یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

زندگی مسعود رایگان ، رشید فرشباف در بی گناه ؛ از سوئد و تهران تا ازدواج و شهرت

اشتراک:
مسعود رایگان چهره ها
مسعود رایگان بازیگر محبوب و توانای کشورمان همسر رویا تیموریان بازیگر پیشکسوت می باشد و این زوج هنرمند در سریال بی گناه حضور دارند.

آقای بازیگر و همسر هنرمندش رویا تیموریان سال هاست آرام و بی حاشیه کار هنری را در کنار یکدیگر تجربه کرده اند و این روزها بعد از سریال هم گناه در سریال بی گناه برادران کیایی به کارگردانی مهران احمدی حضور دارند. در ادامه جزئیات بیشتر درباره زندگی مسعود رایگان را در پرشین وی مشاهده کنید.

زندگی مسعود رایگان

مسعود رایگان متولد ۱۳۳۲ در خرم آباد است. او بازیگری را در کودکی آغاز کرده است .سپس در سالهای ۵۲-۵۱ در همکاری با پیشروان سینمای هشت در فیلمی از مرتضی جزایری بازی کرد.

شروع فعالیت هنری

در سالهای ۶۰-۵۹ با چند برنامه تلویزیونی همکاری کرد و پس از آن به سوئد رفت علاوه بر تحصیل در مدرسه فیلم سوئد با مراکز اینترنشنال کالجر، فرهنگ ملل و تئاتر شهر، تئاتر ملی، تئاتر اوروبرد، تئاتر القبر همکاری کرد و برنامهای تحت عنوان دست های روشن برای شبکه ۲ تلویزیون سوئد کارگردانی کرد ، وی در فیلمی از سوزان اوستن کارگردان برادران آمادتوس، تحت عنوان “زندگی خطرناک” بازی کرد، همچنین وی در چهار مجموعه تلویزیونی در سوئد نقش آفرینی کرد.

زندگی مسعود رایگانمسعود رایگان و همسرش

رایگان سال ۸۰ به دعوت وحید موساییان به ایران آمد و در فیلم “خاموشی دریا ” بازی کرد و نام مسعود رایگان با فیلم خاموشی دریا بر سر زبان ها افتاد. او بار دیگر به دعوت رضا میرکریمی به ایران آمد و در نقش اول فیلم “خیلی دور، خیلی نزدیک” (رضا میرکریمی) بازی کرد.

نام وی با فیلم خاموشی دریا بر سر زبانها افتاد اما خیلی دور، خیلی نزدیک او را به شهرت رساند. در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم برلین منفی ۷ گردید.

مسعود رایگان غیر از بازیگری سابقه تجربه کارگردانی نیز دارد. او در دوران اقامت در کشور سوئد برنامه ای به نام «دست های روشن» را برای شبکه دو این کشور کارگردانی کرده است.

زندگی مسعود رایگان ، رشید فرشباف در بی گناه ؛ از سوئد و تهران تا ازدواج و شهرترشید فرشباف در بی گناه

زندگی مسعود رایگان و همسرش رویا تیموریان

رویا تیموریان متولد ۲۷ اسفند ۱۳۳۷ در تهران، بازیگر است. او لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر دارد. وی دو دختر به نام‌های دنیا و درنا مدنی دارد و دختر کوچکترش دنیا بازیگر می‌ باشد.

رویا تیموریان و مسعود رایگان در سال ۱۳۸۰ ازدواج کردند. وی بازیگری را از سال ۱۳۵۸ با حضور در تئاتر آغاز کرد و در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار با بازی در سریال «رعنا» به کارگردانی داوود میرباقری پا به عرصه تصویر گذاشت.

او در سال ۱۳۷۳ با حضور در فیلم سینمایی «حسرت دیدار» به کارگردانی محرم زینال‌زاده روی پرده سینما رفت.

زندگی مسعود رایگانزندگی مسعود رایگان و رویا تیموریان

رویا تیموریان در برنامه «دورهمی» از نحوه آشنایی‌اش با همسرش مسعود رایگان گفت: “من سال‌ها با دخترانم تنها زندگی می‌کردم و برای اجرای تئاتر با همکارانم به سوئد رفتیم. آقای رایگان به همراه چندتن از دوستانشان به تماشای این نمایش آمده بودند و یکی از دوستانشان از من پرسیدند که در کدام دانشگاه درس خوانده‌ام، معلوم شد که دانشگاه من و آقای رایگان یکی بوده و ایشان من را بخاطر داشتند.

در آن زمان آقای رایگان حدود ۲۰ سالی بود که خارج از ایران زندگی می‌کردند و به من گفتند می‌ خواهند برای انجام کاری به ایران بیایند ولی چون مدت‌هاست که از ایران رفته‌اند کسی را نمی‌شناسند و از من خواستند تا کمکشان کنم.

تماس‌ های تلفنی ما ماهی یکبار بود و تا اینکه ایشان به ایران آمدند و متوجه نقاط مشترک زیادی شدیم و بعد از صحبت و مشورت با دخترانم تصمیم گرفتیم که ازدواج کنیم

زندگی مسعود رایگانمسعود رایگان در کنار همسرش و دختران وی

بازی آقای بازیگر از یونس شکیبا تا فرید صبوری

آن کاریزما و حضور پرصلابت که مهم‌ترین ویژگی و شاخصه شمایلی رایگان در بازیگری است در سه نقشی (به عبارت بهتر دو نقش) که تا اینجا در شبکه نمایش خانگی بازی کرده هم وجود دارد. شخصیت‌هایی که باز هم شأن و جایگاه مهمی دارند و جزو طبقات بالای اجتماعی محسوب می‌شوند.

یونس شکیبا در سریال‌های عاشقانه و گیسو (عاشقانه۲) (منوچهر هادی) و فرید صبوری در همگناه (مصطفی کیایی) چنین ویژگی‌هایی دارند و رایگان باتوجه به ظرفیت فیلمنامه و قصه‌های متفاوت دو (سه اثر) سعی کرده آنها را دور از هم بازی کند.

هرچند شاید به دلیل تمرکز این آثار روی شخصیت‌های مهم‌تر و اصلی‌تر، شخصیت‌پردازی کاملی درباره این شخصیت‌ ها اتفاق نیفتاده و بازی‌های رایگان تا حدودی شبیه هم به نظر برسد و از نقش آفرینی‌های خوب و ماندگار او فاصله داشته باشد.

زندگی مسعود رایگانمسعود رایگان و همسرش در هم گناه

زندگی مسعود رایگان بازیگر محبوب

وقتی اولین بار چهره‌اش را در خاموشی دریا دیدیم، آن لختی موها و ترکیب صورت، شباهت‌هایی با خسرو شکیبایی و رضا کیانیان داشت اما نه از عاشق پیشه بودن و شمایل هامونی در آن نشانی بود و نه از نقش و گریم‌های متنوع و بازیگوشی کیانیان.

درعوض مسعود رایگان با صدای بم ، پرطنین و شمرده حرف زدن و آن نگاه نافذ، خبر از حضور چهره پرصلابتی می‌داد و به سهم خود، رنگ و بوی تازه‌ای به بازیگری سینمای ایران بخشید. این حضور که در ۴۷سالگی، ناگهانی و غافلگیرکننده به نظر می‌رسید.

مسعود رایگان عقبه‌ای محکم و غنی داشت از پدری که علاوه بر نوحه خوانی و مداحی، هنرمند و کارگردان هم بود و مسعود رایگان در کودکی با او پرده خوانی می‌کرد تا دریافت مدرک کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک و سال‌ها فعالیت نمایشی در سوئد.

زندگی مسعود رایگانمسعود رایگان و رویا تیموریان

با این پشتوانه گران‌قیمت است که حضور موفق او در نخستین فیلم سینمایی‌ اش، خاموشی دریا و بعد هم درخشش در فیلم‌هایی چون خیلی دور خیلی نزدیک ، خون بازی و نقش‌ها و آثار دیگر رخ می‌دهد. همان‌طور که می‌بینید، هیچ موفقیت و درخششی اتفاقی و از قضا رایگان نیست.

زندگی مسعود رایگان در سریال بی گناه

مصطفی و محسن کیایی که پیش از این در سریال «هم‌گناه» علاقه خود به موضوعات حساس و جنجالی اجتماعی نشان داده بودند، در سریال «بی‌گناه» هم به سراغ موضوعات اجتماعی زیادی از جمله جنبش می‌تو رفته‌اند. جنبشی که از هالیوود آغاز شد و در ماه‌های گذشته در سینما و به طور کلی هنر ایران هم حسابی جنجالی شد.

سریالمسعود رایگان و مهرانه مهین ترابی در بی گناه

در سریال «بی‌گناه» یک استاد نقاش معروف از سوی چند زن مورد اتهام قرار گرفته و در پایان قسمت قبل با تعطیلی نمایشگاه نقاشی‌ها و تدریسش در دانشگاه روبه‌رو شد درحالی‌که در همین قسمت نشانه‌هایی از توطئه یک زن علیه این استاد نقاش دیدیم.

حال باید دید در ادامه چه اتفاقی برای این کاراکتر رخ می‌دهد و آیا قصه “بی‌ گناه” قرار است این فرد را بیگناه نشان دهد یا مدارک دیگری برای آزارگر بودن او رو می‌شود.

سریالبازیگران سریال بی گناه

سریال «بی‌گناه» یکشنبه‌ ها از پلتفرم فیلیمو عرضه می‌شود. مهران احمدی، محسن کیایی، شبنم مقدمی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، ویشکا آسایش و… بازیگران این سریال هستند که به تهیه‌کنندگی مصطفی کیایی و کارگردانی مهران احمدی تولید شده است. مسعود رایگان نقش استاد رشید فرشباف را بازی کرده است.

اما در خلاصه داستان این سریال آمده است که، «بهمن مردانی برای کشف راز آنچه ۲۵ سال قبل باعث فرار او به خارج از کشور شده بود به ایران باز می‌ گردد، خانواده رشید فرشباف استاد مشهور طراحی فرش را در موقعیت تازه‌ای قرار می‌ دهد، موقعیتی بسیار عجیب…»

بازیگرعکس های مسعود رایگان و همسرش

حضور آقای بازیگر روی پرده شیشه‌ای

مسعود رایگان بعد از درخشش در سینما از حضور در تلویزیون هم غافل نبود و هرگاه نقش خوبی در این رسانه به او پیشنهاد شده، با روی باز آن را پذیرفته است.

نکته مهم این‌که بازی رایگان در تلویزیون با همان متر ، معیارها ، کیفیت و استاندارد بازی‌های سینمایی اش بوده، هرچند تا اینجا و باوجود نقش آفرینی‌های خوب، هنوز جذابیت و مانایی نقش‌ها در حد و اندازه نمونه‌های سینمایی موفقی چون خیلی دور خیلی نزدیک و خون بازی نبوده است.

با این همه بازی رایگان در نقش دکتر علی پارسا در «مدار صفر درجه» حسن فتحی، هرمز «شمس العماره» سامان مقدم، پدر ناهید در «نفس» جلیل سامان و مالک پورسلیم در «دلدادگان» منوچهر هادی از بهترین حضورهای تلویزیونی این بازیگر است.

بازیگرمسعود رایگان و رویا تیموریان

باوقار روی صحنه

شاید تماشای حضور باوقار و محکم مسعود رایگان با آن صدای پرطنین، روی صحنه تئاتر و در مواجهه‌ ای نفس به نفس، حس و حال بی‌تکرار و بهتری برای تماشاگران داشته باشد.

اتفاقی که در این سال‌ ها به‌ندرت رخ داده و رایگان در مشغله‌ های سینمایی و تلویزیونی‌ اش، کمتر مجالی برای حضور در تئاتر یافته است. با این حال مخاطبان خاطرات آثاری چون رویای یک عکس، دو مرد در یک اتاق، قاتل بی‌ رحم  هسه کارلسون و فرشته مرگ را از رایگان به یاد دارند و امیدوارند او باز هم سری به صحنه و تئاتر بزند.

سلام سینما , جام جم , خبر انلاین , آخرین خبر , ایسنا

گردآوری:
اخبار مرتبط:
حسین اجاقلو
شهروز آقایی پور
مهناز افضلی
حسین رفیعی
افشین آقایی
اسلحه مهدی فخیم زاده
تکذیب بیماری علی قربان زاده
المیرا دهقانی و همسرش
شبنم قلی خانی در دبی
مراسم عروسی در شیراز
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس