۸ توصیه برای خرید آگاهانه مواد غذایی

۸ توصیه برای خرید آگاهانه مواد غذاییمهارت های زندگی
اصول زیر را برای خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی به کار گیرید تا همان‌گونه که برای رفتن به دندان‌پزشکی یا یک جلسه‌ی کاری برنامه‌ریزی می‌کنید، خرید آگاهانه را نیز در اولویت فعالیت‌های روزانه‌تان قرار دهید. یک نویسنده اسپانیایی به نام میگوئیل دسروانتس در جایی گفته: «فرد از پیش آگاه، از پیش مسلح است؛ آمادگی نیمی […]

اصول زیر را برای خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی به کار گیرید تا همان‌گونه که برای رفتن به دندان‌پزشکی یا یک جلسه‌ی کاری برنامه‌ریزی می‌کنید، خرید آگاهانه را نیز در اولویت فعالیت‌های روزانه‌تان قرار دهید.

یک نویسنده اسپانیایی به نام میگوئیل دسروانتس در جایی گفته: «فرد از پیش آگاه، از پیش مسلح است؛ آمادگی نیمی از پیروزی است». اینکه از پیش بدانید که می‌خواهید به خرید کدام‌یک از مواد غذایی مورد نیازتان بروید، در برنامه‌ریزی غذایی‌تان نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. در مسیر رفت‌وآمد همیشگی‌تان فروشگاه‌ها یا رستوران‌هایی را که غذاهای سالم دارند شناسایی کنید تا هر زمان که نیاز داشتید، به سراغشان بروید. اصول زیر را برای خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی به کار گیرید تا همان‌گونه که برای رفتن به دندان‌پزشکی یا یک جلسه‌ی کاری برنامه‌ریزی می‌کنید، خرید آگاهانه را نیز در اولویت فعالیت‌های روزانه‌تان قرار دهید.

۱- هنگامی‌که گرسنه نیستید به خرید بروید

فروشگاه‌های مواد غذایی از حقه‌هایی مانند راه انداختن بو، چیدمان جنس‌ها، دکوراسیون و به حراج گذاشتن برخی خوراکی‌ها استفاده می‌کنند تا شما را به خرید بیشتر وسوسه کنند. در این شرایط به‌ویژه اگر گرسنه هم باشید ممکن است بیش از نیازتان خرید نمایید. پس هرگاه سیر بودید، به خرید مواد غذایی بروید تا به‌راحتی از هدفتان منحرف نشوید.

می‌توانید یک لیوان بزرگ آب بنوشید. احساس سیری باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید در برابر خرید غذاهایی که در برنامه‌تان نیست، مقاومت کنید. راهکار دیگر، جویدن آدامس نعنایی به هنگام خرید مواد غذایی است، زیرا وقتی دهانتان مشغول باشد، احتمال اینکه نمونه‌های رایگان غذاها را بچشید، کم می‌شود.

۲- با چیدمان فروشگاه‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنید، آشنا شوید

فروشگاه‌های مواد غذایی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که شما برای برداشتن اجناس مورد نیازتان بایستی یک دور کامل در آن‌ها بزنید. حال هر چه بیشتر در فروشگاه بمانید، احتمال اینکه از چیزی غیرضروری خوشتان بیاید، بیشتر می‌شود. معمولاً چیزهایی مانند شیر و نان را که جزء نیازهای اولیه‌اند در انتهای فروشگاه می‌گذارند تا مشتری ناچار شود از همه‌ی قسمت‌ها عبور کند تا به آن‌ها برسد؛ بنابراین بکوشید با چگونگی چیدمان فروشگاهی که همیشه از آن خرید می‌کنید آشنا شوید تا مستقیم به سراغ اقلام مورد نیازتان بروید. قفسه‌های گوشت و مرغ و ماهی را شناسایی کنید. از رفتن به قسمت‌هایی که خوراکی‌های وسوسه‌برانگیز مانند چیپس، کیک، شکلات و چوب‌شور دارند، بپرهیزید.

۳- پیش از خرید، فهرستی از خوراکی‌های موردنیاز تهیه کنید

فقط به خوراکی‌هایی که سالم هستند و کالری بالا ندارند، فکر کنید و پیش از خرید، فهرستی از آن‌ها تهیه کنید و به همان پایبند باشید. در فروشگاه‌های مواد غذایی، وسوسه برانگیزترین خوراکی‌ها را جلوی چشم می‌گذارند و اگر بخواهید نگاهتان را به این‌سو و آن‌سو بیندازید، به‌راحتی در دام آن‌ها می‌افتید. همچنین ایستادگی در برابر قیمت‌های خوب و چیزهایی که به حراج گذاشته شده‌اند، دشوار است. بااین‌حال شما باید فقط به دنبال خوراکی‌هایی که در رژیم غذایی‌تان وجود دارد باشید و تسلیم خوراکی‌های چرب، پرکالری و فرآوری شده نگردید. اگر از پیش، همه‌چیز را در فهرستتان بنویسید و مطمئن باشید که چیزی را فراموش نکرده‌اید، کمتر پیش می‌آید که تحت تأثیر بسته‌بندی‌های پرزرق‌وبرق، پیشنهادهای فریبنده و دیگر عوامل وسوسه‌برانگیز قرار بگیرید.

۴- در مورد عبارت «بدون کلسترول» بیشتر فکر کنید

بگذارید خیالتان را راحت کنیم که کلسترول فقط و فقط در فرآورده‌های گوشتی مانند انواع گوشت‌های سفید و قرمز، تخم‌مرغ، شیر، کره و صنایع وابسته وجود دارد و هیچ‌کدام از محصولات گیاهی و حتی روغن‌های گیاهی کلسترول ندارند؛ بنابراین درج عبارت «بدون کلسترول» روی محصولاتی مانند انواع روغن‌های گیاهی مانند روغن‌زیتون، آفتابگردان یا ذرت،‌ غلات صبحانه،‌ نان و کلوچه‌های بدون تخم‌مرغ و محصولات دیگری از این قبیل، تنها یک حقه تبلیغاتی برای فروش بیشتر محصولات است و از این به بعد شما باید بدانید که به‌جز فرآورده‌هایی با منشأ حیوانی، هیچ محصول دیگری کلسترول ندارد!

۵- معنای واقعی «ارگانیک» را بدانید

خیلی وقت‌ها روی کالایی که قرار است آن را بخریم، عبارت «ارگانیک» درج‌ شده است. محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت آن از هیچ‌گونه مواد و کودهای سمی و شیمیایی استفاده‌نشده باشد. گوشت و فرآورده‌های گوشتی ارگانیک هم محصولاتی هستند که برای پرورش دام یا طیور هیچ‌گونه هورمونی به مواد غذایی آن‌ها اضافه نشده باشد یا خود دام به‌طور مستقیم مورد تزریق هورمون قرار نگرفته باشد.

به‌علاوه دامی که با خوردن علف غیرارگانیک پرورش پیدا کرده باشد به‌طور حتم گوشت و فرآورده‌های ارگانیکی نخواهد داشت. درج عبارت «صد درصد ارگانیک» روی برخی کالاها می‌تواند نشانه سلامت کامل آن محصول باشد اما عباراتی مانند «۹۵ تا ۹۹ درصد ارگانیک» یا «۷۴ تا ۹۴ درصد ارگانیک»، نشانه ارگانیک بودن محصول نیستند و این هم یک حقه تبلیغاتی دیگر است. به‌طورکلی، یک محصول غذایی یا ارگانیک است یا غیرارگانیک و ما محصول ارگانیک نسبی نداریم.

۶- حواستان به واژه «serving size» باشد

ببینید! ممکن است شما یک شیشه سس مایونز بزرگ بخرید که روی برچسب ارزش تغذیه‌ای آن نوشته شده باشد ۱۰۰ کیلوکالری انرژی و ۲ میلی‌گرم نمک و شما پیش خودتان فکر کنید که این محصول نسبت به محصولات مشابه، کالری و افزودنی‌های کمتری دارد بنابراین سالم‌تر است؛ اما بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای خرید، نگاهی به بالای برچسب ارزش تغذیه‌ای کالا بیندازید و ببینید که این مقدار انرژی برای چه حجمی از آن محصول است. مثلاً اگرserving size محصول شما ۵۰ گرم بود و سسی که در دست داشتید، ۲۵۰ گرم وزن داشت،‌ باید تمام اعداد را ضرب‌در عدد ۵ کنید تا ارزش تغذیه‌ای صحیح کل محصول را به دست بیاورید!

۷- مراقب بازی کلمات باشید

بعضی وقت‌ها کارخانه‌های تولید محصولات غذایی برای بهتر به نظر رسیدن محصولشان با کلمات بازی می‌کنند تا مصرف‌کننده توجه بیشتری به آن محصول نشان بدهد. مثلاً به‌جای نوشتن کلمه «نمک» روی برچسب تغذیه‌ای از کلمه «سدیم» استفاده می‌کنند یا عبارت «natural» که به معنای «طبیعی» است را روی محصولشان می‌نویسند تا مشتری‌ها در نگاه اول فکر کنند که منظور از «natural»، همان ارگانیک بودن کالا است درصورتی‌که اصلاً این‌طور نیست؛ بنابراین اگر منظور یا مفهوم هر یک از عبارات درج‌شده روی کالاهای غذایی را متوجه نشدید،‌ بهتر است از فروشنده در مورد آن سوال کنید و اگر وی نیز جوابی قانع‌کننده به شما نداد از خیر خریدن آن بگذرید.

۸- در برابر آخرین وسوسه‌ها هنگام ترک فروشگاه مقاومت کنید

اغلب، کنار صندوق پرداخت فروشگاه‌ها پر است از خوراکی‌های چرب، پرکالری، شیرین و شور. صاحبان فروشگاه‌ها می‌دانند مشتریانی که در صف صندوق ایستاده‌اند، ناگزیر این خوراکی‌ها را تماشا می‌کنند و به‌احتمال‌زیاد در دام این فرصت خرید در دقیقه‌ی نود گرفتار می‌گردند؛ بنابراین سعی کنید در زمان‌هایی که می‌دانید فروشگاه شلوغ نیست، به خرید بروید. به‌طور معمول، مراکز خرید پس از تعطیل شدن ادارات و شرکت‌ها و روزهای آخر هفته شلوغ می‌شوند، اما آخر شب و اول صبح خلوت هستند. در نتیجه در این زمان‌ها صفی جلوی صندوق نیست و شما می‌توانید به‌سرعت پول چیزهایی را که خریده‌اید پرداخت کنید و از فروشگاه خارج شوید.

تبیان

2014-10-21 / گردآوری:

نو عروس

دکتر طاهری

مسابقه گردشگری

نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
زندگی سجاد پوراحسان ؛ قربانی اتوبوس دانشگاه که کم نظیر بود!زندگی سجاد پوراحسان ؛ قربانی اتوبوس دانشگاه که کم نظیر بود!
ریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدرریحانه پارسا؛ لیلای جنجالی سریال پدر
زندگی آن ماری سلامه، بازیگر نقش ساره در حوالی پاییززندگی آن ماری سلامه، بازیگر نقش ساره در حوالی پاییز
یلدای طولانیِ سلطان قیر |همه چیز از زندگی تا اعدام حمیدرضا باقری درمنی !یلدای طولانیِ سلطان قیر |همه چیز از زندگی تا اعدام حمیدرضا باقری درمنی !
زندگی جالب آقا جواد عزتی؛ از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریفزندگی جالب آقا جواد عزتی؛ از بازی در بوستان های تهران تا تبدیل شدن به یک ستاره همه‌فن حریف
کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!کیم کارداشیان و کانیه وست با زندگی عجیب و دلایل جدایی!
۴۰ نکته جذاب از ریحانا | از شکایت پدرش تا کتک خوردن از کریس براون۴۰ نکته جذاب از ریحانا | از شکایت پدرش تا کتک خوردن از کریس براون
زندگی شاپرک شجری‌ زاده ؛ از خیابان انقلاب تا درخواست تحریم ایران در کانادا!زندگی شاپرک شجری‌ زاده ؛ از خیابان انقلاب تا درخواست تحریم ایران در کانادا!
زندگی جالب ابراهیم گلستان| او امروز ۹۶ ساله شدزندگی جالب ابراهیم گلستان| او امروز ۹۶ ساله شد
همراه با زندگی پژمان جمشیدی، از مستطیل سبز تا جعبه جادوهمراه با زندگی پژمان جمشیدی، از مستطیل سبز تا جعبه جادو
زندگی علیرضا بیرانوند از لرستان؛ بهترین بازیکن سال آسیا!زندگی علیرضا بیرانوند از لرستان؛ بهترین بازیکن سال آسیا!
نکات جالب زندگی لیدی گاگا | از تتو های عجیب تا حلقه ای گران قیمت!نکات جالب زندگی لیدی گاگا | از تتو های عجیب تا حلقه ای گران قیمت!
زندگی وحید خزایی و داوود هزینه؛ شاخ‌ های اینستا که آواره شدند!زندگی وحید خزایی و داوود هزینه؛ شاخ‌ های اینستا که آواره شدند!
زندگی جون بایز؛ ملکه موسیقی مردمیزندگی جون بایز؛ ملکه موسیقی مردمی
زندگی سارا خادم الشریعه و جایزه بزرگی که برنده شدزندگی سارا خادم الشریعه و جایزه بزرگی که برنده شد
زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!زندگی جنجالی گریس کلی؛ از بچه پولداری و بازیگری تا وداع با سینما برای ملکه شدن!
رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!رازهای زندگی خصوصی هیو جکمن و همسرش | از ۱۳ سال اختلاف سنی تا ممنوع کردن همکاری با آنجلینا جولی توسط همسرش!
زندگی سوفی ترنر و ماجرای عجیب انتخابش در نقش سانسا به خاطر فالوورهایش!زندگی سوفی ترنر و ماجرای عجیب انتخابش در نقش سانسا به خاطر فالوورهایش!
زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!زندگی جنجالی سلین دیون و راه های خرج کردن ثروت بی پایانش!
زندگی جورج بوش پدر؛ از ریاست جمهوری تا بدرفتاری جنسی و جوک های رکیک!زندگی جورج بوش پدر؛ از ریاست جمهوری تا بدرفتاری جنسی و جوک های رکیک!
حکایت زندگی محراب شاهرخی | از خودکشی در سال مرگ تختی تا درگذشت در تنهایی !حکایت زندگی محراب شاهرخی | از خودکشی در سال مرگ تختی تا درگذشت در تنهایی !
زندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اشزندگی تیلور سوییفت و همه حاشیه‌ های جذاب‌ زندگی اش
زندگی جو فریزر، بوکسور جنجالی که اولین شکست محمدعلی کلی را رقم زد!زندگی جو فریزر، بوکسور جنجالی که اولین شکست محمدعلی کلی را رقم زد!
زندگی مایک رستم‌ پور ؛ پسری با خالکوبی و زبان انگلیسی یا دژاگه بسکتبال ایران!زندگی مایک رستم‌ پور ؛ پسری با خالکوبی و زبان انگلیسی یا دژاگه بسکتبال ایران!
زندگی پر رمز و راز جوان ترین خواهر رهبر کره شمالیزندگی پر رمز و راز جوان ترین خواهر رهبر کره شمالی
زندگی حسنا جلیل؛ جنجالی که این زن ۲۵ ساله در افغانستان به پا کردزندگی حسنا جلیل؛ جنجالی که این زن ۲۵ ساله در افغانستان به پا کرد
زندگی عجیب و غریب نرگس کلباسی؛ از پریشانی در هند تا عشق در سر پل ذهابزندگی عجیب و غریب نرگس کلباسی؛ از پریشانی در هند تا عشق در سر پل ذهاب
راز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهانراز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهان
زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!زندگی جسیکا آلبا، از چهره محبوب مجلات سبک زندگی تا روی فرم آمدن پس از بارداری!
زندگی صغری خانی شهرآبادی؛ تنها بانوی پاکبان !زندگی صغری خانی شهرآبادی؛ تنها بانوی پاکبان !
زندگی بچه های مایکل جکسون | از دختر دردسرساز تا پسری که از پنجره آویزانش کرد!زندگی بچه های مایکل جکسون | از دختر دردسرساز تا پسری که از پنجره آویزانش کرد!
مایکل جکسون سلطان موسیقی پاپ محسوب می شود و حتی پس از مرگش طرفداران بسیاری دارد. گرچه همه ما نام او را شنیده ایم اما شاید درباره برخی از رازهای زندگی او درباره فرزندانش چیزی ندانید. پس با ما همراه باشید.
سوژه های روز رو این جا ببینید !
اگر اهل سفر و هیجان هستید ، حتما ببینید !
یک عروسی رویایی داشته باشید ! | بهترین ها را اینجا ببینید
زیبایی اندام خانم ها( جمع کردن باسن و بالا کشیدن سینه ) در زمانی کوتاه
زندگینامه هنری فورد ؛ او خورو را مردمی کرد
نکات عجیب از زندگی جولیا رابرتز | از از بیمه لبخند تا شوخی جرج کلونی و بردپیت با او
زندگی صدف خادم ؛ از اضافه وزن شدید تا رینگ بوکس فرانسه
زندگی شهرنوش پارسی‌ پور (همسر سابق ناصر تقوایی) و درخواست کمک مالی از آمریکا
زندگی جین سیمور، پزشک دهکده | از مهمانی ملکه الیزابت به افتخارش تا اسارت مادرش در ژاپن!
زندگی مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و همسرش ؛ زن هزار چهره
راز‌های موفقیت زندگی ایلان ماسک ، کارآفرین و نابغه پولسازی جهان
زندگی جنجالی برد پیت | از ازدواج و جدایی عجیب تا تحصیل فرزندانش!
نکات جالب و عجیب از زندگی امبر هرد | از تصادف دوست صمیمی اش تا طلاق پر سر و صد
به بهانه تولد نصرت رحمانی؛ زندگی شاعر شعر سیاه و ماجرای کتک زدن رضا براهنی
۴۰ نکته جذاب از ریحانا | از شکایت پدرش تا کتک خوردن از کریس براون
زندگی نورگل یشیل‌ چای ، از درخشش فیلمش در کن تا سانسور در ایران!
زندگی عجیب نوجوان ژیمناست چابهاری | آیا او را جرقه نزده خاموش کردند؟
زندگی مایک رستم‌ پور ؛ پسری با خالکوبی و زبان انگلیسی یا دژاگه بسکتبال ایران!
کارل لاگرفلد ، اسطوره بی‌ همتای مد جهان که ارثش به گربه اش رسید!
زندگی بن کینگزلی ، مرد هزار چهره سینمای جهان | از گاندی تا ابن سینا!
زندگی آرمین رحیمیان ؛ عبدالمالک ریگی هستم، عاشق ژوکر!
زندگی فرانک دارابونت ؛ خالق برترین های جهان | از رستگاری در شاوشنک تا مردگان متحرک
حقایق تلخ و زشت زندگی لیدی گاگا | از بیماری مزمن تا آزار جنسی!
زندگی سارا خادم الشریعه ؛ از شگفتی‌ سازی در جهان تا غوغا در بوندس لیگا!
بیوگرافی مونا سپهری ؛ فرد کلیدی هولدینگ رنو – نیسان
زندگی جالب یونس دلفی ؛ CR7 وطنی| از شوش تا بلژیک!
رازهای زندگی رزا لوکزامبورگ و جسدی که به جای او دفن شد!
نکات جذاب زندگی لئوناردو دی کاپریو | از زمان عجیب ازدواجش تا فقر در کودکی!
ناگفته های زندگی حسین فردوست پس از دستگیری و بازداشت!
زندگی بهروز بوچانی در جزیره مانوس| از ساخت فیلم مستند تا بردن گران ترین جایزه ادبی!
حکایت زندگی محراب شاهرخی | از خودکشی در سال مرگ تختی تا درگذشت در تنهایی !
۱۴ نکته خواندنی از زندگی کری گرانت به مناسبت تولد ۱۱۵ سالگی اش!
نکات جذاب زندگی جیک جیلنهال به مناسبت تولد ۳۸ سالگی او
زندگی سوفی ترنر و ماجرای عجیب انتخابش در نقش سانسا به خاطر فالوورهایش!
زندگی جالب قدیمی‌ ترین غسال بهشت‌ زهرا (س) | از کار در دامداری تا غسل شهید چمران!
زندگی سارا خادم الشریعه و جایزه بزرگی که برنده شد
زندگی آناهیتا نیکوکار ؛ جوان‌ ترین زن خلبان ایرانی !
زندگی جون بایز؛ ملکه موسیقی مردمی
زندگی بیژن سمندر؛ سراینده نامهربون و پریا
فال روزانه
تعبیر خواب