سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

زندگی اسماعیل شنگله بازیگر پیشکسوت از تولد تا درگذشت ؛ واکنش ها به فوت او

اشتراک:
اسماعیل شنگله چهره ها
اسماعیل شنگله هنرمند بی حاشیه و پیشکسوت در 13 خرداد 1315 در تهران متولد شد و امروز 25 تیرماه سال 1401 در سن 86 سالگی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت ...روحش شاد و یادش گرامی باد.

بازیگر مشهور کشورمان که چند سالی است از فعالیت های هنری به خاطر بیماری و کهولت سن دوری کرده بود امروز بر اثر ابتلا به کرونا به دیدار حق شتافت و دخترش این خبر را به دوست داران این هنرمند اعلام کرده است. در ادامه ضمن تسلیت درگذشت این هنرمند جزئیاتی از زندگی اسماعیل شنگله را در پرشین وی مشاهده کنید.

زندگی اسماعیل شنگله

اسماعیل شنگله، کارگردان، بازیگر، مترجم و استاد بازیگری در دانشکده هنرهای دراماتیک، بر اثر ابتلا به کرونا در سن ۸۶ سالگی درگذشت. دختر او لیلا شنگله چند ساعت پیش خبر فوت پدرش را اعللام کرد.

او که دیروز با انتشار پستی به همراه تصویری از اسماعیل شنگله که با آنچه در خاطر مخاطبان فیلم ها و سریال هایش مانده است، تفاوت داشت نوشت: «لعنت به کرونا! از همه خواهش می کنم برای پدرم دعا کنید. دعا کنید برای نفسم. دعا کنید سالم برگرده خونه… مراقب باشید این کرونای لعنتی هنوز هست.»

لیلا شنگله که خود در فیلم های سینمایی به عنوان چهره‌پرداز، فعالیت می کند، هشت ساعت بعد از پستی که در صفحه اینستاگرامش گذاشته بود، با پست دیگری که بر تصویری سیاه تنها نوشته بود: «پدر رفت»، فوت او را اعلام کرد. اسماعیل شنگله پیش از این به سرطان ریه مبتلا شده بود که پس از سال ها درمان شد.

زندگی اسماعیل شنگلهاسماعیل شنگله

او در سال ۹۵ در مصاحبه ای گفت: «کسالتی داشتم که مربوط به هفت سال پیش است، دچار سرطان ریه شدم. اما الحمدلله بهترم، این روزها در منطقه گیلان زندگی می کنم چون هوای خوبی دارد».

آخرین بار که این هنرمند جلوی دوربین رفت، به بازی در سریال «سال‌ های ابری» در سال ۹۳ بر می‌ گردد. او در طول این مدت، به دلیل بیماری و زندگی خارج از تهران در پروژه دیگری شرکت نکرد، اما چهره آرام و صدای گرم و مهربان او در قاب کارگردان های مشهوری هم چون داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی و بسیاری دیگر در خاطرها مانده است.

بیوگرافی کوتاهی از آقای بازیگر

اسماعیل شنگله متولد ۱۳ خرداد ۱۳۱۵ در شهر تهران است. شنگله در سال ۱۳۳۵ وارد هنرستان هنرپیشکی شد و به تحصیل در این رشته پرداخت. او در ۱۷ سالگی، عضو جامعه باربد شد.

او درباره دوران آموزشش در جامعه باربرد گفته بود: « آن سال ها معمول بود که هر کس دوره های آموزشی را در جامعه باربد می گذراند تا مدتی تنها، نقش یک سرباز نیزه در دست را بر عهده می گرفت که نهایتا وقتی پادشاه از جلویش رد می شد، تعظیمی کند. اما برای من مسیر متفاوت تری رقم خورد و توانستم در نقش های بهتری ظاهر شوم.»

زندگی اسماعیل شنگلهزندگی اسماعیل شنگله

همزمان با آموزش بازیگری و شروع فعالیت در این زمینه، در بانک ملی استخدام شد. اما مدتی بعد بخاطر بازیگری، کارمندی را کنار گذاشت. او بعد از آموزش بازیگری در هنرستان به استخدام اداره هنرهای دراماتیک درآمد تا اینکه چند سال بعد برای ادامه تحصیل به اتریش رفت و در ۳۳ سالگی فارغ التحصیل رشته کارگردانی شد و به ایران بازگشت. او در سال ۱۳۵۷ با لاله پور غدیری ازدواج کرد. آنها دو دختر به نام لیلا و رعنا و یک پسر به نام رامین دارند.

در کارنامه بازیگری اسماعیل شنگله همکاری با فیلم سازان برجسته ایران دیده می شود. او در «دایره مینا» داریوش مهرجویی، «سام و نرگس» ایرج قادری، « سگ کشی» بهرام بیضایی، «پارتی» سامان مقدم، «آبی» حمید لبخنده، «بانوی کوچک» مهدی صباغ زاده و «گاهی به آسمان نگاه کن» کمال تبریزی بازی کرده است.

او در سریال های تلویزیونی و در نقش های متفاوت حتی بیش از فیلم های سینمایی حضور داشته است. اما شاید خاطره انگیز ترین بازی های او در تله تئاترهای بود که با عشق در آنها بازی می کرد.

زندگی اسماعیل شنگلهاسماعیل شنگله و همسرش

زندگی اسماعیل شنگله از زبان همکارش

رشد فکری تئاتر در دهه چهل نتیجه فعالیت‌های امثال اسماعیل شنگله است.

هوشنگ توکلی، که در سال ۱۳۶۵ با زنده‌یاد شنگله در سریال مدرس همکاری داشته است، درباره ویژگی‌ های این شخصیت به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: در دهه چهل پنج کارگردان تحصیل کرده از اروپا داشتیم که هر کدام سبک و سیاق خاصی داشتند.

در آن مقطع تئاتر در ایران بسیار سرگردان بود و این افراد در رشد فکری فعالیت های تئاتری و بهبود میزانسن‌ ها و بازیگری تاثیرگذار بودند. یکی از آن افراد بدون شک آقای شنگله بود که از دانشگاه هنرهای نمایشی وین در رشته کارگردانی تئاتر فارغ‌ التحصیل شده بود.

وی افزود: من اولین تئاتری که از شنگله دیدم، تئاتر فرشته برف بود که سال ۱۳۴۸ در تالار موزه روی صحنه رفت. آن زمان هنوز تئاتر شهر نداشتیم. خانم فخری خوروش این اثر را کارگردانی می کردند.

زندگی اسماعیل شنگلهعکس قدیمی اسماعیل شنگله

قبل از انقلاب با ویژگی هایی که داشتند در ادارهٔ هنرهای دراماتیک و دانشکده هنرهای زیبا تدریس کردند. من و ایشان نزدیک ۱۰ سال اختلاف سنی داریم و من نسل بعد از شنگله محسوب شدیم.

توکلی با اشاره به این نکته شنگله همکاری‌ های زیادی با استاد سمندریان داشت تاکید کرد: در اواخر سال های ۵۳ شنگله به تلویزیون آمد و به عنوان تهیه کننده کار کرد.

او جزو اولین و قوی‌ترین تهیه کنندگان باسواد تلویزیون بود. بعد از انقلاب شانس من بود که توانستم در سریال مدرس در کنار شنگله باشم. مدیریت شنگله باعث شد که ظرف مدت کوتاهی بتوانیم کار را جمع کنیم.

زندگی اسماعیل شنگله‏جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان، پرویز کاردان و اسماعیل شنگله در نمایشی در دهه چهل

آثای هنرمند فقید سینما و تلویزیون ایران

هنرمند متعصبی نبود

وی با بیان این که سبک و سیاق ما دو نفر متفاوت بود اظهار داشت: نگاه شنگله راجع به تئاتر کلاسیک بود. در حالی که من جزو نسل تجربی تئاتر بودیم. شنگله خیلی با تردید به این پروژه نگاه می کرد و خیلی چیزها را نمی توانست بپردازد. نگاه من راجع به لباس، میزانسن، بازیگری و … و با نگاه او فرق داشت. در این سریال چالش خوبی با هم داشتیم.

وقتی کار به اواخر تمرین ها رسید و روی آنتن رفت، شنگله به من گفت حالا نوع کار تجربی را با وجود این که برایم سخت است. می‌ پذیرم. مرحوم شنگله آدم متعصبی نبود و وقتی می دید کاری از راه دیگری به مقصد برسد همکاری می‌ کرد.

زندگی اسماعیل شنگلهاسماعیل شنگله و زنده یاد خسرو شکیبایی

او در طول سال های فعالیتش تجربه همکاری با کارگردان های مشهوری همچون داود میرباقری، بهمن زرین پور و کامران قدکچیان را داشته و در آثاری مثل «دایره مینا» (داریوش مهرجویی)، «سگ کشی» (بهرام بیضایی)، «سام و نرگس» (ایرج قادری)، «پارتی» (سامان مقدم)، «آبی» (حمید لبخنده) و … ایفای نقش کرده است.

زندگی اسماعیل شنگلهاسماعیل شنگله

زندگی اسماعیل شنگله و همسر و فرزندانش

در اوایل وقوع انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۵۷ شنگله با لیلا پور غدیری ازدواج کرد. وی دو دختر به نام لیلا و نعنا و یک پسر به نام رامین دارد.

اسماعیل شنگله بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان در سن ۸۶ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا به دیار حق شتافت و برخی از چهره های مشهور کشورمان از جمله الهام پاوه نژاد , الیکا عبدالرزاقی , سوسن پرور , امیررضا دلاوری , پرستو گلستانی , آناهیتا همتی , رضا توکلی , سپیده خداوردی , احترام برومند , لیلا بلوکات , کوروش سلیمانی , پدرام شریفی درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری و خانواده اش تسلیت گفته اند.

زندگی اسماعیل شنگلهالهام پاوه نژاد :

 آقای شنگله‌ی عزیزم منزل نو مبارک… تا دیدار …

زندگی اسماعیل شنگلهمجید واشقانی :

 استاد اسماعیل شنگله آسمانی شد 🖤🏴

زندگی اسماعیل شنگله بازیگر پیشکسوت از تولد تا درگذشت ؛ واکنش ها به فوت اوالیکا عبدالرزاقی :

 استاد من در شناخت ادبیات نمایشی ،در انسانیت ،در آرامش ،روحت شاد اسمعیل شنگله نازنین🤍🤍🤍

پی نوشت:روز اول،تحلیل نمایشنامه مرغ دریایی چخوف

زندگی اسماعیل شنگله بازیگر پیشکسوت از تولد تا درگذشت ؛ واکنش ها به فوت اوسوسن پرور :

چقدر شما خوب بودید و هستید آقا .شما خودتان به تنهایی یک کلاس بازیگری بودید . برای شما همیشه احترام عجیبی قائل بودم و هستم . شما و جناب احمد اقالو دلیل عشق من به بازیگری بودید . حالا هر دوی شما نیستید . سفرتان بخیر استاد از شما بسیار آموختم و حق استادی به گردنم دارید .

واکنش چهره های مشهور به فوت هنرمند پیشکسوت

امیررضا دلاوریامیررضا دلاوری :

 متاسفانه استاد عزیز« اسماعیل شنگله» از میان مارفتن از ایشون بسیار آموختم روحشون در آرامش🙏 تسلیت به خانواده محترمشون🖤

پرستو گلستانی پرستو گلستانی :

 باز کرونا شروع کردی؟؟ روح بزرگتان شاد و یادتان تا همیشه سبز استاد #اسماعیل_شنگله بسیار آموختم از شما در سریال #عطرگل_یاس

آناهیتا همتیآناهیتا همتی :

 آقای #شنگله عزیز #در_آرامش_خفت

متاسفم که در این سالهای اخیر، دست روزگار کاری کرد که بعد از بیست و چند سال دوستیمان با شما و خانواده به کل رو به نابودی رفت ولی هرگز خاطرات قشنگ اون دوران رو فراموش نمیکنم. همیشه دوستتون داشتم…. تسلیت به لاله عزیز، لیلا و رعنا جون

رضا توکلی رضا توکلی :

  استاد اسماعیل شنگله. از هنرمندان پ. روحش در ارامش ابدی

سپیده خداوردیسپیده خداوردی
 احترام برومنداحترام برومند
 لیلا بلوکاتلیلا بلوکات
زندگی اسماعیل شنگله بازیگر پیشکسوت از تولد تا درگذشت ؛ واکنش ها به فوت اوکوروش سلیمانی
 پدرام شریفیپدرام شریفی

روزیاتو , ایسنا , فرارو , افکار نیوز , آخرین خبر , ایرنا , اینستاگرام

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده