مشاهده : 524سبک زندگی افراد مشهورRSS

یک جهیزیه چشم کور کن

یک جهیزیه چشم کور کنمهارت های زندگی
همه چیز جز ماشین ظرفشویی بهش داده ها… اما دریغ از یک ذره سلیقه! اون از وضع جهازیه دادنشون که نصف جنسها رو خواهر و برادر و فامیلاش توی مراسم پاتختی هدیه دادن؛ اون هم از وضع جنس و مارک و چیدمان. به پسرم گفتم این فرشه که خالش بهتون کادو داده را بندازین جلوی […]


یک جهیزیه چشم کور کن!همه چیز جز ماشین ظرفشویی بهش داده ها… اما دریغ از یک ذره سلیقه! اون از وضع جهازیه دادنشون که نصف جنسها رو خواهر و برادر و فامیلاش توی مراسم پاتختی هدیه دادن؛ اون هم از وضع جنس و مارک و چیدمان.

به پسرم گفتم این فرشه که خالش بهتون کادو داده را بندازین جلوی در، خودم یک تخته فرش شیک زمینه گل بهی برات می گیرم. من که این همه خرج مراسم عروسیت کردم… فرش هم اضافه بشه.
جهیزیه

جشن عقد، حنابندان، مراسم عروسی، پاتختی و .. همه و همه در گذشته بهانه ای بود تا اعضای یک فامیل بیشتر در کنار هم باشند و فارغ از هر نوع حرف و نقل و چشم و هم چشمی برای جشن ازدواج دو جوان بیشتر خوشحالی و پایکوبی کنند. البته هر یک از این مراسم، رسم و رسومات خاص خود را داشته و هر بخش از هزینه ها را یکی از طرفین ازدواج باید بر عهده می گرفت. مثلا جشن عقد جز مراسمی بوده که عمدتا در منزل دختر خانم و با هزینه پدر دختر تامین می شد. اما از طرف دیگر هزینه های پذیرایی مانند میوه و شیرینی و .. توسط خانواده داماد آورده می شده. و یا جهیزیه جز مسئولیتهایی است که خانواده دختر تامین آن را برعهده دارند اما هزینه و مسئولیت انتقال این کالاها برعهده خانواده داماد بوده است.

از آنجا که در هر حال تشکیل یک زندگی نوپا با هزینه های زیادی همراه است، از یک طرف اقوام عروس سعی داشتند بخشی از جهیزیه را برای کمک بیشتر به پدر دختر خانم، به صورت هدیه از دواج به وی بدهند و از سوی دیگر اقوام داماد نیز برای کمک به تامین هزینه های مراسم ازدواج، سعی داشتند که از پول برای هدیه ازدواج استفاده کنند تا کمک خرج داماد و خانواده وی شود. این مسایل کاملا طبیعی بود و هیچ حرف و بحثی نیز به دنبال نداشت.اما به مرور زمان و با اینکه هزینه های زندگی هر روز بیشتر و بیشتر می شود ، مراسم ازدواج و اقدامات جانبی آن هم پر خرج تر و پر خرج تر شده و هر یک از خانواده های عروس و داماد به نوبه خود بار سنگینی را متحمل می شوند. یکی از این مسئولیت های پر هزینه،تهیه جهیزیه از جانب خانواده دختر است.

مسلما از جمله مقدمات شروع زندگی مشترک هر زوج جوان، تهیه ی لوازم و اسباب خانه است . این لوازم که شامل کلیه ی اثاث مورد نیاز منزل، وسایل اساسی منزل و جزییات اسباب رفاهی می باشد، غالبا به تناسب عرف خاص هر منطقه، از حداقل ضروریات تا حد بسیار تجملی متغیر است و البته هزینه و مسؤولیت تهیه ی این لوازم به تبع آداب و رسوم هر منطقه به عهده ی داماد و یا عروس می باشد .

در عرف غالب جامعه ی ایرانی این مسؤولیت به عهده ی دختر – و به عبارت بهتر – پدر دختر می باشد و هزینه آن، که می تواند بسیار قابل ملاحظه و اغلب برای خانواده ها سنگین باشد ، عموما بر دوش خانواده ی عروس، سنگینی می کند به خصوص که به مرور زمان که چشم هم چشمی، گرایش به تجملات و خیل گسترده اجناس شیک و لوکس وارداتی بیشتر شده و مسلما چشم هر بیننده زیبا پسندی را به خود خیره می کند ، گویی رسم و رسومات قدیمی ما ایرانیان هم رنگ باخته و مساله جهیزیه و تامین مایحتاج اولیه زندگی تبدیل به یک پروسه سخت و ملال آور برای خانواده دختر شده و آن را تبدیل به مانعی برای ازدواج جوانان کرده است.

جهیزیه امری است که در ایران و برخی از کشورها معمول است و عبارتست از تامین و فراهم نمودن اسباب و وسایل برای زندگی جدید که معمولا از طرف خانواده عروس به خانه داماد برده می شود.

مسلما دختر و پسری که قصد دارند زندگی مشترک خود را آغاز کنند، در ابتدای زندگی بایستی حداقل وسایل مورد نیاز برای زندگی را داشته باشد. چرا که در غیر این صورت مجبورند سر بار دیگران بوده و از همان ابتدا استقلال از خود نداشته باشند. اما توجه داشته باشید که صحبت از حداقل ها و از طرف دیگر توانایی مالی خانواده دختر است و اصلا قرار نیست از هر وسیله ای چندین و چند نمونه با مارکها و مدلهای خاص وجود داشته باشد، در حالیکه شاید خیلی از این وسایل و کالاها واقعا قابل استفاده نبوده و یا تا سالهای طولانی نیازی به استفاده از آنها نشود.
جهیزیه

جهیزیه امری است که در ایران و برخی از کشورها معمول است و عبارتست از تامین و فراهم نمودن اسباب و وسایل برای زندگی جدید که معمولا از طرف خانواده عروس به خانه داماد برده می شود. اصولا تشریفات آنچنانی و جهیزیه های پربها موانع مهمی را در راه ازدواج فراهم می کنند و گاه دیده شده زن و مرد به خاطر هزینه های فراوان با کوله باری از قرض و بدهکاری وارد خانه بخت شده و پس از چند روز که از آغاز زندگی مشترکشان نمی گذرد، ناسازگاری هایی ناشی از مشکلات مالی و هزینه های زندگی آغاز می گردد.

در طی مشاوره هایی که در این زمینه داشته ام، با یک مورد قابل توجه مواجه شده ام که در آن جوانی در طی مراسم خواستگاری رسمی به توافق لازم با طرف مقابل رسیده و کار به مراحل پیشرفته تر کشیده شد. اما از شروط مهم خانواده عروس برای این وصلت این بوده است که چهار کالای بزرگ خانه از جمله یخچال و فریزر ساید بای ساید، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و مایکروویو باید توسط آقای داماد تامین شود. نکته قابل توجه در این میان ان بود که حتی خانواده عروس نوع مارک اجناس را هم مشخص کرده بودند.

با بررسی بیشتر در مورد علل این شرط، متوجه شدیم که خانواده این دختر خانم دارای چهار دختر در شرف ازدواج بودند و مسلما تامین هزینه های جهیزیه همه آنها برای اکثریت خانواده ای ایرانی ( آن هم با این همه تجملات و چشم و هم چشمی) بسیار سخت و هزینه بر است و خانواده این خانم به جای اینکه به فکر تهیه جهیزیه مختصر و با سلیقه ای برای فرزندانشان باشند، به خاطر تجملات و شکل گیری رسومات غلط میان اعضای جامعه، چنین راه حلی را انتخاب کرده اند. اما غافل از اینکه اینگونه اقدامات در بهترین وضعیت هزینه های زندگی دو جوان نوپا را بسیار بالا برده و دو جوان را در ابتدای زندگی متحمل هزینه های بسیار سنگین و کمر شکن می کند. از طرف دیگر بسیاری از خانواده ها نیز زیر بار چنین شروطی نرفته و مساله ازدواج دو جوانی که تقریبا در همه زمینه ها به توافق رسیده اند، منتفی می شود.

این بار کمرشکن بر دوش هر که باشد، کل جامعه را با بحران افزایش سن ازدواج، افزایش تعداد پسران و دختران مجرد، فشارهای روانی و . . . رو به رو خواهد ساخت.

در نهایت ذکر این نکته مهم به نظر می رسد که از جمله پیامدهای جهیزیه به شکل کنونی بالا رفتن سن ازدواج و افزایش تعداد دختران مجرد است . به علت عدم آماده بودن جهیزیه در حد قابل قبول، یعنی کلیه وسایل اعم از اساسی و غیر اساسی، ضروری و غیرضروری و به صورت افراطی توام با تجمل گرایی و البته هر کدام از این تبعات منفی خود ریشه ی بسیاری ناهنجاری های دیگر در جامعه خواهند بود . هم چنین آثار منفی روانی مسؤولیت تهیه ی جهیزیه، آن هم از نوع کامل و با شاخ و برگ فراوان آن و بحث چشم و هم چشمی ها، در بسیاری جهات به صورت جدی قابل تامل است و اگر جهیزیه بخواهد روند تجملی خود را پیش ببرد ، این بار کمرشکن بر دوش هر که باشد، کل جامعه را با بحران افزایش سن ازدواج، افزایش تعداد پسران و دختران مجرد، فشارهای روانی و . . . رو به رو خواهد ساخت.

جهیزیه

این معضل وقتی رنگ فاجعه به خود می گیرد که بدانیم متاسفانه همین جهیزیه معیار انتخاب همسر برای برخی خانواده ها تلقی می گردد و شخصیت دختر را به «قیاس به جهیزیه اش » به شدت مورد سؤال قرار می دهد . البته ما قصد نداریم به یک باره این عرف را با پیشینه ی تاریخی و ریشه ی عمیقش در جامعه کنار بگذاریم و اصولا این انتظار منطقی نخواهد بود، اما توجه به این مساله ضروری به نظر می رسد که منظور از تهیه جهیزیه تنها تامین مایحتاج و مقدمات یک زندگی برای دو جوانی است که تازه می خواهد زندگی خود را آغاز کنند و اصلا دلیلی وجود ندارد که خانواده دختر بخواهد برای تامین لوکس ترین، آخرین مدل ترین و گران قیمت ترین اجناسی که در بازار وجود دارد خود را به زحمت انداخته و دچار مشکل شوند. در حقیقت خود این دو جوان هستند که باید به مرور زمان و مطابق با توانایی مالی خود زندگی شان را شکل داده و لوازم زندگی را مطابق با سلیقه و توان مالی شان بسازند و اصلا قرار نیست که تمام بار این مساله بر دوش خانواده دختر بیفتد.

توجه به این مساله حتما از بسیاری تبعات منفی روانی و فشارهای وارد بر زن و خانواده ی وی می کاهد و کار کرد روانی این اصلاح، موفقیت کوچکی نخواهد بود و بر روند تجمل گرایی جهیزیه نیز تاثیر مثبت خواهد داشت و می تواند از میزان آن بکاهد .
گروه خانواده و زندگی سایت تبیان- نویسنده : عطاریان

2010-11-08 / گردآوری:
دکتر طاهری
چهره های مشهور در مراسم ختم پدر امیرحسین رستمی | از الهام حمیدی تا امیر جعفری!چهره های مشهور در مراسم ختم پدر امیرحسین رستمی | از الهام حمیدی تا امیر جعفری!
فرش قرمز روزی روزگاری در هالیوود و واکنش های فوق العاده | از نظر منتقدان تا واکنش برد پیت و دی کاپریوفرش قرمز روزی روزگاری در هالیوود و واکنش های فوق العاده | از نظر منتقدان تا واکنش برد پیت و دی کاپریو
افتتاحیه شغل جدید ستاره اسکندری با حضور چهره های مشهور | از ترانه علیدوستی تا مهدی سلطانی!افتتاحیه شغل جدید ستاره اسکندری با حضور چهره های مشهور | از ترانه علیدوستی تا مهدی سلطانی!
افشاگری آزاده آل ایوب درباره تلویزیون و بازخواست او به خاطر صلوات فرستادن! +فیلمافشاگری آزاده آل ایوب درباره تلویزیون و بازخواست او به خاطر صلوات فرستادن! +فیلم
ماجرای رابطه ترلان پروانه با فرشاد احمدزاده و سعید عزت اللهی از زبانِ خودشماجرای رابطه ترلان پروانه با فرشاد احمدزاده و سعید عزت اللهی از زبانِ خودش
شب قدر بازیگران چگونه گذشت؟ | از التماس دعای ژوله تا سقاخونه رفتن بهنوش طباطبایی!شب قدر بازیگران چگونه گذشت؟ | از التماس دعای ژوله تا سقاخونه رفتن بهنوش طباطبایی!
ورزشکاران در شبکه های اجتماعی (۱۱۱) از گل نزنی عادل فردوسی تا تعطیلات کریم!ورزشکاران در شبکه های اجتماعی (۱۱۱) از گل نزنی عادل فردوسی تا تعطیلات کریم!
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۶۶۳) از تولدِ سی ساله جذاب بنیامین تا وقت گذرونی شیلا و پرستو !چهره ها در شبکه های اجتماعی (۶۶۳) از تولدِ سی ساله جذاب بنیامین تا وقت گذرونی شیلا و پرستو !
اینستاگرام هنرمندان (۱۸۶) از علت رانندگی نکردن پرستو تا واکنش نوید به تیپ براد پیت در کن!اینستاگرام هنرمندان (۱۸۶) از علت رانندگی نکردن پرستو تا واکنش نوید به تیپ براد پیت در کن!
ورزشکاران در شبکه های اجتماعی (۱۱۰) از خاطره بازی علی کریمی تا محمد حسین میثاقی و پسرش!ورزشکاران در شبکه های اجتماعی (۱۱۰) از خاطره بازی علی کریمی تا محمد حسین میثاقی و پسرش!
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین ویدکتر طاهری
زندگی سوفی ترنر و ماجرای عجیب انتخابش در نقش سانسا به خاطر فالوورهایش!زندگی سوفی ترنر و ماجرای عجیب انتخابش در نقش سانسا به خاطر فالوورهایش!
جذاب ترین نکات زندگی تام هاردی ؛پسر همه فن حریف هالیوود | از اعتیاد تا نامزدی اسکارجذاب ترین نکات زندگی تام هاردی ؛پسر همه فن حریف هالیوود | از اعتیاد تا نامزدی اسکار
زندگی جورج بوش پدر؛ از ریاست جمهوری تا بدرفتاری جنسی و جوک های رکیک!زندگی جورج بوش پدر؛ از ریاست جمهوری تا بدرفتاری جنسی و جوک های رکیک!
زندگی آن ماری سلامه، بازیگر نقش ساره در حوالی پاییززندگی آن ماری سلامه، بازیگر نقش ساره در حوالی پاییز
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدرریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!
زندگی جو فریزر، بوکسور جنجالی که اولین شکست محمدعلی کلی را رقم زد!زندگی جو فریزر، بوکسور جنجالی که اولین شکست محمدعلی کلی را رقم زد!
زندگی پر رمز و راز جوان ترین خواهر رهبر کره شمالیزندگی پر رمز و راز جوان ترین خواهر رهبر کره شمالی
زندگی پرنس ویلیام و کیت میدلتون و چالش هایی که از سر گذرانده اند!زندگی پرنس ویلیام و کیت میدلتون و چالش هایی که از سر گذرانده اند!
زندگی وحید خزایی و داوود هزینه؛ شاخ‌ های اینستا که آواره شدند!زندگی وحید خزایی و داوود هزینه؛ شاخ‌ های اینستا که آواره شدند!
حکایت زندگی محراب شاهرخی | از خودکشی در سال مرگ تختی تا درگذشت در تنهایی !حکایت زندگی محراب شاهرخی | از خودکشی در سال مرگ تختی تا درگذشت در تنهایی !
۴۰ نکته جذاب از ریحانا | از شکایت پدرش تا کتک خوردن از کریس براون۴۰ نکته جذاب از ریحانا | از شکایت پدرش تا کتک خوردن از کریس براون
راز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهانراز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهان
سردار آزمون و بزرگ ترین گل زندگی اش در تعطیلات که باعث تمجید باشگاه زنیت شد!سردار آزمون و بزرگ ترین گل زندگی اش در تعطیلات که باعث تمجید باشگاه زنیت شد!
زندگی جالب آقا جواد عزتی؛ از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریفزندگی جالب آقا جواد عزتی؛ از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریف
زندگی صغری خانی شهرآبادی؛ تنها بانوی پاکبان !زندگی صغری خانی شهرآبادی؛ تنها بانوی پاکبان !
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
زندگی و علت درگذشت امیر صادقیان ؛ از کنار گذاشتن بازیگری تا نمایشگاه داری!زندگی و علت درگذشت امیر صادقیان ؛ از کنار گذاشتن بازیگری تا نمایشگاه داری!
زندگی جون بایز؛ ملکه موسیقی مردمیزندگی جون بایز؛ ملکه موسیقی مردمی
زندگی اقبال لاهوری ؛ از تحصیل در کمبریج تا ایجاد کشور پاکستان!زندگی اقبال لاهوری ؛ از تحصیل در کمبریج تا ایجاد کشور پاکستان!
زندگی سارا خادم الشریعه و جایزه بزرگی که برنده شدزندگی سارا خادم الشریعه و جایزه بزرگی که برنده شد
رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اشزندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اش
زندگی مایک رستم‌ پور ؛ پسری با خالکوبی و زبان انگلیسی یا دژاگه بسکتبال ایران!زندگی مایک رستم‌ پور ؛ پسری با خالکوبی و زبان انگلیسی یا دژاگه بسکتبال ایران!
زندگی حسنا جلیل؛ جنجالی که این زن ۲۵ ساله در افغانستان به پا کردزندگی حسنا جلیل؛ جنجالی که این زن ۲۵ ساله در افغانستان به پا کرد
زندگی عجیب و غریب نرگس کلباسی؛ از پریشانی در هند تا عشق در سر پل ذهابزندگی عجیب و غریب نرگس کلباسی؛ از پریشانی در هند تا عشق در سر پل ذهاب
زندگی شاپرک شجری‌ زاده ؛ از خیابان انقلاب تا درخواست تحریم ایران در کانادا!زندگی شاپرک شجری‌ زاده ؛ از خیابان انقلاب تا درخواست تحریم ایران در کانادا!
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
یلدای طولانیِ سلطان قیر |همه چیز از زندگی تا اعدام حمیدرضا باقری درمنی !یلدای طولانیِ سلطان قیر |همه چیز از زندگی تا اعدام حمیدرضا باقری درمنی !
رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!
شاید در حال حاضر هیچ بازیگر استرالیایی به اندازه هیوجکمن در هالیوود شهرت و اعتبار نداشته باشد حتی راسل کرو و نیکول کیدمن. در این مطلب رازهای جالبی را از زندگی هیوجکمن و همسرش بخوانیدو از شایعات همجنسگرا بودن هیوجکمن تا ممنوعیت همکاری با آنجلینا جولی!
سوژه های روز رو این جا ببینید !
آشپزی ماه رمضان ( سحر و افطار )
از بین بردن چاقی موضعی به آسانی و فوری !
فال روزانه
نکات جالب از زندگی اورلاندو بلوم | از حوادث وحشتناک تا حضور در زندگی میراندا و کیتی!
زندگی حلیمه آدن | از تولد در ادوگاه پناهندگان تا افتخار به اسلام و تبلیغ لباس شنا!!!
زندگی تلخ فریدا کالو | از تصادفی که نامزدی اش را بهم زد تا خیانت خواهر و همسرش به او!
جذاب ترین نکات زندگی تام هاردی ؛پسر همه فن حریف هالیوود | از اعتیاد تا نامزدی اسکار
نکات جذاب از زندگی ریانا |دستگیری در برلین تا دادن بورسیه دانشگاهی!
زندگی اقبال لاهوری ؛ از تحصیل در کمبریج تا ایجاد کشور پاکستان!
نکات جالبی از زندگی میسی ویلیامز | از بازی تاج و تخت تا کارآفرینی!
قوانین مهم زندگی “راک” که او را موفق و محبوب کرده است!
زندگی وو یاجون ، ثروتمندترین زن خودساخته دنیا؛ از خبرنگاری تا ثروت میلیاردی
زندگی و علت درگذشت امیر صادقیان ؛ از کنار گذاشتن بازیگری تا نمایشگاه داری!
نکات جالب از زندگی پیتر دینکلیج | از بی اهمیتی به برانجلینا تا جنسیت بچه دومش که اعلام نمی کند!
زندگی عجیب جولین آسانژ | از افشاگری و تاسیس ویکی لیکس تا رابطه با پاملا اندرسون!
مصیبت های وحشتناک در زندگی لیام نیسون | از کودکی دشوار تا مرگ دردناک همسرش!
رازهایی از زندگی التون جان | از فحاشی التون به مدونا تا تهدید شدن به مرگ!
زندگی اسحاق قویدل ؛ از فروش مکمل بدنسازی تا سرطان به خاطر مصرف همین مکمل ها !
زندگی پرنس ویلیام و کیت میدلتون و چالش هایی که از سر گذرانده اند!
صحبت های جالب جورجینا درباره زندگی خصوصی کریس رونالدو!
زندگی عجیب مرتضی آوینی | از نام اصلی اش که کامران بود تا استایل دوران جوانی!
نکاتی جالب از زندگی امیرعباس هویدا در چهلمین سالگرد اعدامش !
زندگی میرزا آقا خان نوری ؛ رقیب امیرکبیر و یکی از بدنام ترین اشخاص ایران!
دلایل تلخی از کمرنگ شدن مگ رایان | از عمل های زیبایی تا روابط ناخوشایند!
نکاتی جالب از زندگی جمشید مشایخی؛ پیر سینمای ایران
نیمه تاریک زندگی جف بزوس، موسس آمازون | از توهین به کارمندان تا رسوایی جنسی!
حقایقی باورنکردنی از زندگی کلئوپاترا | از علت آرایش چشم عجیب تا مرگ مبهم!
سردار آزمون و بزرگ ترین گل زندگی اش در تعطیلات که باعث تمجید باشگاه زنیت شد!
رنج‌ها و اتفاقات دردناک زندگی سلن دیون | از مرگ همسر و برادر تا از دست دادن صدا!
زندگی بچه های مایکل جکسون | از دختر دردسرساز تا پسری که از پنجره آویزانش کرد!
زندگینامه هنری فورد ؛ او خورو را مردمی کرد
نکات عجیب از زندگی جولیا رابرتز | از از بیمه لبخند تا شوخی جرج کلونی و بردپیت با او
زندگی صدف خادم ؛ از اضافه وزن شدید تا رینگ بوکس فرانسه
زندگی شهرنوش پارسی‌ پور (همسر سابق ناصر تقوایی) و درخواست کمک مالی از آمریکا
زندگی جین سیمور، پزشک دهکده | از مهمانی ملکه الیزابت به افتخارش تا اسارت مادرش در ژاپن!
زندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و همسرش ؛ زن هزار چهره
راز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهان
زندگی جنجالی برد پیت | از ازدواج و جدایی عجیب تا تحصیل فرزندانش!
تعبیر خواب