سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

چگونه مغز خود را خنک کنیم؟!

اشتراک:
مهارت های زندگی
به نظر می‌رسد تاثیر خنک‌کننده خمیازه در پی افزایش جریان خون در مغز بوجود آمده که در اثر کشیده شدن آرواره و همچنین تبادل حرارتی مخالف با هوای محیط در اثر نفس عمیق ایجاد می‌شود. اگر چه خمیازه تا به امروز به عنوان نشانه‌ای از خستگی و ملالت محسوب می‌شد، به گفته دانشمندان ممکن است […]

به نظر می‌رسد تاثیر خنک‌کننده خمیازه در پی افزایش جریان خون در مغز بوجود آمده که در اثر کشیده شدن آرواره و همچنین تبادل حرارتی مخالف با هوای محیط در اثر نفس عمیق ایجاد می‌شود.
اگر چه خمیازه تا به امروز به عنوان نشانه‌ای از خستگی و ملالت محسوب می‌شد، به گفته دانشمندان ممکن است نشانه‌ای از داغ‌ شدن سر هم باشد.

به گزارش ایسنا، پژوهش انجام شده توسط اندرو گالوپ، دستیار تحقیق فوق دکتری دپارتمان بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی دانشگاه پرینستون برای اولین بار از انسانها برای نمایش تغییرات در بسامد خمیازه کشیدن مبنی بر فصلهای مختلف استفاده کرده‌است.

همچنین طبق این تحقیقات، افراد در زمانی که دمای محیط از دمای بدن بیشتر می‌شود، کمتر خمیازه می‌کشند.

گالاپ به همراه محققان مرکز علوم حشرات دانشگاه آریزونا در مجله Frontiers in Evolutionary Neuroscience گزارش کرده‌اند که این اختلاف فصلی نشان دهنده این مطلب است که ممکن است خمیازه به عنوان شیوه‌ای برای تنظیم حرارت مغز کاربرد داشته باشد.

این محققان در پژوهش خود به بررسی بسامد خمیازه ۱۶۰ داوطلب در زمستان و تابستان ایالت آریزونا پرداختند. آنها دریافتند که این افراد در زمستان‌ها بیشتر خمیازه کشیده‌اند در حالی که در تابستان، با حرارت مساوی یا بیشتر محیط از دمای بدن، این مساله کاملا عکس بود. از این رو آنها نتیجه گرفتند که مغز در دماهای بالاتر چاره‌ای برای دفع گرما نداشته و بر مبنای نظریه تنظیم حرارت خمیازه، از آن برای خنک شدن با ورود هوا به مغز استفاده می‌کند.

به نظر می‌رسد تاثیر خنک‌کننده خمیازه در پی افزایش جریان خون در مغز بوجود آمده که در اثر کشیده شدن آرواره و همچنین تبادل حرارتی مخالف با هوای محیط در اثر نفس عمیق ایجاد می‌شود.

به ادعای این محققان، این اولین پژوهشی است که به نمایش بسامد خمیازه در فصول مختلف پرداخته است. کاربرد این مطالعه نه تنها در دانش فیزیولوژیکی بلکه برای درک بهتر بیماریها و شرایطی مانند ام‌اس و صرع بسیار جالب توجه است.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
مهارت های زندگی
بیشتر >
آرون گروپس