت‌وگوی نوروزی با سید حسین حسینی | زندگی پسر احساساتی استقلالی‌هاگفت‌وگوی نوروزی با سید حسین حسینی | زندگی پسر احساساتی استقلالی‌ها
مصاحبه با ایرج طهماسب ، من آقای مجری نیستم !مصاحبه با ایرج طهماسب ، من آقای مجری نیستم !
اکبر گلپایگانی از زندگی شخصی اش می گوید ، انقلاب که شد، از خودی‌ها خوردیماکبر گلپایگانی از زندگی شخصی اش می گوید ، انقلاب که شد، از خودی‌ها خوردیم
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
زیر و بم زندگی کاوه رضایی در مصاحبه اختصاصی با خواهرزن!زیر و بم زندگی کاوه رضایی در مصاحبه اختصاصی با خواهرزن!
زندگی شخصی «جنیفر لارنس»، بازیگر معروف هالیوودزندگی شخصی «جنیفر لارنس»، بازیگر معروف هالیوود
«ماهایا پطروسیان» از زندگی شخصی و کاری اش می گوید«ماهایا پطروسیان» از زندگی شخصی و کاری اش می گوید
همه چیز از زندگی تیفانی ترامپ ، دختر کوچک و مرموز دونالد ترامپهمه چیز از زندگی تیفانی ترامپ ، دختر کوچک و مرموز دونالد ترامپ
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
گفتگو با گیتی معینی درباره زندگی خصوصی و نقشهایشگفتگو با گیتی معینی درباره زندگی خصوصی و نقشهایش
نگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسمنگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسم
زندگی محمد صلاح؛ از مسلمان شدن هواداران به خاطر او تا لقب فرعون مصر !زندگی محمد صلاح؛ از مسلمان شدن هواداران به خاطر او تا لقب فرعون مصر !
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
محمد رحمانیان از زندگی شخصی اش می گوید، باز هم به کیهان سال ۵۴ فحش می‌دهممحمد رحمانیان از زندگی شخصی اش می گوید، باز هم به کیهان سال ۵۴ فحش می‌دهم
زندگی شخصی و جالب اپرا وینفری در یک روز کاملزندگی شخصی و جالب اپرا وینفری در یک روز کامل
مصاحبه با صفر کشکولی | از تصادف و فوت همسر تا ماجرای توهین رامبد جوانمصاحبه با صفر کشکولی | از تصادف و فوت همسر تا ماجرای توهین رامبد جوان
گفت‌وگو با روشنک گرامی درباره زندگی خصوصی و ترسهایشگفت‌وگو با روشنک گرامی درباره زندگی خصوصی و ترسهایش
گذری بر زندگی «بهنام بانی»، ستاره‌ی این روزهای موسیقی پاپگذری بر زندگی «بهنام بانی»، ستاره‌ی این روزهای موسیقی پاپ
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
ناگفته‌هایی از زندگی «فروغ فرخزاد» از زبان خودشناگفته‌هایی از زندگی «فروغ فرخزاد» از زبان خودش
گفت گو با «مهسا جاور» و «محسن محمدسیفی» ، زوج ورزشکارگفت گو با «مهسا جاور» و «محسن محمدسیفی» ، زوج ورزشکار
سروش جمشیدی از زندگی شخصی اش می گوید، «قیمت» شیرین دورهمیسروش جمشیدی از زندگی شخصی اش می گوید، «قیمت» شیرین دورهمی
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهانزندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
جمعه ۱۷ آگوست رابرت دنیرو بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سرشناس سینما ۷۵ ساله شد که به همین بهانه مروری بر نکات مهم زندگی وی داریم.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیان
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!
زندگی آغاسی؛ از خوانندگی در لاله زار تا نمازی که هیچوقت ترک نکرد!
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
زندگی جذاب انگین اکیورک، از شروع با مسابقات استعداد یابی تا دوری از شبکه های اجتماعی
زندگی ، عشق، علایق و خاطرات جالب ویدا جوان
زندگی مریم میرزاخانی؛ ستاره‌ ای که خاموش نخواهد شد
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی نیمار؛ پادشاه جوانی که سرنگون‌ شد و غلت زدنش سوژه همه شد!
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اش
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
نگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسم
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیک
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی امین تارخ؛ از تولد وسط کودتا تا آقا معلم بازیگران ایرانی!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
رایانمهرامیران پرواز