شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

کنایه ۲۰:۳۰ به هدیه احسان علیخانی برای کارن همایون فر در عصر جدید

تاریخ نشر :چهارشنبه 18 مه 2022 اشتراک:
کنایه به احسان علیخانی اخبار گوناگون
در این ویدئو کنایه به احسان علیخانی را در اخبار 20:30 مشاهده می کنید که به خاطر هدیه ای که به کارن همایون فر داد مورد توجه قرار گرفته بود

احسان علیخانی مجری معروف ایرانی است که این روزها اجرای برنامه عصر جدید را برعهده دارد. او در قسمت گذشته برنامه هدایایی به داوران مسابقه داد که هدیه اش به کارن همایونفر جنجال ساز شد. در ادامه در پرشین وی کنایه به احسان علیخانی در ۲۰:۳۰ را می بینید

کنایه به احسان علیخانی در ۲۰:۳۰

در این ویدئو کنایه به احسان علیخانی در اخبار ۲۰:۳۰ را می بینید

ویدئویی از کنایه ۲۰:۳۰ به علیخانی برای هدیه اش

درباره تاثیر فرهنگستان بر واژگان مردم بیشتر صحبت می کنیم

معاون گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره واژه‌گزینی مردمی و همچنین تأثیر اهل زبان بر ماندگاری واژه‌ها اظهار کرد: دو دسته واژه وجود دارد؛ یک دسته واژه‌های تخصصی است و دسته دیگر نیز واژه‌های عمومی، مثل: «جگرکی»، «سگ‌دست» و … مردم این‌ها را ساخته‌اند چرا که ذهن‌شان همیشه فعال است.

وقتی با فناوری‌ها و پدیده‌های جدید مواجه می‌شوند، ممکن است خودشان برای آن‌ها واژه بسازند. در حال حاضر البته با وجود هجوم واژه‌های بیگانه، و تحت تاثیر زبان انگلیسی، واژه‌های انگلیسی را تغییر صورت می‌دهند و حتی به شکل دیگری به کار می‌برند.

کنایه به احسان علیخانیفرهنگستان زبان فارسی

او سپس با بیان این‌که مسلما مردم در واژه‌گزینی مردمی بیش از هر کسی نقش دارند، افزود: فرهنگستان در وهله اول، واژه‌های مردمی را معادل‌گزینی نمی‌کند. ما برای واژه‌هایی که قرار است وارد زبان عموم شود، معادل‌گزینی می‌کنیم که خیلی وقت‌ها آن‌ واژه‌ها را هم از مردم می‌گیریم.

مثلا زمانی که می‌خواستیم واژه «سلفی» را بررسی کنیم، دیدیم مردم برای آن «خودعکس» را به کار برده‌اند و از طرفی صداوسیما هم به آن «خویش‌انداز» گفته است.

کنایه به احسان علیخانیواژگان فارسی

با این حال، فرهنگستان احساس کرد آن‌چه مردم ساختند ممکن است توجیه دستوری خیلی قوی نداشته باشد، چون «خودعکس» از یک جمله می‌آید اما به هر حال مردم آن را به کار بردند و بیش از هر چیز دیگری در ذهن‌شان است، در حالی که خویش‌انداز اقبال چندانی نداشته و حتی مردم آن را مسخره می‌کردند.

اینستاگرام و ایسنا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
تصاویر خبری
بیشتر >
آرون گروپس