سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

چگونه می توانید بهترین طراحی داخلی را در مطب خود پیاده کنید

اشتراک:
طراحی داخلی مطب پزشکی دکوراسیون منزل
بیماران زمان زیادی را معمولا در اتاق انتظار پزشکان به سر می برند. مطب پزشک باید با طراحی و ایده های جذاب همراه باشد. انتخاب رنگ دیوار و وسایل و طراحی نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است .پس در ایجاد دکوراسیون های جذاب باید توجه خاصی کرد.

یکی از مهمترین بخش ها که باید به دکوراسیون ان اهمیت داده شود  طراحی داخلی مطب پزشکی می باشد چون این فضا اهمیت زیادی دارد و افرادی که در مطب حضور دارند معمولا حال خوشی ندارند,  بنابراین باید با دقت بالاتری ان را طراحی کرد. این طراحی باید زیبا باشد تا تصویر یک پزشک هنرمند و حرفه ای را در ذهن بیمار ایجاد کند. برای اشنایی با نکات و ایده هایی جذاب برای مطب خود با ما در پرشین وی همراه باشید.

طراحی داخلی مطب پزشکی

می‌گویند یک دندان‌پزشک اهل برلین، مطب خود را به شادترین مطب دنیا تبدیل کرده است.این دندان‌پزشک در ابتکاری جالب، مطب خود را به گونه‌ای طراحی کرده است که بیماران نه تنها ترس و نگرانی ناشی از کشیدن یا پر کردن دندان خود را فراموش می‌کنند، بلکه کاملاً سرگرم می‌شوند.او در اتاق انتظار مطب خود از رنگ نارنجی، صندلی‌های خوش‌رنگ، تابلوهای روشن و شومینه‌ای زیبا استفاده کرده است.

طراحی داخلی مطب پزشکیدکوراسیون مطب

بیماران این مطب می‌توانند به جای فکر کردن به استرس و درد خود، در ساعاتی که در اتاق انتظار حضوردارند، از اینترنت استفاده کنند و به انواع بازی‌های مورد علاقه کامپیوتری خود مشغول شوند.مطب یا درمانگاه مکانی است که شما بخش مهمی ‌از روز خود را در آن می‌گذرانید، بنابراین طراحی داخلی و چیدن وسایل درون این فضا، همچنین رنگ‌هایی که برای وسایل و دیوارها استفاده می‌شود و نورهایی که در نورپردازی محیط استفاده می‌کنید در ایجاد روحیه‌ای شاد برای خودتان و بیمارانتان مؤثر است.

بیماران معمولاً مدتی را در اتاق ملاقات یا روی یونیت دندان‌پزشکی در مطب سپری می‌کنند، بنابراین طراحی محیطی راحت وتمیز می‌تواند در ارزیابی آن‌ها درباره خدماتی که در مطب شما دریافت می‌کنند، مؤثر باشد.به ویژه در این روزها که رقابت بین مطب‌ها و کلینیک‌های دندان‌پزشکی شدید است، بدون شک بیماران مکانی را برایدرمان مشکلات دهان و دندان خود برمی‌گزینند که در آن راحت‌تر بوده و احساس آرامش بیشتری کنند.

تاثیرگذارترین عوامل در طراحی داخلی دکوراسیون داخلی

علاوه بر این، طراحی محیط داخلی مطبتان با توجه به شرایط روحی خودتان، در حفظ روحیه شاد شما مؤثر خواهدبود و از خستگی و کسالت کار طولانی در یک محیط بسته می‌کاهد.
تکه‌تکه کردن فضای مطب پیش از این‌که برای سروسامان دادن به محیط داخلی مطبتان دست به کار شوید، نخست لازم است تعیین کنید از هر فضایی در مطب خود قرار است برای چه کاری استفاده شود.

مثلاً بخشی از فضای مطب به عنوان اتاق انتظار، بخشی برای نصب یونیت‌ها و بخشی برای اتاق کار شما درنظر گرفته می‌شود.شما باید هر یک از این فضاها را مطابق با استفاده‌ای که قرار است از آن بشود، طراحی کنید.اگر مطب شما به شکل یک کلینیک است که همزمان چند دندان‌پزشک در آن مشغول به کارند، باید به حفظآرامش محیط و پرهیز از شلوغی توجه کنید.در حقیقت به دلیل این‌که رفت و آمد بیماران در این فضا زیاد است و ممکن است روی هر یونیت عمل دندان‌پزشکی خاصی انجام شود، لازم است این فضا به نحو مناسبی از یکدیگر جدا شوند.

 دکوراسیون مطبطراحی دکوراسیون مطب

یکی از مواردی که به حفظ آرامش شما در چنین محیطی کمک می‌کند آن است که مساحت فضا را نسبت به تعداد دندان‌پزشکانی که همزمان مشغول به کارند در نظر بگیرید و فضای کافی را برای نصب هر یونیت، نشستن و حرکت کردن هر دندان‌پزشک و دستیار او در نظر داشته باشید.شما می‌توانید حتی از پارتیشن‌بندی برای جدا کردن این فضاها از یکدیگر استفاده کنید.

بخش کودکان در مطب دندانپزشک

اگر قرار است در بخشی از مطب کارهای دندان‌پزشکی اطفال صورت گیرد و یونیت خاصی برای کودکان در نظر گرفته شده است، تلاش کنید این بخش از بخش‌های دیگر مطب که مخصوص کارهایی مانند کشیدن و جراحی دندان برای بزرگسالاناست، جدا باشد تا دیدن مناظر ترس و اضطراب یا احیاناً صدای وسایل و بیماران، موجب ترس و نگرانی کودک نشود.

تزریق آرامش به یونیت دندان‌پزشکی یونیت دندان‌پزشکی محلی است که بیمار تمام زمان درمان خود را روی آن می‌گذراند ودر عین حال تمام ترس و اضطراب خود از کارهای دندان‌پزشکی را در این محل تحمل می‌کند.یونیت دندان‌پزشکی با انواع وسایل مانند توربین، آنگل، ساکشن، چراغ و …ممکن است برای کودکان یا بزرگسالانی که برای نخستین‌بار به مطب دندان‌پزشکی پا می‌گذارد، دلهره‌آور باشد.

اصول طراحی مطبتصاویر زیبا دکوراسیون داخلی مطب

اصول طراحی مطب

بنابراین باید به نحوی طراحی و نصب شود که بیمار در آن احساس آرامش و راحتی کند.شما می‌توانید صندلی دندان‌پزشکی را مقابل پنجره مطب خود قرار دهید.اگر اتاق مطب شما در طبقه همکف و مجاور حیاط است می‌توانید از شیشه‌های قوی استفاده کنید و در باغچهروبه‌روی این پنجره‌های قدی، انواع و اقسام گیاهان سبز و گل‌ها را بکارید.اگر اتاق شما در طبقه‌ای از ساختمان است که پنجره آن به برگ‌های درختان باز می‌شود نیز می‌توانید منظره‌ای سرسبزو آرامش‌بخش را در برابر چشمان بیمارتان روی یونیت دندان‌پزشکی بگشایید.ولی ممکن است در مواردی مطب شما در زیرزمین یک ساختمان باشد و اتاقی که قرار است یونیت در آننصب شود، پنجره‌ای نداشته باشد؛ در این صورت هم می‌توانید در مقابل صندلی دندان‌پزشکی یک تابلو زیبا و آرامش‌بخش آویزان کنید.

شما حتی می‌توانید آکواریومی ‌با ماهی‌های مختلف در مقابل یونیت خود تدارک ببینید.تحقیقات مختلف نشان داده‌‌اند آب و حرکت آرام ماهی‌ها در آن می‌تواند در کاهش اضطراب و نگرانی بیماران مؤثر باشد.به عنوان اقدامی ‌دیگر می‌توانید هدفون‌هایی را در اختیار بیمارانتان روی یونیت قرار دهید و در آن موسیقی آرام‌بخشی راپخش کنید یا اجازه دهید این موسیقی آرام از طریق بلندگوهایی با صدای ملایم در فضای مطبتان پخش شود.

گاهی نصب یک تلویزیون در مقابل یونیت هم می‌تواند مؤثر باشد، چون گاهی بیماران ذهنشان به برنامه‌ها و تصاویر مشغولو خودبه‌خود ذهنشان از درد و ترس محیط دندان‌پزشکی به سوی مسائلی دیگر منحرف می‌شود.در این‌جا ۴ واحد هست تاکنون به این مسأله فکر کرده‌‌اید که یک مطب دندان‌پزشکی استاندارد باید دارای چه فضاهاییباشد یا به عبارت دیگر شما باید چه اتاق‌هایی را در مطبتان در نظر بگیرید.به طوری کلی هر مطب دندان‌پزشکی باید مجهز به ۴ فضای کاملاً‌ مجزا از یکدیگر باشد.

۱٫بخش نخست باید به بیماران مراجعه‌کننده به مطب دندان‌پزشکی تعلق گیرد.بیماران محدوده سنی متفاوتی دارند ولی فقط لازم است اتاق انتظار کودکان از بزرگسالان جدا شود.برای اتاق انتظار کودک، شما می‌توانید از تصاویر و شخصیت‌های مورد علاقه کودکان به شکل پوستر روی دیوارها استفاده کنیدیا اسباب‌بازی‌هایی را برای کودکان در آن قرار دهید.در این محیط کودکان به دور از محیط پرسروصدا و شکایت بزرگسالان، در کنار همسالان خود خواهند بود و بادیدن همسالانشان که به مطب دندان‌پزشکی آمده‌اند،طراحی داخلی مطب پزشکی  راحت‌تر با ترس و نگرانی خود کنار می‌آیند.بهتر است سرویس بهداشتی جداگانه‌ای برای کودکان و بزرگسالان نیز در نظر گرفته شود.

۲٫برای منشی مطب که مسؤولیت پذیرش بیماران و بایگانی پرونده‌ها را بر عهده دارد نیز باید فضای مناسبی در نظرگرفته شود.قسمت پذیرش باید به گونه‌ایی باشد که در یک سمت مراجعین و در سمت دیگر کارکنان مطب قرار گیرند ودر عین حال مراجعه‌کنندگان بتوانند در حالت ایستاده، نشسته (مخصوص افراد ناتوان و کم‌توان جسمی) با کارکنان مطب صحبت وفرم‌های لازم را پر کنند.

ایده هایی برای مطب دندان‌پزشک

۳٫فضای سوم فضای درمانی است که شامل اتاق دندان‌پزشک، لابراتوار و اتاق استریلیزاسیون می‌شود.طراحی داخلی مطب پزشکی شما می‌توانید لابراتوار را خارج از محدوده و در راهروی مطب طراحی کنید یا آن را با یک در ازاتاق درمان جدا کنید.برخی دندان‌پزشکان ترجیح می‌دهند از یک لابراتوار در سطح شهر استفاده کنند.

۴٫بخش آخر از فضای مطب شما مخصوص امور پشتیبانی است که شامل سرویس بهداشت کارکنان و تعویض لباس، آشپزخانه‌ای کوچکبرای کارکنان و انبار مواد و وسایل خواهد شد.
تلاش کنید برای کنترل عفونت، امکانات شستشوی روپوش‌ها را در همان محیط فراهم کنید تا کارکنان مجبور نباشند لباس‌ها راهمراه خود برای شستشو به خانه یا خارج از محیط درمانی منتقل کنند.بازی رنگ و نور رنگ، نور و آب می‌توانند به شما در ایجاد محیطی شفاف و زنده در مطب کمککنند.

شما باید در درجه اول به این نکته توجه کنید که به چه رنگ‌هایی علاقه‌مند هستید؟ آیا ترجیح می‌دهید ازرنگ‌های ملایم برای دیوارها و یونیت استفاده کنید یا از رنگ‌های انرژی‌بخشی استفاده کنید که روحیه و شادی را درشما و بیمارانتان القا می‌کنند.بدون شک برای طراحی اتاق انتظار کودک استفاده از رنگ‌های شاد بسیار اهمیت دارد.در انتخاب رنگ‌بندی مطبتان باید به هماهنگی رنگ‌ها با یکدیگر دقت داشته باشند.استفاده از رنگ‌های روشن مانند آبی ملایم یا کرم فضای مطب را وسیع‌تر جلوه می‌دهند بنابراین اگر مطب کوچکی داریدکه ممکن است دلگیر به نظر برسد، می‌توانید از این رنگ‌های روشن برای دیوارها استفاده کنید.

استفاده از آیینه‌ نیز می‌تواند به بزرگ‌تر جلوه دادن مطب کمک کند.رنگ‌های ملایم همچنین می‌توانند در آرامش درونی بیماران تأثیر داشته باشند.بهتر است از یک رنگ برای اتاق انتظار و اتاق درمان استفاده کنید.در این شرایط بیماران قبل از ورود به اتاق درمان با آن رنگ در اتاق پذیرش آشنا شده و انسگرفته و بهتر با محیط کنار خواهند آمد.شما همچنین می‌توانید از یک زمینه رنگی برای اتاق انتظار و اتاق درمان استفاده کنید و فقط درجه تیرگی وروشنایی این رنگ را در دو اتاق، متفاوت در نظر بگیرید.از استفاده مطلق از نور سفید یا زرد خودداری کنید و با ترکیب این دو رنگ با نصب لامپ‌های مناسب،نوری شبیه نور روز را به وجود آورید.انتخاب رنگ دندان برای انواع کامپوزیت‌ها و چینی‌ها در این شرایط و در این نور آسان‌تر و صحیح‌تر است.همچنین استفاده از گیاهان طبیعی طراوت و تازگی را به کلینیک شما می‌آورد و در القای حس آرامش مؤثرند .

راسخون

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده