جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

فواید اذان گفتن در گوش نوزاد

اشتراک:
فواید اذان گفتن در گوش نوزاد احکام و مسائل شرعی
یکی از بزرگترین معجزات زندگی تولد نوزادان است. زمانی که فرزندی به این دنیا می اید خداوند متعال باز هم قدرت خود را به بندگانش نشان می دهد. بندگان الهی در می یابند که خالقی هست که ار نطفه انسانی کامل را تشکیل می دهد.
نوزادان بعد از تولد, بسیار ناتوان هستند و نیاز است که پدر و مادر و اطرافیان انها با مهر و دلسوزی به رفع نیاز عضو تازه به دنیا امده بپردازند. ما مسلمانان اداب خاصی بعد از تولد نوزاد داریم. انتخاب نامی نیکو برای بچه و اذان خواندن در گوش او یکی از مهم ترین اداب دین ما برای نوزادان است. فواید اذان گفتن در گوش نوزاد را در پرشین وی ببینید.

فواید اذان گفتن در گوش نوزاد

مسلمانان پس از به دنیا آمدن نوزاد طی مراسمی در گوش نوزاد اذان می خوانند این امر چه فوایدی را برای نوزاد به ارمغان می آورد؟

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم : یا علیُّ ، إذا وُلِدَ لکَ غُلامٌ أو جاریهٌ فأذِّنْ فی اُذنِه الُیمنى وأقِمْ فی الیُسرى ؛ فإنّه لا یَضُرُّهُ الشّیطانُ أبدا.

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم : یا على ! هرگاه پسرى یا دخترى برایت به دنیا آمد در گوش راست او اذان بگو و در گوش چپش اقامه ؛ در این صورت‏شیطان هرگز به او گزندى نمى‏رساند.

تحف العقول : ۱۳ منتخب میزان الحکمه :۱۸

فواید اذان گفتن در گوش نوزادفواید اذان گفتن در گوش نوزاد

الإمام الصادق علیه‏السلام

– فیما یُفعَلُ بِالمَولودِ إذا وُلِدَ: مُرُوا القابِلَهَ أو بَعضَ مَن یَلیهِ أن تُقیمَ الصَّلاهَ فی اُذُنِهِ الیُمنى ؛ فَلا یُصیبَهُ لَمَمٌ ولا تابِعَهٌ أبَداً.

دلیل اذان گفتن در گوش فرزند تازه به دنیا امده

امام صادق علیه‏السلام

– در باره آنچه باید پس از زاده شدن کودک برایش انجام داد: به ماما یا یکى از دیگر کسانى که نزدیک کودک است ، بگویید در گوش راست او «اقامه» بگوید تا در نتیجه ، هیچ‏گاه به دیوانگى و جن‏ زدگى گرفتار نیاید.

الکافی ، جلد ۶ ، صفحه ۲۳ ، حدیث ۲ عن حفص الکناسى دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۶۷۶

الکافی عن أبی یحیى الرازی عن الإمام الصادق علیه‏السلام :إذا وُلِدَ لَکُمُ المَولودُ ، أیُّ شَیءٍ تَصنَعونَ بِهِ؟

قُلتُ : لا أدری ما نَصنَعُ بِهِ.

قالَ : خُذ عَدَسَهَ جاوَشیرَ فَدُفهُ بِماءٍ ، ثُمَّ قَطِّر فی أنفِهِ فِی المِنخَرِ الأَیمَنِ قَطرَتَینِ ، وفِی الأَیسَرِ قَطرَهً واحِدَهً ، وأذِّن فی اُذُنِهِ الیُمنى وأقِم فِی الیُسرى ، تَفعَلُ بِهِ ذلِکَ قَبلَ أن تُقطَعَ سُرَّتُهُ ؛ فَإِنَّهُ لا یَفزَعُ أبَداً ولا تُصیبُهُ اُمُّ الصِّبیانِ.

دلیل اذان گفتن در گوش فرزند تازه به دنیا امدهدلیل اذان گفتن در گوش فرزند تازه به دنیا امده

الکافى

– به نقل از ابو یحیى رازى: امام صادق علیه‏السلام فرمود : «چون کودکتان زاده شود ، با او چه مى‏کنید؟»

گفتم : نمى‏ دانم چه کنیم.

فرمود : «به اندازه یک عدس ، گاوْشیر بردار و آن را در آب ، حل کن.سپس ، از آن ، دو قطره در سوراخ راست بینى و یک قطره در سوراخ چپ بینى وى بچکان و در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه بگوى. این کار ، پیش از آن که ناف نوزاد را ببُرند ، برایش انجام شود ؛ چرا که در این صورت ، هرگز پریشانى نبیند و به اُمّ صِبیان مبتلا نشود.

الکافی ، جلد ۶ ، صفحه ۲۳ ، حدیث ۱ ، تهذیب الأحکام ، جلد ۷ ، صفحه ۴۳۶ ، حدیث ۱۷۳۸ ، دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۶۷۶ امّ صبیان ، یعنى بادى که بر اشخاص ، عارض شود و گاه نیز به سبب آن از هوش بروند.همچنین گفته شده که امّ صبیان ، نوعى جنّ است
که کودکان را مى‏آزارد. در فارسى ، امّ صبیان ، برابرْ نهاده مادر دیو و همچنین دیوزدگى دانسته شده است (واژه‏یاب ، جلد ۱ ، صفحه ۲۱۶).م.

ایران

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس