شنبه, ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱

تصاویر ناب از دوران قاجار از کوهنوردی زنان با قلیان تا عروس قاجاری

تاریخ نشر :شنبه 03 دسامبر 2022 اشتراک:
تصاویری از دوران قاجار اخبار گوناگون
در این مطلب تصاویری از دوران قاجار را مشاهده می کنید که در آنعکسی از یک مراسم عروسی در این دوران نیز دیده می شود

دوران قاجار یکی از پرحاشیه ترین دوره های تاریخی ایران است که تحولات زیادی در این دوره رخ داد. امروز در پرشین وی می خواهیم تصاویری از دوران قاجار را برای شما قرار دهیم که اتفاقات جالبی را از آن دوران نشان می دهد

تصاویری از دوران قاجار

عکس زیر یک نانوایی را در زمان قاجار نشان می‌دهد. این عکس با این توضیح در مجله نشنال جیوگرافیک به چاپ رسید که دولت نانواهای گران فروش را به تنور می‌انداخت.

تصاویری از دوران قاجارتصاویری از دوران قاجار

تصویری نایاب و جالب از یک عروس و داماد در زمان قاجار را مشاهده می‌کنید.

عروسی قاجاریعروسی قاجاری

یکی از غذاهای اصلی ایرانیان در زمان قاجار آش بود. در واقع غذای ملی ایرانیان محسوب می‌شد که با برنج و انواع و اقسام سبزی آن را تهیه و اغلب آن را با انواع ترشی‌ها مانند آب‌لیمو، آبغوره و ماست میل می‌کردند. ایرانی‌ها عقیده داشتند یک آشپز خوب باید طرز پختن چهارصد نوع آش را بداند.

در تصویر زیر فروش آش داغ را در خیابان‌ها می‌بینید که مربوط به اواخر دوره قاجار و در مجله نشنال جیوگرافیک به چاپ رسیده است

آش فروشیآش فروشی

عکسی از زنان در زمان قاجار موجود است که آنها در حین کوهنوردی قلیان نیز همراه داشتتند. در تصویر زیر کوهنوردی زنان قاجار را همراه با قلیان مشاهده می‌کنید.

کوهنوردی زنان در دوران قاجارکوهنوردی زنان در دوران قاجار

حق و حقوق زنان در زمان قاجار چگونه بود

تصور غالب و تصویری که عموما از زنان دوره قاجار به‌ویژه در دوران پیشامشروطه در مطالعات به نمایش گذاشته شده است مؤید تصویری منفعل و کاملا حاشیه‌ای‌ست.

اما بازخوانیِ انتقادی اسناد و مدارک آرشیوی غیررسمی و خانوادگی به‌ویژه اسناد فراهم آمده و جمع‌آوری شده توسط آرشیو برخط «دنیای زنان در عصر قاجار» که مؤید مناسبات اجتماعی در عرصه‌های کمتر مطالعه‌شده و محوریت این پژوهش است، نشان می-دهد زنان در نقش‌های مختلف از جمله زوجه، مادر و فعال اقتصادی در چارچوب‌های شرعی و سنتی، دارای حقوقی مقبول بوده و بر همین اساس، کنشگری اجتماعی تاثیرگذاری داشتند.

تصاویری از دوران قاجارزنان در دوران قاجار

نویسندگان بر همین اساس با استفاده از روش تحلیل تاریخی مبتنی بر اسناد و مدارک آرشیوی و مطالعات کوشیده‌اند، تصویری همه‌جانبه از فعالیت‌ها و اشتغالات زنان متعلق به قشرهای مختلف اجتماعی عصر قاجار را به‌دست دهند.

اینستاگرام و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آخرین اخبار
بیشتر >
فرادرس