یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

سگ قهدریجانی ، ویژگی‌های ظاهری سگ قدرجونی اصیل ، نژاد بومی اصفهان

اشتراک:
سگ قهدرسگ قهدریجانییجانی علمی
دراین مقاله به معرفی کامل سگ قهدریجانی یکی از نمونه های سگ های اصیل و پرطرفدار و ارزشمند ایرانی ، که از سگ های بومی استان اصفهان و شهر قهدریجان ، محسوب می شوند ، می پردازیم . با ما همراه شوید .

سگ قهدریجانی یکی از نژادهای سگ ایرانی است که اصالت آن به روستای قهدریجان در استان اصفهان برمی‌گردد. این نژاد از سگ‌های بزرگ و عضلانی است که به عنوان سگ نگهبان و گله‌بان استفاده می‌شود. سگهای قهدریجانی ، بسیار شجاع جسور و نترس هستند ، به همین خاطر تقریبا از هیچ چیزی نمی ترسند . اما در کمال قدرتمندی و تهاجم ، نسبت به صاحب خود مطیع و وفادارند و به حرف صاحب خود گوش می دهند . این نژاد با هوشیاری بالایی که دارد ، حتی در تاریکی شب حضور افراد غریبه  ، گرگ و سایر جانداران را حس می کند و واکنش نشان می دهد . این سگ ها یکی از بهترین گزینه ها برای نگهبانی ، خانه ، باغ و گله هستند . از آنجایی که این سگها اصالتشات به شهر قهدریجان یا قدرجون در استان اصفهان بر می گردد ، به آنها سگ قدرجونی نیز می گویند .

سگ قهدریجانی ، ویژگی‌های ظاهری

سگ قهدریجانی دارای جثه‌ای بزرگ و عضلانی است. قد نرها معمولاً بین ۷۵ تا ۹۰ سانتیمتر و وزن آنها بین ۶۰ تا ۷۵ کیلوگرم است. ماده‌ها نیز معمولاً کمی کوچکتر هستند. سر این سگ‌ها بزرگ و پهن است و دارای پوزه‌ای کوتاه و قوی است. چشم‌های آنها معمولاً قهوه‌ای یا سیاه هستند و گوش‌های آنها افتاده است. پوشش بدن این سگ‌ها ضخیم و پرمو است و معمولاً به رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، خاکستری یا سفید دیده می‌شوند.

ویژگی‌های سگ نژاد بومی اصفهان

خلق و خوی سگ قهدریجانی

سگ‌های قهدریجانی در عین ذات خشن خود ، عمدتا سگ‌های وفادار و محافظی هستند. آنها به صاحب و خانواده خود بسیار وابسته هستند و از آنها به شدت محافظت می‌کنند. این سگ‌ها همچنین بسیار باهوش و تربیت‌پذیر هستند.

خلق و خوی سگ قهدریجانی

رنگ سگ قهدریجانی

این نوع سگ در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • سیاه و سفید: به شکلی که پا، دور گردن، دست و سینه به رنگ سفید و مابقی بدن به رنگ سیاه است.
 • سیاه و سفید ابلق: در این صورت تمامی بدن سگ به رنگ سفید است و لکه‌های بزرگ سیاه رنگی در آن دیده می‌شود.
 • خاکستری: در منطقه قهدریجان به این رنگ سبز گفته می‌شود.
 • سفید و خاکستری: این رنگ از سگ قدرجونی ترکیبی است و برخی قسمت‌های بدن سگ به رنگ سفید و برخی قسمت‌ها خاکستری است.
 • سیاه: در این شکل تمامی قسمت‌های بدن آن به صورت یکدست به رنگ مشکی است و بسیاری می‌گویند که این رنگ نشان دهنده این است که اصیل نیست.

مراقبت از سگها

سگ‌های قهدریجانی به مراقبت نسبتاً کمی نیاز دارند. آنها به پیاده‌روی‌های روزانه نیاز دارند تا انرژی خود را تخلیه کنند. همچنین باید موهای آنها به طور مرتب برس کشیده شود تا از گره خوردن آنها جلوگیری شود.

سلامت سگ

سگ‌های قهدریجانی به طور کلی سگ‌های سالمی هستند. با این حال، آنها ممکن است مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند دیسپلازی مفصل ران و آلرژی باشند.

واکسن هشت گانه سگ چیست؟

واکسن ها در شات ۸ در ۱، این تزریق سگ ها را در برابر ۷ بیماری شایع و ناتوان کننده واکسینه می کند که شامل:

 • دیستمپر
 • پارو
 • بیماری تنفسی (آدنوویروس نوع ۲)
 • هپاتیت سگ (آدنوویروس نوع ۱)
 • پاراآنفلوآنزا
 • ۲-لپتوسپیروز
 • ویروس کرونا

جدول واکسیناسیون سگ چگونه است؟

به طور معمول توله سگ ها باید اولین واکسن های خود را به محض از شیر گرفتن و یا حدود ۸ هفتگی (دو ماهگی) دریافت کنند. بعد از آن توله سگ شما باید تقریباً هر چهار هفته یک بار این تزریقات را ادامه دهد تا این که تقریباً چهار ماهه شود. این موضوع به طور کلی طی سه ویزیت دامپزشک در چند ماه اول تکمیل می شود.

کلیپ آموزشی کوتاه تزریق زیر جلدی در سگ

بارداری و زایمان سگ قهدریجانی

نوع ماده ی این سگ ها از نظر فیزیولوژی در سن هفت الی هشت ماهگی ، آمادگی برای باروری و جفتگیری را دارند ، اما از آنجایی که سگ ها تا سن دو سالگی توله محسوب می شوند ، بهتر است که تا مرحله بلوغ جسمانی آنها ، یعنی تا حدود سن دو سالگی از بارداری و زایمان آنها جلوگیری بعمل آورید . توصیه اکید می شود که حتی الامکان از بارداری سگ ماده در زیر سن یکسالگی ، پرهیز شود ، زیرا این کار سبب آسیب به حیوان خواهد شد و جلوی رشد آن را خواهدگرفت .  دوره بارداری این سگ ها از زمان جفتگیری ، حدود ۶۳ روز می باشد . هر سگ ماده ، در سال بین دو الی سه بار ، آماده جفتگیری و بارداری می باشد ، که به اصطلاح دوره فحل سگ ماده می گویند و حدوا هر ۴ الی ۶ ماه اتقاق می افتد .

بارداری و زایمان سگ قهدریجانیبارداری و زایمان سگ قهدریجانی

سگ قهدریجانی اصیل

یک سگ قهدریجانی اصیل ، در گونه نر باید قدی حدودا از ۸۰ سانتیمتر به بالا داشته باشد و وزن آن حدودا ۶۰ الی ۷۵ کیلوگرم باشد ، همچنین جنس ماده ی این سگ ها قدی حدود ۷۰ الی ۷۵ سانتی متر و وزن ۴۵ الی ۶۰ کیلو گرم ، دارند . پوشش بدن این حیوان بسیار متراکم و پوشیده از پشم می باشد .

سگ قهدریجانی اصیلسگ قهدریجانی اصیل

نمایی جالب از یکی از اصیل ترین سگهای قهدریجانی

سگ قهدریجانی وحشی

عموما ارزش این نوع از سگها به خلق و خوی وحشی آنها و به اصطلاح آدمگیر بودن آنهاست که مورد استفاده نگهبانی باغ و ویلا و نگهبانی از گله گوسفندان در مقابل سرقت و حمله حیوانات وحشی می باشد . از نظر دامداران ، سگی قدجونی و یا قهدریجانی ای که از  انسانها بترسد و یا حریف گرگ نشود ، ارزش چندانی ندارد .

سگ قهدریجانی وحشیسگ قهدریجانی وحشی

سگ قهدریجانی فروشی

بهترین زمان برای فروش و واگذاری این سگ ها در سنین تولگی ، یعنی معمولا بین ۴۵ روزگی تا دوماهگی  می باشد ، که تقریبا دیگر نیازی به شیر مادر نداشته و از غذاهای مخصوص توله ها تغذیه می کنند ، می باشد . قیمت این توله ها دراین سن بسته به انصاف فروشنده و صد البته درصد خلوص و شش دانگ بودن و خط خونی والدین ، یعنی سگ قهدریجانی نر و ماده ،  از ۵۰۰ هزار تومان تا ۳۰ میلیون تومان ، متغیر می باشد .

سگ قهدریجانی اصفهان

سگ قهدریجانی یکی از نژادهای سگ ایرانی است که اصالت آن به روستای قهدریجان  یا قدرجون در استان اصفهان برمی‌گردد. این نژاد از سگ‌های بزرگ و عضلانی است که به عنوان سگ نگهبان و گله‌بان به عنوان عصای دست چوپانان استفاده می‌شود.

سگ قهدریجانی اصفهانسگ قهدریجانی اصفهان

همایش سگ نگهبان و گله معروف به سگ قدرجونی فروردین ۱۴۰۲ در بخش قهدریجان

سگ قهدریجانی ادم گیر

سگ قهدریجانی ، ذاتا خشن و آدمگیر می باشد ،  البته بسته به نوع محیطی که درآن پرورش می یابد و دورانی که در تولگی سپری می کند ، ممکن است خلق و خوی این حیوان را تغییر دهد ، فرضا نمیتوان از سگی که در کوچه و خیابان از تولگی مورد حمله انسانها با سنگ و چوب قرار گرفته ، انتظار  نگهبانی و آدمیگری داشت !

سگ قهدریجانی ادم گیر

سگ قهدریجانی و گرگ

سگهای قهدریجانی در جدال با گرگ ها ، معمولا پیروز  میدان خواهند بود ،  البته توازن بین تعداد سگ های گله و همچنین تعداد گرگ های حمله کننده به گله گوسفندان را نیز ، باید لحاظ کرد . قطعا انتظار نداریم که یک یا دو سگ بتوانند جلوی تعداد زیادی گرک وحشی و مهاجم ، تاب بیاورند .

سگ قهدریجانی و گرگ

سگ قهدریجانی توله

سگهای قهدریجانی در هر بار زایمان ، معمولا بین چهار الی ۱۰ توله به دنیا می آورند ، که البته گاها در زایمان این سگها  تا ۱۷ توله هم دیده شده . سگ ماده معمولا تا سن ۴۵ روزگی به توله های خود شیر میدهد . که باید تغذیه مادر توله ها بسیار کافی و مقوی باشد ،  در غیر اینصورت باعث لاغری و ضعیف شدن سگ ماده خواهد شد .

سگ قهدریجانی تولهتوله سگ قهدریجانی
توله قدرجونی اصیلتوله قدرجونی اصیل

زایمان سگ قهدریجانی ، فیلم جالبی از مادر و توله ها

سگ قهدریجانی قیمت

قیمت سگ های قهدریجانی در بارار از  دو میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان و حتی بالاتر می باشد ،  چند مقوله ی  خالص بودن نژاد ، درشتی و  آدمگیر بودن این سگ ها اهمیت بسیاری در نحوه ی قیمت گذاری آنها دارد . جتی رنگبندی این حیوان نیز در قیمت آن تاثیر به سزایی دارد ، از رنگ های پر طرفدار این گونه سگ ها ، رنگ خاکستری که به زبان محلی به آن خاسگری و یا خولی می گویند ، و همچنین رنگ های چمبری ، آله ای  و مشکلی می باشند . سگ های سرخ رنگ نیز در ابن نژاد طرفداران خاص خود را دارند .

سگ قهدریجانی قیمت

فیلمی از سربه سر گذاشتن سگ های قهدریجانی

وضعیت کنونی سگ قهدریجانی اصیل

سگ قهدریجانی اصیل یکی از نژادهای سگ ایرانی است که در معرض خطر انقراض قرار دارد. این امر به دلیل عوامل مختلفی مانند کاهش جمعیت گله‌داران و افزایش شهرنشینی است. در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی برای حفاظت از این نژاد صورت گرفته است. برخی از پرورش‌دهندگان به پرورش سگ‌های قهدریجانی مشغول هستند و برخی از سازمان‌ها نیز به آموزش و آگاه‌سازی در مورد این نژاد می‌پردازند. با این حال، هنوز راه زیادی برای نجات این نژاد از انقراض باقی مانده است.

سگ قهدریجانی اصیلسگ قهدریجانی اصیل

قورچه و قلاده سنتی سگ قهدریجانی

قورچه و قلاده سنتی سگ قهدریجانی از لوازم ضروری این نژاد سگ هستند که برای محافظت از آنها در برابر خطرات استفاده می‌شوند.

قورچه

قورچه یک حلقه فلزی است که به گردن سگ قهدریجانی بسته می‌شود. قورچه از جنس برنج یا مس ساخته می‌شود و معمولاً دارای طرح‌های سنتی است. قورچه علاوه بر زیبایی، نقش محافظتی نیز دارد و از سگ در برابر حمله حیوانات وحشی و مارگزیدگی محافظت می‌کند.

قلاده سنتی

قلاده سنتی سگ قهدریجانی نیز از جنس چرم یا پارچه ساخته می‌شود و معمولاً دارای طولی حدود یک متر است. این قلاده به کمک یک حلقه فلزی به قورچه متصل می‌شود. قلاده سنتی علاوه بر زیبایی، نقش محافظتی نیز دارد و از سگ در برابر گم شدن و سرقت محافظت می‌کند.

قلاده سنتیقلاده سنتی سگ قهدریجانی

کاربرد قورچه و قلاده سنتی

قورچه و قلاده سنتی سگ قهدریجانی کاربردهای مختلفی دارند. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت از سگ در برابر خطرات: قورچه و قلاده سنتی از سگ در برابر حمله حیوانات وحشی، مارگزیدگی، گم شدن و سرقت محافظت می‌کنند.
 • شناسایی سگ: قورچه و قلاده سنتی به کمک طرح‌ها و نوشته‌های روی آنها می‌توانند به شناسایی سگ کمک کنند.
 • تزئین سگ: قورچه و قلاده سنتی علاوه بر کاربردهای کاربردی، جنبه تزئینی نیز دارند و به زیبایی سگ می‌افزایند.

حفظ سنت‌ها

قورچه و قلاده سنتی سگ قهدریجانی یکی از نمادهای این نژاد سگ هستند. استفاده از این لوازم سنتی به حفظ سنت‌های دیرینه این منطقه کمک می‌کند.

قورچه و قلاده سنتی قهدریجانقورچه و قلاده سنتی سگ قهدریجانی

جمع‌بندی

سگ قهدریجانی یک نژاد سگ اصیل ایرانی است که سگ‌های نگهبان و گله‌بان خوبی هستند. این سگ‌ها وفادار، باهوش و تربیت‌پذیر هستند و به مراقبت نسبتاً کمی نیاز دارند.

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده