سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

دیدنی های محله بستکیه دبی (محله تاریخی الفهیدی)

اشتراک:
محله بستکیه دبی گردشگری
محله بستکیه دبی و یا منطقه تاریخی الفهیدی دبی یکی از جاذبه های گردشگری مهم در این شهر است که در سفر به امارات نباید آن را از دست داد. به خصوص از مکان های پیشنهادی برای علاقمندان به مکان های تاریخی و باستانیست.

محله بستکیه دبی که با نام محله تاریخی الفهیدی نیز معروف است با وجود کوچه های باریک و ساختمان هایی با سبک معماری قدیمی از مکان های جذاب تاریخی در دبی محسوب می شود.

محله بستکیه دبی

ظاهرا نام “بستکیه” بی ارتباط به ایران نیست و گفته می شود نام بستکیه از نام ثروتمندانی برگرفته شده که از شهر بستک به این منطقه مهاجرت کرده بودند. شهر بستک یکی از شهرهای استان هرمزگان در جنوب ایران است. بادگیرهای موجود در این دهکده توریستی و تاریخی تزئینی نیستند و در گذشته و قبل از کاربرد برق، از آن برای خنک کردن منازلشان استفاده می کردند.

موقعیت مکانی و نحوه دسترسی

محله تاریخی الفهیدی در قلب دبی واقع شده و با وسایل نقلیه مختلف قابل دسترس است. برای رفتن به این منطقه می توانید تاکسی گرفته و یا از اپ (ride-hailing service) از هر جایی در شهر برای گرفتن ماشین استفاده کنید. استفاده از مترو و پیاده شدن در ایستگاه الفهیدی نیز از دیگر راه های رسیدن به این منطقه تاریخیست و با پیاده روی کوچکی به این محله می رسید.

وسایل نقلیه مختلفی اعم از مترو دبی، خدمات اتوبوس رانی و یا تاکسی های آبی، همگی گزینه های راحت و مقرون به صرفه برای رسیدن به محله بستکیه دبی هستند. برای کسانی که اتومبیل شخصی در اختیار دارند نیز پارکینگ های عمومی زیادی در این منطقه تعبیه شده و گزینه هایی نیز به منظور پارک در خیابان موجود است.

به بازدیدکنندگان این منطقه همیشه توصیه می شود قبل از پارک کردن وسایل نقلیه خود حتما محدودیت های پارک در منطقه را بررسی کنند. با وجود موقعیت جغرافیایی مرکزی الفهیدی و همچنین وجود وسایل نقلیه دردسترس، بازدید از این محله تاریخی معروف در دبی آسان است.

دهکده میراث و غواصیدهکده میراث و غواصی الفهیدی

جاذبه های دیدنی محله الفهیدی

برای گردشگرانی که به مکان های تاریخی و دیدن مکان ها از بعد فرهنگی و سنتی علاقمند هستند، حتما باید بازدید از محله فهیدی را در لیست برنامه های خود قرار دهند. تماشای این منطقه ۳۱۰۰۰ متر مربعی کاملا رایگان است ولی با این وجود باید توجه داشته باشید که به هر حال استفاده از سوغاتی فروشی ها، گالری ها و دیگر مکان های موجود در این منطقه ممکن است هزینه ورودیه و یا خرید داشته باشند.

در زیر با برخی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در محله بستکیه دبی اشاره می کنیم:

موزه دبی

موزه دبی در قلعه ای ۲۰۰ ساله قرار دارد و نگاهی کلی به میراث غنی و تاریخ این شهر برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.  گردشگران می توانند نمایشگاهی از سبک زندگی بادیه نشینی باستانی را تماشا کرده و درباره نحوه توسعه دبی و تبدیل شدن به یکی از کلان شهرهای مدرن اطلاعات بیشتری کسب کنند.

قلعه الفهیدی

قدمت قلعه تاریخی الفهیدی به سال ۱۷۸۷ باز می گردد و یکی از قدیمی ترین ساختمان های دبی است. این مکان سال ها به عنوان اقامتگاه، ساختار دفاعی شهر و زندان کاربرد داشت. گردشگران در زمان بازدید از قلعه می توانند مصنوعات و نمایشگاه هایی از تاریخ دبی را دیده و درباره نقش این قلعه در شکل دادن شهر دبی بیشتر بدانند.

پارک کنار نهر (کریک ساید پارک) در محله بستکیه دبی

این پارک زیبا در امتداد نهر دبی قرار گرفته و محلی ایده آل برای آرامش و دوری از شلوغی و هیاهوی شهر است. گردشگران می توانند در کنار نهر استراحت کرده و یا از پیک نیک و دیگر فعالیت های فضای باز لذت ببرند.

محله بستکیه دبیپارک کنار نهر

برج های بادی سنتی

این سازه های بلند و مدور در محله بستکیه دبی به عنوان سیستم های خنک کننده در خانه های اعراب استفاده می شد و در زمان بازدید از منطقه می توان معماری منحصر به فرد آنها را در این محله تاریخی مشاهده کرد.

دهکده میراث و غواصی

این دهکده دیدگاهی از میراث دریایی دبی برای گردشگران فراهم می کند و محلی برای نگهداری قایق های ماهیگیری سنتی و تجهیزات غواصی است. در این مکان می توان تاریخچه دریانوردی شهر و ابزارهایی را مشاهده کرد که غواصان مروارید سنتی از آن استفاده می کردند.

خانه میراث (هریتیج هاوس)

هریتیج هاوس درست در قلب قدیمی ترین محله های دبی واقع شده و نمایی خیره کننده از خانه های سنتی محلی را به نمایش می گذارد. این محل در سال ۱۸۹۰ با هدف ارائه بینشی از زندگی، ارزش ها و رویکردهای جامعه آن منطقه توسط آقای مطر سعید بین مزینه تاسیس شد.

خانه میراث با داشتن طراحی و چیدمان منحصر به فرد، نحوه زندگی راحت ساک نان محلی را با وجود شرایط چالش برانگیز محیط صحرایی همچون هوای گرم و غبار آلود به نمایش گذاشته و در حقیقت قوه تدبیر و نبوغ مردم این ناحیه برای ابداع روش های خلاقانه برای مقابله با مشکلات صحرا را نشان می دهد. آنها با انواع متریال ها و تکنیک های مختلف خانه های راحتی بنا کردند که هم از نظر کاربردی و هم از نظر زیبایی بصری در خور توجه هستند.

منطقه الهفیدی دبیبرج های بادی سنتی

از صنایع دستی چوبی گرفته تا کنده کاری ها برای ایجاد سایه و تهویه هوا استفاده شده و به راستی میراث فرهنگی غنی این منطقه را به خوبی به معرض تماشا درآورده است.

بازدیدکنندگان این خانه از محله بستکیه دبی چه از ساکنان محلی دبی و چه از گردشگران خارجی باشند در هر صورت تجربه ای فراموش نشدنی خواهند داشت و با تعمق بیشتری به تاریخ، فرهنگ و میراث این شهر نگاه خواهند کرد.

مجلس غرفات ام الشیف

این محل یکی از بناهای تاریخی کوچک ولی بسیار مهم در منطقه جمیرا دبی است. با وجود کوچکی، بنای مجلس تاریخچه فرهنگی غنی دارد که آن را از دیگر بناهای این منطقه متمایز می کند.

این مجلس در سال ۱۹۵۵ به عنوان اقامتگاه تابستانی برای مرحوم شیخ رشید بن سعید ساخته شد و طراحی و معماری آن بازتابی از میراث سنتی این منطقه است. ساختمان این بنا یک طبقه است و به دلیل ویژگی های معماری و کاربرد عناصر طراحی سنتی متفاوت تر از ساختمان های دیگر به نظر می رسد

یکی از دلیل خاص بودن این ساختمان، موقعیت مکانی آن است چرا که در منطقه جمیرا واقع شده که برای داشتن محیط آرام و دنج و دور بودن از شلوغی شهر معروف است.

مدرسه آل احمدیه در محله بستکیه دبی

این مدرسه جواهری تاریخی در محله بستکیه دبی محسوب می شود چرا که روحیه دانش پژوهی را در این منطقه نشان می دهد. این بنا در سال ۱۹۱۲ توسط مرحوم شیخ احمد بن دالموک ساخته شد و یکی از اولین مدارس خصوصی نیمه رسمی در این منطقه محسوب می شود که به سرعت تبدیل به یکی از مراکز آموزشی مشهور شد.

مجلس غرفات ام الشیفمجلس غرفات ام الشیف در محله الفهیدی

در گذشته شهرت این مدرسه از منطقه فراتر رفت و حتی گروه های مختلفی از علما و حقوق دانان از کشورهای عربی همسایه نیز برای تحصیل و تدریس راهی این مدرسه شدند. به مدت بیش از چهار دهه مدرسه آل احمدیه از مراکز آموزشی زبانزد محسوب می شد ولی در سال ۱۹۵۸ درهای آن بسته شد و گویی دیگر میراث آن در تاریخ گم شد.

البته دولت دبی برنامه های دیگری برای این ساختمان تاریخی داشت و در سال ۱۹۹۴ پس از بازسازی، این مدرسه تبدیل به موزه شد تا از تاریخچه منحصربه فرد آن برای نسل های آینده حفاظت شود. امروزه گردشگران می توانند در زمان حضور دراین مدرسه، کلاس های بازسازی شده را تماشا کرده و در راهروهایی قدم بزنند که زمانی علما و دانشمندان در آنجا درس می خواندند.

غذا و خرید در محله الفهیدی

محله تاریخی الفهیدی برای غذا دوستان مکانی بهشتی محسوب می شود چرا که می توانند انواع و اقسام غذاهای سنتی خوشمزه امارات  را که انعکاسی از میراث این منطقه است را بچشند. از “مجبوس اللحم” خوشمزه گرفته تا پودینگ شیرین “بلالیت” در رستوران ها و کافه های این منطقه سرو می شود که هم خوشمزه هستند و از نظر فرهنگی اهمیت دارند.

علاوه بر این خیابان های شلوغ الفهیدی مملو از فروشندگان غذاهای خیابانی است که انواع و اقسام اسنک ها و شیرینی های محلی را عرضه می کنند و برای چشیدن فوری و بدون معطلی خوراکی های محلی در حین گشت و گذار در این منطقه ایده آل هستند.

گردشگران پس از صرف یک وعده غذای خوشمزه و خوشایند در محله بستکیه دبی می توانند در انواع فروشگاه ها و مغازه های مختلف صنایع دستی و سوغاتی فروشی گردش کرده و طیف مختلفی از کالاهای سنتی از هنر خوشنویسی عربی گرفته تا جواهرات دست ساز را مشاهده کرده و به عنوان یادگاری از این سفر خریداری کرده و به خانه ببرند.

تهیه و ترجمه: گروه گردشگری پرشین وی

بخش اختصاصی پرشین وی

منبع: dubaiofw، wikipedia

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس