یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

روز مادر | عجیب ترین مراسم های روز مادر در دنیا

اشتراک:
روز مادر فرهنگ و هنر و شعر
در کشورهای اروپایی روز میلاد مریم مقدس را به عنوان روز مادر می نامند و در کشورمان نیز ولادت حضرت فاطمه زهرا می باشد باید گفت در برخی کشورها برای مادران در این روز به خصوص هدیه های عجیبی در نظر می گیرند

مادر گران بهاترین و دوست داشتنی ترین موجود دنیا که امن ترین جای دنیا آغوش او می باشد هر ساله در روز های مختلفی از سال روز مادر در کشورهای مختلف در سرتاسر حهان جشن های برگزار می شود و همچنین هدایایی به همین مناسبت برای مادران آماده می شود در این مقاله با عجیب ترین آداب و رسوم و مراسم های به خصوص این روز اشنا می شوید گفتنی است در کشور ما هر ساله ولادت حضرت فاطمه زهرا به عنوان روز مادر نامگذاری شده است.

روز مادر

روز مادر در دنیا، از جمله روزهای مناسبتی است که تقریبا در تمام کشورها و در روزهای مختلفی از سال جشن گرفته می شود. جشن هایی که البته انگیزه ها و مراسم جالب و بامزه ای هم دارد. گزیده ای از این رسم های جالب را بخوانید:

استرالیا: روز گل داوودی

روز مادر استرالیایی ها با یک ملاقات زنانه شکل گرفت. سال ۱۹۲۴وقتی «جانت هیدن» ساکن سیدنی ، به بیمارستانی در نویینتون رفت، بیمارانی را دید که همگی مادرانی بسیار تنها و فراموش شده بودند؛ او برای اینکه آن ها را خوشحال کند سعی کرد که از سوی بچه های مدرسه های اطراف و مراکز تجاری محلی، نیروی پشتیبانی جمع آوری کند تا کمک مالی کافی برای دادن هدیه به تمام آن مادران تنها، فراهم شود.

سال به سال میزان کمک جمع آوری شده توسط مراکز تجاری محلی و حتی شهردار بیش تر شد تا جایی که امروزه، در روز مادر، هدیه دادن به مادران بسیار معمول شده است. جالب است بدانید مردم استرالیا، معمولاً در روزمادر صبحانه را برای مادر خود به رخت خواب می آورند و به طور سنتی در روز مادر به مادرشان گل داوودی را که ویژه فصل پاییز است هدیه می دهند.

روز مادرروز مادر و هدیه کردن گل داوودی در استرالیا

کشورهای عرب: سرود سنتی به یاد مادر بیوه

روز مادر در بیشتر کشورهای عربی روز ۲۱ مارس است. اما ماجرای نامگذاری این روز هم جالب است: روزنامه نگاری مصری به نام «مصطفی امین» داستان مادر بیوه ای را شنید که تمام زندگی اش را صرف بزرگ کردن پسرش کرد تا روزی که پزشک شد، ازدواج کرد و بدون آنکه یادی از مادرش کند و از او حق شناسی کند او را تنها گذاشت؛ این امر امین را بر آن داشت تا روزی با نام روز مادر را به همه معرفی کند.

فکر او ابتدا بوسیله رئیس جمهور وقت جمال عبدالناصر، به سخره گرفته شد ولی پس از آن او کم کم مجبور به پذیرش این روز شد و در نهایت روز مادر برای اولین بار در ۲۱ مارس ۱۹۵۶ جشن گرفته شد. عرب ها در این روز سرودهای سنتی برای مادران می خوانند و این رسم در میان همه کشورهای عربی معمول و مشهور است.

نیکاراگوئه: روز مادر شوهر

روز مادر اهالی نیکاراگوئه در حقیقت روز «مادرشوهر» است. در این کشور روز مادر یا «Día de la Madre» از
سال های اول دهه ۱۹۴۰ در ۳۰ ماه می جشن گرفته می شود؛ آن هم به دلیل اینکه رئیس جمهور
وقت نیکاراگوئه یعنی «آناستازیو سوموزا گارسیا» روز تولد مادر شوهرش، خانم «کازیمیرا ساکازا» را به عنوان
روز مادر در این کشور اعلام کرد.

روز مادرهدیه های عجیب در روز مادر

فرانسه: فقط مادرانی که زیاد بچه دارند

سالهای پایانی قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در فرانسه، فرانسه با مشکلی به نام کاهش جمعیت مواجه بود. سیاست مدیران این کشور این بود تا از مادران خانواده های بزرگ قدردانی شود. در سال ۱۹۱۸ در شهر لیون اولین «روز مادران» جشن گرفته شد.

تغیر در این جشن سبب شد تا «روز ملی مادران خانواده های پرجمعیت» در فرانسه به راه بیفتد.
در سال ۱۹۲۰ دولت فرانسه با دادن نشان های افتخار به مادران خانواده های بزرگ،
این روز را به عنوان روز مادران خانواده های بزرگ، رسمی کرد.

در سال ۱۹۵۰ هم قانونی تصویب شد که به واسطه آن به طور رسمی از مادران فرانسوی قدردانی می شد و مبلغی به آن ها پرداخت می شد. اما پس از آن و با پایان ساست های افزایش جمعیتی در فرانسه، از مادران خانواده های کم جمعیت هم قدردانی می شود.

روز مادرآداب و رسوم روز مادر در کشورهای مختلف

یوگسلاوی: زندانی کردن مادران

عده ای از مردم یوگسلاوی سابق هم در ماه دسامبر یک روز را به نام ” ماتریس ” جشن می گرفتند.
در این روز دختران و پسران جوان در سکوت و آرامش کامل دست و پای مادر خود را در حالی
که خواب بود، می بستند و مادر زمانی که بیدار می شد با دادن هدایای کوچکی که در زیر بالش
خود مخفی کرده بود خود را آزاد می کرد.

روز مادر جنگی

در بعضی کشورها هم روز مادر با رسوم مرتبط با جنگ گره خورده است. رومیان قدیم در روز مادر سلاحها را می شکستند و بدون سلاح به پابوسی مادران خود می رفتند و این کار چنین معنی داشت که هیچ مادری راضی نیست که سلاحی در جهان باقی بماند و فرزند خویش یا دیگری به آن کشته شود .

بیشتر بدانید :آداب و رسوم روز مادر در ایران

در کشور ما از سالیان پیش تا کنون،ولادت یگانه بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) را روز زن و روز
مادر نامیده اند و این نامگذاری از آن جهت است که این بانوی گرانقدر از تمامی جهات،اسوه ی یگانه ای
برای زنان و مادران عالم هستند و پاکی و شایستگی و دین داری شان،مثال زدنی است.

در این روز به مناسبت تولد ایشان،جشن های مختلفی در سرار کشور بر پا می شود و از مادران و زنان نمونه تقدیر به عمل می آید.مردم نیز برای مادران و همسران خود،هدیه و گل تهیه می کنند و به دیدارشان می روند و روزشان را گرامی می دارند.

فرهنگ شناسی , تبیان

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس