دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

احکام نگاه کردن به نیت ازدواج

اشتراک:
احکام نگاه کردن به نیت ازدواج احکام و مسائل شرعی
ازدواج نیاز هر جامعه ای است و جوانان یک جامعه بعد از رسیدن به سنی که امادگی تشکیل خانواده را دارند باید وارد پروسه ازدواج و برگزیدن همسر شوند. انتخاب همسر مهم ترین انتخاب هر فردی است.

در امر ازدواج رعایت نکاتی بسیار اهمیت دارد. احکام ازدواج در دین ما باید به گونه ای رعایت شوند که موجب گناه و نشوند. رعایت حریم بین زن و مردی که تصمیم دارند به عقد یکدیگر دراید بسیار مهم و اصولی سات. نگاه کردن به نیت ازدواج را در پرشین وی ببینید.

احکام نگاه کردن به نیت ازدواج

پیغمبر اکرم (ص):«مِن سَعادَهِ المَرءِ المُسلِمِ الزَّوجَهُ الصّالِحَهُ وَالمَسکَنُ الواسِعُ وَالمَرکَبُ البَهیُّ وَالوَلَدُ الصّالِحح» (بحارالأنوار، ج۷۶، ص۱۵۵)

۱ – از محمد بن مسلم آمده است که گفت از امام محمد باقرعلیه السلام ‏پیرامون مردى پرسیدم که مى خواهد ازدواج کند آیا چنین مردى‏ مى‏تواند به زن مورد نظر نگاه کند؟

حضرت‏ علیه السلام فرمود: “آرى، او آن زن را به گرانترین بهاء مى‏خرد.”(۴۰)

۲ – از حسن بن السرى آمده است که به ابى عبد اللَّه ‏علیه السلام عرض‏ کردم: آیا مردى مى تواند به زنى که قصد ازدواج با او را دارد نیک‏ بنگرد وبه پشت و چهره او نگاه کند؟

حضرت ‏علیه السلام فرمود: “آرى باکى نیست که مرد به چهره وپشت زنى‏ بنگرد که مى خواهد با او ازدواج کند.”(۴۱)

حدیث در مورد ازدواج

۳ – در حدیثى از یونس به نقل از امام صادق ‏علیه السلام آمده که به‏ابى عبد اللَّه علیه السلام عرض کردم آیا جایز است مرد به زنى بنگرد که‏ مى‏خواهد با او ازدواج کند؟

حضرت‏ علیه السلام فرمود: “آرى.وجامه‏اى نازک براى او بپوشد، زیرا اومى خواهد این زن را به گرانترین قیمت بخرد.”(۴۲)

حدیث در مورد ازدواجچند حدیث در مورد ازدواج

۴ – در حدیثى از عبد اللَّه بن الفضل به نقل از امام صادق‏علیه السلام آمده‏است که آیا جایز است مرد به موى وزیبائى‏ هاى زنى بنگرد که‏ مى‏خواهد با او ازدواج کند؟ حضرت‏ علیه السلام فرمود: “اگر همراه با لذت جویى نباشد اشکالى‏ ندارد.”(۴۳)

تفصیل احکام:

مرد مى‏تواند به زنى که از او خواستگارى مى‏کند بنگرد، زیرامى‏خواهد او را شریک زندگى خویش قرار دهد و با عقد ازدواج دائم ‏با او پیوند بر قرار سازد و نیز این حکم نسبت به زن جارى است، چه بعید نیست که او نیز بتواند در صورت نیاز براى شناخت بیشتر به  ‏مردى بنگرد که به خواستگارى او آمده است، چون علتى که درروایات ذکر شده در هر دو طرف وجود دارد.

حدیث در مورد ازدواجاحکام نگاه کردن به نیت ازدواج

در این زمینه تفصیلاتى است که ذیلاً به آنهااشاره مى‏کنیم:

۱ – مرد مى‏تواند به چهره، دست، موى و زیبائیهاى زنى که‏مى‏خواهد با او ازدواج کند، بنگرد، البته مشروط بر آن که این احتمال‏ وجود داشته باشد که او را به همسرى بر گزیند، ولى احتیاط در این‏است که تنها به زنى بنگرد که نیّت ازدواج با او را دارد، اما نگاه کردن‏ به زنان به منظور گزیدن یکى از آنها براى ازدواج بنا به احتیاط جایزنیست، کما اینکه جواز نگاه کردن مشروط به این است که مرد قبلاً اورا نشناسد، واز اوصاف او – بطورى که او را از نگاه کردن کاملاً بى نیازکند – شناختى نداشته باشد.

۲ – جواز نگاه کردن به دیگر اعضاى زن، جز زیبائى‏هاى او و جزنگاه کردن از پس جامه‏اى نازک براى شناخت ابعاد اندام او، بعید به‏ نظر مى‏رسد، و احتیاط آن است که از زن اجازه گرفته شود، و مرد نباید بدون آگاهى واجازه زن به اعضاى دلرباى او بنگرد، بویژه اگر نگاه کردن موجب هتک زن یا دزدانه نگریستن به او مى شود، زیرازیبائى‏هاى وى از حقوق اوست  و تصرّف در حقوق دیگرى بدون‏اجازه او جایز نیست.

۳ – نگاه کردن به چنین زنى باید به دور از قصد لذت جوئى باشد.

۴ – اگر با نگاه اول به زن آگاهى لازم به دست نیامد مى‏تواند نگاه را تکرار کرد.

ایران

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس