نوجویی نوجوانان را به رسمیت بشناسیم

نوجویی نوجوانان را به رسمیت بشناسیممهارت های زندگی
این نوجویی می‌تواند در پوشش، آرایش یا خط و زبان خود را نشان دهد. از این روست که یک نوجوان ممکن است ساعت‌ها روی کاغذ امضا کند، زیرا این کار به او هویت می‌دهد. همین موضوع را می‌توان در آرایش مو یا لباس او و حتی در واژه‌هایی که استفاده می‌کند هم مشاهده کرد. نئولوژیسم […]

این نوجویی می‌تواند در پوشش، آرایش یا خط و زبان خود را نشان دهد. از این روست که یک نوجوان ممکن است ساعت‌ها روی کاغذ امضا کند، زیرا این کار به او هویت می‌دهد. همین موضوع را می‌توان در آرایش مو یا لباس او و حتی در واژه‌هایی که استفاده می‌کند هم مشاهده کرد.

نئولوژیسم یا واژه‌سازی اختلالی است که در بیماری اسکیزوفرنی دیده می‌شود، اما شبیه این واژه‌سازی در نوجوانی و به خاطر حس نوجویی اتفاق می‌افتد.نوجوان واژه‌هایی را می‌سازد که در فرهنگ ما متداول نیست و زمانی که در میان بزرگ‌ترها استفاده می‌شود، جایگاه مطلوبی در ادبیات، فرهنگ و سنت ما ندارد، اما به کارگیری این واژه‌ها و اصطلاحات از سوی نوجوانان و جوانان مختص فرهنگ ما نیست و در تمام فرهنگ‌ها نظایر آن را می‌توان مشاهده کرد زیرا نوجویی و نوخواهی خصوصیت بارز همه نوجوانان است و نمی‌توان آن را از بین برد.

جام جم ؛ نوجوان به دنبال کسب هویت و همانندسازی است و به همین دلیل در نوجوانی گرایش روانی خاصی به استفاده از این واژه‌ها وجود دارد. نوجوان به واسطه حس نوجویی و نوخواهی خود از این واژه‌ها استفاده می‌کند و ما در کلام آنها تغییراتی را حس می‌کنیم اما این موضوع نباید ما را به عنوان بزرگ‌تر یا پدر و مادر نگران کند.فرد در سنین نوجوانی، هویت خود را از گروه‌های همسال خود می‌گیرد و دوستان تبدیل به من کمکی او می‌شوند. در این حالت، نوجوان حس می‌کند که باید از جو گروه متابعت کند. بیشتر این اصطلاحات نیز متناسب با این گروه‌هاست و در گفت‌وگوهای گروه‌های همسال با یکدیگر شکل می‌گیرد.

اگر نوجوانی عضو یک گروه از همسالان خویش است که خصوصیت منفی و نگران‌کننده خاصی ندارد و خانواده هم نگاه منفی به آن گروه ندارند به کار بردن این واژه‌ها نباید والدین را نگران کند و بترساند زیرا این موضوع پایدار نیست و با بالا رفتن سن و گذشتن از دوران نوجوانی خود به خود کنار گذاشته می‌شود.البته در مواردی سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی واژه‌هایی را به ما می‌آموزند و به واسطه اخذ مدل‌های تلویزیونی کلماتی بین کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان مصطلح می‌شوند. این کلمات هم با وجود این‌که ممکن است در مواردی مانند کلمه پاچه‌خاری، جایگاه خود را در زبان پیدا کنند و مردم بصورت طولانی مدت از آنها استفاده کنند، اما باز هم آسیب‌زا نیست.

لازم به یادآوری است که جنسیت هم در استفاده از این کلمات نقش دارد. دختران نوجوان ممکن است خیلی زود و در سنین خاصی انواع فحش‌ها را یاد بگیرند. در روان‌شناسی می‌توان از این یادگیری به عنوان یک مهارت یاد کرد که نباید به کار برده شود.البته بیشتر دختران نوجوان با وجود این یادگیری می‌فهمند استفاده از این کلمات با طبع زنانه آنها جور نیست و آن را به کار نمی‌برند، اما در پسران نوجوان عکس این موضوع صادق است و آنها برای القای حس مردانگی و نشان دادن خشونت از این کلمات استفاده می‌کنند.

با توجه به همه این موارد والدین نباید نسبت به کاربرد واژه‌ها و اصطلاحات خاص در گفت‌وگوهای روزمره نوجوانان حساسیت زیادی از خود نشان دهند یا برای اصلاح آن سربه سر نوجوان بگذارند زیرا نوجوانی سن خاصی است و حساسیت‌های این دوران باعث می‌شود نوجوان براحتی حرف پدر و مادر را نپذیرد.نصیحت کردن جز این که فاصله نوجوان را با پدر و مادر زیاد کند کاری از پیش نمی‌برد و تلاش والدین شکست می‌خورد، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان از آن برای تاثیرگذاری بر نوجوان استفاده کرد. به طور مثال استفاده از افرادی در خانواده یا فامیل که نوجوان آنها را قبول دارد و به آنها به عنوان یک الگو نگاه می‌کند.

معلمان، مشاوران مدارس و افراد دوست داشتنی برای نوجوان بیشتر بر او اثر دارند و می‌توان از طریق آنها استفاده از این گونه اصطلاحات را در زبان نوجوان کاهش داد.غنای ادبیات فارسی آنقدر هست که بتوان همواره با کلمات زیبا با یکدیگر صحبت کرد، اما این کار نیاز به فرهنگسازی دارد.در کشوری مانند فرانسه آنقدر زبان به عنوان یک مخرج مشترک و فرهنگ ملی اهمیت دارد که وزارتخانه‌ای با عنوان وزارت زبان فرانسه برای آن در نظر گرفته‌اند.

این وزارتخانه در کشورهای دیگر دنیا هم کار می‌کند. به طور مثال کلاس‌های رایگان آموزش زبان فرانسه در سفارتخانه‌های این کشور در سایر کشورها دایر می‌کند یا به دانشجویانی که فرانسه می‌دانند بورس‌های تحصیلی می‌دهد.فرهنگسازی‌هایی از این دست با توجه به غنای فرهنگی و زبانی ما می‌تواند در ایران هم اتفاق بیفتد تا شاهد از بین رفتن کلمات و واژه‌های زیبای فارسی و جایگزینی آنها با کلمات خارجی یا کلمات من درآوردی نباشیم.

2012-08-22 / گردآوری:
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
زندگی قیصر امین‌ پور به بهانه سالگرد درگذشتش؛ شاعر عاشقانه‌هازندگی قیصر امین‌ پور به بهانه سالگرد درگذشتش؛ شاعر عاشقانه‌ها
۴۰ نکته جذاب و خواندنی از زندگی مرلین مونرو که خیلی از آن ها را نمی دانید!۴۰ نکته جذاب و خواندنی از زندگی مرلین مونرو که خیلی از آن ها را نمی دانید!
زندگی آناهیتا نیکوکار ؛ جوان‌ ترین زن خلبان ایرانی !زندگی آناهیتا نیکوکار ؛ جوان‌ ترین زن خلبان ایرانی !
زندگی پراتفاق جان مک کین؛ از اسیر شدن پس از سقوط هواپیما تا مرگ براثر سرطان مغز!زندگی پراتفاق جان مک کین؛ از اسیر شدن پس از سقوط هواپیما تا مرگ براثر سرطان مغز!
رازهای زندگی رزا لوکزامبورگ و جسدی که به جای او دفن شد!رازهای زندگی رزا لوکزامبورگ و جسدی که به جای او دفن شد!
حقایق زندگی نیکی هیلی ، زن دشمن ایران در سازمان مللحقایق زندگی نیکی هیلی ، زن دشمن ایران در سازمان ملل
زندگی عجیب کیانو ریوز | از درآمد عجیب و خانه ساده تا مرگ فرزند و نامزد!زندگی عجیب کیانو ریوز | از درآمد عجیب و خانه ساده تا مرگ فرزند و نامزد!
زندگی کایلی جنر ؛نگاهی به ولخرجی‌ های میلیون دلاری کایلی جنر | از سیسمونی لوکس تا مژه مصنوعی گرون!زندگی کایلی جنر ؛نگاهی به ولخرجی‌ های میلیون دلاری کایلی جنر | از سیسمونی لوکس تا مژه مصنوعی گرون!
زندگی جالب پرهام مقصودلو ، جانشین احتمالی کاسپارف!زندگی جالب پرهام مقصودلو ، جانشین احتمالی کاسپارف!
زندگی مریم مومن، فخرالزمان سریال بانوی عمارتزندگی مریم مومن، فخرالزمان سریال بانوی عمارت
زندگی حسن آقامیری روحانی تلگرامی و نظر سید احمد خمینی درباره خلع لباس شدنشزندگی حسن آقامیری روحانی تلگرامی و نظر سید احمد خمینی درباره خلع لباس شدنش
گذری بر زندگی خواجه نصیرالدین طوسی، او را بیشتر بشناسیدگذری بر زندگی خواجه نصیرالدین طوسی، او را بیشتر بشناسید
۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!۱۶ نکته جالب از زندگی رابرت دنیرو که از آن ها بی خبرید!
مهراب قاسمخانی و شقایق دهقان| از زندگی شخصی تا آیدی فیک در اینستاگرام!مهراب قاسمخانی و شقایق دهقان| از زندگی شخصی تا آیدی فیک در اینستاگرام!
زندگی مشترک پریانکا چوپرا و نیک جوناس چگونه آغاز شد؟ | از آشنایی تا تور ۲۳ متری لباس عروس!زندگی مشترک پریانکا چوپرا و نیک جوناس چگونه آغاز شد؟ | از آشنایی تا تور ۲۳ متری لباس عروس!
زندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیانزندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیان
زندگی پر فراز و نشیب ملک طباطبایی یا خانم‌ زاده؛ همسر مهندس بازرگانزندگی پر فراز و نشیب ملک طباطبایی یا خانم‌ زاده؛ همسر مهندس بازرگان
زندگی عجیب و دردناک آزیتا لاچینی | از ازدواج در ۱۱ سالگی تا مرگ ۳ همسر و ۳ فرزندزندگی عجیب و دردناک آزیتا لاچینی | از ازدواج در ۱۱ سالگی تا مرگ ۳ همسر و ۳ فرزند
زندگی کیوان مزدا ؛ مرگ پزشک انسان‌ دوست و غم کودکان نیازمندزندگی کیوان مزدا ؛ مرگ پزشک انسان‌ دوست و غم کودکان نیازمند
مروری بر زندگی سانیا سالاری ؛ از کلاس های بازیگری تا سریال دلدادگان!مروری بر زندگی سانیا سالاری ؛ از کلاس های بازیگری تا سریال دلدادگان!
زندگی سارا خادم الشریعه ؛ از شگفتی‌ سازی در جهان تا غوغا در بوندس لیگا!زندگی سارا خادم الشریعه ؛ از شگفتی‌ سازی در جهان تا غوغا در بوندس لیگا!
بردن جایزه 95 هزار دلاری سارا خادم‌ الشریعه در رقابت های جهانی روسیه باعث شد همه در کنار مدالی که کسب کرد بیشتر به مبلغ جایزه این مسابقات فکر کنند. اما سارا خادم‌ الشریعه برای این جایگاه چه کرده و چه مشکلاتی داشته؟
سوژه های روز رو این جا ببینید !
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
فال حافظ
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
بیوگرافی مونا سپهری ؛ فرد کلیدی هولدینگ رنو – نیسان
زندگی جالب یونس دلفی ؛ CR7 وطنی| از شوش تا بلژیک!
رازهای زندگی رزا لوکزامبورگ و جسدی که به جای او دفن شد!
نکات جذاب زندگی لئوناردو دی کاپریو | از زمان عجیب ازدواجش تا فقر در کودکی!
ناگفته های زندگی حسین فردوست پس از دستگیری و بازداشت!
زندگی بهروز بوچانی در جزیره مانوس| از ساخت فیلم مستند تا بردن گران ترین جایزه ادبی!
حکایت زندگی محراب شاهرخی | از خودکشی در سال مرگ تختی تا درگذشت در تنهایی !
۱۴ نکته خواندنی از زندگی کری گرانت به مناسبت تولد ۱۱۵ سالگی اش!
نکات جذاب زندگی جیک جیلنهال به مناسبت تولد ۳۸ سالگی او
زندگی سوفی ترنر و ماجرای عجیب انتخابش در نقش سانسا به خاطر فالوورهایش!
زندگی جالب قدیمی‌ ترین غسال بهشت‌ زهرا (س) | از کار در دامداری تا غسل شهید چمران!
زندگی سارا خادم الشریعه و جایزه بزرگی که برنده شد
زندگی آناهیتا نیکوکار ؛ جوان‌ ترین زن خلبان ایرانی !
زندگی جون بایز؛ ملکه موسیقی مردمی
زندگی بیژن سمندر؛ سراینده نامهربون و پریا
زندگی اندی ماری |از نجات از کشتار وحشیانه در کودکی تا لقب شوالیه!
زندگی مهدیه نساج و کمک همسرش برای خلق شخصیت مینو!!!
زندگی حسن آقامیری روحانی تلگرامی و نظر سید احمد خمینی درباره خلع لباس شدنش
نکات جالب زندگی لیدی گاگا | از تتو های عجیب تا حلقه ای گران قیمت!
زندگی نیکولا تسلا؛ از کلاه بزرگی که ادیسون سرش گذاشت تا برنده شدن مقابل ادیسون!
۴۰ نکته جذاب زندگی کیت بلانشت| از دوست صمیمی معروف تا خانم آمریکا!
زندگی جالب گریگوری مندل؛ از تحصیل با پول جهزیه خواهر تا عنوان پدر علم ژنتیک!
آشنایی با زندگی مایکل شوماخر به مناسبت تولد ۵ سالگی!
۴۰ نکته جذاب و خواندنی از زندگی مرلین مونرو که خیلی از آن ها را نمی دانید!
زندگی سجاد پوراحسان ؛ قربانی اتوبوس دانشگاه که کم نظیر بود!
زندگی مسعود صابری ؛از فامیل بودن با رسول صدر عاملی تا اجرای کنسرت پس از جراحی مغز و اعصاب!
ازدواج پرستو صالحی؛ همه فراز و فرود‌های یک سلبریتی در زندگی اش!
زندگی بابک فرزاد ، نخبه ایرانی که در غربت درگذشت
زندگی مریم مومن، فخرالزمان سریال بانوی عمارت
زندگی صغری خانی شهرآبادی؛ تنها بانوی پاکبان !
زندگی جالب رودکی، پدر شعر فارسی
همه چیز درباره زندگی بهرام بیضایی ؛ روشنفکر فصل‌های سخت
زندگی پر فراز و نشیب ملک طباطبایی یا خانم‌ زاده؛ همسر مهندس بازرگان
یلدای طولانیِ سلطان قیر |همه چیز از زندگی تا اعدام حمیدرضا باقری درمنی !
زندگی کاتریونا گری؛ دختر شایسته ۲۰۱۸ |از نقاشی برای خیریه تا رقابت با دختر تراجنسیتی!
یک عروسی رویایی داشته باشید ! | بهترین ها را اینجا ببینید
زیبایی اندام خانم ها( جمع کردن باسن و بالا کشیدن سینه ) در زمانی کوتاه
فال حافظ
فال روزانه