دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

تقدس عدد ۴۰

اشتراک:
تقدس عدد 40 احکام و مسائل شرعی
دین ما دین اعداد و ارقام است. در قرآن بارها از اعدای یاد شده است که با بررسی های علمی توانسته اند از آنها اطلاعات جالبی به دست آوردند که باعث شگفتی و اثبات اعجاز قرآن شده است.

برخی اعداد در عالم معمولی نیستند و راز هایی پشت پرده دارند. علت اینکه پیامبران در چهل سالگی به نبوت می رسند و یا اینگه خداوند به موسی وعده های چهل روزیه می دهد و اعدا چهل و چله گیری این همه اهمیت دارد به خاطر قداست این عدد است. علت تقدس عدد ۴۰ را در پرشین وی ببینید.

تقدس عدد ۴۰

یکی از تعبیرهای رایج عددی‌، تعبیر عدد چهل می باشد که در بسیاری از موارد به کار رفته است‌.یک نمونه، آن که سن‌ رسول خدا (ص) در زمان مبعوث شدن‌، چهل بوده است‌.گفته شده که عدد چهل در سن انسانها، نشانه بلوغ و رشد فکری است‌.گفتنی است که برخی از انبیاء در سنین کودکی به نبوّت رسیده‌اند.

از ابن عباس(گویا به نقل از پیامبر) نقل شده که اگر کسی چهل ساله شد و خیرش بر شرش غلبه نکرد، آماده رفتن به جهنم باشد.

در نقلی آمده است‌ که‌، مردمان طالب دنیایند تا چهل سالشان شود.پس از آن در پی آخرت خواهند رفت‌.

اربعین، سرّی از اسرار خدای تعالی است که هیچ یک از علمای ربّانی به این سر نرسیده اند، خداوند عزیز در قرآن کریم فرموده است: (وَ واعَدْنا مُوسی اَربَعینَ لَیْلهً) و آنگاه که با موسی چهل شب قرار گذاشتیم.

تعبیر عدد چهلتعبیر عدد چهل

در احادیث شریف ائمه(ع) بارها عدد چهل وارد شده است، امام صادق (ع) فرموده اند: هر یک از شیعیان ما چهل حدیث را حفظ کند، خداوند در روز قیامت او را فقیه و عالم بر می انگیزد و او را عذاب نمی کند.و نیز فرمودند: آنگاه که مؤمنی بمیرد و چهل مؤمن بر جنازه اش حاضر شوند و بگویند خدایا! ما از او چیزی جز خیر ندیدیم و تو بر او از ما داناتری، خداوند تبارک و تعالی می فرمایند: شهادت شما را قبول کردم و او را آمرزیدم،‌ آنچه را که شما نمی دانید.

راز عدد ۴۰

ابوذر غفاری و ابن عبّاس (رحمه ا… علیه) از نبی اکرم (ص) روایت می کنند که فرمودند: همانا زمین چهل صبح بر «مؤمنی» که وفات یافته است می گرید.

یادبود اربعین تنها منحصر به مسلمانان نیست، بلکه غیر مسلمانان نیز تا چهل روز بعد از وفات نزدیکان خود، به عزای آنها توجه می کنند، و در روز چهلم نزدیکان و دوستان و خانوده اش بر سر قبرش حاضر می شوند و مراسم عزا برگزار می کنند، مسیحیان نیز به همین طریق مراسم عزای چهلم وفات شخص خود را با اجتماع در کلیسا برگزار می کنند و این اعمال را در نیم سال وفات شخص و یکسال تمام نیز انجام می دهند.

یادبود اربعینیادبود اربعین

همچنین یهودیان؛ عزای شخص وفات یافته را پس از سی روز و نه ماه و یکسال کامل برگزار می کنند.با این حال بیان اهمیت اربعین سیدالشهداء(ع) برای چیست؟آیا فقط برای برپایی اقامه عزاست؟آیا نتیجه تحول خاصی در اربعین نهفته است که فقط برای وجود مبارک امام حسین(ع) مجلس اربعین گرفته می شود و فقط زیارت اربعین برای ایشان اهمیت دارد؟

فرهنگ نیوز

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس