تاریخ نشر :شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۸۷مشاهده : 48سبک زندگی افراد مشهورRSSاشتراک:

ویژگی‌های رشد در ابتدای چرخه زندگی

ویژگی‌های رشد در ابتدای چرخه زندگی
فرد- همشهری آنلاین- معصومه کیهانی: مرحله شکل‌گیری وجود مستقل یا “من” کودک در بخش آخر گفت و گو با خانم دکتر معین، روانپزشک، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مرحله (جدایی‌‌طلبی کودک از مادر)، چگونه شروع می‌شود و چه مدت طول می‌کشد؟ بعد از طی مرحله همزیستی که حدود سه تا چهار ماه است، از حدود […]

فرد- همشهری آنلاین- معصومه کیهانی:
مرحله شکل‌گیری وجود مستقل یا “من” کودک در بخش آخر گفت و گو با خانم دکتر معین، روانپزشک، مورد بررسی قرار می‌گیرد.
این مرحله (جدایی‌‌طلبی کودک از مادر)، چگونه شروع می‌شود و چه مدت طول می‌کشد؟

بعد از طی مرحله همزیستی که حدود سه تا چهار ماه است، از حدود شش ماهگی، آرام آرام پروسه‌ای آغاز می شود که در واقع کودک می‌خواهد به تدریج به یک نوع فردیت جدا از مادر دست یابد. در حالی که به نظر‌می‌رسد در این شش ماه خیلی جدا از هم نبوده‌اند.

علایم این دوره چیست؟

علایم شایع این نوع فردگرایی و تفرد‌خواهی،برای مثال، امتناع بچه از خوابیدن، خوردن و ابراز تمایل به چیزی از این آغوش به آن آغوش رفتن است. به این گونه، یک وجود مستقل و “رای من” در حال شکل‌گیری است. این “من” را شما آرام آرام می‌توانید احساس کنید.

به عبارتی، به محض اینکه تحرک بچه آغاز می‌شود؛ او می‌خواهد به دلخواه خودش فاصله گرفتن از مادر را تجربه کند. در این حالت، اگر‌چه او پس از طی مسافتی دوباره برمی‌گردد و مادر را برای اطمینان، چک می‌کند؛ ولی همین دور‌شدن فیزیکی نشان می‌دهد او می‌خواهد “من” خود را به صورت مستقل از من مادر، شکل دهد.

در این دوره، نکته مهم آن است که مادر، در تمام مدت به صورت ثابت، استوار و پایدار سر جای خودش قرار دارد.مادر از دور‌شدن کودک بر‌آشفته نمی‌شود و ستون پایدار و رکن محکم فضای زندگی اوست. و همین حضور مادر است که به کودک اجازه می‌دهد”من” خود را کسترش دهد.

در این روند، کودک با چه رفتارهایی “من” قوی‌تری را نشان می‌دهد؟

ادامه این رفتارها عموما در سال دوم، وقتی که کودک کلام را به کار می‌گیرد، دیده می‌شود. او در این زمان، “نه” گفتن را آغاز می‌کند؛ حتی برای کارهایی که دوست دارد آنها را انجام دهد. مادر به او می‌گوید، غذا می‌خواهی، می‌گوید “نه” یا “می‌آیی برویم بیرون” ،می گوید،”نه”. در حالی که به دنبال آن “نه”، بلند می‌شود و کفش‌هایش را می‌پوشد.

این “نه”، همان داستان تفرد و جدایی است که کودک بروز می‌دهد. او در واقع این گونه می‌خواهد نشان دهد که نظرش می‌تواند با نظر مادر، متفاوت باشد. در این زمان، بسیار مهم است که به او اجازه این جداسازی داده شود.

ولی به نظر می‌رسد این داستان جدایی‌طلبی، کمتر برای خانواده‌ها قابل درک است. به عبارتی برای آنها خیلی قابل پذیرش نیست که کودک در فاصله شش تا دو سالگی به گونه‌ای ساز جدایی و استقلال بزند.

بله، برخی از خانواده‌ها که در مورد مسایل تربیتی سخت‌گیرترند خیال می‌کنند بحرانی که باید در دوران نوجوانی آغاز شود،حالا در شش ماهگی آغاز شده و بچه نافرمان است. اما باید متوجه باشند که این علایم نشانه اظهار وجود و ابراز من است. یعنی برای او اینکه به ماست وسط میز چنگ بیندازد و آن را بریزد، یک فعل محسوب می‌شود و او می‌خواهد نقش یک فاعل را داشته باشد.

به عبارت دیگر، کودک می‌خواهد از آن وضعیتی که فقط یک موجود آویزان و نیازمند بوده خارج شود و خود را تبدیل به یک موجود فاعل کند. این فاعلیت برای او بسیار مهم و لذت‌بخش است.

این موضوع چه دوره‌ای از زندگی کودک را دربر‌می‌گیرد؟

این مورد به سال اول و دوم زندگی کودک برمی‌گردد و به معنای نافرمانی، سرکشی و عصیان نیست. در واقع،یک آدم تازه و در‌حال شکل‌گیری است. ولی براین نکته تاکید دارم که در سنین بالاتر موضوع فرق می‌کند. برای مثال، در مورد یک بچه ۴ ساله که کار زشتی را انجام می‌دهد، برخورد متفاوتی لازم است.

ولی در آن ابتدا، برای نمونه، وقتی مادر می‌خواهد به کودک سوپ دهد ولی او صورتش را به مفهوم اینکه نمی‌خواهد آن را بخورد، برمی‌گرداند؛ باید به او اجازه داد که نیم ساعت بعد، این کار دنبال شود. نه اینکه همان جا دهان کودک را به زور بازکنیم و سوپ را به او بخورانیم.
به این ترتیب با برخوردهای مناسب می‌توانیم به کودک کمک کنیم که”من” او زودتر شکل بگیرد.

آیا آن احسای ایمنی که مادر، در ماه‌های اول تولد کودک به او می‌دهد در شکل دهی این “من” تاثیر‌گذار است؟

بله، دقیقا همین طور است. اساسا اگر آن بستر امنیت (secure base) برای کودک ایجاد نشود، دیگر نمی‌توانید منتظر باشید که مراحل بعدی اتفاق بیافتد.

مراحل رشد تقریبا درتمام نظریه ها مثل ساخته‌‌ ‌شدن یک دیوار از پایین به بالاست اگر شما ردیف اول را درست پی‌ریزی نکنید نمی‌توانید انتظار داشته باشید که قسمت‌های فوقانی‌تر به درستی ساخته شوند.

“epigenetic principle”، یعنی تشکیل “من” و توانایی برقراری رابطه با دیگران زمانی مقدور است که این احساس ایمنی به درستی ساخته شود. طبیعی است وقتی این دیوار به شکل نادرستی بالا می‌رود بر‌اساس همان ضرب‌المثل معروف، تا ثریا می‌رود دیوار کج.

2009-03-14
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5

نو عروس

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
اشکان خطیبی و همسر جان | از زندگی و ازدواج سفید تا تولد یک فرزند با سال تحویلاشکان خطیبی و همسر جان | از زندگی و ازدواج سفید تا تولد یک فرزند با سال تحویل
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
نگاهی به زندگی محمد امینی یکتا طراح خلاق خودرونگاهی به زندگی محمد امینی یکتا طراح خلاق خودرو
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسیزندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسیدزندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟زندگی متفاوت مگان مارکل قبل و بعد از ازدواج سلطنتی | چی بود و چی شد!!!؟
زندگی نازنین بیاتی | از مضحک ترین موقعیتی که در آن قرار داشت تا تقلب کردن!زندگی نازنین بیاتی | از مضحک ترین موقعیتی که در آن قرار داشت تا تقلب کردن!
زندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیکزندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیک
زندگی نامه ام کلثوم؛ دختری دهاتی که مثل ستاره درخشیدزندگی نامه ام کلثوم؛ دختری دهاتی که مثل ستاره درخشید
زندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اشزندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اش
نگاهی به زندگی نیکی هیلی گزینه‌ی جانشینی ترامپنگاهی به زندگی نیکی هیلی گزینه‌ی جانشینی ترامپ
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
همه چیز از زندگی تیفانی ترامپ ، دختر کوچک و مرموز دونالد ترامپهمه چیز از زندگی تیفانی ترامپ ، دختر کوچک و مرموز دونالد ترامپ
«ساعد سهیلی»از زندگی شخصی می گوید،روزهای سخت بازیگری تا عشق در پاریس«ساعد سهیلی»از زندگی شخصی می گوید،روزهای سخت بازیگری تا عشق در پاریس
اکبر گلپایگانی از زندگی شخصی اش می گوید ، انقلاب که شد، از خودی‌ها خوردیماکبر گلپایگانی از زندگی شخصی اش می گوید ، انقلاب که شد، از خودی‌ها خوردیم
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
زندگی «میلاد عبادی پور» در لهستان چگونه می گذرد؟زندگی «میلاد عبادی پور» در لهستان چگونه می گذرد؟
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیاییراز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
زندگی شخصی روشنگ گرامی ، از عشق به رانندگی تا طراحی لباسزندگی شخصی روشنگ گرامی ، از عشق به رانندگی تا طراحی لباس
گفت‌وگوی نوروزی با سید حسین حسینی | زندگی پسر احساساتی استقلالی‌هاگفت‌وگوی نوروزی با سید حسین حسینی | زندگی پسر احساساتی استقلالی‌ها
زیر و بم زندگی کاوه رضایی در مصاحبه اختصاصی با خواهرزن!زیر و بم زندگی کاوه رضایی در مصاحبه اختصاصی با خواهرزن!
زندگی شخصی «جنیفر لارنس»، بازیگر معروف هالیوودزندگی شخصی «جنیفر لارنس»، بازیگر معروف هالیوود
«ماهایا پطروسیان» از زندگی شخصی و کاری اش می گوید«ماهایا پطروسیان» از زندگی شخصی و کاری اش می گوید
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانیزندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
گفت گو با «مهسا جاور» و «محسن محمدسیفی» ، زوج ورزشکارگفت گو با «مهسا جاور» و «محسن محمدسیفی» ، زوج ورزشکار
گذری اجمالی بر زندگی بیژن نامدار زنگنه وزیر نفتگذری اجمالی بر زندگی بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت
مصاحبه با ایرج طهماسب ، من آقای مجری نیستم !مصاحبه با ایرج طهماسب ، من آقای مجری نیستم !
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهانزندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
گذری بر زندگی مهسا ایرانیان، اولین زن استنداپ کمدین ایرانیگذری بر زندگی مهسا ایرانیان، اولین زن استنداپ کمدین ایرانی
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
 بیانسه، زاده ۴ سپتامبر ۱۹۸۱، خواننده، ترانه ‌سرا و هنرپیشه آمریکایی است. او در تگزاس به دنیا آمد و از کودکی در مسابقات مختلف خوانندگی و رقص شرکت کرد و در اواخر دهه ۱۹۹۰ به عنوان خواننده اصلی گروه آراندبی دستینیز چایلد به شهرت رسید
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
زندگی آناشید حسینی ؛ عروس جنجالی و برند بازِ سفیر ایران !
زندگی شهرام جزایری ؛ مردِ فرار های ناکام از کشور!| از نبوغِ بالا تا دستگیری در کانتینر عدس!
یک روز از زندگی ملانیا ترامپ در کاخ سفید | او و شوهرش در اتاق جدا می خوابند!
زندگی پرفراز و نشیب سیلا؛ ملکه جدید موسیقی ترکیه و محبوب ایرانیان
زندگی جالب یارا شهیدی ؛ از مدلینگ و بازی در هالیوود تا همکاری با هیلاری کلینتون!
ناتالی وود | زندگی ناتالی وود ؛ بازیگری که هیچ وقت معمای مرگ تراژدیک و مرموزش مشخص نشد!
زندگی آغاسی؛ از خوانندگی در لاله زار تا نمازی که هیچوقت ترک نکرد!
زندگی کایلی جنر | از خانواده جنجالی تا جوان‌ ترین میلیارد جهان
زندگی جذاب انگین اکیورک، از شروع با مسابقات استعداد یابی تا دوری از شبکه های اجتماعی
زندگی ، عشق، علایق و خاطرات جالب ویدا جوان
زندگی مریم میرزاخانی؛ ستاره‌ ای که خاموش نخواهد شد
زندگی جالب داوطلبان ایرانی سفر بی‌بازگشت به مریخ | از پسر نماینده سابق مجلس تا دانشجوی معماری!
زندگی هیجان انگیز گلشیفته فراهانی | بازیگری که از مهرجویی به ریدلی اسکات رسید
زندگی نیمار؛ پادشاه جوانی که سرنگون‌ شد و غلت زدنش سوژه همه شد!
زندگی محمدرضا هدایتی؛ از طغرل و پسرعمه زا تا کلاه برداری از او
راز های زندگی مارگو رابی؛ پرنسس خوش‌ شانس استرالیایی
زندگی مرضیه ابراهیمی | از اسیدپاشی تا ازدواج و نمایشگاه عکاسی
زندگی حسین هدایتی و ثروت تمام نشدنی اش
زندگی هدیه تهرانی؛ از شکار شدن توسط آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا تا تصادف وحشتناک!
نگاهی به زندگی و مراسم ازدواج خاص و دیدنی جان اسنو و رز لزلی و مهمانان معروف این مراسم
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی همسر رهبر کره شمالی | از زندگی در یک خانواده روشنفکر تا خوانندگی و استایل شیک
زندگی محمد حسین میثاقی ؛ از اجرای برنامه با سِرُم تا ناخوابی به علت پدر شدن!
زندگی آرات حسینی ؛ پسر عنکبوتی ۴ ساله ایرانی
۲۰ نکته جنجالی از زندگی حبیب | از مرگ دردناک همسر اول تا بازداشت و آزادی بی دلیل!
آشنایی با زندگی رضا شاهرودی ؛ از ناپدید شدن دردناک پدرش تا بالاترین رقم دستمزد!
نیمه تاریک زندگی مورگان فریمن ؛ متهم جدید فساد اخلاقی در هالیوود
پایان زندگی جیان لوییجی بوفون در قلب تورین؛ خداحافظ وفادارترین!
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
ناگفته‌های زندگی شخصی بیانسه | از اجداد برده دار تا تناسب اندام بعد از بارداری!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
زندگی محمد بن سلمان | از ناشی گری در ولیعهدی تا اصلاحات و شبه کودتا!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
چارلیز ترون و نکات جالبی از زندگی پر هیجانش؛ از قتل پدرش تا رابطه با زن ها!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
کوکسل بابا و زندگی جالبش ؛ کوچولوی بی‌اعصاب ولی محبوب فضای مجازی!
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
زندگی شادی کرم‌ رودی؛ مادرِ معتادِ فیلم سینمایی دارکوب
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
زندگی پرتلاطم جمیله جمیل؛ از تجاوز و سرطان تا فتح قله هالیوود
رایانمهرامیران پرواز