یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

نگاهی به زندگی مرتضی پاشایی و کارنامه کاری او /سرطان به مرتضی پاشایی هم رحم نکرد!!

اشتراک:
نگاهی به زندگی مرتضی پاشایی و کارنامه کاری او /سرطان به مرتضی پاشایی هم رحم نکرد!! مهارت های زندگی
سرطان به مرتضی پاشایی هم رحم نکردو پس از ۱۱ ماه مبارزه سرسختانه سرانجام در بیمارستان بهمن درگذشت.دراین گزارش نگاهی داریم به زندگی این هنرمند جوان. این جوان ۳۰ ساله و محبوب، خیلی بیشتر از انتظارها دوام آورد و در حالی که پزشکان آبان سال گذشته پیش بینی کرده بودند تنها ۳ ماه دوام خواهد […]

سرطان به مرتضی پاشایی هم رحم نکردو پس از ۱۱ ماه مبارزه سرسختانه سرانجام در بیمارستان بهمن درگذشت.دراین گزارش نگاهی داریم به زندگی این هنرمند جوان.

این جوان ۳۰ ساله و محبوب، خیلی بیشتر از انتظارها دوام آورد و در حالی که پزشکان آبان سال گذشته پیش بینی کرده بودند تنها ۳ ماه دوام خواهد آورد اما با روحیه مثال زدنی اش تا روز پنج شنبه جنگید.

دکتر حسن توکلی پزشک معالج این خواننده درباره روند درمانی مرتضص پاشایی در این باره گفت: «مرتضی مبارزه سختی را با بیماری‌اش داشت و در حالی که از زمان تشخیص بیماری ما فقط سه ماه پیش بینی ادامه حیات را برای او کرده بودیم، مرتضی چیزی حدود ۱۱ ماه جنگید و تا لحظه آخر هم کوتاه نیامد. مرتضی حتی در اتاق ICU هم از مبارزه دست بر نداشت و فقط درباره آینده کاری‌اش حرف می‌زد و می‌گفت بالاخره شکست‌اش می‌دهم و باز هم روی سن بر می‌گردم.»

از صبح روز ۲۲ آبان ماه که خبر درگذشت مرتضی پاشایی منتشر شد، انبوهی از هوادارانش در جلوی بیمارستان جمع شدند، بسیاری از هنرمندان در شبکه های اجتماعی تسلیت گفتند و گروهی از هوادارانش در تهران و برخی شهرها در ساعت های پایانی شب به خیابان ها آمدند و به یاد او شمع روشن کردند.

پاشایی از هفته گذشته در بیمارستان بستری بود و بسیاری از هنرمندان و طرفدارنش به بیمارستان آمدند تا تحمل دردهای این سرطان معده لعنتی راحت تر باشد و او هم مصمم بود به محض بهبود، کار بر روی آلبوم جدیدش را آغاز کند.
حضور طرفداران پاشایی در بیمارستان

حال و هوای بیمارستان بهمن که در شهرک غرب واقع شده،غرق در غم و موسیقی بود. هنرمندان و طرفدارانش بدون آن که از قبل با هم دیگر قراری بگذارند با شنیدنی خبر درگذشت پاشایی به بیمارستان آمدند و جمعیت به اندازه ای شد که پلیس راهنمایی و رانندگی مجبور شد شرایط ترافیک ویژه ای برای خیابان های اطراف وضع کند. همه آرام بودند و می گریستند.عده ای تصویر او راآورده بودند، خودروها آهنگ های او را پخش می کردندوعده ای هم ترانه هایش را اجرا می کردند.آرام آرام ازدحام جمعیت به اندازه ای بالا رفت که عملا رفت وآمد افراد عادی و بیماران به بیمارستان غیر ممکن شدو بنابراین هوادارانش به نقاط اطراف بیمارستان رفتند و به یاداو خواندندو شمع روشن کردند.

صحبت های پدر مرتضی پاشایی

پدر مرتضی پاشایی نیز درباره اتفاقات یک سال اخیر گفت: «۱۵ آبان ماه سال گذشته بود که متوجه شدیم و سریعاً اقدام کردیم و ۲۱آبان ماه هم در بیمارستان «نیکان» مرتضی تحت عمل جراحی قرار گرفت. متاسفانه کمی دیر متوجه شدیم ولی لحظه‌ای درنگ نکردیم و خود مرتضی هم با ‌‌نهایت قدرت سعی کرد بتواند بیماری‌اش را شکست دهد.» او در حالی که اوضاع نامساعدی داشت ادامه داد: «هر وقت قطعه «عصر پاییزی مرتضی را می‌شنوم، یاد خاطراتی می‌افتم که نمی‌شود گفت خاطرات خوب یا بد. این قطعه را که می‌شنوم، به فکر فرو می‌روم.» او درباره سفری که به خواسته مرتضی پاشایی در محرم امسال برای پدر و مادرش به کربلا صورت گرفت هم گفت: «هفته پیش در کربلا، من دست بر قضا یک دقیقه مانده به اذان مغرب رفتم سرداب حضرت ابوالفضل العباس(ع)، در باز شد و آنجا دیدم یک آقای روحانی منتظر کسی است که اذان را بگوید. بلندگو را برای من آوردند، تکبیر و اذان را گفتم و در پایان گفتم پنج مرتبه آیه «امن یجیب» را بخوانید و برای «مرتضی پاشایی» که دوستش دارید دعا کنید و در سرداب حضرت ابوالفضل العباس همه دعا برای سلامتی مرتضی کردند وقتی شروع به خواند نماز فرادا‌یم کردم یکسری از ایرانی‌ها دورم جمع شدند و پرسیدند که مرتضی را از کجا می‌شناسم. من هم گفتم که پدرش هستم، برایش دعا کنید که به حق حضرت ابوالفضل انشاالله شفای عاجل بگیرد.»

و اما عکس های یادگاری…

از زمانی که مرتضی پاشایی در بیمارستان بستری شد هنرمندان زیادی به عیادت او رفتند و عکس های سلفی خود با او را منتشر کردند. روز گذشته هم چهره های سرشناس زیادی در صفحات خود درباره خود او گفتند و نوشتند. برخی از نزدیکان مرتضی پاشایی از این اتفاقات ناراحت بودند و معتقد بودند برخی ها از این افراد در حال سواستفاده از بیماری پاشایی هستند. او حتی راضی نبود که عکس اش در تخت بیمارستان منتشر شود اما خب…
انتقاد مادر پاشایی

مادر پاشایی نیز ضمن گلایه از برخی چهره‌ها از انتشار عکسی که در روزهای گذشته روی صفحه شخصی یکی از خواننده‌ها منتشر شد گفت: «برای برخی از این دوستان واقعا متاسفم که فقط برای خودنمایی آن عکس را منتشر کردند. هرگز نمی‌توانم ببخشم کسی را که در این شرایط عکس پسرم را در آن حالت بد و روی تخت آی سی یو منتشر کرده است.»

همه چیز از یک تک آهنگ شروع شد

مرتضی پاشایی مثل بسیاری از خوانندگان فعالیت خود را با انتشار تک آهنگ در اینترنت منتشر کرد و آرام آرام به شهرت رسید. در زمانی که ترانه های سوزناک روی بورس بودند، او هم تصمیم گرفت همین سبک را ادامه دهد و تک آهنگ هایش همگی همین روند و سبک را داشتند. برخی از اهالی موسیقی ابتدا نگاه چندان مثبتی به او نداشتند. طرفداران پاشایی اما رفته رفته گسترده تر شدند و در سال ۹۳ به محبوبیت فراوانی رسید. محبوبیتی که شاید در میان کارشناسان موسیقی و اهالی فن به آن گستردگی نبود اما قشر خاصی از جامعه طرفدار او بود که برای برخی ها عجیب به نظر می رسد. روند کاری مرتضی پاشایی و نقاطی که موجب محبوبیت او شد را مرور می کنیم.

۱٫ انتشار تک آهنگ؛ سال ۱۳۸۹: او بازخوردهای کارش را با انتشار تک ترک هایش در اینترنت محک زد و البته خیلی زود بازخوردهای مثبتی را دریافت کرد. پاشایی در ابتدای کارش با یکی از سایت های مشهور موسیقی توافق کرد که پخش گسترده آهنگ های او را به عهده بگیرد و در عوض مبلغی را به این سایت پرداخت کند. کاری که بسیاری از خوانندگان در ابتدای راه خود انجام می دهد. این سایت البته مدتی بعد با پاشایی به اختلاف خورد و مدعی شد که او پول این سایت را نداده است! اتفاقی که برای بسیاری از خوانندگان رخ می دهد و هیچ مدرکی برای تایید آن وجود ندارد.

۲٫ یکی هست؛ بهمن ۱۳۸۹: «یکی هست تو قلبم که هر شب واسه اون می نویسم و اون خوابه/ نمیخوام بدونه واسه اونه که قلب من این همه بی تابه». این ترانه خیلی زود راه پیشرفت برای مرتضی پاشایی را هموار کرد و یه یکی از ترانه های محبوب وتبدیل شد.

۳٫ ترانه ای برای ناصر؛ مرداد ۱۳۹۰: هنوز مدت زیادی از درگذشت ناصر حجازی نگذشته بود که مرتضی پاشایی با انتشار آهنگی به یاد ناصر حجازی با نام «ترانه ای برای ناصر» محبوبیت خود را افزایش داد. او با انتشار این آهنگ نشان داد که درک درستی از سلیقه مخاطبان دارد و راه های پیشرفت را بلد است.

۴٫ انتشار اولین آلبوم؛ مهرماه ۱۳۹۱: پاشایی پس از انتشار چند تک آهنگ موفق دیگر توانست مجوز انتشار آلبوم خود را دریافت کند و اولین آلبوم رسمی او در سال ۹۱ منتشر شد. پاشایی با توجه به خاطره خوب تک آهنگ «یکی هست»، این ترک را در آلبوم خودش قرار داد و همین نام را نیز روی آلبوم گذاشت.

۵٫ دو تک آهنگ و محبوبیت بیشتر؛ ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳: او در این زمان علاوه بر انتشار چند آلبوم دیگر، چند تک آهنگ موفق هم داشت که میان هوادارانش پرطرفدار شد. تک آهنگ « جاده یک طرفه» خیلی زودتر منتشر شد و بعدتر ترانه «عصر پاییزی» هم توانست جزو محبوب ها تبدیل شود.

۶٫ ابتلا به بیماری سرطان؛ آبان سال ۱۳۹۲: او مدتی بود که به مشکلات معده دچار شده و خبرهای جست و گریخته از اوضاع و احوال ناخوشایندش منتشر می شد. خودش هم در ابتدا از بیماری اش خبر نداشت و زمانی متوجه شدند که خیلی دیر شده بود. اوضاع جسمانی پاشایی رفته رفته نامناسب تر شد و هر از چندگاهی شایعه هایی مبنی بر مرگ او دست به دست می چرخید.

۷٫ روزهای برفی و همکاری با گلزار؛اسفند ۱۳۹۲:انتشار خبر ابتلای مرتضی پاشایی به بیماری سرطان باعث شد همکاری و دوستی چهره های شناخته شده با او بیشتر شود و محبوبیت اش میان مردم افزایش چشم گیری پیدا کند. در آخرین روزهای اسفند سال گذشته تک آهنگی مشترکی از پاشایی و گلزار منتشر شد بازخوردهای بسیار خوبی در میان مردم داشت.

۸٫ تیتراژ ماه عسل؛ تیر ۱۳۹۳: او با خواندن تیتراژ ابتدایی ماه عسل با نام «نگران منی» شهرت خود را بیشتر کرد و طرفدارانش بیشتر از گذشته شد.

۹٫ کنسرت های متعدد، مرداد و شهریور ۱۳۹۳: او در آخرین روزهای حیات خود کنسرت های فراوانی برگزار کرد و سالن ها مملو از جمعیت می شد. پاشایی با انرژی وصف ناپذیری در کنسرت های خودش میخواند و هیچ کس باور نمی کرد آخرین روزهای عمرش را سپری می کند. شاید هنوز خودش هم باور نداشت. گلزار، محسن یگانه و خیلی ها او را در این کنسرت ها همراهی می کردند.

۱۰٫ خداحافظ مرتضی؛ آبان ۱۳۹۳: … روحش شاد.

 تبیان

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
مهارت های زندگی
بیشتر >
آرون گروپس