تاریخ نشر :شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۱مشاهده : 51سلامتRSSاشتراک:

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد
صرف نظر از سن شما و سلامتی عمومی بدن‌تان انجام آزمایش‌‌های چشم بسیار مبهم است. در طول بررسی چشم‌ها، چشم‌پزشک کاری بیش از یک تجویز نسخه برای عینک و یا لنز انجام می‌دهد. او چشم‌ها را از نظر تمامی بیماری‌های چشمی بررسی می‌کند. چشم‌ها نشانگر سلامت کلی بدن هستند. معمولا متخصصان چشم اولین افرادی هستند […]

صرف نظر از سن شما و سلامتی عمومی بدن‌تان انجام آزمایش‌‌های چشم بسیار مبهم است. در طول بررسی چشم‌ها، چشم‌پزشک کاری بیش از یک تجویز نسخه برای عینک و یا لنز انجام می‌دهد. او چشم‌ها را از نظر تمامی بیماری‌های چشمی بررسی می‌کند. چشم‌ها نشانگر سلامت کلی بدن هستند. معمولا متخصصان چشم اولین افرادی هستند که می‌توانند بیماریهای سیستمیک مزمن همچون فشارخون بالا و دیابت را تشخیص دهند.

چه کسانی باید چشم‌های خود را بررسی کنند؟
معاینات چشم، بخشی از حفظ سلامتی برای تمامی افراد است بزرگسالان باید تحت معاینات چشم قرار بگیرند. نشانه‌های اولیه ابتلا به بیماری‌های چشمی را بررسی کنند و کودکان به منظور تضمین توسعه دید و اطمینان از وضعیت طبیعی چشم‌ها باید به چشم‌پزشکی مراجعه کنند. چشم و سلامت آنها با فرایند یادگیری کودکان ارتباط مستقیم دارد. اغلب اوقات افرادی که دچار مشکلات بینایی هستند در مقایسه با سایر همکلاسان خود با مشکلات درسی بیشتری مواجه می‌شوند. در اکثر موارد کودکان متوجه مشکل بینایی خود نیستند، چرا که تعریف صحیحی از دید خوب و کامل ندارند. اگر فرزند شما در مدرسه و درس‌هایش ضعیف است، حتما با یک چشم پزشک و متخصص بینایی کودکان مشورت کنید تا در ابتدای امر متوجه شوید که مشکل او مربوط به قدرت بینایی‌اش نمی‌شود.

در چه فواصلی باید معاینه چشمی انجام داد
به‌طور کلی پزشکان معتقدند که هر یک تا سه سال یکبار باید به چشم‌پزشک مراجعه کرد، ولی افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی هستند بیش از سایرین باید مراقب چشمان‌شان باشند و به پزشک مراجعه کنند؛ مثل کودکی که تولد زودرس داشته و یا در تکامل و رشد با مشکل مواجه بوده است و یا افرادی که دچار سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های چشمی هستند و یا چشم‌های آنها آسیب دیده است. افرادی که از عینک و یا لنز استفاده می‌کنند نیز سالانه باید به چشم پزشک مراجعه کنند تا در صورت تغییر در شماره چشم، عینک آنان اصلاح شود.

پزشک چه مواردی را بررسی می‌کند
علاوه بر ارزیابی چشم برای تجویز عینک و یا لنز، پزشک چشم را به لحاظ ابتلا به بیماری‌های چشمی و مشکلات دیگری که منجر به از دست دادن بینایی می‌شود، بررسی می‌کند در اینجا به برخی از شرایطی که پزشک به جست‌وجوی آنها می‌پردازد، اشاره‌ای کوتاه خواهیم کرد:
عیب انکساری: شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم می‌شود، عیوب انکساری با عینک، لنز و یا عمل جراحی بهبود می‌یابند. تنبلی چشم: این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که کارایی و دید یک چشم کمتر از دیگری باشد که اگر درمان نشود، به اختلال دید دائمی تبدیل می ‌گردد. تنبلی چشم معمولاً با بستن چشم قوی‌تر در طول دوره درمان بهبود می‌یابد. استرابیسم: از این عارضه معمولاً به عنوان لوچی چشم یاد می‌شود. پزشک در طی معاینات آن را بررسی می‌کند تا از وضعیت طبیعی چشم‌ها مطمئن شود؛ چرا که در آن یک چشم تار می‌بیند و در صورت عدم درمان مناسب به تنبلی چشم منجر می‌گردد. مشکلات همراهی چشم‌ها: حتی در صورتی که به نظر برسد چشم‌ها به‌طور همزمان کار می‌کنند، گاهی آنها همراهی لازم با یکدیگر را ندارند و این‌گونه مشکلات می‌تواند موجب سردرد، فشار به چشم و مشکلات خواندن و نوشتن شود.
مشکلات تمرکزی چشم: این مشکلات می‌‌تواند از مهارت‌های ناقص تمرکز در کودکان تا کاهش توانایی تحرک و سالمندان را شامل شود که در سالمندان زمانی که توانایی تمرکز کم می‌شود، آن را پیرچشمی می‌نامند. پس از معاینات جامع، چشم‌پزشک در مورد یافته‌های خود با شما بحث خواهد کرد و بهترین گزینه‌های درمان را ارائه می‌کند.

بیماری‌های چشم

بسیاری از بیماری‌های چشمی مانند آب سیاه و ریتنوپاتی دیابتی در مراحل اولیه هیچ نشانه‌ای ندارند و چشم پزشک به دنبال یافتن کوچک‌ترین علائم، داخل و خارج چشم را بررسی می‌کند. در اکثر موارد تشخیص زودهنگام می‌تواند کاهش بینایی دائم را کاهش دهد. علاوه بر بیماری‌های چشمی، متخصصان چشم، می‌توانند با بررسی عروق خونی چشم، شبکیه و . . . بیماری‌هایی همچون فشارخون بالا و کلسترول را تشخیص دهند. به عنوان مثال دیابت و یا تورم ماکولا با نشت عروق خونی کوچک و خونریزی از چشم همراه است و همان‌گونه که می‌دانید تورم ماکولا از جمله بیماری‌هایی است که منجر به از دست دادن کامل بینایی می‌شود. در حالی که در مراحل اولیه با یک معاینه کامل چشم می‌توان این بیماری را درمان کرد. برآورد می‌شود که تقریباً یک سوم از آمریکایی‌های مبتلا به دیابت حتی از ابتلا به آن خبر ندارند. ترشحات گوشه داخلی چشم قی نام دارد که معمولا ناشی از بیماری‌های چشمی است و بعد از خوابیدن ایجاد می‌شود و مانع از باز شدن چشم‌ها می‌گردد. این ترشحات علل متفاوتی دارند؛ همچون عفونت پلک و التهاب مژه‌ها، عفونت‌های ویروسی و باکتریایی، مواد آرایشی، سرماخوردگی و وجود اجسام خارجی در چشم همچون گردوغبار پزشک با بررسی چشم‌ها می‌‌تواند به راحتی آن را تشخیص دهد و مانع از ایجاد مشکلات شدیدتر شود. شب‌کوری، ورم ملتحمه، کوررنگی، گل‌مژه، پیرچشمی و . . . از جمله بیماری‌هایی هستند که با معاینات روتین می‌توان تا حدودی از ایجاد آنها پیشگیری کرد. علاوه بر معاینات مداوم، مصرف ویتامین A که در منابع گیاهی به صورت کاروتن و بتاکاروتن در منابع حیوانی به شکل رتینول وجود دارد نیز در محافظت از چشم‌ها موثر است. منابع حیوانی از ویتامین A عبارتند از: زرده تخم‌مرغ، کره، روغن کبد ماهی و شیر پرچربی و منابع گیاهی عبارتند از کاهو، اسفناج، کدو حلوایی، هویج، نارنگی، طالبی، خربزه، موز و انواع مرکبات.

معاینات چشم‌پزشکی بعد از ۴۰ سالگی

ریسک ابتلا به بیماری‌های چشمی با افزایش سن بیشتر می‌شود؛ مثلا پیرچشمی از بیمارهایی است که بین ۴۰ تا ۵۰ سال بیشتر دیده می‌شود. به‌طور کلی انجمن چشم پزشکی امریکا توصیه می‌کند در سنین زیر چهل سال هر سه سال یکبار و بین افراد ۴۰ تا ۶۵ سال هر دو سال یکبار و بالای ۶۵ سال این معاینات باید سالیانه انجام شوند و اگر مبتلا به بیماری خاصی همچون دیابت هستید، حتماً سالانه به چشم پزشک مراجعه کنید. در این معاینات پس از گرفتن شرح حال از بیمار، میدان بینایی فرد اندازه‌گیری و حرکات چشم بیمار بررسی می‌شود و مردمک چشم و مقدار واکنش مردمک به نور مورد سنجش قرار می‌گیرد. برای ارزیابی عملکرد چشم‌ها، یک چشم بسته و دید چشم دیگر بررسی می‌شود. برای سنجش توانایی چشم‌ها در تطابق اشیاء از وسیله‌ای به نام بیومیکروسکوپ استفاده و قسمت قدامی و خلفی چشم معاینه می‌شود. با این دستگاه تمام قسمت‌های چشم را به وضوح می‌توان دید. پزشکان می‌توانند با انجام آزمایش‌های ساده از شبکیه و آسیب تارهای عصبی نوری و اختلال در بینایی حتی بیماری ام‌اس و آلزایمر را تشخیص دهند. در آزمایش چشم باتونومتری، فشار داخل چشم اندازه‌گیر می‌شود. در این آزمایش ابتدا یک قطره داخل چشم می‌ریزند و سپس فشار چشم را اندازه‌گیری می‌کنند. در مواردی که فشار چشم زیاد باشد، احتمال ابتلا به گلوکوم بیشتر می‌شود. گلوکوم از علل عمده ابتلا به نابینایی است.
منبع: دنیای سلامت

2012-10-13
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1

نو عروس

ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنیستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!
وقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادندوقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادند
شوخی مهران مدیری در جشن حافظ درباره سیگار کشیدنشوخی مهران مدیری در جشن حافظ درباره سیگار کشیدن
تسلیت چهره های مشهور برای درگذشت عزت الله انتظامی | از رضا گلزار تا امیرمهدی ژوله (۱)تسلیت چهره های مشهور برای درگذشت عزت الله انتظامی | از رضا گلزار تا امیرمهدی ژوله (۱)
عزت الله انتظامی ، از علت درگذشت عزت الله انتظامی تا خانواده و فرزندان عزت الله انتظامیعزت الله انتظامی ، از علت درگذشت عزت الله انتظامی تا خانواده و فرزندان عزت الله انتظامی
استایل چهره‌ های ایرانی؛ از استایل مهران غفوریان و همسرش تا تولد الناز حبیبی با تم زرشکی!استایل چهره‌ های ایرانی؛ از استایل مهران غفوریان و همسرش تا تولد الناز حبیبی با تم زرشکی!
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۸) از تیپ زرق و برقی مریم معصومی در کنسرت محسن یگانه تا استایل ترلان پروانه در جشن حافظ!چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۸) از تیپ زرق و برقی مریم معصومی در کنسرت محسن یگانه تا استایل ترلان پروانه در جشن حافظ!
تصاویر جدید جشن حافظ ۹۷ | از مهران غفوریان و همسرش تا سینا مهراد و ترلان پروانهتصاویر جدید جشن حافظ ۹۷ | از مهران غفوریان و همسرش تا سینا مهراد و ترلان پروانه
اینستاگرام هنرمندان (۸۶) از تعریف و تمجید عجیب بهنوش بختیاری از ریحانه پارسا تا نیوشا ضیغمی و همسرش در جشن حافظ!!!اینستاگرام هنرمندان (۸۶) از تعریف و تمجید عجیب بهنوش بختیاری از ریحانه پارسا تا نیوشا ضیغمی و همسرش در جشن حافظ!!!
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
خوراکی های ممنوعه سرگیجه کدامند؟خوراکی های ممنوعه سرگیجه کدامند؟
در ۸ تا ۱۵ روز از منافذ، جوش، چین و چروک و افتادگی و تیرگی پوست و غبغب خلاص می شویددر ۸ تا ۱۵ روز از منافذ، جوش، چین و چروک و افتادگی و تیرگی پوست و غبغب خلاص می شوید
پیری زودرس چه علامت هایی دارد؟پیری زودرس چه علامت هایی دارد؟
استفاده از این صابون‌ها ممنوعاستفاده از این صابون‌ها ممنوع
تاثیر ویروس اچ آی وی بر روی مغز چگونه است؟تاثیر ویروس اچ آی وی بر روی مغز چگونه است؟
دلایل و درمان پوکی استخواندلایل و درمان پوکی استخوان
کتری و سماور هم میتوانند باعث بیماری شوند اما چگونه ؟کتری و سماور هم میتوانند باعث بیماری شوند اما چگونه ؟
گذاشتن مسواک داخل دستشویی ممنوع است میدانید چرا؟گذاشتن مسواک داخل دستشویی ممنوع است میدانید چرا؟
ماهی سالم و تازه را با این ترفندها تشخیص دهید و بخریدماهی سالم و تازه را با این ترفندها تشخیص دهید و بخرید
شب کوری چیست و کدام ویتامین ها به بهبود آن کمک می کنند؟شب کوری چیست و کدام ویتامین ها به بهبود آن کمک می کنند؟
نوشابه مشکی مضرتر است یا نوشابه زرد ؟نوشابه مشکی مضرتر است یا نوشابه زرد ؟
ورزش برای قوی کردن کل بدنورزش برای قوی کردن کل بدن
رنگ کردن مو احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد؟رنگ کردن مو احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد؟
آشنایی با آنتی هیستامین دکونژستان و موارد مصرف آنآشنایی با آنتی هیستامین دکونژستان و موارد مصرف آن
ترکیدن آپاندیس چه علائمی دارد؟ترکیدن آپاندیس چه علائمی دارد؟
آیا می دانید تعریق کف دست تان به چه علت است؟آیا می دانید تعریق کف دست تان به چه علت است؟
آشنایی با داروی آسنوکومارول از دسته داروهای قلبی عروقیآشنایی با داروی آسنوکومارول از دسته داروهای قلبی عروقی
۱۰ خوراکی سالم و مقوی برای بهار۱۰ خوراکی سالم و مقوی برای بهار
آشنایی با مزایا و معایب واکسن آنفولانزاآشنایی با مزایا و معایب واکسن آنفولانزا
رژیم‌ های غذایی نادرست چه نشانه هایی دارد؟رژیم‌ های غذایی نادرست چه نشانه هایی دارد؟
آیا مایکروویو باعث سرطانی شدن غذا می شود؟آیا مایکروویو باعث سرطانی شدن غذا می شود؟
نکات قابل توجه در ذبح دام به مناسبت عید سعید قرباننکات قابل توجه در ذبح دام به مناسبت عید سعید قربان
جویدن غذا در جلوگیری از عفونت چه نقشی دارد؟جویدن غذا در جلوگیری از عفونت چه نقشی دارد؟
مهم ترین مزیت های ورزش در آب که تاکنون نمی دانسته ایدمهم ترین مزیت های ورزش در آب که تاکنون نمی دانسته اید
تغذیه | اختلال خورد خوراک و علائم مختلف آن در بدنتغذیه | اختلال خورد خوراک و علائم مختلف آن در بدن
چه چیزی موجب بی حسی و سوزش در بدن می‌شود؟چه چیزی موجب بی حسی و سوزش در بدن می‌شود؟
راهنمای گرفتن فشار خون | چگونه در خانه فشار خون بگیریم؟راهنمای گرفتن فشار خون | چگونه در خانه فشار خون بگیریم؟
میگرن با سکته مغزی مرتبط است؟میگرن با سکته مغزی مرتبط است؟
سوءهاضمه چیست؟ غذاهایی که نباید باهم خورده بشوند را بشناسیدسوءهاضمه چیست؟ غذاهایی که نباید باهم خورده بشوند را بشناسید
۱۰ماده غذایی که چند برابر تخم مرغ پروتئین دارند۱۰ماده غذایی که چند برابر تخم مرغ پروتئین دارند
بدنسازی و زیبایی اندام با آناناسبدنسازی و زیبایی اندام با آناناس
از آنجا که آناناس قند بالایی دارد و به سرعت هضم می شود بنابراین در زمان هایی به جز اتمام ورزش بهتر است آناناس را به همراه چربی و پروتئین مصرف کنید
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
درمان سرطان پروستات و تاثیر مکمل ها بر آن
درمان دیابت با ادویه ای قوی تر از متفورمین
چربی سوزی در خواب واقعیت دارد ؟
درمان رفلاکس معده با پرهیز غذایی
جراحی بینی یا رینو پلاستی چیست و برای چه کسانی مناسب است
آشنایی با روش های درمان چاقی از صفر تا صد
افزایش چربی سوزی و بهبود متابولیسم با ۷ نوشیدنی معجزه گر
برای ترک اعتیاد مواد مخدر روش های طبیعی بهتر است یا داروهای سم زدا
درمان یبوست با روش هایی طبیعی و فوری
علایم و عوارض بیماری کبد چرب و بهترین روش های درمان بیماری کبد چرب
درمان کبد چرب با داروهای موثر خانگی
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
مروری بسیار مختصر بر خواص کاکائو
مروری بسیار مختصر بر خواص کاکائو
سوت کشیدن گوش چه دلایلی دارد؟
سوت کشیدن گوش چه دلایلی دارد؟
علائم هشدار دهنده ترکیدن آپاندیس را بشناسید
علائم هشدار دهنده ترکیدن آپاندیس را بشناسید
انگشت ماشه ای چیست ؟
انگشت ماشه ای چیست ؟
بهترین ترفندها برای کمتر شام خوردن و لاغر ماندن
بهترین ترفندها برای کمتر شام خوردن و لاغر ماندن
چای کیسه‌ ای نخورید می دانید چرا؟
چای کیسه‌ ای نخورید می دانید چرا؟
بدنسازی و زیبایی اندام با آناناس
بدنسازی و زیبایی اندام با آناناس
کمبود ویتامین D در بدن را چگونه تشخیص دهیم؟
کمبود ویتامین D در بدن را چگونه تشخیص دهیم؟
رایانمهرامیران پرواز